up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله وادار کردن کودکان به خوردن PDF
QR code - وادار کردن کودکان به خوردن

وادار کردن کودکان به خوردن

بچه هاي بدغذا را چگونه غذاخور کنيم

همه مردم با ديدن تصوير کودکي که با ذوق و اشتها مشغول خوردن غذاست، لبخند مي زنند اما بسيار هستند خانواده هايي که بچه هايي بدغذا دارند؛ بچه هايي که لب به غذا نمي زنند و هر بار براي وادار کردنشان به خوردن، بايد حربه اي تازه به کار برد، اما اين کلک ها هم هميشه موفق نيست و اين در حالي است که غذا نخوردن بچه ها منجر به سوءتغذيه مي شود يا رشد آنها را کند مي کند.
بدي اش اين است که بعضي از والدين با همان کلک هايي که مي شود به دليل آنها بچه ها را راضي به خوردن چند قاشق غذا کرد هم آشنا نيستند و اين گونه است که بچه هاي بي اشتها و رنگ پريده شان هر روز بدتر از ديروز مي شوند و والدين را وادار مي کنند براي درمانشان راهي مطب پزشکان مختلف شوند.
اشتباه اين والدين آن است که خيال مي کنند اگر کودکي گرسنه باشد حتما سراغ خوردن مي رود و وقتي سراغ خوردن نمي رود يعني گرسنه اش نيست، اما مساله هميشه به اين سادگي ها که خيال مي کنيد نيست يعني گاهي وقت ها کودکي گرسنه مي شود، اما غذا او را به سمت خود جذب نمي کند و بي علاقگي او به غذا خوردن لزوما به معناي سير بودنش نيست.
تمرکز اين گزارش بر آموزش رفتارها و روش هايي است که مادران مي توانند با استفاده از آنها کودکان بدغذا و کم اشتها را به راه بياورند.
وادار کردن کودکان به خوردن
▪ کودک براي خوردن بايد احساس گرسنگي کند. فعاليت پيش از غذا، مصرف نکردن شيريني، شربت و مايعات شيرين در بين وعده هاي غذايي و خواب آلوده نبودن به اين امر کمک مي کند و از غذاهاي مورد علاقه او استفاده کنيد.
▪ در دادن غذا به کودک صبور باشيد و به او ابراز محبت کنيد مثلا با کودک با او صحبت کنيد و او را به خوردن غذا تشويق کنيد و اگر با علاقه غذا خورد از او تعريف و تمجيد کنيد.
▪ غذاي کودک را بايد به روش هاي مختلف همچون دادن غذاي جديد، تغيير در ترکيب غذاها، مزه، بافت، نحوه طبخ، تزئين غذاها به شکل حيوانات، گل و عروسک و استفاده از بشقاب هاي رنگين متنوع کرد.
▪ در صورت امتناع کودک از غذا، مي توان آن را با غذاي مورد علاقه اش مخلوط يا آن را در فرصتي ديگر امتحان کرد. سفره غذاي کودک بايد در محيطي تميز، آرام، دوستانه، راحت، مطمئن و همراه با ديگران باشد.
▪ ساعات برنامه غذايي کودک متغير نباشد، بايد فاصله زماني بين مصرف ميان وعده را با وعده اصلي رعايت کرد.
▪ در زمان غذاخوردن، کودک نبايد خيلي گرسنه يا خيلي خسته باشد. همچنين بايد اجازه داد کودک خود در مورد سيرشدنش تصميم بگيرد. اگر در يک وعده مقدار کمتري غذا بخورد مسلما در وعده ديگر جبران خواهد کرد.
▪ نبايد انتظار داشت کودک خيلي تميز و مرتب مطابق با خواسته شما غذا بخورد. ريخت و پاش غذا را مي توان با ملايمت و به تدريج محدود کرد.
● پيشنهاد غذاهاي جديد
بهترين راه پيشنهاد دادن غذاي جديد اين است که مادر غذا را درست کرده و مقدار کمي در کنار بشقاب کودک بگذارد و اجازه دهد کودک غذا را بچشد و اگر دوست نداشت آن را از دهانش درآورده و در کنار بشقابش بگذارد. اگر کودک دوست داشت به عنوان جايزه، يک نوع غذاي مورد علاقه او را درست کنيد. مدت زيادي طول مي کشد که کودک غذاي جديد را دوست داشته باشد. اگر کودک غذايي را دوست نداشت غذا را چند روز بعد دوباره به او بدهيد.
● استفاده از غذاهاي متنوع
غذاهايي که مادر براي کودک تهيه مي کند بايد شامل هر ۴ گروه غذايي باشد. اجازه دهيد کودک انواع مختلف غذا را امتحان کند حتي اگر مادر آن غذا را دوست ندارد. کودک احتياج به تصميم گيري در مورد انتخاب غذاي مورد علاقه خود دارد. همچنين مادر نبايد انتظار داشته باشد کودک غذاهاي متنوع را دوست داشته باشد.
● زمان مناسب براي غذا دادن به کودک
▪ وقتي به کودکان نوپا و پيش دبستاني، وعده اصلي و ميان وعده غذايي در زمان منظم داده شود، بهتر مي پذيرند؛ پس اجازه بدهيد کودک در زمان هاي معين غذا بخورد. لازم است وعده هاي اصلي با ميان وعده حدود ۲ تا ۳ ساعت فاصله داشته باشند. برنامه غذايي کودک را طوري تنظيم کنيد که با برنامه غذايي خانواده يکسان باشد.
▪ براي خوردن غذا هيچ اصراري نکنيد. غذا را روي ميز يا سر سفره در يک جاي مناسب گذاشته و پيشنهاد کنيد غذا را بخورد. در موقع غذا خوردن تلويزيون را خاموش و وسايل بازي او را جمع کنيد. اجازه بدهيد کودک از راهي که دوست دارد غذا را بخورد. در هنگام غذا خوردن در کنار کودک نشسته و در مورد غذا و اين که چه غذايي را براي ناهار يا شام روز بعد دوست دارد صحبت کنيد.
▪ اگر کودکتان شير نمي خورد؛ ماست را جانشين شير کنيد و دوغ و ماست را در وعده هاي غذايي او بگنجانيد.
▪ در بعضي از غذاها از شير استفاده کنيد. مثلا آرد و کره و شير را به سوپ اضافه کنيد يا به او شيربرنج يا فرني بدهيد. شيرخوردن به مقدار کم را تدريجا با او امتحان کنيد.
▪ اگر کودکتان سبزي يا ميوه نمي خورد؛ ممکن است در اين سن يک نوع ميوه يا سبزي را نخورد. هر کدام را که بهتر مي خورد بيشتر بدهيد، اما گهگاه آنهايي را که نمي خورد دوباره امتحان و پيشنهاد کنيد.
▪ سبزي هايي مانند کرفس و هويج را بپزيد (له نشود بلکه کمي ترد باشد) و بگذاريد کودک آن را با دست بردارد و بخورد.
▪ کمي ماست چکيده روي سبزي هاي پخته بريزيد يا سبزي را با نان و پنير به او بدهيد.
▪ اگر ميوه نمي خورد آن را رنده يا به تکه هاي کوچک تقسيم کنيد و با کمي خامه به او بدهيد.
● شيريني کم شکر و کوفته قلقلي
▪ اگر کودکتان شيريني زياد مي خورد؛ خريد شيريني و درست کردن غذاهاي شيرين را کاهش دهيد.
▪ در تهيه غذاهاي شيرين، شکر کمتري استفاده کنيد.
▪ موادي مانند بستني و شکلات را به عنوان جايزه يا هديه به کودک ندهيد.
▪ مراقب دندان هاي کودک باشيد و پس از مصرف مواد شيرين دندان هاي او را مسواک بزنيد.
▪ اگر کودکتان گوشت تکه اي نمي خورد؛ گوشت را به قطعات بسيار کوچک و ريز تقسيم کنيد که به خوبي پخته و به راحتي خورده شود (مانند حليم گندم).
▪ قطعات بسيار ريز گوشت مخلوط با حبوبات را کاملا بپزيد و نرم کنيد و همراه با يک قاشق غذاخوري روغن زيتون و يک قاشق مرباخوري آب ليموترش يا آب نارنج تازه به کودک بدهيد.
▪ گوشت چرخ کرده را به صورت کوفته قلقلي درآوريد يا به صورت مخلوط با گوجه فرنگي به جاي سس روي ماکاروني بريزيد.
▪ کتلت (گوشت، سيب زميني و تخم مرغ) را به اندازه هاي کوچک و زيبا تهيه کنيد يا به صورت مخلوط با آب گوجه فرنگي و لوبيا و برنج (لوبيا پلو) بپزيد.
▪ اگر کودک هيچ يک از انواع گوشت را نمي خورد از جانشين هاي آن مانند تخم مرغ، عدس، پنير با بادام يا گردو، لوبيا چيتي پخته، شير و ماست استفاده کنيد.
▪ برنج را با آب گوشت يا مرغي که مي پزيد به صورت کته نرم با انواع سبزي ها يا عدس سرو کنيد.
▪ اگر کودک تان تخم مرغ سفت شده نمي خورد؛ تخم مرغ سفت شده را با کمي کره يا شير نرم کنيد. زرده و سفيده تخم مرغ را بزنيد و داخل سوپ بريزيد و بگذاريد چند جوش بزند. تخم مرغ را بزنيد و با نصف استکان ماست در ته قابلمه اي که براي او کته درست مي کنيد، بريزيد. سيب زميني پخته شده و تخم مرغ سفت شده را رنده کنيد و به آن کمي کره يا روغن زيتون بزنيد، يا به آن ماست و روغن زيتون بزنيد يا کمي شير اضافه کنيد.

همه انسان ها اضطراب را در زندگى خود تجربه مي‌ کنند و طبيعى است که مردم هنگام مواجهه با موقعيت هاى تهديدکننده و تنش‌ زا مضطرب مي ‌شوند ، اما احساس اضطر ...

خواب يکي از ضروري ترين نيازهاي انسان است که اهميت آن خصوصا در دوران کودکي و رشد بسيار مهم است. زمان خواب مي تواند براي کودک اوقات شيريني باشد و از طرف ...

بخش زيادي از آيات قرآني به مباحث علوم پايه چون فيزيک و شيمي اختصاص يافته است؛ زيرا نگرش قرآن، به همه چيز هستي بر محور توحيد است. از اينرو به هريک از م ...

بسياري از والدين از بي ميلي به غذا و کم اشتهايي کودکان خود رنج مي برند. بي اشتهايي يا بد غذايي کودک يکي از مشکلات جدي تغذيه اي است چرا که ممکن است منج ...

بسياري از کودکان و حتي نوزادان، در معرض سردرد مي باشند. با استفاده از نکات زير مي توانيد اين درد را از بين ببريد. ● شناسايي علت سردردها به دلايل زيادي ...

آسم انسداد قابل برگشت راههاي هوايي بزرگ و کوچک است که ناشي از پاسخ شديد راههاي تنفسي به محرکهاي ايمونولوژيک و غيرايمونولوژيک مي باشد . به عبا ...

هزينه کراتينه کردن موي شما در آرايشگاه به طور متوسط ۷۰۰هزار تومان مي شود؛ يعني بايد اين مبلغ را بپردازيد تا موهاي تان از حالت فر و وز درآيد و صاف شود. ...

يکي از بزرگترين عوارض غذا خوردن پشت ميز کار آن است که نمي توانيد بر روي غذاي مصرفي خودتان تمرکز و توجه کافي داشته باشيد. وقتي شما به جاي تمرکز بر غذاي ...

دانلود نسخه PDF - وادار کردن کودکان به خوردن