وزیر نفت: کشف بزرگترین ذخیره گازی کشور در خشکی

وزیر نفت با اشاره به کشف مخزن جدید شاهینی با حجم تخمینی ۲۲ تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز در استان فارس و در محدوده شهرستان‌های لامرد و مُهر، اظهار کرد: این مخزن بزرگترین ذخیره گازی کشور در خشکی به شمار می‌آید و براساس لرزه‌نگاری‌های این مخزن از میدان گازی کنگان نیز بزرگتر است.

وزیر نفت: کشف بزرگترین ذخیره گازی کشور در خشکی

به گزارش دانلود بهترین مقاله از مُهر، جواد اوجی روز جمعه در نشست شورای اداری شهرستان مُهر استان فارس افزود: به ازای تولید هر ۱۰۰ بشکه نفت و میعانات گازی در دولت سیزدهم ۷۸ بشکه کشفیات جدید انجام شده است.

وی همچنین با اشاره به کشف مخزن جدید شاهینی با حجم تخمینی ۲۲ تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز در استان فارس و در محدوده شهرستان‌های لامرد و مُهر، اظهار کرد: این مخزن بزرگترین ذخیره گازی کشور در خشکی به شمار می‌آید و براساس لرزه‌نگاری‌های این مخزن از میدان گازی کنگان نیز بزرگتر است.

وزیر نفت تصریح کرد: تولید نفت در آغاز به‌کار دولت سیزدهم ۲.۲ میلیون بشکه بود در حالی که اکنون این شاخص به بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه رسیده و تا پایان امسال رکوردهایی تازه‌تر در این زمینه خواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه طی ۲ سال اخیر به متخصصان صنعت نفت ایران میدان داده شد و آنان توانستند پروژه‌های نیمه کاره زیادی همچون فاز ۱۱ پارس جنوبی را به سرانجام برسانند، افزود: فاز دوم پالایشگاه آبادان، پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه غرب و شرق کارون و چند مورد دیگر در همین مدت انجام شده است.

مخزن جدید شاهینی با حجم تخمینی ۲۲ تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز در استان فارس و در محدوده شهرستان‌های لامرد و مُهر کشف شده که این مخزن بزرگترین ذخیره گازی کشور در خشکی به شمار می‌آید و براساس لرزه‌نگاری‌های این مخزن از میدان گازی کنگان نیز بزرگتر استاوجی با تاکید بر اینکه دیگر خبری از مسدود شدن پول محموله‌های نفت خام فروخته شده و انبار شدن میعانات گازی نیست، گفت: به اذعان سناتورهای آمریکایی هیچگونه تخفیف یا رفع تحریمی در زمینه فروش و صادرات نفت ایران انجام نشده بلکه تحریم‌های تازه هم اعمال شده است.

وی با اشاره به سابقه ۲۲ ساله طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی افزود: به همت غیور مردان صنعت نفت، این پروژه در دولت سیزدهم چهار سال زودتر از برنامه به مرحله تولید رسید.

وزیر نفت با اشاره به حمله سایبری به سامانه توزیع فرآورده‌های نفتی در آبان‌ سال ۱۴۰۰ گفت: در همان سال همکاران من بابت این موضوع و مواردی همچون ناترازی گاز رشادت‌های زیادی به خرج دادند.

وی گفت: در حمله سایبری به جایگاه‌های عرضه سوخت، مردم و کارکنان صنعت نفت از خودگذشتگی زیادی داشتند، خوشبختانه این حادثه طی ۲ روز مدیریت شد.

اوجی تصریح کرد: در دولت سیزدهم همه دست‌اندرکاران حتی شخص رئیس‌ جمهور به‌صورت شبانه‌روزی برای خدمت به مردم پای کار هستند و اتفاق‌های خوبی در زمینه پروژه‌های عمرانی و صنعتی در کشور در اوج تحریم‌ها در حال رخ دادن است.

وی با اشاره به افتتاح بخش نخست پالایشگاه کوچک‌مقیاس برای پالایش میعانات گازی در شهرستان مُهر گفت: تولید نفتا، نفت سفید، گازوئیل و بنزین در شرایط کنونی برای کشور بسیار حائز اهمیت است و ارزش افزوده زیادی را نصیب سرمایه‌گذار و کشور می‌کند، امیدواریم بخش دوم این پالایشگاه هرچه زودتر راه‌اندازی شود.

وزیر نفت با اشاره به وجود میدان گازی ارم در نزدیکی شهرستان لامرد اظهار کرد: اجرای طرح توسعه میدان ارم در این منطقه اشتغال ایجاد خواهد کرد بنابراین با توجه به اکتشاف‌های جدید سرمایه‌گذاران در این منطقه به هیچ عنوان نگران خوراک نباشند.

اوجی با یادآوری اینکه وزارت نفت در هشت سال دولت گذشته تنها ۲۰ هزار میلیارد ریال در زمینه پروژه‌های مسئولیت اجتماعی هزینه کرد، تصریح کرد: در ۲ سال اخیر ما بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در این زمینه سرمایه‌گذاری کردیم.

وی با اشاره به تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه گفت: پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت در بازارهای جهانی به ۱۰۰ دلار برای هر بشکه برسد.

وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه در ۷۰ سال اخیر رژیم صهیونیستی در فلسطین دست به هر جنایتی زده است، گفت: در حمله اخیری که مجاهدان فلسطینی انجام دادند هیمنه این رژیم و سازمان اطلاعاتی آنها (موساد) فرو ریخت.

پایان پیام/خ

دیدگاهتان را بنویسید