up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله همورئيد PDF
QR code - همورئيد

همورئيد

همورئيد (بواسير)

همورئيد( بواسير ) چيست ؟
همورئيد( بواسير ) به شرايطي اطلاق مي شود که سياهرگهاي اطراف و داخل راست روده و مقعد برجسته و متورم شده اند. اين حالت مي تواند در اثر فشار بيش از حد براي دفع مدفوع ايجاد شود، (مثلاً در يبوست مزمن) ساير حالاتي که باعث همورئيد مي شوند شامل : حاملگي، پيري، اسهال ، اسهال مزمن و مقاربت مقعدي مي باشد. همورئيد مي تواند هم در داخل مقعد ايجاد شود که به آن همورئيد داخلي گفته شده و هم در خارج و پوست اطراف مقعد ايجاد شود که به آن همورئيد خارجي مي گويند.
● دلايل ايجاد بيماري
قبل از توضيح علائم همورئيد بايد متذکر شد که بسياري از بيماريهاي مقعد مثل شقاق، آبسه مقعدي و التهاب و خارش ناحيه مقعد و ... علائم مشابه همورئيد داشته و به اشتباه علائم آنها به همورئيد نسبت داده مي شود. علائم همورئيد معمولاً در عرض چند روز رفع مي شود و اين بيماري خطرناک و تهديد کننده حيات نيست.
گرچه افراد زيادي به همورئيد مبتلا مي باشند، ولي همه آنها علامتدار نيستند. در ميان افراد علامتدار مبتلا به همورئيد داخلي، شايعترين علامت ديدن خون روشن برروي مدفوع و يا کاسه توالت مي باشد. در موراد شديد نيز همورئيد داخلي آنقدر بزرگ مي شود که از مقعد بيرون زده و ملتهب و دردناک مي شود.
علائم همورئيد خارجي ممکن است شامل، تورم دردناک و يا ايجاد يک توده سفت در اطراف مقعد( که از تجمع لخته خوني در آن مکان ايجاد شده است) باشد که به اين حالت اخير همورئيد ترومبوزه خارجي مي گويند.
همچنين، زور زدن بيش از حد، تميز کردن وسواس گونه و شديد ناحيه مقعد نيز مي تواند علائم فرد را تشديد کند.
● شيوع همورئيد چقدر است ؟
همورئيد چه در زنان و چه در مردان بسيار شايع مي باشد. در حدود نيمي از جمعيت بالاي ۵۰ سال به آن مبتلا بوده و در ميان زنان حامله نيز شيوع زيادي دارد. در زنان حامله هم بعلت فشار جنين به روي احشاء شکمي و هم بعلت تغييرات هورموني، سياهرگهاي مقعدي متورم مي شوند. همچنين در هنگام زايمان نيز بر روي اين وريدها فشار زيادي وارد مي شود، ولي بهر صورت در بيشتر زنان همورئيد ناشي از حاملگي يک مسأله زودگذر و غيردائمي است.
پزشک مقعد و راست روده رامعاينه مي کند( بوسيله دستگاهي که در داخل مقعد گذاشته مي شود و داخل مقعد و پائين راست روده ديده مي شود و به آن آنوسکوپ مي گويند) و بدنبال وريدهاي برجسته و متورم مي گردد. همچنين گاهي پزشک پس از پوشيدن دستکش با انگشت
مي تواند محيط داخل مقعد را معاينه کند تا از اختلالات ديواره مقعد اطلاع حاصل کرده و آنها را لمس کند.
گاهي لازم است بوسيله سيگموئيدوسکوپ ( وسيله اي که علاوه بر راست روده قسمت سيگموئيد که قسمت انتهاي روده بزرگ در طرف چپ مي باشد را نشان مي دهد ) بيمار معاينه شود تا ساير علل خونريزي گوارشي رد شود.
● درمان همورئيد چيست ؟
در قدم اول سعي بر آن است که همورئيد با درمانهاي طبي درمان شود.
▪ ابتدا بايد بوسيله انجام کارهاي زير علائم بيمار را تخفيف داد:
۱ نشستن در لگن حاوي آب گرم براي مدت ۱۰ دقيقه چند بار در روز
۲ استفاده از پمادهاي ضد همورئيد در ناحيه درگير ( براي مدت کوتاه )
پس از تخفيف علائم، لازم است براي جلوگيري از عود همورئيد، فشار و حالت زور زدن هنگام اجابت مزاج در فرد به حداقل برسد. براي اين کار پزشکان توصيه مي کنند که فرد مصرف ميوه و
سبزي ها و مايعات در رژيم غذائي خود را افزايش دهد. بيماران با مصرف ميوه و سبزي ها که حاوي فيبر بوده و همچنين مصرف حداقل ۸ ۶ ليوان آب در روز مدفوع نرمتر و حجيم تري خواهند داشت. مدفوع نرمتر، راحت تر دفع شده و فشار کمتري به فرد مي آورد، بنابراين اين وريدهاي مقعدي هم کمتر تحت فشار قرار مي گيرند.
علاوه بر مصرف ميوه ها گاهي پزشکان مکملهائي که باعث افزايش حجم مدفوع مي شوند مثل پسيليوم (Psyllium) و متيل سلولز (Methyl Cellulose) را نيز براي بيماران تجويز مي کنند تا مدفوع نرمتري داشته باشند.
در مواردي نيز همورئيد بايد بوسيله جراحي درمان شود. در اين موارد با نابود کردن وريدهاي واريسي ناحيه مقعد همورئيد درمان مي شود.
۱ بستن وريد مقعدي بوسيله باند لاستيکي : در اين روش يک نوار لاستيکي دور پايه وريد متورم بسته مي شود. با بستن اين نوار جريان خون آن قطع شده و پس از چند روز وريد خشک و چروکيده شده و کنده مي شود.
۲ اسکلروتراپي : در اين روش با تزريق مواد شيميائي بداخل همورئيد و اطراف آن باعث چروکيده شدن آن مي شوند.
۳ کوآگولاسيون با نور مادون قرمز : يک وسيله مخصوص مي باشد که همورئيد را مي سوزاند.
۴ عمل جراحي برداشتن همورئيد : گاهي در موارد همورئيد داخلي و خارجي خيلي بزرگ يا همورئيد با علائم شديد ممکن است نياز به جراحي وريدهاي برجسته داشته باشد.
● چگونه مي توان از همورئيد پيشگيري کرد ؟
بهترين روش براي جلوگيري از همورئيد، کمتر فشار وارد کردن به خود در هنگام دفع مدفوع مي باشد که براي اين کار بايد به محض احساس دفع، فرد به دست شوئي برود و مدفوع خود را نگاه ندارد،مصرف ميوه و سبزي ها را افزايش دهد، ورزش شامل پياده روي نيز به دفع راحت تر مدفوع کمک مي کند و از يبوست جلوگيري مي نمايد.

دانلود نسخه PDF - همورئيد