up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله واژينيسموس PDF
QR code - واژينيسموس

واژينيسموس

يک اختلال جنسي زنانه

واژينيسموس نام يک بيماري زنانه است که بر توانايي جنسي زنان در رابطه زناشويي تاثير منفي مي گذارد....
در اين بيماري، عضلات مهبل يا واژن دچار تنش شديد مي شوند و درد ناشي از اين حادثه، رابطه زناشويي را غيرممکن مي کند. براي آشنايي بيشتر با علل و راه حل اين بيماري، گفتگويي داشته ايم با دکتر طاهره افتخار، متخصص زنان و زايمان و عضو هيات علمي دانشگاه شاهد.
▪ خانم دکتر! تعريف طبي «واژينيسموس» چيست؟
واژينيسموس يک اختلال جنسي است که سبب ايجاد مقاربت دردناک مي شود. زناني که اين مشکل را دارند، در هنگام رابطه زناشويي دچار درد شديدي مي شوند که علت آن معمولا انقباض شديد عضلات کف لگن است.
▪ و به چه دليلي اين اتفاق مي افتد؟
اغلب اين اسپاسم ها به دليل عوامل روحي و رواني است؛ يعني به علت وجود يک سري اختلالات مانند اختلالات اضطرابي مانند افسردگي، اضطراب، سابقه يک رابطه زناشويي دردناک يا سابقه تجاوز در دوران کودکي و يا باورهاي نادرست در مورد رابطه زناشويي که يک زن از اطرافيان و دوستانش شنيده. ترس بيش از حد از همسر به دليل خشونت هاي او و ساير مسايل روحي رواني ديگر هم مي تواند به طور ناخودآگاه و ناآگاهانه منجر به انقباض عضلات کف لگن و ايجاد درد شود.
▪ يعني اصلا پاي علل جسمي در ميان نيست؟
کلا در اختلالات جنسي به ندرت پاي علت هاي جسمي در ميان است و در اين زمينه هم به نظر نمي رسد که علل جسمي نقشي داشته باشند. ضمن اينکه بيشتر اين افراد با روان درماني بهبود مي يابند و مشکل شان حل مي شود.
واژينيسموس به جز درد چه علايم ديگري دارد؟
هيچ! البته درجه درد در موارد مختلف، فرق مي کند. به عنوان مثال، خانمي ممکن است در ازدواج اول اش که ازدواج ناموفقي بوده يا همسرش، فرد بدخلقي بوده؛ اين مشکل را تجربه کند ولي در ازدواج دوم اش چنين مشکلي نداشته باشد. به اين حالت، مي گوييم: واژينيسموس موقعيتي.
▪ همان طور که اضطراب سبب واژينيسموس مي شود، آيا واژينيسموس هم مي تواند اضطراب را تشديد کند؟
البته! دو تا از چيزهايي که در خانم ها خيلي مهم است اعتماد به نفس و تصويري است که آنها از بدن شان در ذهن دارند؛ يعني اينکه زن بايد نسبت به اندام، قيافه و شکل خودش احساس خوبي داشته باشد. اگر مردي اندام يا قيافه همسرش را سرزنش کرده و به او بي احترامي کند، در واقع، شخصيت اين زن را نابود کرده و اعتماد به نفس او را از بين برده است. هر چه زن اعتماد به نفس بيشتري داشته باشد، رابطه بهتر و گرم تري با همسرش خواهد داشت.
▪ چه درمان هايي براي واژينيسموس وجود دارد؟
درمان هايي که براي اين افراد انجام مي دهيم هم درمان هاي روحي رواني است و هم درمان هاي فيزيولوژيک. درمان هاي روحي و رواني به اين شکل است که تنش ها و اضطراب هاي اين افراد را پيدا کرده و سعي مي کنيم اين تنش ها را کم کنيم. تمرينات ريلکسيشن يا آرامش بخشي به آنها مي دهيم که اين تمرين ها سبب مي شود اضطراب فرد کم شده و احساس امنيت کند. خيلي ها براي درمان واژينيسموس جراحي مي کنند، در حالي که راه درمان، جراحي نيست.
درمان اين است که باورهاي غلط را درمان کنيم. براي اين منظور، بهتر است زن و شوهر با هم مراجعه کنند چون لازم است که پزشک با همسر اين خانم ها هم صحبت کند. يک سري رفتارها و برخوردهايي که با هم دارند اصلاح شود و طوري باشد که خانم در کنار همسرش احساس امنيت کند و بداند که در معرض هيچ آسيبي نيست. به آنها روش هايي آموزش داده مي شود که سبب ايجاد يک رابطه عاطفي خيلي نزديک شود. در کنار اين آموزش ها، درمان هاي فيزيوتراپي هم براي خانم ها مي گذاريم. در فيزيوتراپي به بيمار آموزش داده مي شود که عضله کف لگن چيست و چرا منقبض مي شود. سپس کم کم به وي آموزش مي دهيم که چه طور اين عضله را شل کند. در کنار اينها ورزش هاي کف لگن را به فرد آموزش مي دهيم که بتواند روي عضلات تسلط و اراده پيدا کند.
در همين آموزش ها خانم بايد آناتومي بدن اش را نيز بشناسد و باورهاي غلطي که نسبت به بدن اش دارد را اصلاح کند. در کنار همه اينها يک سري تمرينات به زن و شوهر آموزش مي دهيم که بايد در خانه انجام دهند. با انجام اين تمرينات، زن و شوهر هم از نظر عاطفي به هم نزديک تر مي شوند و هم اعتماد زن نسبت به همسرش جلب مي شود. بعد از انجام همه مراحل درمان، تقريبا ۹۰ درصد خانم هايي که از اين مشکل رنج مي برند، درمان مي شوند و جالب است که خانم هايي موفقيت بيشتري دارند که همسران شان همکاري لازم را در طي درمان داشته باشند اما اگر همسر همکاري نکند، مشکل حل نمي شود و مزمن مي شود.
▪ پس نقش آقايان خيلي مهم است.
بله، دقيقا. تقريبا در تمام مشکلات جنسي که خانم ها از آن رنج مي برند و براي درمان به ما مراجعه مي کنند، اگر همسر حضور نداشته باشد، درمان فايده اي نخواهد داشت؛ چون درمان اين مشکلات دو طرفه است. جالب است که در اختلالات جنسي مردانه هم همين طور است. افرادي که مشکلات نعوظ يا زودانزالي و ... دارند، براي درمان بايد با همسران شان نزد پزشک بروند. همان طور که اضطراب در زنان ايجاد واژينيسموس مي کند، در مردان نيز سبب ايجاد مشکلات و ناتوانايي هاي جنسي خواهد شد، بنابراين بهتر است اختلالات رواني تهديدکننده سلامت جنسي را هر دو با هم حل کنند.
▪ نظرتان در مورد استفاده از ژل يا حمام گرم چيست؟ آيا تاثيري در کاهش انقباضات دردناک دارد؟
اين بستگي به شرايط دارد. ممکن است فردي به پزشک مراجعه کند و پزشک برايش ژل يا يک ضداضطراب خفيف تجويز کند و مشکل اش حل شود اما معمولا خانم ها زماني به پزشک مراجعه مي کنند که تقريبا خودشان اين مراحل را طي کرده اند و نتيجه اي نگرفته اند.
▪ چه توصيه هايي براي آقايان داريد؟
اولا بهتر است قبل از ازدواج به مراکز مشاوره مراجعه کنند و با يک سري مسايل مانند برخورد با همسر، مراحل نزديکي و ... آشنا شوند؛ چون خانم ها مثل آقايان نيستند. خانم ها بيشتر عاطفي هستند و مسايل شنيداري براي آنها خيلي مهم است. آنها بايد سعي کنند هميشه آرام و مهربان با همسرشان صحبت کنند و اعتماد همسر را نسبت به خود جلب کنند و همان طور که دوست دارند خانم شان هميشه تميز و آراسته باشد، خودشان هم بايد از اين اصل پيروي کنند و مطمئنا انجام اين کارها براي خودشان هم بهتر است.

توضيحات : مقاربت در سنين بالا هر دو زوج بايد بتوانند علي رغم بالا رفتن سن، از تمامي احساسات جنسي، چه جسمي و چه عاطفي، لذت ببرند. پس از يائسگي، در اثر ...

تعاريف متعددي از خانواده براساس ديدگاه جامعه شناسان، روان شناسان و صاحب نظران علوم ديگر وجود دارد.... براساس برخي از اين تعاريف، خانواده، نهاد مقدس و ...

دانلود نسخه PDF - واژينيسموس