up
Search      menu
تاریخ و فرهنگ :: مقاله هوک PDF
QR code - هوک

هوک

کودکي هوک
رابرت هوک در خانواده اي روحاني در دهکده فرش واتر در ساحل جنوبي انگلستان و در سال 1635 چشم به جهان گشود. کودکي ضعيف و نحيف بود که دچار سوء تغذيه نيز بود و شب ، هنگام خواب دچار کابوسهاي وحشتناکي مي‌شد. علاوه بر اين گرفتار سردرد مزمن و زشتي قيافه بود.
کار و تحصيل علم
چون پدرش درگذشت راه لندن را در پيش گرفت و در آغاز نزد نقاشي به شاگردي پرداخت. اما بوي رنگها بر سردردش مي‌افزود، لذا آنجا را ترک کرد و وارد مدرسه وست مينستر گشت. در آنجا نشان داد که بچه خارق‌العاده اي است و در سال 1653 در سن 18 سالگي وارد دانشگاه آکسفورد شد. در آن هنگام به حکاکي روي چوب و خواندن آواز اشتغال مي‌ورزيد و از اين راه پولي بدست مي‌آورد.
چندي نگذشت که استعداد او در مکانيک براي جامعه علمي آنجا که تامس ويليس و رابرت بويل از جمله اعضاي آن بودند، آشکار شد. هوک مدتي دستيار هر يک از آن دو نفر بود. هنگامي که قانون بويل طرح‌ريزي مي‌شد، هوک دستيار وي بود. مشارکت هوک در آن قانون روشن نيست.
پس از بازگشت سلطنت چارلز دوم محفل علمي غير رسمي آکسفورد ، هسته انجمن سلطنتي جديد را تشکيل داد و در سال 1662، هوک متصدي آزمايشهاي آن گرديد. طي 15 سال بعد سيل مداومي از عقايد و آزمايشهاي درخشان را جاري ساخت. در سال 1662 در کالج گرشم مستقر شد و تا آخر عمر در مشاغل مختلف در آنجا گذرانيد.
نظريه‌هاي مهم هوک در مورد زيست شناسي
هوک در سال 1665 ميکرو گرافيا را که يکي از شاهکارهاي علمي قرن 17 بود، منتشر کرد. آن اثر علاوه بر بسياري نکات ديگر شامل نخستين توصيفها و نقشه‌هاي واحدهايي بود که ياخته (سلول) ناميده مي‌شدند ( اصطلاحي که او به کار برده بود ).
نظريه‌هاي مهم هوک در فيزيک
وي در پيدايش نگرشي انقلابي نيز سهيم بود که شيوه برخورد با حرکت دوراني بطور اعم و پويايي شناسي کيهاني بطور اخص را از نو تدوين و تنظيم کرد. هوک در مکاتبه مشهوري با آيزاک نيوتن اين عقيده را بيان کرد که نيروي ثقل متناسب با مجذور فاصله کاهش مي‌يابد ( نظريه اي که نيوتن را به راه درک رابطه عکس مجذور کشانيد و وي را در مسير کشف جاذبه عمومي قرار داد.
وي در کتاب 1679 که مجموعه اي از شش اثر کوتاه بود، قانون هوک را شرح داد که عبارت بود از قانون کشساني با اين بيان که تنش با کرنش متناسب است.
نظريه‌هاي مهم هوک در زمين شناسي
هوک ، زمين شناس ارزنده اي بود. نظريه‌هايش درباره منشاء سنگواره‌ها ، طليعه اي از نظريات قرن 19 در اين مورد بود. وي را نخستين طرفدار نظريه سانحه گرايي به شمار آورده‌اند. وي همچنين متخصص ورزيده معماري بود. پس از آتش سوزي بزرگ شهر لندن ، نقشه شهر را طرح کرد که بعداٌ‌ از روي آن شهر نيويورک را بنا کردند. او در اين کار مامور شد که به عنوان زمين‌سنج با کريستوفر رن در تنظيم نقشه بازسازي لندن همکاري کند.
کارهاي شگرف هوک در ساخت ابزارها
او به کارهاي شگرف ديگري نيز دست زد و شايد مهمترين خدمت هوک به علم در رشته ساخت و کاربرد ابزارها باشد. او به هر ابزار مهمي که در قرن 17 ساخته شده بود، چيزي افزود. تلمبه بادي را در شکل ماندگارش اختراع کرد. ساعت سازي و ميکروسکوپ سازي را جلو برد. تار چليپايي را براي تلسکوپ ، دريچه ديافراگم و نيز پيچ تنظيمي را که از روي آن ، قرائت وضع مستقر بصورت مستقيم ممکن مي‌شد، اختراع نمود.
همچنين پاندول ساعت ، دستگاه سنجش انکسار نور در مايعات ، بارومتر (هواسنج و غلظت سنج الکلي) و رطوبت سنج را نير اختراع کرد.
وي بنياد گذار هواشناسي علمي ناميده شده است. هوا سنجي را که او اختراع کرد، داراي سوزن متحرکي بود که فشار هوا را روي آن ثبت مي‌کرد. دماي انجماد آب را نقطه صفر بر روي دماسنج پيشنهاد نمود و دستگاهي براي تنظيم دماسنجها طرح ريزي کرد. ساعت هوا سنجي او ، فشار هوا ، ميزان بارندگي ، رطوبت و سرعت باد را روي طبلکي چرخان ثبت مي‌کرد.
کارهاي مهم هوک در شيمي
هوک تفاوت فلزات و نمکها را نشان داد. کتابي در باب خاصيت موئين بويژه صعود مايعات در لوله‌ها نوشت. اين دانشمند دريافت که حرکت اجسام ريز و کوچک در روي سطح مايعات و بالا رفتن نفت از فتيله و حرکت شيره خام و پرورده گياهان بر اثر خاصيت لوله‌هاي موئين مي‌باشد.
مرگ هوک
رابرت هوک در سال 1702 در سن 67 سالگي در لندن در گذشت. دو سال پس از مرگ اين دانشمند ، مجموعه رسالاتش انتشار يافت.

▪ نام فارسي : آنتوني ون ليوون هوک ▪ سال ولادت و فوت : ۱۷۲۳ – ۱۶۳۲ ميلادي ▪ مليت : هلند آنتوني ون ليوون هوک کاشف موجودات ذرهبيني به سال ۱۶۳۲ در شهر «دل ...

● رابرت هوک هوک فيزيکدان انگليسي گرچه در سراسر عمر از بيماري رنج مي برد ليکن يک لحظه از کار و کوشش و خدمت باز نايستاد. هوک نه فقط از تيزهوشي و نيروي ک ...

● اکديان اکديان، قومي سامي نژاد بودند که در شهر اکّد زندگي مي کردند. شهر اکّد شهري بود در کرانه باختري رود فرات و ميان شهرهاي سيپّار و کيش قرار داشت. ...

رابرت هوک، فيزيکدان شهير انگليسى روز هيجدهم ژوئيه سال 1635 ميلادى در دهکده فرش واتر واقع در ساحل جنوبى انگليس چشم به جهان گشود. پدرش کشيش همان محل بود ...

● مقدمه ابزارهاي سنگي و اشياء فلزي بجا مانده از تمدن کهن، کاشي کاري ها و لعاب کاري هاي ابنيه تاريخي، ظروف سفالينه و خشتي و آجري، بناهاي سنگي همچون تخت ...

دانلود نسخه PDF - هوک