up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله هپاتيت چيست PDF
QR code - هپاتيت چيست

هپاتيت چيست

هجوم ويروس ها به كبد

هپاتيت B از بيماري هاي شايع و بومي قاره آسيا است، به طوري كه آمار بيانگر ابتلاي صدها ميليون نفر از مردم اين قاره به اين بيماري است.به رغم اينكه اين بيماري فقط كبد را درگير مي كند و در نهايت ممكن است بيمار بر اثر نارسايي (از كار افتادن) كبد يا سرطان كبد فوت نمايد، به دلايلي مي توان آن را در گروه بيماري هاي مقاربتي قرار داد:
هپاتيت B به دلايل ذيل شبيه بيماري ايدز است:
۱ عامل هر دو ويروس است. ۲ بيماري هاي ويروسي قابل درمان نيستند. ۳ مقاربت هاي جنسي و وجود شركاي جنسي متعدد از مهم ترين راه هاي انتقال هر دو بيماري است. ۴ استفاده از سرنگ مشترك آلوده مي تواند موجب انتقال هر دو بيماري شود. ۵ در بيشتر موارد، مبتلايان علائم باليني خاص دال بر ابتلا به اين بيماري ندارند. ۶ به دليل طولاني بودن دوره نهفتگي۱ در هر دو بيماري، مبتلايان مي توانند طي سال ها، بيماري را به افراد سالم منتقل نمايند بدون آن كه خود بيمار باشند. ۷ از طريق انتقال خون و مشتقات جانبي آن نيز منتقل مي شوند.اما تفاوت عمده و مهمي كه اين دو بيماري را از هم جدا مي كند؛ عليه هپاتيت B واكسن بسيار موثري ساخته شده و در صورتي كه طبق برنامه واكسيناسيون عليه آن انجام شود براي سال ها و حتي تا آخر عمر مي تواند مصونيت بدهد، در حالي كه تاكنون براي ايدز واكسني ساخته نشده است. در يك نگاه كلي: انجام واكسيناسيون عليه اين بيماري در ايران در تمام رده هاي سني به خصوص افرادي كه در معرض خطر ابتلا هستند ضروري به نظر مي رسد. زيرا: ۱ اين بيماري در كشورهاي آسيايي از جمله ايران جزء بيماري هاي شايع و بومي محسوب مي شود. ۲ قدرت سرايت اين بيماري بيشتر از ايدز است. ويروس ايدز حداكثر يك ساعت بيرون از بدن زنده مي ماند در حالي كه ويروس هپاتيت تا ۱۰ روز خارج از بدن زنده است.
هپاتيت چيست
هپاتيت در حقيقت به معني التهاب بافت كبد است. ورود عوامل بيگانه مختلف ازجمله نوعي ويروس مي تواند موجب التهاب كبد شود. از آنجايي كه سيستم دفاعي بدن در مقابل التهاب در هر قسمت از بدن با بسيج گلبول هاي سفيد و ديگر عوامل ايمني عكس العمل نشان مي دهند و اين عكس العمل دفاعي در كبد كه به منظور حفظ كبد در مقابل عوامل بيگانه صورت مي گيرد در بعضي موارد موجب تخريب نسج كبد و نهايتاً نارسايي كبد مي شود. به جز ويروس ها عوامل ديگري نظير مصرف زياد الكل، بعضي داروها، بعضي مواد شيميايي و سموم مي توانند موجب هپاتيت شوند. به طوري كه عامل عمده هپاتيت در جهان غرب الكل و در ايران ويروس هپاتيت است. كبد از بزرگ ترين ارگان هاي داخل بدن است و در ناحيه فوقاني و راست شكم پشت دنده ها قرار دارد و عملكرد بسيار پيچيده اي دارد.
۱ محل ذخيره انرژي به صورت قند. ۲ محل ذخيره ويتامين ها و آهن و ديگر املاح معدني مثل روي و مس. ۳ توليد پروتئين ها و فاكتورهاي انعقادي و كمك به حفظ سلامت بدن و رشد آن. ۴ محل تجزيه و تخريب گلبول هاي قرمز پير و فرسوده به منظور استفاده مجدد از عناصر تشكيل دهنده گلبول قرمز در خون سازي. ۵ توليد صفرا كه براي هضم غذا ضروري است. ۶ الكل و اكثر داروها بعد از تاثير درماني، در كبد تجزيه، خنثي و دفع مي شوند. ۷ اكثر ذرات و ميكروب ها كه از طريق سيستم گوارش وارد بدن و گردش خون شده اند در كبد از بين مي روند.اين ارگان قدرت فوق العاده اي در بازسازي خود دارد.
هپاتيت ويروسي انواع مختلفي دارد كه عبارتند از:
هپاتيت A: از راه مدفوع منتقل مي شود و بعد از ابتلا، بهبودي صورت مي گيرد و خطرناك نيست.
هپاتيت B: از راه خون و فرآورده هاي خون و تماس جنسي منتقل مي شود و مي تواند موجب تخريب نسج كبد شود.
هپاتيت C: شبيه هپاتيت B است اما شيوع آن در بين مردم بسيار كم است.
هپاتيت D: ويروس عامل اين بيماري به تنهايي نمي تواند موجب بيماري شود و معمولاً در افرادي كه مبتلا به هپاتيت B هستند ديده مي شوند.
هپاتيت E: شبيه هپاتيت A است و از راه مدفوع منتقل مي شود و خطرناك نيست.
هپاتيت B چيست
هپاتيت B در اثر ورود ويروس هپاتيت B به بدن ايجاد مي شود كه براي راحتي آن راHBV ۲ مي نامند.در آمريكا سالانه ۲۵۰۰۰۰ مورد جديد تشخيص داده مي شود، اما در آسيا تعداد مبتلايان، بالغ بر صدها ميليون نفر است. در آمريكا ۵۰ درصد علت شيوع آن شركاي جنسي متعدد است. انتشار اين بيماري از طريق خون، فرآورده هاي خوني و وسائل آلوده به خون و در مرتبه بعدي دارو قرار دارد. هپاتيت B مسري تر از ويروس ايدز است، براي مثال: ويروس هپاتيت B مي تواند تا حدود ۱۰ روز بيرون از بدن زنده بماند. در حالي كه ويروس ايدز HIV حداكثر چند ساعت بعد از خروج از بدن از بين مي رود. هنگامي كه يك نفر به اين ويروس آلوده مي شود ممكن است بين يك تا شش ماه طول بكشد تا علائم گسترش يابد، در اين صورت سه حالت زير ممكن است رخ دهد: ۱ بيشتر بيماران به سمت هپاتيت B حاد مي روند و بعد به طور كامل بهبود پيدا مي كنند. ۲ درصد كمي به صورت ناقلين سالم مي مانند. ۳ تعدادي تبديل به هپاتيت B مزمن مي شوند.هپاتيت B حاد: بسياري از بيماران كه مبتلا به هپاتيت B حاد مي شوند هيچ علائمي ندارند يا اينكه علائم بسيار خفيف هستند و توجه بيمار يا پزشك را جلب نمي كند. به طور كلي علائم باليني طيف وسيعي را در بر مي گيرد. از يك بيماري خيلي خفيف بدون علائم واضح باليني تا نارسايي شديد كبد به صورت حاد را شامل مي شود. حدود ۲ درصد از مبتلايان به طور ناگهاني و سريع به سمت نارسايي حاد كبد سير مي كنند. به طور كلي ۹۰ تا ۹۵ درصد افرادي كه دچار هپاتيت B حاد مي شوند بدون هيچ عارضه اي بهبود مي يابند و تنها ۵ تا ۱۰درصد مبتلايان تبديل به هپاتيت مزمن مي شوند.
علائم باليني هپاتيت حاد: ۱ از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ. ۲ درد عضلاني و گاهي درد در مفاصل. ۳ درد و حساسيت در ناحيه فوقاني و راست شكم (محل قرار گرفتن كبد.) ۴ درد شكم و اسهال. ۵ زرد شدن چشم و پوست. ۶ تغيير رنگ ادرار و مدفوع به طوري كه رنگ ادرار شبيه چاي و رنگ مدفوع سفيد و شيري رنگ مي شود.
• سير بيماري هپاتيت مزمن B
سيروز كبدي يا تخريب نسج كبد كه منجر به نارسايي كبد مي شود، سرطان كبد، مرگ.
در هپاتيت مزمن B علائم باليني در صورت تخريب نسج كبد ايجاد مي شود كه در مراحل انتهايي بيماري به صورت: ۱ زردي شديد پوست و چشم. ۲ كاهش وزن شديد. ۳ بي اشتهايي. ۴ تجمع مقدار زيادي آب در حفره شكم. در حدود ۰۰۰ ۲۵۰ ۱ نفر در آمريكا مبتلا به هپاتيت مزمن B هستند و در آسيا به عنوان قاره اي كه اين بيماري به صورت بومي شايع است، بالغ بر صدها ميليون نفر مبتلا هستند. ۴ تا ۵ هزار مرگ در سال بر اثر ابتلا به اين بيماري در آمريكا رخ مي دهد.با توجه به شيوع بسيار زياد اين بيماري در كشور ما و به دليل عدم دسترسي به آمار صحيح و علمي مي توان با توجه به آمار كشور آمريكا ميزان مرگ و مير ناشي از اين بيماري در كشورمان را تخمين زد. بعضي از افراد بعد از گذراندن دوره حاد بيماري و يا بدون سابقه قبلي ابتلا به اين بيماري، يا ورود ويروس به بدن به ناقلين سالم تبديل مي شوند. اينگونه بيماران: بالقوه آلوده هستند و بيماري را مي توانند به افراد سالم منتقل نمايند. هيچ گونه علائم باليني ندارند و حتي آزمايش خون اين افراد وجود بيماري را ثابت نمي كند و به همين دليل اين گروه خطرناك ترين گروه در انتقال و شيوع بيماري در جامعه هستند. تنها راه اثبات وجود ويروس در بدن ناقلين سالم، نمونه برداري از كبد است.
تشخيص بيماري: اساس تشخيص بر پايه آزمايش خون است. در حال حاضر اكثر مبتلايان، به وسيله سازمان انتقال خون براساس انجام آزمايش خون روي خون هاي اهدايي تشخيص داده مي شوند. انجام آزمايش HBSAg و مثبت بودن آن تنها وجود ويروس در بدن را ثابت مي كند و با انجام آزمايش هاي تكميلي ديگر مبتلايان به هپاتيت حاد را از نوع مزمن جدا مي كند. البته تشخيص قطعي با نمونه برداري از كبد صورت مي گيرد.
• درمان و پيشگيري
در حال حاضر درمان هاي متعددي براي شكل مزمن بيماري وجود دارد كه ممكن است شانس فرد رادر پاك شدن از عفونت افزايش دهد.جلوگيري از ورود ويروس به بدن مهم ترين اقدامي است كه براي پيشگيري بايد انجام گيرد. همانند بيماري ايدز بايد با در نظر گرفتن راه هاي سرايت بيماري نكات ذيل را به منظور نجات جامعه انجام داد: ۱ آگاهي دادن به جوانان درباره انتقال بيماري از راه تماس جنسي بدون حفاظت. ۲ توزيع سرنگ رايگان در بين معتادان. ۳ اعمال قوانين بهداشتي و رعايت اصول استريل كردن در مراكز درماني و بهداشتي و مراكز ديگري كه مي توانند موجب سرايت بيماري شوند. ۴ انجام واكسيناسيون.با تمام توضيحات فوق يك سوم افرادي كه مبتلا هستند نمي دانند كه به چه دليل و چگونه و چه زماني به اين بيماري مبتلا شده اند. واكسيناسيون عليه اين بيماري يكي از مهم ترين و مطمئن ترين راه هاي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري است.
• چه كساني بايد عليه هپاتيت B واكسينه شوند
۱ افراد ۱۸ سال و پائين تر. ۲ افراد بالاي ۱۸ سال كه خطر سرايت بيماري به آنها زياد است شامل: افرادي كه شركاي جنسي متعدد دارند. مردان همجنس باز. تماس جنسي فرد سالم با همسر مبتلا. معتادان تزريقي. پرسنل مراكز بهداشتي و درماني يا پرستاراني كه از مبتلايان به هپاتيت نگهداري مي كنند. افرادي كه به دليل نارسايي كبد دياليز خوني مي شوند. افراد مبتلا به هموفيلي كه فاكتورهاي انعقادي دريافت مي كنند. زندگي در مناطقي كه اين بيماري به صورت بومي در آن منطقه شيوع دارد، از جمله ايران. براي ايجاد مصونيت دائمي بايد سه تزريق در سه نوبت طبق برنامه انجام شود. (جدول۱) اگر يك نوبت تزريق فراموش شد بايد به مجرد يادآوري تزريق را انجام داد، در اين صورت نيازي به تجديد واكسيناسيون از ابتدا نيست. در نوزادان نبايد سومين تزريق را قبل از ۶ ماهگي انجام داد چرا كه در اين صورت مصونيت دائمي نمي دهد. نوجوانان بين سنين ۱۱ تا ۱۵ سالگي تنها دو تزريق با فاصله ۴ تا ۶ ماه لازم است. واكسن هپاتيت را مي توان همزمان با ديگر واكسن ها تزريق كرد.
• چه كساني نبايد عليه هپاتيت واكسينه شوند
۱ حساسيت شديد به واكسن هپاتيت ۲ سابقه ابتلا به هپاتيت. افرادي كه بسيار ضعيف و بيمار هستند بايد تا زمان بهبودي از تزريق واكسن خودداري نمايند.
۱ دوره نهفتگي: به مدت زماني كه بين ورود ويروس يا عامل بيماري به بدن تا بروز علائم باليني طول مي كشد گويند.
۲ HBV= Hepatitis B Virus

هپاتيت به معني التهاب کبد است و انواع مختلفي دارد که بعضي از آنها قابل سرايت هستند و برخي مسري نيستند. بيشتر مبتلايان به هپاتيت آنهم از نوع C و B علائ ...

هپاتيت به انواع مختلفى تقسيم مى‌شود كه علت آن تفاوت در نوع ويروس اين بيمارى است. ويروس‌هاى هپاتيتى كه با حمله به بافت كبد منجر به تخريب اين بافت و موج ...

يکي از شش ويروس شناخته شده هپاتيت، ويروس هپاتيت C است که عامل بسياري از موارد بيماري هپاتيت ويروسي در انسان مي‌باشد. در کشور ما احتمالاً 200 تا 300 هز ...

کبد بزرگترين غده بدن و کارخانه شيميايي آن است که در قسمت بالاي سمت راست شکم درست در زير دنده ها و در قسمت فوقاني عضله ديافراگم قرار دارد. کبد فعاليت ه ...

با گذشت زمان، خيلي از چيزهايي که در زمان هاي قديم مد بوده ، دوباره مد مي شود؛ مثلا تا چند سال پيش، وقتي اسمي از حنا برده مي شد، بيشتر ما يا به ياد ماد ...

هپاتيت، بيماري التهابي کبد است که اغلب به دليل عفونت با يکي از پنج ويروس هپاتيت E، D، C، B و A رخ مي دهد. هپاتيت هاي B و C از جمله دغدغه هاي جهاني هست ...

آيا تاکنون هپاتيت گرفته ايد يا کسي را در اطرافيانتان مي شناسيد که دچار اين بيماري شده باشد؟! چه کساني بيشتر در معرض اين بيماري هستند و رفتار شما با اي ...

در ميان زيورآلات آويزي، گوشواره ها کم خطرترين هستند اما در شرايطي خاص حتي گوشواره ها هم خطرناک محسوب مي شوند.... نرمه گوش (قسمت گوشتي پايين گوش) از جم ...

دانلود نسخه PDF - هپاتيت چيست