up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله وبا PDF
QR code - وبا

وبا

تابستان و خطر ابتلا به وبا

گرمتر شدن هوا در روزهاي اخير علاوه بر اين که افزايش ميزان مصرف منابع آب و برق کشور را به دنبال داشته تهديد ديگري را نيز در پي دارد و آن شيوع وبا به دليل استفاده از آبهاي آشاميدني آلوده و غيربهداشتي است که بعضا در طول سفر اتفاق مي افتد.
آغاز فصل تابستان و گرمتر شدن هوا باعث مي شود که عطش افراد بيشتر شده و در نتيجه ميل به خوردن انواع نوشيدنيها نيز افزايش يابد. در اين بين، نوشيدن آب خنک طرفداران بيشتري دارد به طوري که اغلب مردم آب خنک را به آب ميوه و ساير نوشيدني هاي گازدار و... ترجيح مي دهند. البته اين مي تواند نکته مثبتي باشد اما بايد توجه داشت که نوشيدن هر آبي بدون اينکه از سلامت و بهداشت آن مطلع باشيم مي تواند خطرات زيادي در پي داشته باشد.
به گفته پزشکان، گرمازدگي و فرسودگي ناشي از گرما عوارض بالقوه مرگباري هستند که از افزايش شديد درجه حرارت بدن ناشي مي شوند. در حالي که هر کسي ممکن است به بيماري هاي ناشي از گرما دچار شود، برخي افراد در مقابل گرمازدگي آسيب پذيرترند. سالمندان، نوزادان و کودکان کم سن و سال، بيماران قلبي، افراد دچار مشکلات گردش خون يا بيماريهاي مزمن ديگر، هر کسي که در فضاي بيرون در گرماي ميانه روز کار مي کند، افرادي که به طور مرتب در فضاي بيرون ورزش مي کنند، افرادي که داروهايي مي خورند که بر توليد عرق اثر مي گذارد و افرادي که از مواد مخدر استفاده مي کنند، بايد مراقبت بيشتري به عمل بياورند و در حين گرماي شديد تابستان، بدن خود را سرد و مرطوب نگهدارند.
دکتر ناهيد رحيم زاده، فوق تخصص کليه اطفال با بيان اينکه آفتاب سوختگي، کم آبي در مناطق خشک و گرمسيري و فصول گرم سال يکي از شايع ترين علل مراجعه به مراکز درماني است، گفت: کودکان به دليل جثه کوچک و قرار گرفتن در معرض عفونت هاي مختلف که با تب، اسهال و استفراغ همراه است بيشتر دچار کم آبي مي شوند.
اين فوق تخصص کليه اطفال افزود: يک علامت ساده کم آبي، رنگ ادرار است. ادرار زرد تيره يا کهربايي علامت مهم کم آبي است و خشکي دهان، تشنگي، سردرد و سرگيجه، ضعف و خواب آلودگي از ديگر علائم کاهش آب بدن محسوب مي شود.
تشنگي در روزهاي گرم سال باعث مي شود که عطش افراد براي خوردن انواع نوشيدني ها به خصوص آب خنک بيشتر شود. متاسفانه توجه نکردن به سلامت و بهداشت آبهاي آشاميدني، از نکات مهمي است که مورد غفلت اغلب مردم قرار مي گيرد و همين امر سبب شيوع بيماريهاي ميکروبي و عفوني مي شود که از جمله مي توان به بيماري خطرناک وبا اشاره کرد.
دکتر محسن زهرايي، کارشناس بيماري هاي منتقله از آب و غذاي وزارت بهداشت با توصيه به مردم مبني بر اينکه در فصل گرما براي پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي روده اي از جمله وبا، سبزيجات و ميوه ها را قبل از مصرف تميز بشويند گفت: بيماري هاي روده اي در اثر مصرف ميوه ها و سبزيجات آلوده و آب آشاميدني ناسالم به ويژه در فصل گرما بروز مي کند.
اصل و ريشه بيماري وبا مربوط به هندوستان است اما کشور ما طي سالهاي گذشته در معرض تهديد اين بيماري بوده و از ۴۴ سال پيش در ايران، موارد ابتلا به وبا ثبت شده است.
مهمترين راه انتقال اين بيماري رعايت نکردن بهداشت فردي و نشستن دستها قبل از غذا است. از سوي ديگر مردم تصور مي کنند که آب چاه، برکه، رودخانه ها و چشمه ها ظاهرا شفاف بوده و براي نوشيدن بسيار گواراست در حالي که اين آبها داراي انواع انگل هستند و خوردن آنها باعث بيماريهاي روده اي از جمله وبا مي شود.
ويژگي مشخص وبا، آغاز ناگهاني اسهال جهنده بدون فشار و آبکي است که به دنبال آن استفراغ، کم آب شدن سريع، گرفتگي ماهيچه ها و کم شدن ادرار فرا مي رسد. ميزان کشندگي بيماري درصورت عدم جايگزيني سريع مايعات و الکتروليت بدن ۳۰ تا ۴۰ درصد است. حدود ۸۰ درصد بيماران مبتلا به وبا بدون علامت هستند و فقط ۲۰ درصد افراد مبتلا به وبا دچار اسهال حاد آبکي مي شوند. از اين تعداد ۱۰ تا ۲۰ درصد هم دچار اسهال آبکي شديد همراه با استفراغ مي شوند. کارشناسان بهداشت محيط معتقدند که جلوگيري از ورود وبا به يک منطقه غيرممکن است ولي مي توان با انجام اقدامات مراقبتي به موقع از گسترش آن جلوگيري کرد. بهترين راه پيشگيري از وبا و ساير بيماري هاي اسهالي در دراز مدت، بهبود و تامين آب آشاميدني سالم، بهسازي محيط، سلامت غذا و آمادگي و هوشياري جامعه است. با اين حال در مرحله حاد بيماري، تعداد ميکروب وبا در هر ميلي ليتر مدفوع بيش از يک ميليون عدد است و هر بيمار مبتلا به وبا ممکن است طي بيماري خود يک تا ۶۰ ليتر و به طور متوسط بيش از ۱۰ تا ۲۰ ليتر مدفوع آبکي دفع کند.
دکتر حسين معصومي اصل، رئيس اداره بيماريهاي منتقله از آب و غذا و عفونتهاي بيمارستاني وزارت بهداشت با اعلام اينکه در سال گذشته کمترين آمار ابتلا به وبا را طي ۴۵ سال گذشته در کشور داشتيم، گفت: هنگام بروز علائم بيماريهاي گوارشي شامل تهوع، دل درد، تب و بدن درد حتما به نزديکترين مرکز درماني مراجعه و از مصرف خودسرانه آنتي بيوتيک خودداري کنيد.
همان طور که گفته شد راه سرايت وبا، آب و يا غذاي آلوده به مدفوع انساني است چون که ناقل بيماري فقط انسان است. معمولا ۱۲ ساعت تا ۶ روز پس از مصرف مواد غذايي يا آب آلوده، بيماري ايجاد مي شود و در طول اين مدت امکان انتقال بيماري به نفر ديگر نيز وجود دارد و اين مي تواند به عنوان يک عامل خطر در شيوع اين بيماري تلقي شود. ضمن اينکه هر چيزي که آلوده به باکتري وبا شده باشد، آلوده کننده است. مثلا حمام کردن يا شستشوي وسايل آشپزي در آب آلوده هم مي تواند موجب انتقال وبا شود.
به اعتقاد کارشناسان بهداشتي، هرگاه تعداد مبتلايان به وبا در دوره متوسط سه سال افزايش پيدا کند، اپيدمي شروع مي شود. در ايران نخستين همه گيري در سال ۱۳۴۴ اتفاق افتاد و تا به حال ۹ بار همه گيري در کشور رخ داده است اما ابتلا به اين بيماري به صورت تک گير همه ساله در بيشتر استان هاي کشور گزارش شده است. از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴ در ايران تعداد موارد ابتلا به وبا ۱۲۰۳۳ مورد و موارد مرگ ناشي از وبا ۱۴۹ مورد بوده است.
در هر حال به نظر مي رسد با گرمتر شدن هوا و آغاز سفرهاي تابستاني، مردم مي بايست بيش از پيش بهداشت فردي را رعايت کنند. اطمينان از سالم بودن و بهداشتي بودن آبهاي آشاميدني، مهمترين نکته اي است که نبايد از نظر دور داشت. ضمن اينکه بايد در نگهداري موادغذايي فاسد شدني، حداکثر دقت را بکار برد و مراقب کودکان و سالمندان بود.

کاري که روباتها انجام ميدهند.، توسط ميکرو پروسسرها(microprocessors) و ميکروکنترلرها(microcontroller) کنترل مي شود. با تسلط در برنامه نويسي اين دو مي ت ...

روباتيك، علم مطالعه فناوري مرتبط با طراحي، ساخت و اصول كلي و كاربرد روباتهاست. روباتيك علم و فناوري ماشينهاي قابل برنامه ريزي، با كاربردهاي عمومي مي ب ...

اسيد تركيبي است شيميائي كه در محلول يون هيدروژن خود را از دست مي دهد و باز تركيبي است كه وقتي در محلولي قرار مي گيرد يون هيدروكسل خود را از دست مي دَه ...

انكوباتور( رحم مصنوعي ) براي مراقبت از نوزادان نارس لازمست كه آنها را در محيطي با دماي مناسب و كنترل شده نگهداري كنند زيرا خود آنها قادر به تنظيم دماي ...

گرمتر شدن هوا در روزهاي اخير علاوه بر اين که افزايش ميزان مصرف منابع آب و برق کشور را به دنبال داشته تهديد ديگري را نيز در پي دارد و آن شيوع وبا به دل ...

۱) واکسن بيماري نيو کاسل Newcasttle disease vaccine واکسن هاي بيماري نيوکاسل در ايران به دو شکل زير به مصرف مي رسد : الف) واکسن هاي زنده :- ide Live . ...

● رده بندي باکتريها قبل از کشف ميکروارگانيسم ها تمام موجودات زنده را به دو سلسله جانوري و گياهي تقسيم مي کردند. پس از آگاهي بر وجود ميکروارگانيسم ها ، ...

اين باکتر ها کوچکترين باکتر يهاي شناخته شده هستند وبه دليل اينکه بي نهايت کوچک اند خيلي دير يعني در سال ۱۹۸۸ توسط Dr. Olavi Kajander & Dr. Neva Ciftci ...

دانلود نسخه PDF - وبا