up
Search      menu
صنعت و مکانیک :: مقاله نگهداري از خودرو PDF
QR code - نگهداري از خودرو

نگهداري از خودرو

تعمير و نگهداري از خودرو در فصل تابستان

تابستان رسيده است و شايد شما نيز چمدان خود را بسته ايد و آماده سفر با اتومبيل شخصي خود هستيد. اما آيا به فکر تعمير و نگهداري اتومبيل خود نيز افتاده ايد؟ شايد بازرسي و تنظيم ماشين آخرين چيزي باشد که در برنامه سفر خود قرار داده ايد اما اگر يک بعدازظهر خود را صرف انجام تنظيمات ساده ماشين خود کنيد، در انتها از نتيجه تلاش خود راضي خواهيد بود و هزينه زيادي را نيز متحمل نشده ايد.
نگهداري هاي عمومي:
▪ شستشوي رادياتور:
سرد کننده داخل رادياتور براي هميشه نمي ماند. در طول زمان و استفاده متناوب خراب مي شود و ممکن است باعث خوردگي رادياتور شود که متعاقباً مشکلات خنک کردن و تعمير رادياتور را در پي خواهد داشت. شستشوي سالانه رادياتور راه حل ارزان قيمتي در برابر تعميرات احتمالي است.
▪ تعويض فيلتر هوا:
فيلتر هواي خودرو بايد سالي دو بار عوض شود. اينکار ۵ دقيقه وقت مي برد!
▪ چک کردن لاستيک ها:
رانندگي در تابستان ممکن است با باران نيز همراه باشد. روکش روي لاستيک ها بايد براي مواجهه با هواي باراني مناسب باشد و در غير اينصورت تعويض گردد.
▪ تعويض برف پاک کن:
زمستان گذشته ممکن است به برف پاک کن شما آسيب رسانده باشد و براي رانندگي در باران تابستاني به درد نخورد. در ابتداي تابستان آن را تعويض کنيد تا خيالتان آسوده باشد.
▪ بازرسي ترمز:
بازرسي ترمز دو بار در سال لازم است. امنيت خودرو را همواره يکي از اولويت هاي خود قرار دهيد.
▪ چک کردن باتري ها:
احتمال زنگ زدن باتري ها در طول زمستان زياد است. کابل هاي باتري را چک کنيد تا مطمئن شويد مشکلي در کار نيست.
چک کردن چراغ هاي جلو: چراغ هاي جلو گاهي فراموش مي شوند. اکنون زمان خوبي براي بازرسي آن است تا در صورت نياز تعويض شود. يادتان باشد که رانندگي با يک چراغ نه تنها امن نيست بلکه جريمه هم در پي خواهد داشت!
● توصيه هايي براي خودروهايي با سوخت گازي:
▪ درب مخزن گاز را محکم ببنديد:
گاز در صورت وجود راه فرار در مخزن، بصورت طبيعي تبخير مي شود. بر طبق آمار سالانه ۱۴۵ ميليون گالن گاز بر اثر نبود درب، يا خرابي درپوش مخزن هدر مي رود.
▪ تهويه مطبوع و سايه:
در طول تابستان گرماي خورشيد قادر به تبخير سوخت خودروي شما خواهد بود و بزودي گرماي داخل ماشين پوست شما را خواهد سوزاند. به همين دليل پارک کردن خودرو در سايه کمک موثري به صرفه جويي گاز خواهد کرد. در صورت نياز به استفاده از تهويه مطبوع، داخل خودرو را با پايين کشيدن پنجره، هواکش يا سقف متحرک خنک کنيد. گاهي مواقع روشن کردن تهويه مطبوع تنها منجر به هدر دادن سوخت و پول شما خواهد شد. مراقبت از موتور: تون آپ نکردن خودرو ميتواند تا ۴ درصد کارکرد موتور را کاهش دهد. تون آپ منظم شمع موتور، تعويض فيلتر هوا تا ۳۰ درصد در صرفه جويي سوخت تاثير خواهد گذاشت.
● نکاتي براي کسانيکه تازه خودرو خريداري کرده اند:
۱) سيستم تهويه مطبوع:
در فصل تابستان و يا زمستان باعث راحتي شما خواهد بود. اگر اين سيستم آنطور که بايد خودرو را خنک نميکند يکي از دليل آن کثيف شدن قطعات يا وجود هوا و رطوبت آلوده يا اشکال مکانيکي است.
۲) ترمزها:
سالم بودن ترمزها امنيت شما را تامين ميکند. آلوده شدن ترمز، روان نبودن، کمبود فشار هيدروليک و تخليه هواي ترمز از عوامل آسيب زننده به حساب مي روند.
۳) موتور و سيستم الکترونيکي:
سيستم الکترونيکي خودروي شما از باتري، استارتر، فيوز و دينام تشکيل شده است. تعمير بموقع اين قطعات از خطرات ناخواسته جلوگيري ميکند. نکته مهم ديگر نگهداري از موتور است. هميشه به خاطر داشته باشيد عمر مفيد موتور ماشين وابسته به روغن موتور آن است. روغن موتور همواره بايد چک شود و در دوره هاي زماني معين تعويض گردد.
● چطور داخل خودرو را خوشبو نگه داريد؟
زماني که خودرويي بوي نويي و تازگي ميدهد، بدين معني نيست که کاملاً تميز است. اين بو ناشي از ترکيبات شيميايي فرار معلق در فضاي داخل است که ناشي از مواد لاستيکي و پلاستيکي داخل آن است. بر اساس تحقيقات بيش از ۳۰ نوع ترکيبات آلي و گاهي سمي در فضاي داخل خودروهاي نو معلق است.
براي از بين بردن اين ذرات تا شش ماه بعد از خريد خودرو، در هنگام رانندگي پنجره ها را باز بگذاريد.
▪ مواد آلاينده داخل خودرو:
۱) دود اگزوز:
زماني که بوي دود اگزوز در ماشين به مشام مي رسد نشان دهنده نشتي در سيتم اگزوز است. بلافاصله بعد از اينکه از اين مسئله آگاه شديد براي عيب يابي به متخصص مراجعه کنيد زيرا ترکيبات اين دود ميتواند کشنده باشد.
۲) گاز:
زماني که داخل خودرو بوي گاز استفاده نشده مي دهد نيز دليل همانند بالاست و بايد سريعاً براي رفع نقص اقدام کنيد.
۳) پلاستيک:
استشمام بوي پلاستيک سوخته ميتواند به اين دليل باشد که تکه پلاستيکي از کف جاده به لوله اگزوز زير خودرو چسبيده است. شما ميتوانيد شخصاً به زير خودرو رفته و آن را از بين ببريد.
۴) روغن:
نشتي روغن ميتواند باعث ايجاد دود و بوي بسيار بدي شود. به اين صورت که روغن موتور نشتي داده و وارد لوله اگزوز شده و سوخته است. همانطور که گفته شد چک کردن روغن موتور از اين مشکل جلوگيري مي کند. براي رفع اين نقصهاي فني حتما به مکانيک متخصص مراجعه کنيد.

از ميان قطعات مصرفي موتور شايد هيچ کدام به اندازه شمع در ميان مردم شناخته شده نباشد، در عين حال اغلب افراد اهميت آن را ناديده مي گيرند.وظيفه شمع جرقه ...

واکسن ها نسبت به حرارت و يخ زدگي حساس هستند، بنابراين ضروريست در دماي مناسب نگهداري شود. «به نظامي مرکب از افراد و تجهيزات که اطمينان مي دهد واکسن مؤث ...

من مي گويم «خودرو دوگانه سوز»، تو مي گويي «پريوس». کم کم سدان کم مصرف تويوتا با نام پريوس به نمادي از فناوري دوگانه سوز بنزيني- برقي تبديل مي شود، تا ...

خودروهاي سواري از لحاظ طرح بدنه به انواع زير دسته بندي ميگردند: ۱) ميکرو کار (MICRO CAR BUBBLE CAR AUTOETTE): اين قبيل خودروها در مرز ميان موتور سيکلت ...

خرگوش را مي توان در داخل منزل (بعنوان مثال در حياط) نگهداري نمود. حداقل سطح مورد نياز براي خرگوش با وزن kg ۲ حدود ۰ ۳ متر مربع است . براي خرگوشهاي با ...

در هر حال نگهداري و تعميرات (نت) نمي تواند باعث افزايش طول عمر طراحي شده شود ، ولي نگهداري و تعميرات مي تواند عملكرد تجهيزات را براي كارخانه شما حفظ ن ...

وتورهاي احتراق داخلي ماشين هايي شگفت انگيزي هستند که در طي بيش از ۱۰۰ سال تکامل يافته اند . اين تکامل توسط سازندگان خودرو براي افزايش بازده و کاهش آلو ...

مشکل توليد قطعات با تيراژ کم، هميشه مسئله­اي نگران­کننده براي صنعتگران بوده است. زيرا هزينه گزاف ساخت قالب­هاي فلزي، اين امکان را فراهم نمي­کرد تا قطع ...

دانلود نسخه PDF - نگهداري از خودرو