up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله هيپنوتيزم PDF
QR code - هيپنوتيزم

هيپنوتيزم

تاريخچه هيپنوتيزم

تاريخچه هيپنوتيزم
هيپنوتيزم از کلمه «هيپنوز» يوناني به معني «خواب» گرفته شده است که در واقع معني خواب نمي‌دهد بلکه حالت خواب گونه‌ايست که آنرا از حالات رواني آدمي دانست.
نگاه اجمالي
خواب مصنوعي که از زمانهاي قديم از پديده‌هاي ماوراي طبيعي به ‌شمار مي‌رفت از زمان دکتر آنتوان مسمر (ازسال ۱۷۷۴ ميلادي) ارزش درماني پيدا کرده و به توسط مسمر به ‌کار گرفته ‌شد. مسمر ابتدا به آن نام «مغناطيس» و بعدها «مانيه‌تيسم» نهاده بود که سالها بعد به توسط دکتر بريد به نام «هيپنوتيزم» در آمد. با اينکه علم هيپنوتيزم در بدو پيدايش علمي توسط دکتر مسمر ، به دليل ناشناخته بودنش مورد ترديد و تمسخر پزشکان قرار گرفت، اما پس از جزر و مدهاي زيادي ، ارزش علمي و درماني آن روشن شد و اين علم به‌ عنوان پديده‌اي مرتبط با فيزيولوژي ، زيست شناسي ، روانشناسي و پزشکي رسميت پيدا کرد.
تصوري که عموم از اين علم دارند با واقعياتي که در آن وجود دارد در تضاد مي‌باشد زيرا برخي مبالغه‌ها و برخي اغراقات مانع از رشد و شکوفايي اين علم قدرتمند شده و ذهن بشريت را درهم تنيده است. شايد خود شما بخواهيد از پديده‌هاي ناشناخته پرده‌ برداريد و همه‌ چيز را براي خودتان کشف کنيد اما براي هر عملي و هر کشفي مقدمه‌اي ، مطالعه‌اي ، سختي و دشواريهايي وجود دارد که احتمال دارد بعد از طي طريق به نتيجه برسيد.
تاريخ هيپنوتيزم
هيپنوتيزم اولين بار توسط دکتر بريد در حدود ۱۶۰ سال پيش ابداع شد. اما اين فن از قديم به گونه‌هاي مختلف در جوامع بشري مطرح بوده و مورد استفاده قرار مي‌گرفته است. عده زيادي اين علم را در گذشته غيرعادي دانسته و تنها معدودي افراد به واقعيت آن پي برده ‌بودند. از زمان دکتر مسمر اين علم تحت عنوان «مغناطيس» و سپس «مانيه تسيم» در جهان دانش راه يافت و اکنون نيز با نام «هيپنوتيزم» مورد استفاده روانپزشکان و روانشناسان قرار مي‌گيرد.
از تمدن سه‌هزار ساله مصر باستان سنگ‌نوشته‌هايي بر جاي مانده که از هيپنوتيزم و روشهاي مربوط به آن بحث شده است. از پديده‌هاي تاريخي هيپنوتيزم مي‌توان به خيره‌شدن به بلور ، معالجه بوسيله پاسهاي دست ، عبور از ديوار ، غلبه بر جاذبه زمين و … نام برد.
سير تحولي و رشد
بر طبق شواهد و مدارک ، علم هپنوتيزم توسط يوناينان ، آشوريان ، کلدانيان ، بابليها ، عبري‌ها ، چيني‌ها ، روميان ، هندوها نيز مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.
کتب مذهبي زيادي مطالبي را بيان کرده که بيانگر استفاده از هيپنوتيزم است. مانند ، شفا يافتن بيماران بوسيله نگاه ، تکلم ، لمس و …
در قرون وسطي مجالسي تشکيل مي‌شده که پزشکان و ستاره شناساني چون پاراسلس بوسيله آهنربا معالجاتي انجام مي‌دادند. پاراسلس مي‌گفت : «آهنربا داراي يک قطب منفي و يک قطب مثبت است و اگر آن را روي موضعي که درد مي‌کند ببنديم، درد را بهبود مي‌بخشد.» وي آهنربا را براي درمان آبريزي چشم ، اختلال قاعدگي در زنان و حتي سرطان مفيد مي‌دانست.
يافته‌هاي پاراسلس در نهايت به پيدايش فرضيه مغناطيس حيواني شد که به توسط آنتوان مسمر ارائه گرديد.
بعد از مسمر ، کنت پويسکور اولين کسي بود که نشان داد يک شخص مي‌تواند بر ديگري اثر کند. آن هم بصورت جدي که سبب تغييرات زيادي در آن شخص گردد.
دکتر بريد و هيپنوتيزم
کلمه هيپنوتيزم را در سال ۱۸۴۲ جراح و چشم پزشک انگليسي ، دکتر جيمز بريد بکار گرفت. وي افراد زيادي را به روش پويسکور مانيه‌تيسم مي‌کرد. بدين ترتيب که آنها را روي صندلي مي‌نشاند و به چشمانشان خيره مي‌شد، سپس دستهاي خود را مقابل صورت او حرکت مي‌داد و در عين حال به معمول تلقين مي‌کرد که بخوابد. که در نهايت او را به خواب مي‌برد. بريد در اول تصورش بر اين بود که عامل اصلي در هيپنوتيزم نگاه است، بعدها به اين نتيجه رسيد که عامل اصلي هيپنوتيزم تلقين شفاهي هيپنوتيزم کننده و تلقين پذيري هيپنوتيزم شونده مي‌باشد.
دکتر اسديل و هيپنوتيزم
دکتر جيمز اسديل از جمله پزشکاني بود که از فن هيپنوتيزم در اعمال پزشکي بهره فراوان گرفت. ايشان براي انجام جراحي‌ها از اين فن به جاي داروي بيهوشي استفاده مي‌کرد. وي ۳۰۰ جراحي بزرگ و کوچک را به کمک هيپنوتيزم انجام داد.
شارکو و هيپنوتيزم
دوران شارکو عصر طلايي هيپنوتيزم در فرانسه ناميده مي‌شود، زيرا در اين دوران کليه پزشکان فرانسه در بيمارستانها شيفته علم هيپنوتيزم بوده و از آن در معالجه بيماران عصبي استفاده مي‌کردند و کاربرد آن را در امور درماني به رسميت شناخته بودند.
اميل کويه و هيپنوتيزم
اميل کويه داروساز فرانسوي بود که مي‌گفت :«هر روز ، در هر زمينه و به هر صورت من بهتر و بهتر مي‌شوم.» وي معتقد بود که عامل موفقيت در زمينه هيپنوتيزم جملات و کلماتي که هيپنوتيزور بيان مي‌کند نيست، بلکه مساله اصلي در اين زمينه پذيرش اين مطالب و قبول آنها توسط ذهن خود سوژه است. به عقيده وي هيپنوتيزم و تلقين به نفس تفاوت چنداني با يکديگر ندارند.
فرويد و هيپنوتيزم
دکتر زيگموند فرويد پايه‌گذار مکتب روانکاوي در دنيا بر اين باور است که : به ياد آوردن ، گفتن خاطرات پرهيجان گذشته ، فاش کردن اسرار نگفتني ، با رنج و نگراني بيمار را سبک مي‌سازد، بنابراين ارزش درماني دارد و همه بيماريها را نمي‌توان با چاقو ، ميکروسکوپ و ساير وسايل جراحي معالجه نمود.
کارلو مارچزي و هيپنوتيزم
دکتر مارچزي اولين شخصي بود که تله‌پاتي (انتقال فکر) را از فاصله ششصد مايلي مورد آزمايش قرار داد وي از هيپنوتيزم در خلال جنگ جهاني دوم ، براي مداواي بيماران استفاده مي‌کرد. وي معتقد است که : «هيپنوتيزم بر خلاف تصور عموم ، خواب نيست، بلکه تمرکز فکر است که همراه با افزايش ادراک خارق‌العاده حواس مي‌باشد و چون ادراک خارق‌العاده حواس مربوط به دنياي ناخودآگاهي است، پس هيپنوتيزم نيز مربوط به دنياي ناخودآگاهي است و خواب يکي از حالاتي است مانند ساير حالات که در حال تمرکز به معمول تلقين مي‌شود.»
ايوان پاولوف و هيپنوتيزم
ايوان پاولوف فيزيولوژيست و پزشک روسي در سال ۱۹۰۴ در زمينه فيزيولوژي و پزشکي موفق به دريافت جايزه نوبل شد. وي در مطالعاتش به روانشناسي و روانکاوي روي حيوانات مي‌پرداخت. وي قانون بازتاب شرطي را مورد عادات و رفتار انسان ارائه داد. البته بشر عقل و تفکر را در طول زمان جانشين بازتاب شرطي و تجربه‌هاي ناشي از واکنشهاي افراد کرده است.
هيپنوتيزم در آمريکا
در سال ۱۹۵۸ پديده‌هاي هيپنوتيزم در انجمن روانپزشکي آمريکا رسميت يافت و روانپزشکان شرايط و موارد استفاده آنرا تعيين کردند. مجلات تخصصي مختلفي در آمريکا اخبار و تازه‌هاي هيپنوتيزم را دنبال مي‌کنند. استقبال و علاقه‌مندي پزشکان سبب گسترش اين علم در آمريکا شده تا جايي که دو انجمن ملي تخصصي با کادر تخصصي خود تحقيقات و فناوريهاي جديد اين علم را پي‌گيري مي‌کنند.
چکيده مطلب
تکامل و درخشش هيپنوتيزم در عصر حاضر بر پايه نظريات دانشمنداني چون مسمر با نظريه مغناطيس حيواني ، بريد با نظريه چشم دوختن به نقطه نوراني و کوئه با نظرئه اثرات تلقين به نفس قرار دارد. از سال ۱۹۵۰ به بعد هيپنوتيزم در محافل علمي و دانشگاهي با گستردگي وسيعي دنبال مي‌شود که کاربردهاي ويژه‌اي را در درمان بيماريها دارد. برخي کشورهاي جهان از جمله آمريکا ، روسيه ، کانادا و … علم هيپنوتيزم را با فيزيولوژي ، روانشناسي ، روانکاوي و پزشکي همرديف مي‌دانند.

امروزه روش هاي کمک درماني در زمينه درمان بيماري ها، به کمک داروها و جراحي آمده و البته به تدريج اعتبار خاص خود را پيدا کرده است و يکي از مهارت هاي درم ...

روند رو به رشد تکنولوژي و افزايش مشکلات و گرفتاري هاي زندگي و در کنار آن بي توجهي به مقوله آرامش در کنار آسايش، جامعه را به سمت افزايش استرس منفي سوق ...

يوگا را مي توان به عنوان يک سيستم علمي طراحي شده بررسي کرد که به پاکسازي بدن و ذهن از سموم تجمع يافته ايي که به علت انتخابهاي نامناسب نحوه زندگي و الگ ...

روش هاي زيادي براي کاهش تنش ( tension ) و رسيدن به آرامش وجود دارد. در اين جا شما را با ۱۰ روش موثر براي فرو نشاندن استرس که با توجه به ميزان کار و زم ...

سارا دستانش را روي گوش ‌هايش گذاشت تا صداي دختر 5 ماهه ‌اش را نشنود . او در خانه تنها بود و احساس درهم شکستگي روحي و ناتواني حرکتي مي ‌کرد . از هنگامي ...

دانلود نسخه PDF - هيپنوتيزم