up
Search      menu
تاریخ و فرهنگ :: مقاله هلن کلر PDF
QR code - هلن کلر

هلن کلر

« هلن کلر » اين ناشنوا و نابيناي نابغه را، بهتر بشناسيم

هلن کلر در دوران کودکي به علت بيماري منيژيت ، بينايي و شنوايي خود را از دست داد اما با کمک « آنا سوليوان » ، معلم خصوصي اش يکي از محترم ترين زنان دنيا شد .
هلن کلر در بيست و هفتم ماه جون سال ۱۸۸۰ ميلادي در مزرعه اي واقع در ايالت آلاباما متولد شد . دوران طفوليت او طبيعي بود تا اينکه دريکسات ونيمگي بيماري مننژيت باعث شد تا او بينايي و شنوايي خود را ازدست بدهد . سالهاي بعد براي خانواده هلن بسيار ناخوشايند بود . چرا که آنها به اين مسئله واقف بودند که به دليل ناتواني دو گانه فرزندشان هيچ راهي براي برقراري ارتباط با او وجود ندارد . خود هلن هم به نوعي در بدن خود محبوس بود و به تنهايي قادر نبود احتياجاتش را برطرف کند و يا در آرزوي شهرت باشد .
الکساندر گراهام بل فقط مخترع تلفن نبود بلکه معلم ناشنوايان هم بود. خانواده کلر با او تماس گرفتند . وقتي گراهام بلر ، هلن را ملاقات کرد به هوش ذاتي او پي برد . او به خانواده هلن پيشنهاد کرد که معلمي جوان به به نام « آنا سوليوان » را استخدام کنند تا به هلن جوان درس بدهد . خانواده کلر از وضعيت مالي خوبي برخوردار بودند و قادر بودند که براي فرزندشان معلم خصوصي بگيرند ، بنابراين با خانم سوليوان تماس گرفتند .
آنا سوليوان خود نيز از بينايي نسبتا کمي برخوردار بود . او در انسيتيو پرکينز در بوستون که مختص نابينايان و ناشنوايان بود تحصيل کرده بود . خانواده کلر ( آنا ) را در ۲۱ سالگي استخدام کردند تا با آنها زندگي کند و به هلن درس بدهد سوليوان روشي را اختراع کرد که هلن قادر به درک آن باشد .
اين روش شامل علاماتي بود و با فشار دادن اين علامت ها روي کف دست کلر ، وي قادر به درک آنها مي شد . با استفاده از اين روش دختر جوان به طور بي نظيري ،قادر به يادگيري و برقراري ارتباط شد . او در هشتمين سال تولدش به شهرت رسد و اين شهرت در سراسر زندگي اش گسترش يافت . « مارک توآين » هلن را ياري کرد و او را کارگر معجزه ناميد .
هلن کلر به کالج (رانکليف )رفت و با کمک سوليوان که سنخرانيها را روي کف دستش توضيح مي داد ، توانست مدرک خود را بگيرد. هلن در طي سالهاي تحصليش توسط مجله خانوادگي زنان ترغيب و تشويق شد تا زندگينامه خود را بنويسد و از اين طريق بتواند به کنجکاويهاي بي انتهاي مردم سراسر جهان پاسخ دهد .
او زندگينامه خود را نوشت و آن را « داستان زندگي من » ناميد . هلن همچنين آموخت که از طريق فشار دادن انگشتانش روي گلوي خانم سوليوان و تقليد ارتعاشات آن صحبت کند . او اولين نابينا و ناشنوايي بود که به عنوان دانشجوي برجسته از کالج فارغ و التحصيل شد .
هلن کلر در سراسر زندگي اش با عده زيادي از افراد مشهور و سرشناس ملاقات کرد و تجربيات بسياري نيز به دست آورد . او همچنين همه افرادي که در دوران زندگي اش به رياست جمهوري امريکا منصوب شده بود را ملاقات کرد . او حتي به واسطه ويلون و استعداد « ياشا هايفز » و يالونيست مشهور قرن بيستم لذت موسيقي را تجربه کرد . هلن با حس کردن ارتعاشات و يالون مي توانست بگويد که آهنگساز موسيقي نواخته شده کيست .
هلن اغلب اوقات زندگش را با شرکت در سخنراني ها به همراه آناسوليوان ، معلم و دوست عزيزش سپري کرد . سوليوان ازدواج کرد اما بعد از گذشت مدت زمان اندکي طلاق گرفت و نزد هلن کلر بازگشت .
کلر يک قهرمان براي نابينايان شد . وي کتابهاي متعددي را در طول زندگي اش منتشر کرد و در اعتراضات عليه استخدام تمام وقت کودکان زير ۱۲ سال در آمريکا و عليه قانون اعدام شرکت مي کرد .
مدال طلاي موسسه ملي علوم اجتماعي در سال ۱۹۵۲ ميلادي به وي اعطا گرديد . در سال ۱۹۵۳ ميلادي از او در دانشگاه سوربون فرانسه تجليل شد . در سال ۱۹۶۴ ميلادي بالاترين تجليل کشوري ايالت متحده يعني مدال آزادي رياست جمهوري ، توسط رييس جمهور وقت ،( ليندون ب جانسون )به وي اعطا گرديد .
هلن کلر در اول ژوئن سال ۱۹۶۸ ميلادي در سن ۸۸ سالگي درافاني را وداع گفت : موسسات و انجمن هايي از هلن به يادگاري مانده اند که به منظور ادامه کار پايان دادن به نابينايي شکل گرفتند .جايزه هلن به کسانيکه توجه عموم را پيرامون پژوهش روي موضوع نابينايي متمرکز مي کنند اهدا مي شود .

●معرفي و تاريخچه: عروس هلندي پرنده اي با نام علمي Genus Nyphicus بومي استراليا مي باشد. در زبان انگليسي اين پرنده را Cockatiel مي نامند. اين پرنده در ...

!شرح بيماري آترواسکلروز (تصلب‌ شرايين) عبارت‌ است‌ از يک‌ گونه‌ بسيار شايع‌ از تصلب‌ شرايين‌ که‌ طي‌ آن‌ رسوباتي‌ به‌ نام‌ پلاک‌ در ديواره‌ رگهايي‌ که ...

آترواسکلروزيس بيماري است که در آن تکه هايي از مواد چربي (آترومس يا پلاکهاي آترواسکلروتيک) در ديواره رگهاي متوسط و بزرگ رشد کرده منجر به کاهش يا توقف ج ...

● مقاومت به دارو با اينترنت با استفاده از روش هاي کلريمتري و کروماتوگرافي جديد، پژوهشگران دريافته اند که تمام نمونه هاي Tamiflu که از طريق اينترنت عرض ...

17نکته درباره کلرفنيرامين 1- کلرفنيرامين يکي از رايج‌ترين داروهاي ضد حساسيت است که هنگام بروز حساسيت توسط پزشکان خانواده توصيه مي‌ شود. 2- اين دارو به ...

هلن کلر در دوران کودکي به علت بيماري منيژيت ، بينايي و شنوايي خود را از دست داد اما با کمک « آنا سوليوان » ، معلم خصوصي اش يکي از محترم ترين زنان دنيا ...

ديگر استادان دوره ي نخست، كه به خدمت دارالفنون گرفته شدند، عبارتند از: ۱) بوهلر فرانسوي(Bohler) دانش اموخته ي مدرسه ي عالي پلي تكنيك فرانسه بود كه در ...

● تصويري از سپيده دم تاريخ در سپيده دم تاريخ (مثلاً ۱۵۰۰ پ .م .) يونانيان همچون مردمي نيمه بيابان نشين آريايي جلوه گر مي شوند که خردخرد به سوي چراگاهه ...

دانلود نسخه PDF - هلن کلر