up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله ويتامينB6 PDF
QR code - ويتامينB6

ويتامينB6

يکي ديگراز اعضاي گروه ويتامينهاي محلول درآب ويتامينB6ونام علمي آن پريدوکسين* است. آمپولهاي تقويتيB کمپلکس حاويB6 هستند . بسياري از داروها که براي تقويت اعصاب تجويز مي شوند ، دارايB6 هستند . B6عضو مهم ديگري از خانواده ويتامينهايB است که نام آنرا زياد شنيده ايد . در مطلب زيرآنرا بيشتر به شما معرفي خواهيم کرد .
· ويتامينB6 در بسياري از غذاها وجود دارد، با خوردن غذا وارد بدن مي شود و از قمستهاي ابتدايي روده جذب خون مي شود . در خون گيرنده هاي پروتئيني موجوداست کهB6را دريافت و منتقل مي کند در حاليکه يک مولکول فسفر به آن اضافه شده است. گفتيم ويتامينهاي محلول در آب در بدن ذخيره نمي شوند وليکنB6 با اينکه محلول درآب است به ميزان کم در عضلات ذخيره مي شود و نياز فرد را تا 5 ماه تأمين مي کند و پس از اين مدت کمبود ويتامين در فرد بروز مي کند .
·اما عملکرد B6در بدن چيست؟
در بدن ما توليد و تبديل پروتئين ها وابستگي زيادي به B6 دارد . مثلاً در توليد پروتئين هايي که در گلبولهاي قرمز خون موجود است ،
وجود B6بسيار مهم است .
· B6در فعاليت هاي عصبي بدن مؤثر است . در بدن ما پيام رسانهاي عصبي وجود دارند که انتقال دهنده پيامهاي حسي و حرکتي هستند . اگرB6 وجود نداشته باشد اين پيام رسانها درست عمل نمي کنند و اختلالات عصبي بروز مي کند .
· B6در رها شدن قندهاي ذخيره اي بدن مؤثر است . از اين نقشB6مي توان نتيجه گرفت دريافت ميزان کافيB6براي افراد ورزشکار و کسانيکه احساس ضعف شديد دارند ضروري است .
ميزان مورد نياز اين ويتامين براي يک فرد بالغ 3 1 ميلي گرم در روز است. نکته اي که وجود دارد اين است که ميزان نياز ما بهB6به ميزان پروتئيني که از راه غذا دريافت مي کنيم بستگي دارد . هر چه غذاي ما حاوي پروتئين بيشتري باشد به ويتامينB6 بيشتري نياز داريم . ديده ايد افرادي که رژيم غذايي براي خودشان تنظيم مي کنند و مدت طولاني گوشت کباب شده يا آب پز بدون نان يا سبزيجات مصرف مي کنند تا لاغرشوند ، پس از مدتي دچار اختلالات عصبي مي شوند اين عارضه به خاطر کمبود دريافتB6 است .
· نقشهايB6 در بدن مشخص شد ، حال اگر دريافت ما کمتر از ميزان مورد نيازمان باشد چه عوارضي بوجود مي آيد ؟
عارضه کمبودB6، اختلالات عصبي است همچنين احساس ضعف و ناتواني به دليل تحليل عضلات ، احساس خواب آلودگي و عوارض ديگر، قرمز و متورم شدن زبان ، ايجاد زخم در دهان و تغيير حالت در پوست بدن است . کسانيکه از داروي ايزونيازيد مصرف مي کنند بايد مراقب باشند که به کمبودB6مبتلا نشوند . اين دارو موجب کاهشB6 در بدن مي شود .
منابع غذايي:
· B6 درنانها و بيسکويت هاي سبوس دار و جوانه گندم موجود است .
· B6در محصولات گوشتي خصوصاً مرغ و ماهي و جگر موجود است .
· B6د ر ميوه ها و سيزيجات مثل موز ( غني ازB6 و مفيد براي افراد مسن) ،هويج ، گل کلم، نخود فرنگي ، آب پرتقال ،
گوجه فرنگي ، سيب و در مغزها وجود دارد .
مصرف ويتامين B6 در متابوليسم پروتئين و سنتز نقش مهمي دارد و از افسردگي‌هاي دوران بارداري نيز جلوگيري کرده، همچنين تهوع و استفراغ اين دوران را از بين مي برد.
« نيلوفر تيموري » کارشناس تغذيه و عضو مرکز مطالعات رشد و سلامت کودک جهاد دانشگاهي علوم پزشکي ايران در گفت وگو با خبرنگار « بهداشت و درمان » ايسنا واحد علوم پزشکي ايران در خصوص نقش تغذيه در دوران بارداري گفت: توجه و اهميت دادن به تغذيه مادر در دوران بارداري نه تنها منجر به تولد نوزادي سالم از نظر وزن و قد و فاکتورهاي تغذيه‌اي مي‌شود بلکه باعث سالم ماندن و حفظ سلامت بافت‌هاي بدن مادر باردار نيز مي‌شود.
تيموري در ادامه افزود: تغذيه سالم همچنين باعث وزن گيري مناسب مادر باردار و نوزاد شده و از کمبودهاي تغذيه‌اي که شايع‌ترين آنها کمبود آهن است، جلوگيري به عمل مي‌آورد.
وي با تاکيد بر اهميت افزايش وزن مادر در اين دوران گفت: وزن مادر با توجه به BMI (نمايه توده بدني) قبل از بارداري سنجيده مي‌شود. به طور کلي بايد افزايش وزن مادر بين 5 11 تا 17 کيلوگرم باشد.
اين کارشناس تغذيه در خصوص ويتامين‌ها و مواد معدني مورد نياز بدن در دوران بارداري مادران گفت: ويتامين‌هاي مورد نياز در دوران بارداري ويتامين‌هاي گروه B به خصوص B6 و B12 هستند.
آيا مي دانيد ويتامين B6 چه فوايدي دارد؟يکي از اين فوايد جلوگيري از پيري زود رس پوست و ....
ويتامين B6 از جمله ويتامين‌هاي محلول در آب است که بعد از هضم غذا، از بدن دفع مي‌شود.
واحد وزن اين ويتامين، ميلي‌گرم است و مقدار مصرف روزانه آن براي بزرگسالان 6 1 تا 2 ميلي‌گرم است.
فوايد
• به جذب چربي و پروتئين در بدن کمک مي‌کند.
• در جلوگيري از ناراحتي‌هاي عصبي موثر است.
• مانع از بروز ناراحتي‌هاي پوستي مي‌شود.
• مانع از بروز پيري زودرس مي‌شود.
• در کاهش استفراغ حاملگي موثر است.
• موجب کاهش درد ناشي از انقباض عضلات، گرفتگي و درد عضلات پا و بي‌حسي دست‌ها مي‌شود.
• به رفع خشکي دهان کمک مي‌کند.
• در برطرف شدن ناراحتي‌هاي مثانه موثر است.
• در رفع تهوع و دل بهم خوردگي موثر است.
• به جذب کامل ويتامين B12 کمک مي‌کند.
• به تثبيت منيزيم در بدن کمک مي‌کند.
• در تنظيم هورمون‌هاي جنسي دخيل است.
• روي مغز و سيستم اعصاب تاثير مفيد دارد.
• در ساخت هموگلوبين تاثير دارد.
• در تامين انرژي بدن نقش دارد.
• براي متابوليسم کربوهيدرات‌ها، چربي‌ها و پروتئين‌ها موثر است.
• مانع از اختلال در خواب مي‌شود.
• به سوخت و ساز چربي کمک مي‌کند.
• در کاهش وزن اضافي موثر است.
• مانع از بروز استرس مي‌شود.
• در رفع کمبود آهن مفيد است.
• به تعادل فسفر و سديم بدن کمک مي‌کند.
مقدار مورد نياز
• در کودکان 8 0 تا 4 1 ميلي‌گرم در روز
• کودکان 12- 10 ساله 6 1 ميلي‌گرم در روز
• نوجوانان و بزرگسالان 2 ميلي‌گرم در روز
• خانم‌هاي باردار 3 ميلي‌گرم در روز
مسموميت
مصرف بيش از حد مجاز آن ممکن است موجب بروز ناراحتي‌هاي عصبي شود و بي‌قراري و ديدن خواب‌هاي آشفته را به همراه داشته باشد.
منابع ويتامين B6
گردو- نخود- اسفناج- خمير مايه خشک- گوجه فرنگي- ذرت- گندم کامل- سبوس گندم- جوانه گندم- جگر- قلوه- سويا- طالبي- تخم‌مرغ- شير- انگور- لوبيا سفيد- نخودفرنگي- گوشت گاو- برنج آسياب شده- پسته شامي - بادام زميني- ميگو – آناناس- سيب- پرتقال- گلابي- هلو- بوقلمون.
وي با اشاره به خواص ويتامين B6 در خصوص ميزان مصرف آن گفت: ميزان مورد نياز اين ويتامين، 2 2 ميلي گرم در روز است. همچنين ويتامين B12 در خون سازي نقش مهمي داشته و ميزان مورد نياز آن 4 ميکرو گرم در روز برآورد مي شود.
عضو مرکز مطالعات رشد و سلامت کودک جهاد دانشگاهي علوم پزشکي ايران در ادامه افزود: ويتامين D در جذب کلسيم مادر نقش موثر داشته و مورد نياز آن 10 ميکروگرم در روز است. از سوي ديگر، ويتامين A نيز در رشد سلولي و حفظ استحکام بافت اپيتليان و رشد و تشکيل استخوان‌ها بسيار موثر بوده و ميزان موردنياز آن 800 ميکروگرم در روز است.
کمبود ويتامين B6 موجب تشديد حملات صرع مي شود
کمبود ويتامين B6 موجب بروز حملات تشنجي صرع يا تشديد حملات در اطفال و نوزادان مي شود.
ابراهيم خوشرفتار، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي همدان و عضو انجمن صرع ايران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بيان اين مطلب که کمبود ويتامين B6 موجب بروز تشنج در اطفال و نوزادان شده و يا تعداد حملات تشنجي صرع را افزايش مي دهد، افزود: در صورتي که کمبود اين ويتامين در اطفال رفع نشود، درمان و يا کنترل حملات تشنجي صرع در آنها به سختي صورت خواهد گرفت.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي همدان و عضو انجمن صرع ايران تصريح کرد: ممکن است در برخي موارد بروز حملات تشنجي صرع ناشي از کمبود ويتامين B6 باشد، که در اين صورت پزشکان به وسيله تزريق ويتامين داخل وريدي همزمان با ثبت نوار الکترو کارديوگرام، اين کمبود را جبران مي کنند.
خوشرفتار، يادآور شد: چنانچه نوار الکترو کارديوگرام اصلاح حملات تشنجي صرع را در کودکان نشان دهد، بيانگر اين است که در آنان کمبود ويتامين B6 وجود داشته و مصرف ويتامين B6 براي تمام کودکان مصروع ضروري است.
سبزيجاتي مثل کلم، گل کلم، اسفناج و غيره براي تقويت مغز کودکان و نوجوانان بسيار مفيدند. اين سبزيجات در يادآوري اطلاعات قديمي تاثير به سزايي دارند، بطوري که شخص گمان مي کند آن اطلاعات را ديروز فراگرفته است. اين تاثير به اين علت است که اين سبزيجات سرشار از ويتامين B6 و B12 و آهن هستند و اين ويتامين ها از فراموشي جلوگيري مي کنند و کمبود آهن مي تواند اثرات جبران ناپذيري بر فرد ايجاد کند. پس سعي کنيد خوردن اين سبزيجات را فراموش نکنيد.

توت فرنگي، ميوه اي شبيه توت است ولي كمي درشت تر، رنگش قرمز و طعم آن ترش و مطبوع است. بوته اش كوتاه و داراي برگهايي درشت و ساقه هايي باريك و خزنده است ...

اناناس آناناس سرشار از ويتأمين ها و مواد مغذى مثل كلسيم، پتاسيم، فيبر و ويتامين ث است علاوه بر اينها بسيار كم چربى و كم كلسترول است. اين خواص را مى تو ...

تحقيقات و بررسي هاي متعدد نشان داده اند، چربي بادام زميني و كره بادام زميني براي انسان مفيد است. طي يك مطالعه در يكي از دانشگاه هاي آمريكا، اثرات رژيم ...

طالبي يكي از پرطرفدارترين ميوه هاي فصل تابستان حتي در آن سوي دنياست و به خاطر عطر و طعم دلپذيرش بسيار محبوب است. نام انگليسي آنCantaloupe است كه از نا ...

دانلود نسخه PDF - ويتامينB6