up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله ويديو پروژکتور PDF
QR code - ويديو پروژکتور

ويديو پروژکتور

ويديو پروژکتور اشرافي JVC DLA-HD۳۵۰

دوستي ميگفت اين همه که از تکنولوژيهاي تصويري در ويديو پروژکتورها صحبت ميکنيد يکبار زير و زبر آنها را برايمان تعريف کن و خلاص!
راستش اين مقاله را که آماده ميکردم ياد گفته آن رفيق شفيقم افتادم و ساختار آن را دوباره تغيير دادم. اين هفته قرار است محصولي براي طبقه مرفه جامعه معرفي کنيم. دستگاهي که در بازارهاي جهاني حدود شش هزار دلار قيمت دارد، بعيد نيست که اگر پايش به ايران باز شود تا هفت ميليون تومان نيز برسد. اين محصول براي طبقه متوسط گزينه مناسبي نيست و همان بهتر که به خواندن قابليتهاي آن اکتفا شود.
اين دستگاه از تکنولوژي جديدي بهره ميبرد که نه DLP است و نه ۳LCD، بلکه D-ILA نام دارد و از نوادگان خلف تکنولوژي LCoS محسوب ميشود. در نوشتههاي قبلي گفته بودم که تکنولوژي LCoS بيشتر در دو قالب وارد بازار شده است. يکي SXRD که توسط Sony توسعه داده شده و ديگري D-ILA که متولي آن JVC است. از اين نسخهها بيشتر در توليد دستگاههاي سطح بالاي ويديو پروژکتور استفاده ميشود. در ادامه قدري درباره تکنولوژي LCoS به عنوان تکنولوژي اصلي صحبت خواهيم کرد و در فرصت باقيمانده به ويديو پروژکتور فاخر JVC DLA-HD۳۵۰ خواهيم پرداخت که دلهاي بسياري را واله و شيدا کرده است.
● تکنولوژي LCoS
ميدانم که اين اصطلاح LCoS و اينکه حرف O به صورت کوچک نوشته ميشود قدري در واژگان معمول غريب نشان ميدهد. اين اصطلاح مخففي است براي Liquid Crystal on Silicon و از آنجا که حرف O به عنوان حرف اضافه وارد شده، به اين شکل نگاشته ميشود.
تکنولوژي LCoS در نگاه اول شاخهاي از تکنولوژي DLP محسوب ميشود، اما عملکرد و کيفيت آن بيشتر به تکنولوژي ۳LCD شباهت دارد. بين خودمان بماند اما سالها پيش اوضاع بر تکنولوژي بدوي DLP چنان تنگ شد که مجبور به اعمال اصلاحات متعددي شد و همان مسيري را طي کرد که تکنولوژي LCD سالها پيش رفته و منجر به معرفي تکنولوژي ۳LCD شده بود. مسير تکنولوژي DLP اوليه در نهايت به تکنولوژي DLP ۳DMD انجاميد. خدا ميداند که علاقهمندم درباره تکنولوژيهاي ۳LCD، DLP و مفهوم غريب DMD صحبت کنم، اما حتم دارم از اصل ماجرا که معرفي تکنولوژي LCOS و دستگاه ويديو پروژکتور JVC DLA-HD۳۵۰ است خواهم ماند.
● شيوه توليد تصوير
در انتهاي هر دستگاه ويديو پروژکتور يک لامپ پرتوان قرار دارد که نور سفيد مورد نياز را تامين ميکند. نور سفيد وارد قسمتي ميشود که چند قطعه منشور در آن جاي گرفته و نور سفيد را در سه جهت باز ميتاباند. اجازه دهيد يادآوري کنم که همه تصاوير از ترکيب سه نور اصلي قرمز، آبي و سبز تشکيل ميشوند. هر يک از پرتوهاي سهگانه که هنوز سفيدرنگ هستند وارد بخش مربوط به خود ميشوند. در واقع هر يک از اين بخشها عهدهدار تعيين سهم رنگ مخصوص به خود در کليت تصوير هستند. براي مثال، بخش مربوط به نور قرمز مشخص ميکند که چه بخشي از تصوير در هر لحظه نيازمند حضور نور قرمز بوده و شدت آن چقدر است. همين اتفاق به صورتي هماهنگ در ديگر بخشها براي نور آبي و سبز دنبال ميشود. براي مثال، نور سفيد را در بخش قرمز دنبال ميکنيم.
نور سفيد وارد بخش قرمز و وارد لايه شفافي ميشود که در آن تعدادي سلول کريستال مايع قرار دارند. اين سلولهاي کريستال مايع، پسرعموهاي همان سلولهايي هستند که در پانل نمايشگرهاي LCD استفاده ميشوند. در آنجا هر پيکسل از سه زيرپيکسل رنگي تشکيل شده بود، اما در اينجا تمامي سلولها از يک نوع زيرپيکسل -براي مثال همه قرمز- تشکيل شدهاند.
يک مدار کنترلي به صورتي هماهنگ و دقيق، طرحي از تصوير را روي سلولهاي کريستال مايع مشخص ميکند و به هر يک از سلولها اعلام ميکند که شدت نور چه مقدار بايد باشد. از آنجا که اين سلولها تکرنگ هستند فقط اجازه عبور به رنگ هماهنگ با خود را ميدهند. در اينجا فقط نور قرمز اجازه عبور پيدا ميکند و شدت آن در هنگام عبور از داخل سلول کريستال مايع مشخص ميشود. در سوي ديگر اين سلول لايهاي قرار دارد که همچون آينه نور قرمزي که شدت آن مشخص شده است را بازتاب ميدهد. بازتاب نور از کل اين چيپ سيليکون، تصويري به وجود ميآورد که فقط از نور قرمز تشکيل شده است. همين اتفاق در ديگر بخشها يعني بخش نور آبي و سبز نيز دنبال ميشود. از ترکيب اين سه، تصوير اصلي به وجود ميآيد و به کمک يک عدسي محدب بزرگنمايي و روي پرده نمايش داده ميشود.
شيوه پردازش تصوير و تشکيل تصوير نهايي مانند تکنولوژي ۳LCD است، با اين تفاوت که در تکنولوژي ۳LCD تصوير پس از عبور از چيپهاي سيليکون بازتابيده نميشود. اين بخش کار از تکنولوژي DLP اخذ شده و تصوير نهايي بر اساس بازتاب تشکيل ميشود.
● يک نکته ديگر
شباهت تکنولوژي LCoS به تکنولوژي ۳LCD موجب شده است که برخي خواص عالي آن را به ارث ببرد و از مزاياي تکنولوژي DLP نيز بهرهمند شود. از اينرو تکنولوژي LCoS ترکيبي از قابليتهاي مثبت دو تکنولوژي رقيب محسوب ميشود و با مشکلات کمتري مواجه است. ديگر اينکه، در برخي دستگاههاي جديد از تکنولوژي LED براي توليد نور مورد نياز استفاده ميشود و لامپهاي مرسوم کنوني به مرور از رده خارج خواهند شد.
اين را به ياد داشته باشيد که ذات تکنولوژيهاي مورد استفاده در ويديو پروژکتورها ايجاب ميکند که لامپها عمر مشخصي داشته باشند. در بهترين حالت عمر لامپ از چهار هزار ساعت فراتر نخواهد رفت. تکنولوژري LED علاوه بر اينکه مشکل طول عمر لامپها را به آن شکل ندارد، کيفيت رنگ بهتري نيز خواهد داشت.
● و اما دستگاه JVC
مدل جديد JVC برخلاف مدلهاي قبلي براي ايجاد رنگ مشکي واقعي در تصوير نهايي نيازي به کاهش شدت روشنايي ندارد و ميتواند در عين شفافيت، تصويري با قدرت تفکيک بالا ارايه دهد. اين مدل همانند ديگر مدلهايي که براي استفاده در منزل و براي ديدن فيلم طراحي ميشوند در داخل خود بلندگويي تعبيه نکرده است و مخاطب بايد به اين موضوع توجه کافي مبذول دارد. به طور معمول در هنگام خريد، مجموعه کاملي از بلندگوهاي چند تکه براي استفاده ارايه ميشوند که البته هزينه مجزايي خواهند داشت.
ديگر اينکه، قوت اين مدل در چيپ پردازشي اصلي دستگاه نهفته است. از آنجاييکه اين قبيل دستگاهها مدعي پشتيباني از فيلمهاي کيفيت بالا (Full HD) هستند، اما در برخي مدلها تاخير ناخواستهاي در پردازش تصاوير سهگانه و ترکيب صحيح آنها به وجود ميآيد. اين مشکل بيشتر در مدلهاي اوليه و مدعي نمايان بود و در بسياري از مدلهاي کنوني رفع شده است.
شرکت JVC مدل جديدتري با نام DLA-HD۷۵۰ روانه بازار کرده که حدود سه چهار ميليون تومان گرانتر از مدل HD۳۵۰ است. امکانات اين مدل افزايش قابل ملاحظهاي داشته و کيفيت تصويري آن نيز بهبود يافته است. مدل HD۳۵۰ در اواسط پاييز سال ۸۷ و مدل HD۷۵۰ در اواسط بهمن ۸۷ وارد بازارهاي جهاني شدهاند. همان مدل HD۳۵۰ براي استفاده مناسبتر است. البته شش ماه بعد قيمت مدل جديدتر نيز کاهش خواهد يافت و مدل جديدتري معرفي خواهد شد و اليآخر...
● مشخصات
▪ سازنده: JVC
▪ مدل: DLA-HD۳۵۰
▪ تکنولوژي تصويري: D-ILA (از نوادگان LCoS)
▪ رزولوشن: ۱۹۲۰ × ۱۰۸۰ پيکسل (Full HD)
▪ اندازه چيپها: سه چيپ در ابعاد ۸ ۱ سانتيمتر
▪ تعداد کل پيکسل: ۲ مگاپيکسل
▪ فرمتهاي تصويري: ۱۰۸۰p، ۱۰۸۰i و ۷۲۰p
▪ توان لامپ: ۲۰۰ وات
▪ عمر لامپ: ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ ساعت
▪ نسبت تصوير: ۱۶ به ۹
▪ قطر تصوير: ۶۰ تا ۲۰۰ اينچ در فاصله ۷ ۳ تا ۱ ۶ متر
▪ قطر مناسب تصوير: ۱۰۰ اينچ در فاصله ۴ تا ۵ متر
▪ صداي فن خنکساز: ۱۹ دسيبل
▪ سازگاري با HD: بهطور کامل دارد
▪ ورودي ديجيتال: دو رابط HDMI ۱.۳ (سازگار با HDCP)
▪ نسبت کنتراست: ۳۰ هزار به يک
▪ شدت روشنايي: ۱۰۰۰ نيتس (کاندلا بر متر مربع)
▪ مصرف انرژي: ۲۴۰ وات
▪ وزن: ۱۱ کيلوگرم
▪ ابعاد: ۱۶۶ × ۳۶۵ × ۴۷۸ ميليمتر
▪ قيمت جهاني: ۵۷۰۰ تا ۶۲۰۰ دلار
● ارزيابي فني
▪ طراحي بدنه: عالي (۹ از ۱۰)
▪ امکانات: خيليخوب (۸ از ۱۰)
▪ کيفيت تصوير: عالي (۹ از ۱۰)
▪ ارزش قيمت: عالي (۱۰ از ۱۰)
▪ امتياز کلي: عالي (۱۰ از ۱۰)

مقدمه تا زماني که ويندوز مايکروسافت عموميت نيافته بود، ماوس نيز محبوبيت چنداني نداشت و هر از چندگاهي در برنامه‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گرفت. ام ...

سالار کمانگر متولد ۱۳۵۵ يک آمريکايي کردتبار است. او از کارمندان شرکت گوگل است و همکنون مديرعامل يوتيوب است. او در اين سمت جانشين چاد هورلي شد. او فارغ ...

هکرها، محققان و مشاوران امنيتي و نمايندگان شرکت هاي امنيتي بزرگ در کنفرانس کلاه سياه (بلک هت) گرد هم مي آيند تا مباحث تازه امنيت رايانه را بررسي کنند. ...

مرکز تحقيقاتي ABI Research بر اساس يک بررسي جديد اعلام کرد که در پايان فصل چهارم سال ۲۰۱۰ ميلادي شمار مشترکان جهاني تلفن همراه از مرز ۵ ميليارد نفر هم ...

دانلود نسخه PDF - ويديو پروژکتور