up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله ورميکولايت PDF
QR code - ورميکولايت

ورميکولايت

ورميکولايت، کيميائي خاک

ورميکولايت
ورميکولايت نام معدني سيليکات آهن، آلومينيوم، منزيم متورق، هيدراته مي باشد. ورميکولايت ظاهري آکارديوني شکل بوده و رنگ متغيري از قهوه اي تا طلائي نسبت به ترکيبات آن دارد. همچنين PH (در آب) ورميکولايت در هر معدن متغير بوده که از ۹۶ توسط انجمن بين المللي ورميکولايت گزارش شده است. ظرفيت نگهداري آب ورميکولايت نسبت به اندازه گرانول نيز متغير مي باشد. (۳۲۵% ۲۲۰% وزن يا ۵۰% ۲۰% حجم).
بيش از ۸۰ سال است که ورميکولايت در صنايع گوناگون (کشاورزي، باغباني، ساختماني، صنعت) استفاده مي شود.
ورميکولايت در کشاورزي
سال هاست که ورميکولايت به عنوان شبه خاک در داخل آپارتمان ها و يا سيستم هاي هيدروپونيک (Hydroponic Growing) در پرورش گل و گياه در مواردي که محدوديت استفاده از خاک معمولي را دارند، استفاده مي شود. (Soiless) و موادغذائي موردنياز گياهان به صورت مايع به ورميکولايت و نهايتاً ريشه ها رسانده مي شود.
اين ماده در کشاورزي کاربرد گسترده دارد نظير: زمين هاي چمن، باغ ها، مواردي که رشد سريع گياه از اولويت برخوردار باشد (ورميکولايت به صورت صددرصد استفاده مي شود). ورميکولايت همچنين در شرايط ويژه کم آبي، حفظ خاک از جريان بادهاي گرم و جلوگيري از يخبندان و صدمه به ريشه ها کاربرد دارد.
ورميکولايت با ايجاد فضاي مناسب در خاک و سبک کردن آن، هوادهي به ريشه را به شدت بهبود مي بخشد و اين در حاليست که رطوبت و موادغذائي را به آساني در اختيار قلمه ها و ريشه هاي جوان قرار مي دهد.
ورميکولايت ماده اي است دائمي و غيرمضر براي خاک که داراي تميزي صددرصد است. ورميکولايت ماده ايست بدون بو، غيرسمي و استريل که باعث فساد خاک و ضايع شدن آن نمي گردد و به دليل خنثي بودن، ماهيت خاک را تغيير نمي دهد.
ورميکولايت داراي قابليت نگهداري نقل و انتقال کاتيون ها مي باشد، به همين علت مي تواند موادي نظير آمونيوم، پتاس، کلسيم، منيزيم و آهن را به آساني در اختيار ريشه ها قرار دهد.
اين ماده بسيار سبک و همراه با خاک معمولي، خاک برگ و خاک هاي غني شده با کودهاي شيميائي بهترين روش براي رشد گياهان، به خصوص گل هاي زينتي مي باشد.
● نحوه استفاده
▪ قلمه زدن
ورميکولايت متوسط با ابعاد ۵۲ ميلي متر مصارف متعددي در باغباني از جمله کاشت قلمه دارد. مي توان ورميکولايت را مستقيم در محفظه کاشت قلمه ها ريخت و به تدريج آبياري کرده و قلمه ها را در آن قرار داد. اگر محل تخليه در محفظه کاشت تعبيه شده باشد، آبياري زياد، نگران کننده نيست. ورميکولايت حداکثر رشد ريشه را در کوتاه ترين زمان تضمين مي کند.
▪ اصلاح يا تقويت خاک
در باغات و مزارعي که داراي خاک سنگين يا چسبنده مي باشد تا ۱:۲ حجم خاک، استفاده از ورميکولايت توصيه مي گردد. اين عمل باعث ايجاد کانال هاي هوائي گرديده، اجازه تنفس مخلوط خاک را مي دهد.
مخلوط ورميکولايت در باغ هاي گل و سبزيجات يا گياهان گلداني هواي لازم را در اطراف ريشه براي ادامه رشد گياهان فراهم مي آورد. در جائي که خاک، دانه درشت و ماسه اي باشد، مخلوط ورميکولايت در خاک باعث مي شود خاک بتواند آب و هواي موردنياز براي رشد گياه را در خود حفظ کند.
▪ رويش دانه
ورميکولايت را به تنهائي يا مخلوط با خاک يا خاک برگ مي توان استفاده کرد. آبياري بسيار کمتر، رويش دانه هاي بيشتر و رشد سريع تر از مزاياي استفاده از ورميکولايت مي باشد. زماني که ورميکولايت به تنهائي استفاده شود، دانه هاي جوانه زده بايد با يک محلول کود ضعيف تغذيه شوند تا وقتي که اولين برگ هاي واقعي ظاهر گردد. (يک قاشق غذاخوري از کود قابل حل در يک گالن ۴ ليتري آب). جائي که ورميکولايت با خاک يا خاک برگ به صورت نصف به نصف مخلوط شده است، هيچ تغذيه اضافي تا موقع نشاء لازم نيست. عمل پاکيزه سازي خاک از لارو حشرات و بذر گياهان هنوز عملاً حذف مي گردد، به علت آن که ورميکولايت استريل است. در انتقال دانه هاي جوانه زده از ورميکولايت، خطر شکستن ريشه هاي موئي بسيار کم است و رشد ريشه هاي انبوه در اين مخلوط، گياه جوان را قادر مي سازد که بلافاصله خود را نگه دارد.
▪ گياهان خانگي
ورميکولايت مشکلات خاک هائي که به مرور زمان فشرده شده اند را در گلدان هاي گل از ميان مي برد. ورميکولايت را با خاک برگ به نسبت نصف به نصف مخلوط کنيد، کنترل عالي هوا و رطوبت براي گياهان خانگي تأمين خواهد شد. در اين صورت ريشه ها مي توانند در تمام گلدان گسترش يابند. توجه به اين نکته ضروريست که در صورت استفاده از ورميکولايت نياز به آبياري بسيار کمتر خواهد شد.
▪ نشاء زدن
سوراخي به عمق حداقل ۱۵ سانتيمتر بزرگ تر از ريشه گياه حفر کنيد. ورميکولايت را با خاکي که از آن سوراخ خارج کرده ايد، مخلوط کنيد. سپس اين مخلوط را در اطراف ريشه ها قرار دهيد. اين عمل قبل از نشاء بوته، درختچه يا درخت باعث انشعاب سريع و نفوذ ريشه ها در عمق خاک مي گردد. ورميکولايت از خشک شدن ريشه ها بر اثر آفتاب جلوگيري مي کند و حتي رطوبت را کنترل و سلامت گياهان را تضمين مي کند.
▪ حفاظت در مقابل عوامل طبيعي
استفاده از ورميکولايت به ضخامت ۸۵ سانتيمتر به عنوان محافظت در اطراف بوته ها، رزها، گوجه فرنگي ها، کوکب ها و گياهان ديگر مي تواند از خشک شدن گياه جلوگيري کند و از گياه در برابر سرما و گرماي شديد محافظت کند. گياهان محافظت شده با ورميکولايت در سرماي شديد زمستان مقاومت بيشتري دارند.
ورميکولايت به خاطر داشتن ساختمان حفره دار از رطوبت اشباع نمي شود. لذا استفاده از آن در اطراف گياه بعد از اولين باران سنگين در تابستان مانع خشک شدن خاک و آسيب به گياه مي گردد. مي توان ورميکولايت را در بهار به عنوان يک تقويت کننده با خاک مخلوط کرد.
▪ انبار کردن پيازها و محصولات ريشه اي
ورميکولايت را اطراف پيازهائي که در ظرف قرار گرفته اند، بريزيد. اگر پيازها از زيرخاک بيرون آورده شده اند، بگذاريد چند ساعت در آفتاب بمانند تا خشک شوند و بعد آنها را در سبد قرار داده و روي آنها را با ورميکولايت بپوشانيد. قدرت نم گيري ورميکولايت همانند يک تنظيم کننده اتوماتيک عمل مي کند و از کپک زدگي و نوسان رطوبت در مدت انبارداري جلوگيري مي کند.
ورميکولايت رطوبت داخل غده هاي انبار شده را جذب نمي کند، بلکه آب آزاد اطراف را جذب کرده و از پوسيدگي غده ها جلوگيري مي کند. غده هاي انبار شده حتي از تغييرات دماي جدي و ناگهاني هم محافظت مي شوند.
▪ چمن هاي سالم تر و سبزتر
هنگام آماده کردن باغچه براي چمن هاي جديد يک مترمکعب ورميکولايت را در مساحت ۱۱۰ مترمربع مخلوط کنيد. پس از بذرافشاني، کل منطقه را با ورميکولايت بپوشانيد، به طوري که در حدود ۶ ميليمتر ارتفاع داشته باشد. سپس با آب افشان به تدريج آبياري کنيد. ورميکولايت رويش بذر را تسريع کرده، همچنين بذرهاي بيشتري رويش مي يابد. بنابراين چمن شما متراکم تر و پرپشت تر خواهد شد. ورميکولايت به عنوان يک ذخيره کننده دائمي رطوبت عمل کرده و در زمان خشکي، پژمرده شدن چمن ها را به تعويق مي اندازد.
▪ گل آرائي منازل
به منظور تازه و شاداب نگه داشتن گل هاي بدون ريشه (دسته گل) در گلدان ها و رفع نگراني از واژگون شدن آنها مي توان گلدان موردنظر را با ورميکولايت که ظاهر نقره اي رنگ بسيار زيبائي دارد پر کرد و سپس به آن آب اضافه کرد تا تمام لايه هاي طبيعي ورميکولايت از آب اشباع گردد، سپس آب اضافه را تخليه و گل ها را در آن قرار دهيد.
از مزاياي اين روش مي توان به موارد زير اشاره کرد:
۱) رطوبت ورميکولايت به تدريج به ساقه گل ها رسيده و آنها را شاداب نگه مي دارد.
۲) مي توان گل ها را به طرز دلخواه استقرار و آرايش داد.
۳) بوي نامطبوعي که آب راکد گلدان ها ايجاد مي کنند، از بين مي برد.
۴) در صورت واژگون شدن گلدان آب بر روي ميز يا سطح اتاق پخش نخواهد شد.

● ورميکولايت ورميکولايت نام معدني سليکات آهن، آلومينيوم، منيزيم متورق، هيدراته مي باشد. ورميکولايت ظاهري آکورديوني شکل بوده و رنگ متغيري از قهوه اي تا ...

● ورميکولايت ورميکولايت نام معدني سيليکات آهن، آلومينيوم، منزيم متورق، هيدراته ميباشد. ورميکولايت ظاهري آکارديوني شکل بوده و رنگ متغيري از قهوهاي تا ط ...

تعريف گلخانه: گلخانه ياGreen house به فضاي محدودي اطلاق مي¬شود كه قابليت كنترل شرايط محيطي مناسب را براي رشد گياهان از نواحي مختلف در طي فصول مختلف يك ...

دانلود نسخه PDF - ورميکولايت