up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله هيپنوتيزم درماني PDF
QR code - هيپنوتيزم درماني

هيپنوتيزم درماني

هيپنوتراپي

امروزه روش هاي کمک درماني در زمينه درمان بيماري ها، به کمک داروها و جراحي آمده و البته به تدريج اعتبار خاص خود را پيدا کرده است و يکي از مهارت هاي درمان بيماري ها محسوب مي شود. يکي از مهمترين اين روش ها که در تمام دنيا به عنوان يک روش کمک درماني پذيرفته و تعليم داده مي شود، هيپنوتيزم درماني يا هيپنوتراپي است.
هيپنوتراپي اگر همراه با درمان هاي ديگر انجام شود، بدون شک اثر فوق العاده زيادي در بهبودي سريع بيمار و قبول درمان از سوي وي دارد! اما به علت جديد بودن، از اين نوع درمان سوءاستفاده هاي زيادي هم شده است و طبق معمول سودجوياني هم پيدا شدند که به اسم اين علم، مشکلات زيادي براي مردم به وجود آورده اند. لذا ابتدا بايد سه نکته مهم را يادآوري کرد.
اول اينکه هيپنوتيزم روش کمک درماني است، بنابراين فقط به صورت کمک در درمان بيماري هايي انجام مي شود که شخص درمان کننده قادر به درمان اين بيماري بدون هيپنوتيزم هم است. مثلاً هيپنوتيزم در بعد روانپزشکي، فقط به وسيله روانپزشکان و روانشناسان قابل انجام است و افراد غير عالم در اين زمينه ها نمي توانند از هيپنوتيزم به عنوان درمان بيماري هاي رواني استفاده کنند و همينطور يک متخصص پوست و يک متخصص زنان هم مي توانند در حيطه علم خود از اين روش استفاده کنند.
آشنايي با اين مسئله به اين علت مهم است که سوءاستفاده از اين علم را محدود مي کند و مردم ياد مي گيرند براي درمان هر بيماري به پزشک متخصص آن مراجعه کنند و همچنين سوءاستفاده از يک علم موجب عدم درمان شده و به تدريج آن علم را زيرسؤال مي برد. در هيپنوتراپي هم اگر افراد غيرعالم از اين علم به صورت نادرست استفاده کنند و مردم باور کنند، کم کم کل اين علم در باور مردم زيرسؤال مي رود و علمي که مي تواند کمک بسياري به بشريت کند، جايگاه خود را ازدست مي دهد.
نکته دومي که بايد يادآوري کرد اين است که هيپنوتيزم هم مثل جراحي، يک هنر است و هيپنوتراپ درواقع يک هنرمند است. بنابراين دانستن اين علم به تنهايي کافي نيست، بلکه بايد فرد توانايي انجام هيپنوتيزم را داشته باشد.
سوم اينکه ممکن است فرد دوره هيپنوتيزم را گذرانده باشد، اما هيپنوتروز خوبي نباشد و اين موضوع موجب مي شود که علم هيپنوتراپي زيرسؤال برد. در علم هيپنوتيزم، هر نوع هيپنوتراپي برنوعي فرد هيپنوتيزمي تکيه مي کند! پذيرش هيپنوتيزم موجب اثر آن در بيمار مي شود و اگر بيمار اين روش درماني را نپذيرد، استفاده از آن اشتباه بوده و تأثيرناپذير است. دقيقاً مثل اين است که ما به بيمار دارو مي دهيم اما او نمي خورد! پس معجزه اي هم به نام درمان وجود نخواهدداشت. پذيرش هيپنوتيزم از سوي بيمار موجب نفوذ اين علم در ناخودآگاه بيمار شده و او را رو به بهبودي مي برد.
اما براي درمان موفق با هيپنوتيزم بايد يک رابطه بسيار صميمانه و هماهنگي بين درمانگر و درمان شونده باشد، لذا قبل از هيپنوتراپي توجه به سه مسئله ضروري است.
▪ شناخت کامل يا نسبي درمانگر از سوي درمان شونده و درمان شونده از سوي درمانگر.
▪ اعتماد کامل درمان شونده به درمانگر در زمينه درمان، اگر اين اعتماد وجودنداشته باشد درمان شونده هيپنوتيزم نشده و پذيرش در درمان نخواهدداشت که اين اعتماد هم به واسطه شناخت ممکن خواهدبود.
▪ سومين مسئله که قبلاً هم متذکر شديم اما تذکر دوباره آن لازم است اين است که درمان شونده اين روش را به عنوان درمان بپذيرد. در غير اين صورت بهتر است از روش هاي ديگر درمان استفاده شود.
هيپنوتيزم در درمان بيماري هاي زنان و مامايي هم کاربردهاي زيادي دارد که ما در اين قسمت فقط به بخش مامايي آن اکتفا مي کنيم.
به عنوان مثال از ابتداي حاملگي هيپنوتيزم مي تواند در رفع و کم کردن علائم و عوارض حاملگي بسيار مؤثر باشد.
الف) ويار، يکي از عوارض شايع حاملگي است که در نيمه اول بارداري اتفاق مي افتد و معمولاً از ۱ ۵ ماهگي شروع و تا پايان سه ماه ادامه مي يابد. تهوع و استفراغ يا ويار حاملگي به ندرت ممکن است تا پايان حاملگي ادامه يابد و علت آن دقيقاً مشخص نيست، اما احتمالاً به علت تغييرات هورموني اين اتفاق مي افتد. تهوع و استفراغ در جنين هاي دوقلو بيشتر از يک قلو بوده و در نوزاد دختر بيش از نوزادان پسر است. گفته مي شود عوامل رواني هم مي تواند در تهوع و استفراغ مؤثر باشد. مثلاً تهوع و استفراغ در زنان شاغل کمتر از زنان خانه دار است.
درمان هاي کمکي به اين بيمار اين است که غذا را به مقدار کم در دفعات زياد بخورند. يعني به جاي سه وعده شش وعده غذا بخورند و قبل از سيري کامل دست از غذا بکشند. بهتر است از غذاهايي استفاده کنند که به آن تمايل داشته باشند، يعني درواقع فقط چيزهايي بخورند که دوست دارند.
همچنين چون بوي غذا يکي از عوامل ايجاد اين حالت است، بهتر است غذاهاي بودار نخورند و پخت غذا به وسيله افراد ديگري انجام شود.
بهتر است از خوردن غذاهاي آبکي مثل آش، سوپ و مايعات زياد خودداري کرده و به جاي آن از غذاهاي بدون بو و جامد استفاده کنند.
اما گاهي با رعايت تمام اين درمان ها بيمار بهبود پيدا نمي کند. اين جاست که هيپنوتيزم همراه با دارو به اين بيماران کمک زيادي مي کند و هيپنوتراپي هم مي تواند يکي از روش هاي درمان باشد.
ب) سقط هاي بدون علت نيز يکي از مواردي است که هيپنوتراپي مي تواند به کمک متخصص زنان در درمان بيايد.
هيپنوتراپي تطابق مادر را با حاملگي زياد کرده و سقط هاي بي علت را کاهش مي دهد.
ج) مورد ديگري که هيپنوتراپي کمک زيادي به ماما و متخصص زنان مي کند در زايمان هاي زودرس است در افرادي که به زايمان زودرس مبتلا مي شوند مي توان از هيپنوتراپي استفاده کرد. جنين معمولاً بين ۳۸ تا ۴۰ هفته از نخستين روز قاعدگي متولد شده و رسيده محسوب مي شود. در صورتي که جنين قبل از ۳۷ ۳۶ هفتگي به دنيا بيايد، زايمان زودرس و در صورتي که زير ۲۰ هفته حاملگي متولد شود، سقط محسوب مي شود.
د) مورد چهارم استفاده از هيپنوتراپي در زايمان، در افسردگي و اضطراب هاي حاملگي است. در اين شرايط زن باردار به هيپنوتراپي به خوبي پاسخ مي دهد.
ه) آخرين و مهم ترين استفاده از هيپنوتيزم در زايمان اهميت بسياري دارد و موجب کاهش ترس از زايمان طبيعي، افزايش ميل به زايمان طبيعي، افزايش زايمان طبيعي، تعويض کلمه انقباض با درد در زايمان، بيان ساده روند زايمان، نشان دادن نمونه هاي زايمان بدون درد، کاهش ترس و استرس مي شود.
فوايد هيپنوتراپي در زايمان چيست
اولين و مهم ترين فايده اين روش از بين بردن ترس از زايمان است هنگامي که بتوانيم اين استرس و ترس از زايمان طبيعي را از بين ببريم و بيمار زايمان طبيعي را به طور داوطلبانه بپذيرد بقيه فوايد همچون کاهش درد زايمان، کاهش طول مدت زايمان، کاهش استرس و اضطراب حين زايمان را نيز به دنبال خواهد داشت.
هيپنوتيزم در چهار مرحله در زايمان استفاده مي شود:
۱) قبل از زايمان:
هيپنوتراپي براي زايمان طبيعي را مي شود از همان روز اول که بيمار ويزيت مي شود شروع کرد.
۲) حين زايمان:
با شروع زايمان هم مي توان از هيپنوتيسم براي کاهش درد و عوارض زايمان و همکاري و هماهنگي بهتر زائو و ماما استفاده کرد.
۳) پس از زايمان:
براي کاهش افسردگي و اضطراب پس از زايمان، کاهش خونريزي، افزايش شيردهي، کاهش درد و افزايش ترميم «اپي زياتومي» استفاده کرد.
۴) هنگام ترخيص:
آخرين استفاده را از هيپنوتراپي در اين زمان مي کنيم که باز موجب کاهش عوارض پس از زايمان، افزايش شيردهي، رابطه بهتر و پذيرش زيباتر فرزند از سوي مادر و بهبودي سريع مي شود.
يادمان باشد افراط و تفريط، هر دو بيماري است. يک روز تب سزارين فرامي گيرد و تمام زنان تمايل شديدي به سزارين پيدا مي کنند و روزي ديگر تب زايمان طبيعي! در اينجا بايد متذکر شد اگرچه زايمان طبيعي، بهترين روش زايماني است، اما واقعيت اين است که سزارين گاهي واقعاً لازم است.
سزارين نيز يکي از روش هاي پذيرفته شده زايمان بوده و سال هاست که انجام مي شود و عوارض آن در بسياري از موارد کمتر از زايمان سخت و گاهي انتخاب بهتري است. در حال حاضر يکي از علل مهم افزايش سزارين، که از ديده ها پنهان مانده اين است که بهبود تغذيه موجب افزايش وزن نوزادان شده است و چون بيشتر مادران در طول بارداري تحرک لازم را ندارند، جنين ما درشت است و با لگن مادر هماهنگي ندارند، بنابراين فقط در اين موارد گاهي سزارين لازم و واجب است. به هر حال بهتر اين است که بيماران به متخصصين خود کاملاً اعتماد داشته باشند و نوع زايمان را به او بسپارند تا کمترين خطر براي مادر و نوزاد به وجود آيد.

شيوه زندگي سريع و صنعتي امروز روزانه سهم بزرگي از جان و روان ما را معطوف مسائلي کرده است که در معناي زندگي نمي گنجند. کارشناسان امور زيستي و روانشنا ...

آب درماني(هيدروپاتي) واژه ايست که براي درمان از طريق آب استفاده مي گردد.از زمانهايي که به ياد مي آيد،هم قبايل بدوي هم ملل متمدن آب را براي درمان بکار ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

آيا تا به حال سگ يا گربه اي را ديده ايد که علف بخورد؟ سگ ها و گربه ها همانند وابستگان وحشي خود، از جمله گرگ ها، ببرها و شيرها، گاهي علف مي خورند. چرا ...

در ميان بيماري هاي مختلفي که نام آن را شنيده ايم، سل يکي از بيماري هايي است که آن را با سرفه هاي شديد، واگيردار بودن و حتي علاج ناپذيري به خاطر مي آور ...

بيماران مبتلا به سرطان که کانديد شيمي درماني مي شوند، باوجود مشکل هاي فراواني که متعاقبا سرطان در عضو مبتلا دارند و نيز مشکل هاي رواني که به دليل اين ...

يونانيان در قديم از عسل و موم براي تهيه انواع غذاها استفاده مي کردند. بعدها، نيش زنبور براي درمان بسياري از بيماري ها استفاده شد. بقراط و کنفوسيوس (في ...

دانلود نسخه PDF - هيپنوتيزم درماني