up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله ويتامين C PDF
QR code - ويتامين C

ويتامين C

ويتامين سي
(اسيد اسكوربيك)
بدن شما قادر به ذخيرة ويتامين «سي» نيست. بنابراين براي حفظ سلامتي بايد به طور مرتب روزانه به ميزان كافي از اين ويتامين استفاده كنيد. ويتامين «سي» براي رشد و ترميم بافت ها در همة قسمتهاي بدن ضروري است. اين ويتامين براي تشكيل كلاژن (كه يك پروتئين مهم در تشكيل پوست، بافت ترميم يافته، تاندون، رباط ها و عروق خوني است) لازم است. علاوه بر اينها، بدن براي ترميم زخم، نياز به ميزان زيادي ويتامين «سي» دارد. همچنين براي تشكيل و ترميم غضروف. استخوان و دندان ويتامين سي ضروري است. ميزان زيادي ويتامين سي در طي هر نوع پديدة ترميمي در بدن، شامل يك سرماخوردگي، عفونت، ييماري، صدمه يا جراحي مورد نياز است. در اين موارد شما نياز بيشتري به ويتامين «سي» داريد. ويتامين «سي» همچنين به كاهش آسيب بدن ناشي از مواد شيميايي سمي و آلوده كننده هايي نظير داروها و دود سيگار، كمك مي كند.
سيگاريها بيشتر به ويتامين «سي» نياز دارند. تحقيقات نشان مي دهد كه ويتامين «سي» در جلوگيري از سرطان مؤثر است و براي تقويت سيستم ايمني بدن ضروري است. اين ويتامين، همچنين به نگهداري ديد خوب با افزايش سن، كمك مي كند.
موارد استفاده
ويتامين «سي» اثرات مثبت بسيار زيادي در بدن دارد كه شامل موارد زير است:
* يادآوري عملكرد سيستم ايمني بدن
* تقويت بدن در مقابل سرطان
* ضروري براي ترميم زخم ها
* كمك به جلوگيري از آب مرواريد
* افزايش كلسترول خوب (HDL)
* كاهش خطر بيماري قلبي
* كاهش فشار خون
* مفيد در درمان آلرژي
* مقابله با اسپاسم ناشي از آسم
* نگهداري سلامت عروق خوني
* كمك به تقويت باروري مرد
* تقويت بدن در مقابل مشكلات و عوارض دراز مدت ديابت.
* كمك به بدن در مقابل سوختگي ناشي از خورشيد و اثرات آن.
* كمك به درمان خونريزي لثه، كبود شدگي و ورم مفاصل.
* كمك به درمان ورم مفاصل و ديگر بيماري هاي التهابي.
اگر شما فرآورده هاي گوشتي مانند سوسيس، خوك و هات داگ زياد استفاده مي كنيد بايد بدانيد كه ويتامين «سي» مانع از تشكيل نيتروزآمين كه يك عامل ايجاد سرطان است ميشود. بنابراين عقيده خوبي است كه به همراه مصرف فرآورده هاي گوشتي از مكمل هاي ويتامين سي نيز استفاده كنيم.
منابع غذايي
ويتامين سي در بسياري از ميوه جات و سبزيجات وجود دارد. مواد غذايي كه غني از ويتامين سي هستند شامل آب پرتقال، فلفل سبز، هندوانه، خربزه، گريب فروت، گرمك، توت فرنگي، انبه، گل كلم، آب گوجه فرنگي، كلم فندقي، گل كلم، كاهو. ويتامين «سي» همچنين در برگ هاي سبز پخته شده يا خام (كلم، اسفناج)، گوجه فرنگي تازه و سيب زميني، كدو تنبل، تمشك، و آناناس. ويتامين سي به نور، هوا و گرما حساس است. خوردن سبزيجات خام و يا مختصري پخته شده جذب ويتامين سي شما را افزايش مي دهد.
اشكال ديگر
شما مي توانيد هم از فرم طبيعي و هم فرم ساختگي ويتامين ٍي كه اسيد اسكوربيك ناميده ميشود و به اشكال گوناگوني از مكمل ها وجود دارد، استفاده كنيد شكل هاي رايج آن به صورت قرص، كپسول پودرهاي كريستاله، قرص هاي جوشان و به شكل مايع وجود دارد. شما مي توانيد قرص هاي ۲۵ ميلي گرمي تا ۱۰۰ گرمي را خريداري و استفاده كنيد. در صورتي كه اسيد اسكوربيك معده شما را اذيت مي كند. مي توانيد ويتامين «سي» است كه ظاهراً بدن آن را بهتر جذب مي كند. تستهاي آزمايشگاهي نشان داده است كه اين مدعي حقيقت ندارد و ويتامين «سي» معمولي نيز به خوبي قابل جذب است.
نحوة مصرف
ويتامين «سي» در بدن ذخيره نميشود، بنابراين بايد به طور مرتب استفاده شود. بهترين روش مصرف مكمل ها همراه با غذا ۲ تا ۳ بار در روز با ميزان مناسب است. ميزان مجاز مصرف روزانة (RDA) ويتامين سي ۶۰ ميلي گرم براي بزرگسالان، ۷۰ ميلي گرم براي خانم هاي حامله، ۹۵ ميلي گرم براي زنان شيرده، ۱۰۰ ميلي گرم براي سيگاريها، ۴۰ ميلي گرم براي بچه هاي جوانتر و ۵۰ ميلي گرم براي بچه هاي بزرگتراست. بعضي از تحقيقات ۲۵۰ تا ۵۰۰ ميلي گرم ويتامين سي ۲ بار در روز براز بزرگسالان توصيه مي كند تا بيشترين اثر را داشته باشد. در صورتي كه مصرف بيشتر از ۱۰۰۰ ميلي گرم در روز داريد قبل از مصر فبل پزشك مشورت كنيد.
موارد احتياط
ويتامين سي سمي نيست. مصرف زياد آن (بيشتر از ۲۰۰۰ ميلي گرم روزانه) باعث اسهال نفخ و آشفتگي معده ميشود.اگر هرگونه مشكل كليوي داريد قبل از مصرف ويتامين سي با پزشك مشورت كنيد.
تداخل هاي احتمالي
ويتامين سي در بدن داراي اثرات زير است:
* افزايش جذب آهن از غذا و مكمل هاي آهن يا مولتي ويتامين ها يا مكمل هاي معدني.
* كاهش جذب مسن.
* ايجاد اختلال در آزمايش خون براي ويتامين ب ۱۲. اگر شما آزمايش خون داريد و ويتامين «سي» زيادي مصرف كرده ايد با پزشك مشورت كنيد.
* تداخلي شيدي با هيچ دارو يا گياهي در مورد اين ويتامين شاخته نشده است.
* ويتامين «سي» به وسيله كبد براي سميت زدايي داروها و ديگر مواد شيميايي استفاده ميشود. اگر شما داروي طبي به طور مرتب استفاده مي كنيد قبل از مصرف هرگونه مكمل ويتاميني با پزشك مشورت كنيد.
کشف ويتامين C داستان جالبي دارد . در قرن ۱۹ ، دريانوردان انگليسي براي رهايي از نوعي بيماري که در دريا به آن مبتلا مي شدند و بعداً اسکروي * نام گرفت ، مقدار زيادي ليمو در کشتي خود حمل مي کردند . براي همين به آنها ملوان ليمويي مي گفتند. اسکروي بيماري مهلکي بود که کاشفان سرزمين هاي دور پس از مدت طولاني که بر روي آب سفر مي کردند به آن مبتلا مي شدند و بسياري از آنها در اثر اين بيماري مي مردند. اسکروي کمبود طولاني مدت ويتامين C است.
اين مطلب انگيزه اي شد براي جستجوي عامل درمان اسکروي در پرتقال ، که منجربه کشف ويتامينC در سال ۱۹۲۸ شد و اسيد اسکوربيک ** نام گرفت. انسان و بعضي حيوانات فاقد آنزيم لازم براي توليد ويتامين C در بدن هستند از اينرو نيازمند دريافت آن از طريق غذا مي باشند.
ويتامينC از نظر غذايي بسيار حساس است و به راحتي در اثر حرارت و تاثير مواد قليايي از دست مي رود . حرارت پخت نيزموجب کاهش اين ويتامين در سبزيجات مي شود .
شما از ويتامين C زياد شنيده ايد و از تأثير آن بر سرماخوردگي آگاهيد ، دليل اين همه فوائد ويتامين C در بدن چيست؟ اين ويتامين چه اعمال ديگري در بدن انجام مي دهد؟
ويتامين C در واکنشهاي شيميايي بدن به عنوان يک حمل کننده الکترون عمل مي کند ، اين ويتامين مهمترين آنتي اکسيدان*** محلول در آب است . آنتي اکسيدان به موادي گفته مي شود که با حرکت در خون ، مواد شيميايي را که به بافتها لطمه مي رسانند را خنثي مي کنند. به اين دليل است که ويتامينC در جلوگيري از بروز يا بهبود بسياري از بيماري هاي مزمن دوران کهنسالي مؤثر است .
اين ويتامين نقش زيادي در بدن ايفا مي کند که دانستن آن براي شما بي فايده نيست :
· ويتامين C ، در سلامت پوست و لايه هاي محافظتي بدن مؤثر است. پوست انسان را با طراوت نگاه مي دارد و موجب جواني پوست مي شود ؛ به همين دليل است که به مخلوط يک قاشق آب ليموي تازه و يک قاشق عسل در يک ليوان آب سرد که صبحگاه خورده شود، اکسير جواني گويند. ويتامينC موجب حفظ پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشيد مي شود از اينرو کساني که در معرض نور مستقيم خورشيد هستند بهتر است براي حفاظت از پوستشان ويتامينC بيشتري مصرف کنند .
· با کمبود مصرف ويتامين Cپوست خشک مي شود و در زير آن ، خون مردگي هايي به صورت دانه دانه مشاهده مي شود . لثه زخم شده و دهان خشک مي شود ، در واقع يکي از بارزترين علائم کمبود ويتامين C اين است که اگر بازو يا ران فرد را لمس کنيد پوست او دانه دانه و بر جسته احساس مي شود .
ويتامين C ، موجب افزايش ايمني بدن در برابر بيماري ها مي شود ، به فعاليت مناسب هورموني بدن کمک مي کند . يکي از نکاتي که در مورد اين ويتامين قابل ذکر مي باشد ، اين است که طي تحقيقاتي که آخرين آنها در سال ۹۲ صورت گرفت مصرف ويتامين Cاز بروز سرماخوردگي جلوگيري نمي کند بلکه به تخفيف عوارض آن کمک مي نمايد از اينرو توصيه مي شود درطول مدت سرماخوردگي ، مواد غني ازويتامين C به وفور مصرف شود. از تأثيرات ديگر اين ويتامين ، افزايش جذب آهن موجود در غذا است ؛ از اينرو توصيه مي شود ، به عنوان پيش غذا سالادهاي حاوي سبزيجات خورده شود تا ويتامين C موجود درآن جذب آهن غذا را افزايش دهد . کساني که مبتلا به کم خوني هستند و رژيم غني از آهن و اسيد فوليک دارند، مصرف ويتامين C به استفاده بيشتر بدن آنها از آهن خورده شده کمک خواهد کرد .
عوارض کمبود ويتامين C ، زماني ظاهر مي شود که بيش از يکماه ويتامين بسيار کم دريافت شود ؛ دراين زمان بيماري اسکروي با عوارضي که گفته شد ظاهر شده و در اثر عدم درمان منجر به مرگ فرد مي شود . کمبود اين ويتامين حتي در نوزادان هم ديده مي شود ، کودکاني که از شير مادر تغذيه نمي کنند و اين ويتامين را از منابع ديگر نيز دريافت نمي کنند ، لثه هاي زخمي و خون آلود دارند که علامت کمبود ويتامين است .
ميزان ويتامين مورد نياز بدن در يک فرد بالغ روزانهmg ۶۰۰ است که در بارداري و شير دهي نياز بدن به آن افزايش مي يابد.
در صورتي که براي حفظ رنگ سبزي ها از بي کربنات سديم استفاده شود vit C به ميزان زيادي تخريب مي شود .
منابع غذايي ويتامينC کدامها هستند
ويتامين C ، هم در بافتهاي گياهي و هم دربعضي محصولات حيواني موجود است . غني ترين منابعC ، ميوه ها و سبزي ها هستند ، آب مرکبات نيز داراي ميزان زيادي ويتامين C است.
ويتامين C به ميزان توصيه شده و با حداقل ۱ ليوان آب خورده شود تا معده را آزار ندهد .
توت فرنگي ، کلم بروکلي ، گريپ فروت ، گوجه فرنگي ، انبه ، ليمو ، گل کلم ، سيب زميني ، هندوانه ، اسفناج ، کلم ، نارنگي و ديگر ميوه ها و سبزي ها ، منابع گياهي داراي ويتامين C و جگر ، منبع حيواني داراي ويتامين C است.
سيگاري ها و زناني که از قرصهاي جلوگيري از بارداري استفاده مي کنند نياز بهVitC بيشتري دارند.
افرادي که بيش از نيازشان vit C دريافت مي کنند بدنشان به ميزان زياد vit C وابسته شده و با دريافت در حد استاندارد مبتلا به کمبود مي شوند .
مصرف مکمل VitC نبايد خود سرانه باشد خصوصاً در افرادي که مبتلا به ديابت هستند ، چرا که کليه آنها سنگ ساز است ؛ همچنين افرادي که به آنها رژيم غذايي کم نمک توصيه شده با مشورت پزشکVit C تکميلي دريافت کنند ، زنان باردار و شيرده نيز بايد با توصيه پزشک VitC دريافت کنند.
پيشگيري و درمان بيماري هاي رايج اين فصل. ويتامين C با نام علمي اسيد اسکوربيک يکي از ويتامين هاي محلول در آب است که اعمال مهمي در بدن انجام مي دهد. براي مثال ويتامين C زخم ها را التيام مي بخشد, استخوان ها را قوي مي سازد, سيستم هاي قلبي, عروقي و گوارشي و عصبي را حفاظت مي کند, در حفظ و سلامت سيستم ايمني در مقابله با غفونت ها و بيماري ها نقش دارد و داروها و آلاينده هاي محيطي را غير سمي مي کند. از ديگر اعمال مهم ويتامين C عمل آنتي اکسيداني آن است.آنتي اکسيدان ها موادي هستند که از اکسيد شدن مواد غذايي که باعث ايجاد بيماري هاي مختلف در انسان مي شوند, جلوگيري مي کند.ويتامين C جذب کلسيم و آهن را افزايش مي دهد.به همين دليل توصيه مي شود که بعد از غذا از يک منبع ويتامين ث استفاده شود.
اين ويتامين مي تواند در پيشگيري و حتي درمان بيماري هاي عفوني يا ويروسي نظير سرما خوردگي مو ثر باشد. با توجه به اين که منابع اين ويتامين در فصل پاييز و زمستان فراوان است مي توان با قرار دادن منابع اين ويتامين در سبد غذايي خانواده ها در اين فصول از بروز اين بيماري ها پيشگيري و يا آن ها را درمان نمود.کمبود اين ويتامين باعث خستگي, ضعف, بي حالي و گرفتگي عضلات مي شود. هم چنين کمبود ويتامين C باعث کم خوني, تاخير در التيام زخم ها و تورم لثه در دهان مي گردد.منابع غذايي ويتامين C ميوه ها و سبزي ها هستند. البته مرکبات مهم ترين منبع غذايي آن محسوب مي شود.جوانه غلات و حبوبات مقدار زيادي ويتامين C دارد.از ديگر منابع ويتامين C انگور سياه, گيلاس, فلفل دلمه اي, سبزي هاي سبز تيره, گوجه فرنگي و خيار مي باشد. ويتامين C از حساس ترين ويتامين ها است.اين ويتامين در حضور نور, حرارت, هوا, قاچ کردن, خرد کردن, خيساندن در آب به سرعت از بين مي رود. بنابر اين هنگام برداشت, ذخيره, پختن و عرضه سبزي ها بايد دقت زيادي به عمل آيد.براي مثال وقتي ميوه و سبزي ها را خيس مي کنيد يا مي پزيد مقداري ويتامين وارد آب مي شود.بهتر است براي پختن اين مواد از مقدار زياد آب استفاده نشود. زمان کوتاه پختن در مقدار کم آب يا پختن سبزي در مايکرو ويو رنگ جذاب گياه را حفظ کرده و در نتيجه ويتامين C کمتري از بين مي رود. ميوه هاي خشک شده ويتامين C کمتري دارند. بنابر اين توصيه مي شود که ميوه ها و سبزي ها را به صورت تازه و خام مصرف نماييد.
مؤثرترين داروي ضد پيري را ويتامين C عنوان کرده اند.
ميوه هاي غني از ويتامين C با افزايش سنتز کلارن، روند پيري را به تعويق مي اندازند. تاکنون براي پيري تعريف دقيقي ارائه نشده است و اين پديده عموماً با تغييرات قابل رؤيت پوست تعريف مي شود. پيري علاوه بر اينکه توسط مکانيسم هاي داخل سلولي تنظيم مي شود توسط عوامل محيطي نيز تحريک مي شود. نازک شدن اپيدرم و ظاهر شدن خطوط چين ها و يارها در لايه هاي سطحي پوست، از جمله تغييرات پوست در پيري است. تخريب اضافي در مقايسه با ترميم پوست. با گذشت زمان و اثر اشعه خورشيد و تغييرات مورفولوژي در لايه هاي زيرين پوست نيز نفوذ کرده و در پي فقدان کلاژن و الاستين همراه با کاهش تحمل لايه هاي اپيدرم و کاهش جريان خون به تغييرات دائمي و اساسي در پوست منجر مي شود. لازم به ذکر است که آنتي اکسيدان ها از ترکيباتي هستند که مي توانند روند پيري را به تعويق بياندازند. انواع مرکبات، اسفناج، گردو، چاي سبز، سويا، گندم، هويچ و ... به علت دارا بودن ويتامين C باعث افزايش سنتز کلاژن مي شوند. علاوه بر اين ترکيبات ديگري با خاصيت افزايش کلاژن وجود دارند که در گياهاني نظير رزماري، نيشکر، سيب و انگور به وفور يافت مي شوند.

ويتامين E در طي تحقيقات در مورد توليد مثل در موشها كشف و به عنوان عامل تغذيه‏اي محلول در چربي شناخته شد. ايوانز و بيشاپ (Bishop & Evans) اين مشاهدات ر ...

يکي ديگراز اعضاي گروه ويتامينهاي محلول درآب ويتامينB6ونام علمي آن پريدوکسين* است. آمپولهاي تقويتيB کمپلکس حاويB6 هستند . بسياري از داروها که براي تقوي ...

ويتامين D چندين نقش کليدي در بدن دارد، و از همه مهم تر کمک به جذب مواد معدني کلسيم و فسفر از غذايي است که مي خوريد. کلسيم براي تقويت استخوانها ضروري ا ...

ويتامين K در سال 1935 يک دانشمند دانمارکي طي يک سري تحقيقات ، متوجه وجود يک نوع ويتامين در بدن مرغ شد که ضد خونريزي بود. اين دانشمند آن را ويتامينK نا ...

ويتامينB3خانواده ويتامينB اعضاء زيادي دارد، شما تاکنون در اين خانواده با چند ويتامين آشنا شده ايد يکي ديگراز اين ويتامينهاB3يا نياسين است. اين ويتامين ...

شير اين نوشيدني اسرارﺁميز يک ترکيب مغذي و کامل است . شير موثرترين مواد در افزايش بهره هوشي ٬ رشد استحکام استخوانها ٬ سلامت لثه ٬ دندان و شادابي و طول ...

1)خاصيت گرم دارد ، چاق کننده ، صاف کننده خون و مولد خون ، پوست انگور دير هضم و دانه آن سرد و خشک است 2)انگور براي درمان بيماري فشار خون ، روماتيسم ، ن ...

كلسيم مهمترين عنصر ساختماني استخوان و پوسته تخم مرغ در مرغهاي تخمگذار است. استخوان ، كه حاوي ۹۹% از كل كلسيم موجود در بدن مي باشد ، بعنوان يك عضو اساس ...

دانلود نسخه PDF - ويتامين C