up
Search      menu
مذهب و عرفان :: مقاله ولادت حضرت علي ( ع ) PDF
QR code - ولادت حضرت علي ( ع )

ولادت حضرت علي ( ع )

زندگينامه امام علي (ع) از ولادت تا شهادت

مقدمه
تمام انسانها در زندگي خويش از فراز و نشيب برخوردارند و با مشکلات مختلفي مواجهند .افراد معمولا در برخورد با مشکل دچار ضعف و ناتواني مي گردند و سعي مي کنند با کمک و راهنمايي درد آشنايان خود را از مهلکه نجات دهند و با يافتن ” الگوها ” در هر زمينه اي ، و سپس تبعيت از آن ، وظايف خويشتن را بخوبي انجام دهند و مشکلات و دردهاي خويش را تسکين بخشند . يکي از اين اسوه ها پيامبراکرم ( ص ) است که قرآن مجيد هم اين حضرت را ( ۱ ) به همين نام معرفي مي فرمايد . بجز رسول خدا ( ص ) اگر به دنبال ” الگوي ” ديگر و جانشين براي آن حضرت باشيم ، به پيشواي بزرگي همچون مولاي متقيان حضرت علي ( ع ) خواهيم رسيد ، و چه زيباست که براي پذيرش اخلاق و رفتار حسنه ايشان ، زندگي پر فراز و نشيب و سراسر شگفتي آن حضرت را مرور کنيم .
کيفيت ولادت
حضرت علي ( ع ) نخستين فرزند خانواده هاشمي است که پدر و مادر او هر دوفرزند هاشم اند . پدرش ابوطالب فرزند عبدالمطلب فرزند هاشم بن عبدمناف است و مادر او فاطمه دختر اسد فرزند هاشم بن عبدمناف مي باشد . خاندان هاشمي از لحاخ فضائل اخلاقي و صفات عاليه انساني در قبيله قريش و اين طايفه در طوايف عرب ، زبانزد خاص و عام بوده است . فتوت ، مروت ، شجاعت وبسياري از فضايل ديگر اختصاص به بني هاشم داشته است . يک از اين فضيلتها در مرتبه عالي در وجود مبارک حضرت علي ( ع ) موجود بوده است . فاطمه دختر اسد به هنگام درد زايمان راه مسجدالحرام را در پيش گرفت و خود را به ديوار کعبه نزديک ساخت و چنين گفت : ” خداوندا ! به تو و پيامبران و کتابهايي که از طرف تو نازل شده اند و نيز به سخن جدم ابراهيم سازنده اين خانه ايمان راسخ دارم . پرودگارا ! به پاس احترام کسي که اين خانه را ساخت ، و به حق
( ۲ ) ” کودکي که در رحم من است ، تولد اين کودک را بر من آسان فرما ! لحظه اي نگذشت که ديوار جنوب شرقي کعبه در برابر ديدگان عباس بن عبدالمطلب و يزيد بن تعف شکافته شد . فاطمه وارد کعبه شد ، و ديوار به هم پيوست . فاطمه تا سه روز در شريفترين مکان گيتي مهمان خدا بود . و نوزاد خويش سه روز پس از سيزدهم رجب سي ام عام الفيل فاطمه ( ۳ ) را به دنيا آورد . دختر اسد از همان شکاف ديوار که دوباره گشوده شده بود بيرون آمد و گفت : ( ۴ )” پيامي از غيب شنيدم که نامش را ” علي ” بگذار . “
دوران کودکي
حضرت علي ( ع ) تا سه سالگي نزد پدر و مادرش بسر برد و از آنجا که خداوند مي خواست ايشان به کمالات بيشتري نائل آيد ، پيامبر اکرم ( ص ) وي را از بدو تولد تحت تربيت غير مستقيم خود قرار داد . تا آنکه ، خشکسالي عجيبي در مکه واقع شد . ابوطالب عموي پيامبر ، با چند فرزند با هزينه سنگين زندگي روبرو شد . رسول اکرم ( ص ) با مشورت عموي خود عباس توافق کردند که هر يک از آنان فرزندي از ابوطالب را به نزد خود ببرند تا گشايشي در کار ابوطالب باشد . عباس ، جعفر را و پيامبر ( ص ) ، ( ۵ ) علي ( ع ) را به خانه خود بردند .
به اين طريق حضرت علي ( ع ) به طور کامل در کنار پيامبر قرار گرفت . علي ( ع ) آنچنان با پيامبر ( ص ) همراه بود ، حتي هرگاه پيامبر از شهر ( ۶ )خارج مي شد و به کوه و بيابان مي رفت او را نيز همراه خود مي برد .
بعثت پيامبر ( ص ) و حضرت علي ( ع )
شکي نيست که سب ستين ياور پيامبر ( ص )
پس از وحي خدا و برگزيده شدن حضرت محمد ( ص ) به پيامبري و سه سال دعوت مخفيانه ، سرانجام پيک وحي فرا رسيد و فرمان دعوت همگاني داده شد . در اين ميان تنها حضرتعلي ( ع ) مجري طرحهاي پيامبر ( ص ) در دعوت الهيش و تنها همراه و دلسوز آن حضرت در ضيافتي بود که وي براي آشناکردن خويشاوندانش با اسلام و دعوتشان به دين خدا ترتيب داد . در همين ضيافت پيامبر ( ص ) از حاضران سؤوال کرد : چه کسي از شما مرا در اين راه کمک مي کند تا برادر و وصي و نماينده من در ميان شما باشد ؟ فقط علي ( ع ) پاسخ داد : اي پيامبر خدا ! من تو را در اين راه ياري مي کنم پيامبر ( ص ) بعد از سه بار تکرار سؤوال و شنيدن همان جواب فرمود : اي خويشاوندان و بستگان من ، بدانيد که علي ( ع ) برادر و وصي و خليفه پس از من در ميان شماست . از افتخارات ديگر حضرت علي ( ع ) اين است که با شجاعت کامل براي خنثي کردن توطئه مشرکان مبني بر قتل رسول خدا ( ص ) در بستر ايشان خوابيد و زمينه هجرت پيامبر ( ص ) را آماده ساخت .
حضرت علي ( ع ) بعد از هجرت
بعد از هجرت حضرت علي ( ع ) و پيامبر ( ص ) به مدينه دو نمونه ازفضايل علي ( ع ) را بيان مي نمائيم :
۱ – جانبازي و فداکاري در ميدان جهاد : حضور وي در ۲۶ غزوه از ۲۷غزوه پيامبر ( ص ) و شرکت در سريه هاي مختلف از افتخارات و فضايل آن حضرت است .
۲ – ضبط و کتابت وحي ( قرآن ) کتابت وحي و تنظيم بسياري از اسناد تاريخي و سياسي و نوشتن نامه هاي تبليغي و دعوتي از کارهاي حساس و پرارج امام ( ع ) بود . ايشان آيات قرآن چه مکي و چه مدني ، را ضبط مي کرد . به همين علت است که وي را از کاتبان وحي و حافظان قرآن به شمار مي آورند . در اين دوران بود که پيامبر ( ص ) فرمان اخوت و برادري مسلمانان را صادر فرمود و با حضرت علي ( ع ) پيمان برادري و اخوت بست و به حضرت علي ( ع ) فرمود :
” تو برادر من در اين جهان و سراي ديگر هستي . به خدايي که مرا به حق برانگيخته است … تو را به برادري خود انتخاب مي کنم ، اخوتي که دامنه آن هر دو جهان ( ۸ )را فرا گيرد . “
حضرت علي ( ع ) داماد رسول اکرم ( ص )
عمر و ابوبکر با مشورت با سعد معاذ رئيس قبيله اوس دريافتند جزعلي ( ع ) کسي شايستگي زهرا ( س ) را ندارد. لذا هنگامي که علي ( ع ) در ميان نخلهاي باغ يکي از انصار مشغول آبياري بود موضوع را با ايشان در ميان نهادند و ايشان فرمود :
دختر پيامبر ( ص ) مورد ميل و علاقه من است . و به سوي خانه رسول به راه افتاد .
وقتي به حضور رسول اکرم ( ص ) رسيد ، عظمت محضر پيامبر ( ص ) مانع از آن شد که سخني بگويد ، تا اينکه رسول اکرم ( ص ) علت رجوع ايشان را جويا شد و حضرت علي ( ع ) با تکيه به فضايل و تقوا و سوابق درخشان خود در اسلام فرمود :
” آيا صلاح مي دانيد که فاطمه را در عقد من درآوريد ؟ ” پس از موافقت حضرت زهرا ( س ) آن حضرت به دامادي رسول اکرم ( ص ) نائل آمدند .
غدير خم
پيامبر ( ص ) بعد از اتمام مراسم حج در آخرين سال عمر پربرکتش درراه برگشت در محلي به نام غديرخم در نزديکي جحفه دستور توقف داد ، زيرا پيک وحي فرمان داده بود که پيامبر ( ص ) بايد رسالتش را به اتمام ( ۹ ) برساند .
پس از نماز ظهر پيامبر ( ص ) بر بالاي منبري از جهاز شتران رفت و فرمود :
” اي مردم ! نزديک است که من دعوت حق را لبيک گويم و از ميان شما بروم درباره من چه فکر مي کنيد ؟ ”
مردم گفتند : ” گواهي مي دهيم که تو آيين خدا را تبليغ مي کردي ”
پيامبر فرمود : ” آيا شما گواهي نمي دهيد که جز خداي يگانه ، خدايي نيست و محمد بنده خدا و پيامبر اوست ؟ ”
مردم گفتند : ” آري ، گواهي مي دهيم . ”
سپس پيامبر ( ص ) دست حضرت علي ( ع ) را بالا گرفت و فرمود :
” اي مردم ! در نزد مؤمنان سزاوارتر از خودشان کيست ؟ ” مردم گفتند : ” خداوند و پيامبر او بهتر مي دانند . ”
سپس پيامبر فرموند :
” اي مردم ! هر کس من مولا و رهبر او هستم ، علي هم مولا و رهبر اوست . ” و اين جمله را سه بار تکرار فرمودند .
بعد مردم اين انتخاب را به حضرت علي ( ع ) تبريک گفتند و با وي بيعت نمودند .
حضرت علي ( ع ) بعد از رحلت رسول اکرم ( ص )
پس از رحلت رسول اکرم ( ص ) به علت شرايط خاصي که بوجود آمده بود ،حضرت علي ( ع ) از صحنه اجتماع کناره گرفت و سکوت اختيار کرد.
نه در جهادي شرکت مي کرد و نه در اجتماع به طور رسمي سخن مي گفت . شمشير در نيام کرد و به وظايف فردي و سازندگي افراد مي پرداخت .
فعاليتهاي امام در اين دوران به طور خلاصه اينگونه است :
۱ – عبادت خدا آنهم در شان حضرت علي ( ع )
۲ – تفسير قرآن و حل مسائل ديني و فتواي حکم حوادثي که در طول ۲۳سال زندگي پيامبر ( ص ) مشابه نداشت .
۳ – پاسخ به پرسشهاي دانشمندان ملل و شهرهاي ديگر .
۴ – بيان حکم بسياري از رويدادهاي نوظهور که در اسلام سابقه نداشت .
۵ – حل مسائل هنگامي که دستگاه خلافت در مسائل سياسي و پاره اي از مشکلات با بن بست روبرو مي شد .
۶ – تربيت و پرورش گروهي که از ضمير پاک و روح آماده ، براي سير و سلوک برخوردار هستند .
۷ – کار و کوشش براي تامين زندگي بسياري از بينوايان و درماندگان تا آنجا که با دست خويش باغ احداث مي کرد و قنات استخراج مي نمود و سپس آنها را در راه خدا وقف مي نمود .
خلافت حضرت علي ( ع )
در زمان خلافت حضرت علي ( ع ) جنگهاي فراواني رخ داد از جمله صفين ، جمل و نهروان که هر يک پيامدهاي خاصي به دنبال داشت .
شهادت امام علي ( ع )
بعد از جنگ نهروان و سرکوب خوارج برخي از خوارج از جمله عبدالرحمان بن ملجم مرادي ، و برک بن عبدالله تميمي و عمروبن بکر تميمي در يکي از شبها گرد هم آمدند و اوضاع آن روز و خونريزي ها و جنگهاي داخلي را بررسي کردند و از نهروان و کشتگان خود ياد کردند و سرانجام به اين نتيجه رسيدند که باعث اين خونريزي و برادرکشي حضرت علي ( ع ) و معاويه و عمروعاص است . و اگر اين سه نفر از ميان برداشته شوند ، مسلمانان تکليف خود را خواهند دانست . سپس با هم پيمان بستند که هر يک از آنان متعهد کشتن يکي از سه نفر گردد .
ابن ملجم متعهد قتل امام علي ( ع ) شد و در شب نوزدهم ماه رمضان همراه چند نفر در مسجد کوفه نشستند . آن شب حضرت علي ( ع ) در خانه دخترش مهمان بودند و از واقعه صبح با خبر بودند ، وقتي موضوع را با دخترش در ميان نهاد ، ام کلثوم گفت : فردا جعده را به مسجد بفرستيد .
حضرت علي ( ع ) فرمود : از قضاي الهي نمي توان گريخت . آنگاه کمربند خود را محکم بست و در حالي که اين دو بيت را زمزمه مي کرد عازم مسجد شد .
کمر خود را براي مرگ محکم ببند ، زيرا مرگ تو را ملاقات خواهدکرد .
و از مرگ ، آنگاه که به سراي تو درآيد ( ۱۰ ) . جزع و فرياد مکن
ابن ملجم ، در حالي که حضرت علي ( ع ) در سجده بودند ، ضربتي بر فرق مبارک خون از سر حضرتش در محراب جاري شد و محاسن ( ۱۱ ) آن حضرت وارد ساخت .
شريفش را رنگين کرد . در اين حال آن حضرت فرمود : ” فزت و رب الکعبه ” به خداي کعبه سوگند که رستگار شدم سپس آيه ۵۵سوره
طه را تلاوت فرمود :
” شما را از خاک آفريديم و در آن بازتان مي گردانيم و بار ديگر از آن ( ۱۲ ) بيرونتان مي آوريم .
حضرت علي ( ع ) در واپسين لحظات زندگي نيز به فکر صلاح و سعادت مردم بود و به فرزندان و بستگان و تمام مسلمانان چنين وصيت فرمود :
” شما را به پرهيزکاري سفارش مي کنم و به اينکه کارهاي خود را منظم کنيد و اينکه همواره در فکر اصلاح بين مسلمانان باشيد . يتيمان را فراموش نکنيد ، حقوق همسايگان را مراعات کنيد . قرآن را برنامه ي عملي خود قرار دهيد . نماز را بسيار گرامي بداريد که ستون دين شماست . حضرت علي ( ع ) در ۲۱ماه رمضان به شهادت رسيد و در نجف اشرف به خاک سپرده شد ، و مزارش ميعادگاه عاشقان حق و حقيقت شد .
- سوره احزاب ، آيه ۲۱٫ ( ۱ )
- فروغ ولايت ، ص ۳۵( کشف الغمه ، ج ۱ ، ص ۹۰) . ( ۲ )
- آفتاب ولايت ، ص ۱۹( الخرائج و الجرائح ، ج ۱ ، ص ۱۷۱، ش ۱ ) . ( ۳ )
- آفتاب ولايت ، ص ۱۹( بحارالانوار ، ج ۳۵، ص ۱۸) . ( ۴ )
- فروغ ولايت ، ص ۳۷( سيره ابن هشام ، ج ۱ ، ص ۲۳۶) . ( ۵ )
- فروغ ولايت ، ص ۳۸ ( ۶ )
- آفتاب ولايت ، ص ۱۳۱( سوره بقره ، آيه ۱۴۸) . ( ۷ )
- فروغ ولايت ، ص ۸۶( مستدرک حاکم ، ج ۳ ، ص ۱۴، استيعاب ، ج ۳ ، ( ۸ ) ص ۳۵)
- فروغ ولايت ، ص ۱۴۱( سوره مائده ، آيه ۶۷) ( ۹ )
- فروغ ولايت ، ص ۶۹۷ ( ۱۰ )
- فروغ ولايت ، ص ۶۹۷( بحارالانوار ، نقل از مالي ، ج ۹ ، ص ۶۵۰) ( ۱۱)
- فروغ ولايت ، ص ۶۹۷ ( ۱۲ )

عاشورا مکتبي است که آن را از هر منظر که بنگريم،درس ها ي بي شمار دارد چراکه در آن سرزمين بي آب و علف و در آن کوير سوزان و در آن روزهاي اندک و آغازين مح ...

ايران از لحاظ داشتن پديده هاي زمين شناسي کشور غني اي مي باشد.از جمله اين پديده هاي زيبا و شگفت مي توان به غارهاي ايران اشاره کرد.در بين غارهاي ايران ه ...

شيخ الرئيس . حجته الحق . ريس العقلا . شرف الملك ابوعلي سينا ( حسين پسر عبدالله حسن پسر علي پسر سينا ) در دنياي امروز كمتر ملتي است كه به مفاخر گذشته خ ...

من حسين، معروف به ابو علي سينا، بزرگترين فيلسوف و دانشمند اسلامي و يکي از موثرترين چهره هاي علمي اسلام در قلمروهاي مختلف هستم. در برخي منابع نام کامل ...

پيشگيري از سرطان، آمار مرگ و مير ناشي از سرطان را کاهش مي دهد. اين پيشگيري مي تواند در ۳ سطح اوليه، ثانويه و ثالثيه انجام شود. در اين مطلب، بيشتر به ب ...

دعا محبوب ترين اعمال نزد خداوند، برترين عبادت، علت روشنايي آسمان ها و زمين، كليد تمام رحمت ها و... است. ما معمولا در حوائج فردي خويش بر دعا اصرار مي و ...

بدون شك، ارتباط با چنين چهره هايي و پيروي از دستورها و رفتارشان، تنها راه دستيابي به كمال انسانيت و سعادت هر دو جهان است. پيشواي دهم (ع) يکي از پيشتاز ...

مظلوميت امير مومنان علي بن ابي طالب(عليه السلام) در دوران زندگيش و پس از آن تا دوران معاصر چنان جگر سوز است که آتش بر دل هر آزاده اي مي افروزد و قلب ر ...

دانلود نسخه PDF - ولادت حضرت علي ( ع )