up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله همستر PDF
QR code - همستر

همستر

پرورش همستر

همستر در اروپا، آسيا و آفريقا وجود دارد ولي اولين بار اين حيوان در قرون وسطي در جنوب اروپا ديده شد.
اسم همستر برگرفته از کلمه ي آلماني همسترن Hemstern به معناي انباردهنده مي باشد و اين نام را به دليل اينکه اين حيويان غذايش را در کيسه لب هايش حمل ميکند، بر او نهاده اند.
همستر زيرخانواده جوندگان است که خود ۱۸ زيرگونه دارد و جزء پستانداران خونگرم به شمار مي رود که در شب ها فعال است و در طول روز به استراحت مي پردازد. تنها برخي از آنها به عنوان حيوانات خانگي نگهداري مي شوند.
● ويژگي هاي ظاهري
همستر حيوان کوچک، زيبا و جذابي است که در رنگ هاي گوناگون از جمله سفيد، طلايي، سياه و کرم ديده مي شود اين حيوان همه چيزخوار است و همستر بالغ هر روز ۵ تا ۱۰ گرم غذا و مقدار کمي آب مي خورد. دندان هاي پيشين همستر به طور مداوم در حال رشد است و براي کوتاه کردن آن احتياج به جويدن مواد جامد از قبيل چوب، کارتن، پلاستيک و... دارد. وزن همستر بالغ در حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ گرم و طول عمر در گونه هاي مختلف از ۲ تا ۸ سال است. طول بدن بعضي از گونه ها از ۱۰ تا ۳۲ سانتي متر بوده و همستر بدون دم متولد مي شود. معمولا در هر زايمان ۵ تا ۹ نوزاد به دنيا مي آورد.
در هنگام متولد شدن نوزاد، نرها همکاري نزديک داشته و بعد از ۳ تا ۴ ساعت ماده ها آمادگي جفت گيري دارند.
● نژادهاي خانگي همستر
۱) همستر موري: اين نژاد به همستر طلايي معروف است. ولي مناسب ترين همستر براي کودکان محسوب مي شود. اين نژاد گوشه گير است و به راحتي اهلي و رام مي گردد.
۲) همستر روماني: معمولا به رنگ قهوه اي با شکم سفيدرنگ مي باشد و بيشتر زندگي خود را در سوراخ هاي زيرزميني مي گذراند و بين فصل بهار و تابستان به فعاليت و توليدمثل مي پردازد.
۳) همستر ربورفسکي: طلايي نارنجي است با شکم و ابروهاي سفيدرنگ و چشم هاي سياه و از زيباترين و جذاب ترين همسترها است. اين نژاد کوچک ترين نژاد همستر محسوب مي شود. از آن جايي که از نظر رفتاري ترسو مي باشد، رام و اهلي کردن آن حيوان راحت نيست.
۴) همستر اروپايي: معمولا به رنگ قهوه اي روشن با شکمي سياه و پهلوهايي روشن ديده شده و جزو بزرگترين همسترها محسوب مي شود. اين حيوان بسيار عصبي و تندخو بوده و در محيط قفسي همواره آماده حمله مي باشد.
۵) همستر کوتوله زمستان سفيد روسي: سفيدرنگ مي باشد. خصوصيات جالب اين نژاد که در واقع اسم خود را نيز از همين ويژگي گرفته، اين است که در فصل زمستان رنگ آن تغيير کرده و سفيد مي شود و فوق العاده اجتماعي است و به راحتي اهلي مي شود.
۶) همستر کوتوله ي روسي: اين حيوان اجتماعي بوده و به راحتي با ساير همسترها کنار مي آيد. اين نژاد از صبر و تحمل چندان زيادي برخوردار نيست. بنابراين به هنگام احساس ترس، احتمال اين که اقدام به گاز گرفتن نمايد، زياد است.
۷) همستر چيني: بسيار ترسو بوده و اغلب به رنگ قهوه اي با رگه هاي تيره ديده مي شود. اين نژاد بسيار اجتماعي بوده و به راحتي با نژادهاي ديگر يافت مي شود.
● تغذيه همستر
همستر به ازاي هر يکصد گرم وزن بدن روزانه به حدود ۱۲ گرم غذا و ۱۰ ميلي ليتر آب نياز دارد. غذاي همستر از انواع سبزيجات و دانه ها تشکيل مي گردد. مانند: هويج، ذرت، کاهو، کنجاله لوبيا، بلغور، تخم آفتابگردان، گردو، بادام، فندق، پسته و... که تمام اين دانه ها بايد به صورت خام در اختيار حيوان قرار گيرد. براي جلوگيري از تشنگي بايستي روزانه يک برگ کاهو و هفته اي يک يا دو بار ميوه و سبزي کاملا شسته شده به او داده شود. ضمنا مواد شور و ميوه هايي مثل پرتقال و گريپ فورت و همچنين پياز و سرکه هم اذيتش مي کند.
در کل، رژيم غذايي انسان بدون ادويه و نمک، براي همستر هم رژيم خوبي است براي مثال مرغ آب پز غذاي مناسبي براي همستر است که مي تواند يک بار در هفته در برنامه غذايي او گنجانده شود.
● توليدمثل
اين حيوان در هر دوره بارداري که در حدود دو هفته طول مي کشد، بين ۵ تا ۱۲ بچه به دنيا مي آورد. نوزادان در ابتداي تولد تا چند روز توانايي بينايي و شنوايي ندارند. بدنشان بي مو است. نوزادان بايد تا يک ماه نزد مادرشان نگهداري شوند همسترها بين ۲ تا ۴ ماه بالغ مي شوند و خود مي توانند توليدمثل کنند.
کارآيي همستر
پرورش همستر مي تواند در زمينه هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد. از جمله اين حيوان را مي توان براي تشريح و کالبدشکافي در آزمايشگاه هاي مختلف شيمي، پزشکي، دامپزشکي، فيزيک و... مورد استفاده قرار داد.

●انتخاب همستر: دو نوع همستر به عنوان حيوان خانگي نگهداري مي شود.همستر طلائي يا سوري و همستر کوتوله. همستر کوتوله تقريبا به اندازه نصف همستر طلائي مي ب ...

● همستر - کوچکتر از سنجاب همستر ( Hamster ) حيواني کوچک و زيبا که موش نيست ! همستر ( Hamster ) حيواني کوچک و بسيار زيبا و جذاب در رنگ هاي گوناگون ازجم ...

بيماري تيزر يک بيماري عفوني است. عامل آن يک باکتري مي باشد که سلولهاي کبدي، قلبي و پي تليال روده را درگير مي کند. همستر بيمار به طور ناگهاني دچار اسها ...

مطلب کاملي درباره همستر همستر ( Hamster ) حيواني کوچک و زيبا که موش نيست ! ● همستر – کوچکتر از سنجاب همستر ( Hamster ) حيواني کوچک و زيبا که موش نيست ...

دانلود نسخه PDF - همستر