up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله نکاتي درباره ي جانوران PDF
QR code - نکاتي درباره ي جانوران

نکاتي درباره ي جانوران

نکاتي در باره ي جانوران

● انقراض نسل ماموت ها :
برخي از دانشمندان دليل انقراض گونه هاي عظيم الجثه پستاندار آمريکاي شمالي را ورود انسان به دنياي طبيعت مي دانند . آنها مي گويند ماموتهاي بزرگ حدود ۱۰ هزار سال پيش از بين رفته اند و ممکن است دليل اين مسأله کشته شدن تعداد کثيري از آنها توسط انسانهاي نخستين باشد . پژوهشگران تحقيقات همه جانبه اي را آغاز کردند .
نتيجه تحقيقات از اين قرار است : جثه ماموت هاي عظيم آمريکاي شمالي از حدود ۱۲۵۰۰ سال پيش به تدريج کوچک شد . و دليل اين مساًله تغييرات اقليمي است نه حضور انسان . اين مساًله با کمک استخوانهاي به دست آمده از ماموتهاي قديمي کاملا قابل رويت است . پژوهشگران مي گويند : انسانها سالها پس از کوچک شدن جثه ماموتها يا به عبارتي منقرض شدن نسل ماموت هاي عظيم الجثه وارد دنياي طبيعت شوند . و اين تغييرات جوي است که , عامل اصلي انقراض آنها به حساب مي آيد.
● پستانداران
اولين پستانداران حدود ۲۱۰ ميليون سال پيش ظاهر گشتند آنها حشره خواراني بودند که از نظر جثه از يک موش بزرگتر نبودند طي ۱۴۵ ميليون سال بعد پستانداران به همان کوچکي باقي ماندند و زير سلطه دايناسورها قرار داشتند اما وقتيکه در ۶۵ ميليون سال پيش دايناسورها از بين رفتند پستانداران در اندازه و شکل هاي مختلف تکامل يافتند و شروع به تسلط بر زندگي روي زمين نمودند.
از انواع پستانداران ما قبل تاريخ مي توان به گليپتودانت ها و مگاتريوم ها اشاره کرد.
بيش از ۴۰۰۰ گونه از پستانداران که از خفاشها تا فيلها و از موشها تا نهنگهاي آبي رنگ تنوع دارند٬ در عالم وجود دارد. بيشتر پستانداران خونگرم بوده و روي سطح بدنشان را مو پوشانده است. آنها بچه هايشان را با شير٬ که توسط غدد شيري توليد مي شود تغذيه مي کنند.
پستاندارن به سه گروه تقسيم مي شوند:
پستانداراني که تخم مي گذارند٬ کيسه داران ٬ وبزرگترين گروه پستانداران جفت دار٬ که شامل انسان هم مي شود.
اکثر پستاندارن بچه هايي به دنيا مي آورند که در رحم مادر (ماده) رشد مي کنند. اين پستانداران بچه زا٬ بچه خود را در داخل رحم بوسيله غذا و اکسيژن و تغذيه تامين مي کنند. پستانداراني مثل موشها٬ اسبهاي آبي و سمورها راکه بچه هايشان را به اين طريق به دنيا مي آورند پستانداران جفت دار مي نامند. زمان بارداري از ۲۰ روز براي موش تا ۲۰ براي فيل متغير است.
بر خلاف حيوانات ديگر پستانداران يک دسته دندان ترکيبي دارند. آنها در قسمت جلوي دهانشان دندانهاي ثنايا و سگ مانند دارند٬ که براي گرفتن غذا و تکه تکه کردن آن بکار٬ مي برند. بعد با استفاده از دندانهاي آسياب غذا را جويده و خورد کرده وسپس آن را قورت دهند. هر گروه از پستانداران داراي دندانهاي با شکل خاص خود و اندازه مخصوص به خود مي باشند که اين شکل و اندازه بستگي به نوع غذايي دارد که حيوان مي خورد.
بيش از ۴ ۱ پستانداران به حشرات به عنوان غذاي اصلي يا تنها غذاي خود وابسته هستند بعضي از آنها متعلق به گروهي به نام حشره خوارها مي باشند که شامل موش پوزه دراز، موش کور و جوجه تيغي، است ديگر حشره خواران شامل پرنده مورچه خوار، موش شبگرد درختي و بيشتر خفاشها مي شوند يک حشره بزرگ مثل مورچه خوار بزرگ آمريکاي جنوبي مي تواند بيش از ۳۰۰۰۰ حشره را در روز بخورد.
بيش از ۱۰۰۰ گونه حشره خوار پستاندار در سراسر جهان به استثناء قطب جنوب يافت مي شوند ۲ گونه از اينها گورکن و جوجه تيغي در اينجانمايش داده شده اند پستاندار تنبل آمريکاي جنوبي نيز که از بستگان اين دو گروه است در اينجا نشان داده شده است.
▪ پستانداران دريايي:
۳گروه از پستانداران دريايي وجود دارد دو گروه از آنها شامل والها٬ دلفينها و گاو ماهي ها هستند که همه عمر خود را در آّب مي گذرانند و گروه سوم خوکهاي آبي شيرهاي آبي و گراز ماهي ها هستند که روي زمين توليدمثل مي کنند پستانداران دريايي با بدن کشيده پاهايي به شکل باله و لايه اي ضخيم از چربي که بدنشان را مانند عايقي فرا گرفته کاملا با زندگي زير آب سازگار هستند و مي توانند زماني طولاني را زير آب بمانند.
بعضي از پستانداران دريايي شيرجه زنندگان بسيار عالي به عمق دريا هستند خوک آبي جنوبي قادر است تا عمق ۱۲۰۰ متر (۴۰۰۰ پايي) در آب فرو رود و مي تواند تا دو ساعت در زير آب باقي بماند.
اسامي بعضي گونه هاي پستاندار:
اکيدنه
بوفالو
بز کوهي
بز موش بياباني
پلاتي پوس
پيکا
جوجه تيغي
خفاش
خرگوش صحرايي
خرگوش گوش دراز
خوک برزيلي
دايناسورها
زرافه
سگ سانان
سنجاب
شتر
صاريغ
عنتر
غزال تامسون
کانگرو
کپي بارا
کرگدن
کوالا
گاو قطبي
گراز
گربه سانان
گور کن
گوزن
مورچه خوار
موش صحرايي
موش کور
ميمون
ميمون تنبل سه چنگالي
ومبات
● تفاوت لهجه در قور باغه ها
محققان در خلال تلاشهايي که براي باز گرداندن نسل يک نوع قورباغه منقرض شده به زمينهاي مرطوب جنوب انگلستان انجام دادند ؛ متوجه تفاوت صداي قورباغه هاي مشابه در نقاط مختلف شوند . جانورشناسان عقيده دارند تفاوت صداي اين دوزيستان در طول آخرين عصر يخي به وجود آمده است .
در آن زمان قورباغه ها به مناطق گرمتر در جنوب قاره اروپا مهاجرت کردند و دسته هاي مختلفي از آنها در نواحي متفاوتي از اين قاره ساکن شدند . بخشي از تفاوت لهجه اين جانداران به علت سکونت آنها در نقاط مختلف براي مدت طولاني است . تفاوت لهجه قور قور کردن قور باغه در نواحي مختلف اروپا سبب مي شود .قورباغه هايي که به يک ناحيه تعلق دارند، نتوانند در نقاط ديگر به جفت يابي بپردازند و به همين دليل در برقراري ارتباط با يکديگر دچار مشکل مي شوند .

مقدمه مسلما سنگواره‌هاي موجود در سنگها براي مطالعه حياط و تکامل موجودات گذشته کامل و کافي نيستند. زيرا تعداد زيادي ياخته‌هاي موجودات زنده قبل از مدفون ...

حيوانان بزرگ و وحشي و جنگلي، مخلوقاتي هستند که ممکن است در وحله اول انسان ها را به وحشت بيندازند، اما وحشت آن ها از ما چقدر است؟ و براستي اگر قرار بود ...

● آرگوس (Argus) : آرگوس، يکي از قهرمانان اساطير يونان است که به آرگوس مشاهده گر مشهور است. علت اين نام گذاري تعداد فراوان چشمان او بوده که در بعضي روا ...

اشاره: آيات قرآن كريم و احاديث پيشوايان معصوم، از يك سو به نكوهش دنيا پرداخته و از ديگرسو نظام عالم را به حق دانسته و گاه بر بهره گيري از آن تاكيد ورز ...

با گذشت زمان، خيلي از چيزهايي که در زمان هاي قديم مد بوده ، دوباره مد مي شود؛ مثلا تا چند سال پيش، وقتي اسمي از حنا برده مي شد، بيشتر ما يا به ياد ماد ...

مطالعات فسيل شناسي ثابت مي کند که خزندگان بيش از يکصد ميليون سال پيش ( ۶۵ –۱۳۵ ميليون سال ) و قبل از ظهور پستانداران در کره زمين وجود داشته اند. دربار ...

از گذشته هاي دور عسل براي برطرف کردن سرفه، درمان اسهال و آسم استفاده مي شده و آثار خواب آوري هم داشته است. خواصي که امروزه از عسل به اثبات رسيده، شامل ...

● همستر - کوچکتر از سنجاب همستر ( Hamster ) حيواني کوچک و زيبا که موش نيست ! همستر ( Hamster ) حيواني کوچک و بسيار زيبا و جذاب در رنگ هاي گوناگون ازجم ...

دانلود نسخه PDF - نکاتي درباره ي جانوران