up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله وبلاگ PDF
QR code - وبلاگ

وبلاگ

آموزش ساخت وبلاگ

● مقدمه
يکي از پديده هاي جديد و تاثير گذار در حيطه اينترنت، وبلاگ مي باشد. در سالهاي اخير اين پديده انقلابي در اينترنت و فرهنگ استفاده از آن به وجود آورده است. دليل اين امر قابليت هائي است که در وبلاگ ها نهفته است. مهمترين قابليت که تفاوت عمده وبلاگ و سايت نيز به حساب مي آيد اين است که ايجاد يک وبلاگ احتياج به تخصص و دانش خاصي ندارد و همين امر باعث شده است که افراد زيادي به وبلاگ نويسي روي بياورند. در ميان اين افراد مي توان طيف بسيار گسترده اي از افراد را مشاهده کرد. از پزشک و پرستار گرفته تا روزنامه نگار و دانشجو. تفاوت ديگر، رايگان بودن ايجاد و استفاده از وبلاگ هاست که اين تفاوت نيز نقش بسيار مهمي در استقبال افراد و بخصوص جوانان از اين پديده دارد. همين استقبال گسترده باعث شده اطلاعات و مطالب بسيار مفيدي از اين رهگذر به عرصه اينترنت افزوده شود. اطلاعاتي که ما تا پيش از اين به علت نا آشنائي اين اقشار با طراحي صفحات وب، از آنها محروم بوده ايم. اين پديده بخصوص در ايران با استقبال گسترده تري مواجه شده است. بطوري که مطالب فارسي که در سال ۱۳۸۱ به اينترنت افزوده شده از مجموع تمام مطالبي که تا قبل از آن به زبان فارسي در اينترنت موجود بوده بيشتر است ( اين را نمي دانم کجا خوانده ام). يک تفاوت ديگر بين وبلاگ و سايت هاي معمولي، پويا بودن وبلاگ ها است.
اکثر سايت ها ماهيتي ايستا و ساکن دارند و معمولا به سرعت تغير نمي کنند يا اگر تغير کنند، بخش کوچکي از آنها تغير مي کند (به استثناي سايتهاي خبري و برخي سايتهاي ديگر). ولي اگر پس از ده روز به يک وبلاگ فعال مراجعه کنيد، ممکن است اثري از نوشته هاي قبلي نبينيد زيرا وبلاگ ها ماهيتي پويا و روز آمد شونده دارند و به تبع همين ماهيت، بازديد کنندگان وبلاگ ها هم بسيار بيشتر و در فواصل زماني کمتر به وبلاگ ها سر مي زنند (من بعضي از وبلاگ ها را هر روز مي خوانم). در هر حال رشد اين پديده بخصوص در ايران نشانه اي ميمون از يک رويکرد مثبت به علم و دانش و به اشتراک گذاشتن آن با ديگران است. من اين رشد را به فال نيک گرفته و مي کوشم سهمي (هرچند اندک و دير هنگام) در اوج گيري اين پديده داشته باشم. من در اين نوشته قصد دارم روش ايجاد، ارسال مطالب و همه کارهائي که دانستن آنها براي داشتن يک وبلاگ، لازم و مفيد است را شرح دهم.
وبلاگ چيست؟
وبلاگ پديده اي نوپا در عرصه اينترنت است و بيش از چند سال از پيدايش آن نمي گذرد. وبلاگ (Weblog) که به آن بلاگ( Blo )نيز اطلاق مي شود ترکيبي است از دو کلمه web به معناي شبکه جهاني و log (به معناي گزارش روزانه يا روز نوشت) و به يادداشتهائي گفته مي شود که توسط يک يا چند نفر بصورت روزانه، هفتگي يا گاه به گاه نوشته شده و در عرصه اينترنت قرار مي گيرد. چند معني فارسي نيز براي آن ابداع شده است. مثل تارنگار يا تارنگاشت که کمتر مورد استفاده قرار مي گيرند. هر فردي که به اينترنت دسترسي داشته باشد و مطلبي براي نوشتن داشته باشد مي تواند بطور رايگان (يا در صورت تمايل با صرف هزينه)، صاحب يک وبلاگ شود. مطالبي که در وبلاگ نوشته مي شوند ممکن است خاطرات شخصي، خبر، مقالات علمي و هرگونه مطلب قابل نگارشي باشند. علاوه بر اين نظرات خوانندگان وبلاگ ها نيز جزو مطالب وبلاگ محسوب مي شود.
● چگونه يک وبلاگ بسازيم
روش هاي متعددي براي ساخت وبلاگ وجود دارد. ما ميتوانيم براي ايجاد وبلاگ از خدمات مجاني سايت هاي سرويس دهنده وبلاگ استفاده کنيم و يا فضا و دامين براي خود خريداري کرده و اين کار را روي سايت اختصاصي خود انجام دهيم. ابتدا از سرويس هاي رايگان شروع مي کنيم. معروفترين اين سرويسها بلاگر (http: www.blogger.com ) و پرشين بلاگ (http: www.persianblog.com ) مي باشند. البته سرويسهاي مجاني ديگري نيز در اينترنت وجود دارد. مثل http: www.blogsky.com . ولي دو سرويس فوق الذکر از بقيه آسان تر و پر طرفدارتر هستند. ابتدا سرويس سايت blogger را بررسي مي کنيم. اين سايت سرويس وبلاگ را به دو صورت در اختيار ما قرار مي دهد. سرويس مجاني (که در اين حالت تبليغات سايت در بالاي وبلاگ ما نمايش داده مي شود)، و سرويس پولي يا blogger pro که در اين سرويس تبليغي نمايش داده نمي شود و امکاناتي بيش از سرويس مجاني دارد. براي ثبت نام و استفاده از blogger قبلا راهنماهائي نوشته شده که ما يکي از مفيدترين آنها يعني راهنماي ساخت وبلاگ حسين درخشان را اينجا عينا نقل مي کنيم:
● اضافه کردن زبان فارسي به ويندوز XP ۲۰۰۰
(اگر آن را داريد اين مرحله را رد کنيد)
به اينجا برويد: Start>Settings>Control Panel>Regional Options
در فهرست پايين، Arabic را تيک بزنيد.
در ليست بالا (Your Locale) زبان Farsi را پيدا کنيد و آنرا انتخاب کنيد.
چيزهايي را که ويندوز لازم دارد در اختيارش بگذاريد. (سي دي ويندوز)
گوشه پايين سمت راست صفحه، يک مربع با حرف EN ميبينيد. از اين به بعد در هر نرم افزار يا Application در حال اجرا، اگر روي آن مربع کليک کنيد ميتوانيد FA يا زبان فارسي را انتخاب کنيد و به فارسي بنويسيد.
● اضافه کردن زبان فارسي به ويندوز ME ۹۸ ۹۵:
(اگر آن را داريد اين مرحله را رد کنيد)
نرم افزار فارسي ساز را از اينجا بگيريد و نصب کنيد:
http: groups.yahoo.com group farsiblogging files FarsiLang.exe
کامپيوترتان را Restart کنيد.
حالا گوشه پايينِ سمت راست صفحه، يک مربع با حروف EN مي بينيد. از اين به بعد در هر نرم افزار يا Application در حال اجرا اگر روي آن مربع کليک کنيد ميتوانيد FA يا زبان فارسي را انتخاب کنيد و به فارسي بنويسيد.
● ثبت نام در Blogger.com
بوسيله مرورگر يا Browser اين نشاني را وارد کنيد: http: www.blogger.com
در قسمت Sign Up يک شناسه و رمز عبور براي خودتان تعيين کنيد و کليد Sign Up را بزنيد.
مشخصات درخواست شده را وارد کنيد.
اگر همه چيز درست انجام شده باشد، برميگرديد به صفحه اول بلاگر با اين تفاوت که سمت راست صفحه در قسمت آبي رنگ، عبارت Your Blog را مي بينيد که در آن دو گزينه هست. يکي براي ساختن بلاگ جديد يا Create a New blog و ديگري براي خارج شدن يا Sign Out.
Create a New Blog را انتخاب کنيد.
● ساختن يک بلاگ خام
ساختن هر وبلاگ خام، چهار قدم دارد. اول بايد عنوان و توضيح مربوطه را به زبان انگليسي وارد کنيد و مشخص کنيد که آيا ميخواهيد وبلاگتان در فهرست عمومي بلاگر قرار گيريد يا نه. Next را بزنيد. (همه اين مشخصات را بعداً ميتوانيد تغيير دهيد. نگران نباشيد)
در قدم دوم بايد محل قرار گرفتن بلاگ را مشخص کنيد. بهتر است براي شروع، گزينه اول يعني Host is at Blogspot را برگزينيد که بطور رايگان بلاگ شما را سايت BlogSpot قرار ميدهد. ولي اگر ميخواهيد در جاي ديگري صفحاتتان را قرار دهيد بايد گزينه دوم يعني FTP it to your own server را انتخاب کنيد که اين راهنما فعلاً به اين حالت نميپردازد. Next را بزنيد.
در قدم سوم بايد نشاني يا URL بلاگتان را در سايت BlogSpot مشخص کنيد که ميتواند هر عبارت قبلاً انتخاب نشده اي باشد. بعد بايد مربع کوچک مقابل عبارت I Agree را تيک بزنيد. Next را بزنيد.
در قدم چهارم يا آخر، بايد قالب کلي يا Template بلاگتان را برگزينيد (نکته مهم: فقط دقت داشته باشيد که هيچ کدام از Template هاي موجود در اين صفحه، قابليت فارسي نوشتن ندارد و بهرحال در مراحل بعدي بايد از Templateهاي مخصوص زبان فارسي استفاده کنيد. پس در اين مرحله فرقي ندارد که چه Templateي را انتخاب ميکنيد) Next را بزنيد.
حالا بايد چند ثانيه صبر کنيد تا بلاگ شما ساخته شود. سپس بطور اتوماتيک وارد صفحه اصلي بلاگتان ميشويد که البته هنوز فارسي نشده است و اصطلاحاً هنوز خام است.
● فارسي کردن يک بلاگ خام
در بالاي صفحه، پايين Address bar مرورگرتان، چند کليد ميبينيد. يکي از آنها Template نام دارد. روي آن کليک کنيد.
همه محتويات پنجره داخلي صفحه را انتخاب کرده و پاک (Delete) کنيد. ولي صفحه را نبنديد.
از ميان > قالبهاي پيش ساخته فارسي> که در سمت چپ صفحه واقع شده، يک قالب را به دلخواه انتخاب کرده و روي >صفحه اصلي> مربوط به آن قالب، Right Click کنيد. بعد از ميان گزينه هاي منوي باز شده Save target as را بزنيد و فايل مذکور را در يکجا ذخيره کنيد. بعداً آنرا باز کنيد و همه محتوياتش را انتخاب و در حافظه کپي کنيد. (براي اينکار کافيست Ctrl را نگه داشته و در همان حال کليد C را فشار دهيد).
دوباره به صفحه Template باز گرديد و محتويات حافظه کامپيوتر را (که در واقع محتويات همان فايل تازه دريافت شده بايد باشد) در اين پنجره منتقل يا اصطلاحاً Paste کنيد. (براي اين کار کافيست که کليد Ctrl و V را بفشاريد).
اگر متن جديد در پنجره مذکور بدون مشکلي وارد شده است، کليد Save Changes را بزنيد.(وگرنه سه قدم اخير را دوباره با دقت تکرار کنيد).
حالا از بين کليدهاي بالاي صفحه Archive را انتخاب کنيد.
در قسمت بالاي سمت راست صفحه جديدي که باز ميشود، روي Archive Template کليک کنيد.
حالا دوباره از ميان >قالبهاي پيش ساخته فارسي> که در سمت چپ همين صفحه واقع شده، روي >صفحه آرشيو> همان قالبي که انتخاب کرده ايد Right Click کنيد. از ميان گزينه هاي موجود در منوي باز شده، Save Target as را بزنيد و فايل را پس از دريافت در يکجا ذخيره کنيد. بعد آنرا باز کنيد و همه محتوياتش را انتخاب کرده و در حافظه کپي (Copy) کنيد.(براي اينکار کافيست کليد Ctrl را نگه داريد و در همان حال کليد C را فشار دهيد).
دوباره به صفحه Archive Template بازگرديد و محتويات حافظه کامپيوتر را (که محتويات همان فايل تازه دريافت شده بايد باشد) در پنجره خالي بالاي صفحه منتقل يا اصطلاحاً Paste کنيد (براي اين کار کافيست کليد Ctrl را بگيريد و V را بفشاريد).
اگر متن جديد در پنجره مذکور بدون مشکلي وارد شده است، کليد Save Changes را بزنيد (وگرنه سه قدم اخير را دوباره با دقت تکرار کنيد).
حالا دوباره وارد صفحه اصلي بلاگتان ميشويد که در واقع صفحه POST يا نوشته هايتان است.
آماده کردن صفحه «نوشتن» يا Post براي مطالب فارسي
صفحه Post يا همان صفحه اصلي، با يک نوار افقي سياه رنگ به دو قسمت بالا و پايين تقسيم شده است. در بخش سفيد رنگ صفحه پايين، Right Click کنيد. از منويي که باز ميشود، روي Encoding برويد تا باز شود. حالا ابتدا Auto Select را اگر فعال است غير فعال کنيد (يعني با کليک کردن روي آن علامت تيک را از کنارش برداريد) بعد از بين فهرست زبانهاي محتلف، Unicode UTF ۸ را برگزينيد. (اگر آنرا در ليست نميبينيد More را بزنيد تا فهرست کامل آشکار شود)
دقيقاً همين کار را دوباره در نوار خاکستري رنگ بالاي صفحه انجام دهيد. (فقط و فقط اين کار را بايد در همان قسمت انجام دهيد. در بخش سفيد رنگ، امکان آن نيست).
● نوشتن مطلب فارسي
دوباره در بخش خاکستري بالاي صفحه، Right Click کنيد و در پايين منوي Encoding گزينه Right to Left Document را انتخاب کنيد.
حالا در بخش سفيد بالاي صفحه شروع به نوشتن کنيد (نکته مهم: اگر با ويندوز ۲۰۰۰ کار ميکنيد، به دليل اشکالي که در حرف ي هست، بايد هميشه بجاي فشار دادن کليد D که براي زدن ي استفاده ميشود، از Shift X استفاده کنيد).
اگر ميخواهيد بخشي از متن نوشته هايتان را با يک Hyperlink به يک صفحه ديگر ارجاع دهيد، ابتدا آن بخش از متن را با استفاده از ماوس يا کليد Shift انتخاب يا به اصطلاح Select کنيد. بعد کليدي که شکل يک کرده زمين و يک گيره کاغذ را دارد بزنيد. بعد در پنجره کوچکي که باز ميشود، آدرس صفحه مورد نظرتان را وارد کنيد و OK را بزنيد.
پس از اينکه نوشتن مطالبتان پايان يافت کليد Post & Publish را بزنيد تا هم متنتان به بانک اطلاعاتي اضافه شود و هم صفحه اينترنتي بلاگتان با متن جديدي که نوشته ايد اصطلاحاً به روز يا Update شود.
پس از هر بار زدن Post مطلب نوشه شده در قسمت پايين صفحه ديده ميشود و امکان تغيير آن هم با زدن Edit وجود دارد.
براي ديدن صفحه ساخته شده و تست کردن آن، کافيست که روي View Web Page در قسمت سمت چپ نوار سياه رنگ وسط صفحه کليک کنيد.
پس از پايان کار، حتماً کليد Sign Out را در بالاي صفحه در سمت راست فشار دهيد.
استفاده از پرشين بلاگ به علت داشتن رابط کاربر (Interface) فارسي و تاريخ شمسي و برخي امکانات ديگر، آسان تر است. در اينجا روش استفاده از خدمات پرشين بلاگ را بررسي مي کنيم. هرچند اين سايت و ديگر وبلاگ ها هر لحظه امکان دارد ارائه خدمات را متوقف کنند و يا آن را منوط به دريافت وجه نمايند. بنابراين بهتر است براي وبلاگ خود يک سايت شخصي (دامين و هاست) بخريد. همچنين سايت هاي ديگر مانند ميهن بلاگ و بلاگفا و ... نيز روندي مشابه دارند.[طالبي]
● ثبت نام در پرشين بلاگ
ثبت وبلاگ در سايت پرشين بلاگ بسيار ساده است. ابتدا به آدرس http: www.persianblog.com برويد. سپس در منوي اصلي (سمت راست) روي لينک عضويت در سايت کليک کنيد. در صفحه عضويت بايد فرم ثبت نام را پر کنيد.
▪ براي تکميل فرم ثبت نام به اين نکات توجه داشته باشيد:
براي انتخاب زبان فارسي و انگليسي ميتوانيد از دکمه هاي Shift و Alt استفاده کنيد.
توجه کنيد که فيلد هاي ستاره دار حتما بايد پر شوند.
در بخش شناسه کاربري دقت کنيد که اين شناسه حتما بايد به زبان انگليسي باشد. در ضمن شناسه اي که اينجا انتخاب مي کنيد بخشي از آدرس وبلاگتان خواهد بود .يعني اگر شما در اين بخش عبارت ehsan را تايپ کنيد، آدرس وبلاگ شما به اين صورت خواهد بود: http: ehsan.persianblog.com
در شناسه کاربري ميتوانيد از حروف و اعداد اانگليسي استفاده کنيد.
کلمه عبور يا پاسورد به حروف کوچک و بزرگ حساس است.
حتما عدد سن خود را به انگليسي وارد کنيد وگرنه با پيغام خطا مواجه مي شويد
شناسه و کلمه عبور به پست الکترونيکي شما ارسال مي شوند. پس حتما يک آدرس معتبر وارد کنيد.
در پايان موافقتنامه را خوانده، عبارت بلي را انتخاب کرده و دکمه (فرم بالا مورد تائيد است) را کليک کنيد. اگر همه چيز درست باشد و اگر شناسه کاربري قبلا توسط شخص ديگري ثبت نشده باشد، شما به صفحه خوشامدگوئي منتقل مي شويد. (در غير اين صورت بايد مراحل قبل را مجددا تکرار کنيد.)
● نوشتن يادداشت در وبلاگ
در صفحه خوشامد گوئي ، با کليک روي دکمه ورود به سايت، به صفحه Sign in منتقل ميشويد و با وارد کردن شناسه و کلمه عبور ميتوانيد وارد صفحه مديريت يادداشتها و پيام ها شويد. (در دفعات بعد، در همان صفحه اصلي پرشين بلاگ نيز ميتوانيد شناسه و کلمه عبور را وارد کنيد).
اين صفحه اصلي کار شماست. امکانات اين صفحه، بسيار شبيه به برنامه Word ميباشد. در بخش عنوان، عنوان يادداشت و در کادر اصلي نيز متن يادداشت خود را بنويسيد. سپس دکمه (فرستادن يادداشت و بازسازي وبلاگ) را کليک کنيد. اکنون شما اولين يادداشت خود را در شبکه جهاني اينترنت قرار داده ايد. براي ديدن وبلاگ خود روي لينک (وبلاگ شما) در سمت راست صفحه کليک کنيد.
در ويرايشگر جديد پرشين بلاگ امکانات زيادي گنجانده شده که ما مهم ترين آنها را بررسي مي کنيم.
● ايجاد لينک
براي اينکه بخشي از نوشته را به صفحه ديگري در اينترنت لينک کنيد به اين صورت عمل کنيد: متن مورد نظر را انتخاب کنيد، دکمه insert or edit hyperlink را در بالاي صفحه کليک کنيد. در بخش آدرس، آدرس کامل صفحه مورد نظر را وارد کنيد. (دقت کنيد که عبارت :http از قبل در اين کادر وجود دارد. مراقب باشيد آن را دوباره تکرار نکنيد). در کادر پنجره اگر عبارت (نمايش در يک پنجره جديد) را انتخاب کنيد، صفحه مورد نظر در يک پنجره جديد باز مي شود. دکمه قبول را کليک کنيد. براي حذف لينک هم آن بخش را انتخاب کنيد و دکمه Remove hyperlink (اولين دکمه سمت راست) را کليک کنيد.
● افزودن صورتک
براي افزودن صورتک، روي مکان مورد نظر کليک کنيد و بعد دکمه insert smily را کليک کنيد. اينجا ميتوانيد صورتک دلخواهتان را انتخاب کنيد. حذف صورتک ها هم با دکمه Delete انجام ميشود.
● انتخاب قالب
شما مي توانيد به سادگي يک قالب جديد براي وبلاگتان انتخاب کنيد. براي اين کار روي لينک انتخاب قالب در سمت راست صفحه کليک کنيد. در صفحه انتخاب قالب، چندين قالب آماده وجود دارد که ميتوانيد با کليک روي دکمه انتخاب، قالب مورد نظرتان را انتخاب کنيد. (توجه داشته باشيد که اگر در قالب قبلي تغيري داده باشيد، با انتخاب قالب جديد، آن تغيرات از بين مي روند).
● مشخصات شخصي
با کليک روي دکمه مشخصات شخصي، به صفحه اي مي رويد که در آن مي توانيد بعضي از مشخصاتي را که هنگام ثبت نام وارد کرده ايد تغير دهيد. مشخصاتي از قبيل: نام و نام خانوادگي، جنسيت، سن و غيره.
● تنظيمات وبلاگ
در اين صفحه نيز مي توانيد بعضي ديگر از مشخصات را تغير دهيد. مثل کلمه عبور و عنوان وبلاگ.
● ثبت در فهرست کاربران
اين قسمت براي وبلاگ ها اهميت زيادي دارد. زيرا پس از ثبت، وبلاگ شما در فهرست وبلاگ هاي پرشين بلاگ نمايش داده مي شود و تعداد زيادي به بازديد کنندگان آن افزوده مي شود. در بخش موضوع، زمينه فعاليت وبلاگ را مشخص کنيد و در بخش توضيحات، شرح کوتاهي راجع به وبلاگ خود بنويسيد. (اين شرح در فهرست کاربران جلوي نام وبلاگ ديده مي شود. سعي کنيد شرحي کوتاه و گويا بنويسيد. حتما به زبان فارسي بنويسيد).
● افزودن عکس به يادداشت
به علت اين که عکس ها فضاي زيادي روي اينترنت اشغال مي کنند، پرشين بلاگ و بقيه خدمات دهنده هاي وبلاگ به شما اجازه نمي دهند که روي فضاي وبلاگ خود عکس ارسال کنيد. عکس هائي که ميخواهيد به يادداشت هايتان اضافه کنيد، يا روي اينترنت هستند و يا روي کامپيوتر شخصي شما. اگر عکس مورد نظر روي يک سايت اينترنتي باشد، کافي است روي آن راست کليک کرده و گزينه Properties را انتخاب کنيد. اکنون تمام عبارتي را که مقابل عنوان Address قرار دارد با ماوس به دقت انتخاب کنيد و آن را کپي کنيد. حالا به صفحه يادداشتها برويد. در مکان مناسب کليک کنيد. سپس روي گزينه Insert Image کليک کنيد و آدرس کپي شده را در کادر (آدرس تصوير) Paste کنيد. سپس دکمه قبول را کليک کنيد. با اين کار عکس مورد نظر به يادداشتتان افزوده مي شود. (براي فايلهاي Animated gif نيز ميتوانيد همين کار را انجام دهيد). اما اگر عکس روي کامپيوترتان باشد. کار کمي مشکل تر مي شود. در اين حالت ابتدا بايد عکس را روي اينترنت بفرستيد يا اصطلاحاً Upload کنيد. پس از آن بقيه کار به همين صورت انجام مي شود. ارسال عکس روي اينترنت را در ادامه بررسي مي کنيم.
● ارسال عکس به اينترنت
براي اينکه عکسهاي خود را روي اينترنت بصورت آنلاين در اختيار داشته باشيد. ابتدا بايد فضائي روي اينترنت داشته باشيد تا بتوانيد عکسهاي خودتان را روي آن فضا قرار دهيد. در اينترنت سايت هاي زيادي هستند که فضاي رايگان در اختيار شما قرار مي دهند. شما ميتوانيد عکسهاي خود را روي اين فضاي رايگان قرار داده و سپس به روشي که گفته شد، عکس را در وبلاگ خود قرار دهيد. تعدادي از اين سايتها را اينجا معرفي مي کنم:
http: www.villagephotos.com
http: www.geocities.com
http: www.sharemation.com
http: www.netfirms.com
http: www.۵۰megs.com
http: www.۸m.com
http: www.۲۰m.com
http: www.f۲s.com
http: www.۲۰fr.com
تعداد اين سايتها بسيار زياد است. البته بعضي از سايت هاي رايگان، اجازه نميدهند عکسي را که آنجا فرستاده ايد، در وبلاگتان قرار دهيد. در اين ميان سايتي که فقط اختصاص به عکس دارد و کارائي بيشتري نيز نسبت به بقيه دارد، سايت http: www.villagephotos.com است. من در ادامه روش کار اين سايت را توضيح ميدهم.
ابتدا به آدرس http: www.villagephotos.com برويد. براي ثبت نام در سايت لينک Signup for free را کليک کنيد. در اين صفحه يک نام و يک پاسورد براي خود انتخاب کنيد و اي ميل خودتان را هم وارد کنيد و سپس دکمه Signup now را کليک کنيد. نام و پسورد شما به اي ميلتان ارسال مي شود. اکنون هربار که به اين سايت برويد، با وارد کردن نام و پسورد ميتوانيد وارد فضاي اختصاصي خود شويد. اکنون روي لينک Photos در پائين صفحه کليک کنيد. اگر قبلا عکسي ارسال کرده باشيد، اينجا ميتوانيد آن را ببينيد. براي ارسال عکس روي لينک Upload new images کليک کنيد. در اين صفحه شما ميتوانيد هربار دو عکس ارسال کنيد. براي ارسال عکس روي دکمه Browse کليک کرده، عکس مورد نظرتان را از روي هارد انتخاب کنيد و open را کليک کنيد. سپس دکمه upload را کليک کنيد. کار تمام است. حالا با کليک روي لينک continue به صفحه عکسها برگرديد. با کليک روي لينک Copy URL to Clipboard در زير هر عکس، آدرس عکس را در حافظه کپي کنيد. حالا به صفحه يادداشتها برويد. در مکان مناسب کليک کنيد. سپس روي گزينه insert image کليک کنيد و آدرس کپي شده را در کادر (آدرس تصوير) paste کنيد. سپس دکمه قبول را کليک کنيد. با اين کار عکس مورد نظر به يادداشتتان افزوده مي شود.
براي ايجاد هر تغييري در شکل ظاهري وبلاگتان بايد قالب آن را تغير دهيد. ممکن است هيچ کدام از قالب هاي آماده موجود نظر شما را جلب نکند، يا اين که بخواهيد لينک سايت ها و وبلاگ هاي ديگر را به وبلاگتان اضافه کنيد و يا تغيرات ديگري در آن بدهيد. براي انجام اين کارها بايد قالب وبلاگتان را تغير دهيد. براي ايجاد تغيرات در وبلاگ بايد کمي با زبان html آشنا باشيد. ولي اگر html بلد نيستيد هم نگران نباشيد. برنامه Microsoft FrontPage به سادگي مشکلات شما را حل مي کند. براي ايجاد تغيرات ابتدا به بخش ويرايش قالب برويد. اينجا مي توانيد کدهاي html قالب وبلاگ خود را ببينيد. همه کدها را به کمک ماوس يا با زدن دکمه هاي ctrl+A انتخاب کنيد و در حافظه موقت کپي کنيد. سپس در فرانت پيج يک صفحه جديد باز کنيد (ctrl+N) . با کليک روي گزينه html در پائين صفحه به حالت html برويد. اينجا تمام کدهاي موجود را پاک کنيد و کدهائي را که کپي کرده بوديد اينجا paste کنيد. اکنون به حالت نرمال برگرديد. اگر اين مراحل را درست انجام داده باشيد، اينجا مي توانيد قالب وبلاگ خود را مشاهده کنيد. مزيت فرانت پيج نسبت به html اين است که ميتوانيد مشخص کنيد که لينک يا تصوير مورد نظر شما دقيقا در چه مکاني ظاهر شود. همچنين مي توانيد بلافاصله به حالت preview رفته و تغييرات ايجاد شده را ببينيد. پس از انجام تغييرات ، به حالت html برويد. همه کدها را کپي کنيد. به بخش ويرايش قالب وبلاگتان برويد. کدهاي قبلي را پاک کرده و کد هاي جديد را جايگزين آنها کنيد. دکمه ثبت را کليک کنيد و در کادر هشدار، ok را کليک کنيد. در پايان دکمه بازسازي وبلاگ را کليک کنيد. با اين روش شما مي توانيد قالب وبلاگ خود را تغيير دهيد. اما ببينيم چگونه مي توان هر يک از اين تغيرات را ايجاد کرد.
● افزودن موزيک به وبلاگ
ما دو نوع موزيک مي توانيم در وبلاگمان قرار دهيم. يکي موزيکي که موزيک زمينه خوانده مي شود و به محض لود شدن وبلاگ پخش مي شود و نوع ديگر موزيکي است که بصورت plugin در وبلاگ قرار مي گيرد. براي هر دو نوع، يا آن موزيک روي يکي از سايت ها وجود دارد و يا اين که ما بايد موزيک مورد نظرمان را آن لاين کنيم. يعني به فضائي که قبلا در اينترنت گرفته ايم ارسال کنيم. ارسال موزيک با ارسال عکس تفاوت چنداني ندارد. دقت کنيد که سايت villagephotos که قبلا معرفي کرديم فقط براي ارسال عکس است و براي ارسال موزيک بايد يکي ديگر از سايتهاي رايگان را انتخاب کنيد. قدم بعدي اين است که اين کد را در قالب وبلاگتان کپي کنيد:
بجاي عبارت your music آدرس دقيق موزيک مورد نظرتان را بنويسيد. مثلا اگر آدرسي که گرفته ايد به اين صورت باشد: http: Milad.۲۰m.com و نام فايلي هم که ارسال کرده ايد test.mp۳ باشد، بايد اين کدها را در قالب وبلاگ خود بنويسيد:
bgsound src= http: Milad.۲۰m.com test.mp۳ loop= ۱ >
مکاني که اين کد ها را کپي مي کنيد چندان مهم نيست.
● تبديل اسلايد به عکس
اگر مي خواهيد يک اسلايد از ارائه در Power Point را براي کسي ارسال کنيد و يا در يک فايل Word نشان دهيد مي توانيد آن را تبديل به

اينترنت امکانات و ابزارهاي متعددي را به منظور ارائه خدمات وسرويس ها در اختيار علاقه مندان قرار مي دهد . يکي از ويژگي هاي بسيار جذاب اينترنت ارائه سروي ...

وبلاگ ساختن يک کار ساده است. وارد blogsky.com يا Persianblog.ir شويد و عضويت در سايت را بزنيد. در حال حاضر که blogsky عضو نمي پذيرد. پس مي توانيد به ه ...

سؤالي که باقي مي‌ماند اين است که وبلاگستان به کدام سمت و سو خواهد رفت؟ آيا دوره پنجمي را شاهد خواهيم بود که در آن وبلاگستان يک طبل ميان تهي شود و يا ب ...

وبلاگ نويسي مانند هزاران پديده وارداتي ديگر تحت تاثير سليقه ايراني قرار گرفته است. با مروري به وبلاگهاي آن سوي آبها و وبلاگهاي فارسي ميتوانيد تفاوتها ...

ما همگي مي دانيم که اينترنت وسعت زيادي دارد . اما گاهي اوقات با بررسي آمار و ارقام به اين نتيجه مي رسيم که گستردگي اين شبکه ي جهاني قابل اندازه گيري ن ...

نرم افزارها براي کاربران خود يک دنياي شيرين و بي انتها را رقم زده اند. بدون مقدمه در اين ستون بار ديگر شما را به دنياي پررمز و راز نرم افزارها دعوت مي ...

۱) همه چيز در نحوه ي نوشتن با اطلاع از چگونگي نوشتن عبارات جستجو در موتورهاي جستجو، مي توانيد اطلاعات مورد نيازتان را به راحتي پيدا کنيد. به عنوان مثا ...

امروزه اينترنت به عنوان ابزاري کارآمد و مهم در زندگي شهروندان دنيا شناخته مي شود. به همين دليل دولت ها و ارائه دهندگان اينترنت درتلاشند تا اينترنت را ...

دانلود نسخه PDF - وبلاگ