up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله نوشابه هاي گازدار PDF
QR code - نوشابه هاي گازدار

نوشابه هاي گازدار

به نوشابه بگو نه!

آيا نوشابه در فهرست خريد خانواده شما قرار دارد؟ آيا هنگام خريد مواد غذايي در فروشگاه نوشابه هاي رژيمي را انتخاب مي کنيد؟ اگر تصور مي کنيد نوشابه هاي رژيمي کم ضررتر هستند، لازم است بدانيد مصرف هر نوع نوشابه گازدار صرف نظر از مقدار کالري و نوع شيرين کننده آن مي تواند به بدن آسيب برساند و سيستم ايمني را ضعيف کند. باور نداريد؟ اين هم دلايلش:
● اضافه وزن، چاقي و ديابت
نوشابه هاي گازدار به دليل مقدار بسيار زياد قند و راديکال هاي آزادي که دارند موجب آسيب به بافت هاي بدن، چاقي و اضافه وزن، ابتلا به ديابت و پيشرفت عوارض و مشکلات ناشي از ديابت مي شوند.
● سوء تغذيه
افرادي که به جاي نوشيدني هاي سالم مانند شير کم چرب و آبميوه طبيعي نوشابه گازدار مي خورند احتمال دارد به مقدار کافي ويتامين A، کلسيم و منيزيم دريافت نکنند. اسيدفسفريک موجود در نوشابه هاي گازدار موجب برداشت کلسيم و منيزيم از بافت هاي بدن مي شود و مقدار اين مواد مغذي را در بدن کاهش مي دهد. کلسيم و منيزيم به کارکرد بهتر و تقويت سيستم ايمني بدن کمک مي کنند. بررسي ها نشان داده احتمال ابتلا به پوکي استخوان در افرادي که زياد نوشيدني گازدار مصرف مي کنند، بيشتر است و پوکي استخوان در آنها زودتر آغاز مي شود.
● شيرين کننده هاي مصنوعي
بعضي ها تصور مي کنند تنها نکته منفي مصرف نوشابه هاي گازدار قند زياد و کالري بالاي آن است و به همين خاطر به جاي مصرف نوشابه هاي گازدار معمولي که با شيرين کننده هاي پرکالري شيرين شده اند از نوشابه هاي گازدار رژيمي استفاده مي کنند و چون خيالشان از بابت مقدار کالري اين مواد راحت است بدون هيچ محدوديتي اين نوشابه ها را مصرف مي کنند. در حالي که بررسي ها نشان داده است نوشابه هاي رژيمي هم با اضافه وزن ارتباط دارند. نتيجه يک مطالعه با بررسي ۱۵۵۰ فرد نشان داده است که احتمال چاقي و اضافه وزن در افرادي که نوشابه رژيمي مصرف مي کنند با نوشيدن هر بطري نوشابه ۴۱ درصد بيشتر مي شود. سلول هاي بدن در پاسخ به هر طعم شيرين نسبت به ذخيره چربي و کربوهيدرات اقدام مي کنند و اين مساله موجب گرسنگي بيشتر مي شود. همچنين شيرين کننده ها ترشح انسولين را بيشتر مي کنند و در نتيجه توانايي بدن براي سوزاندن چربي کاهش پيدا مي کند. حقيقت تلخ ديگر آن است که تاثير مصرف نوشابه هاي رژيمي بر کاهش وزن از نظر علمي به اثبات نرسيده است و هنوز هيچ مطالعه اي نشان نداده است که نوشيدن نوشابه هاي رژيمي به کاهش وزن کمک مي کند.
● بطري هاي پلاستيکي
ضررهاي نوشابه هاي گازدار رژيمي و غيررژيمي تنها به قند زياد و راديکال هاي آزاد و اسيد فسفريک موجود در آنها محدود نمي شود. حتي بطري هاي پلاستيکي نوشابه براي سلامت مضر هستند و مي توانند ما را بيمار کنند. اين بطري نوعي ماده شيميايي سمي موسوم به بيسفنول A يا BPA دارد که مي تواند از بطري به نوشابه و پس از مصرف نوشابه به بدن ما وارد شود. بررسي ها نشان داده است که BPA با تعداد زيادي از بيماري ها از جمله نقص سيستم ايمني بدن ارتباط دارد. اگر نگران سلامت کودکتان هستيد، مراقب باشيد به مصرف نوشابه و ساير نوشيدني هايي که در بطري هاي پلاستيکي عرضه مي شود، عادت نکند. کارشناسان بهداشت توصيه مي کنند از کودکان در برابر تماس با محصولات حاوي اين ماده به ويژه محصولاتي که هر روز استفاده مي شوند محافظت کنيم. منبع: ريدرزدايجست
● وقتي نوشابه سياه مي خوريد چه اتفاقي مي افتد؟
▪ ۱۰ دقيقه بعد
۱۰ قاشق چايخوري شکر وارد بدن تان مي شود. مي دانيد چرا با وجود خوردن اين حجم شکر دچار استفراغ نمي شويد؟ چون اسيد فسفريک، کمي طعم آن را مي گيرد و شيريني اش را خنثي مي کند.
▪ ۲۰ دقيقه بعد
قند خون تان بالا مي رود و به ترشح ناگهاني و يک جاي انسولين منجر مي شود. کبدتان شروع مي کند به تبديل قند به چربي تا قند خون، بيشتر از اين بالا نرود.
▪ ۴۰ دقيقه بعد
حالا ديگر جذب کافئين کامل شده، مردمک هاي تان گشاد مي شود، فشار خون تان بالا مي رود و در پاسخ به اين حالت، کبدتان قند را به داخل جريان خون رها مي کند. گيرنده هاي آدنوزين مغز حالا بلوک مي شوند تا از احساس خواب آلودگي جلوگيري کنند.
▪ ۴۵ دقيقه بعد
ترشح دوپامين افزايش پيدا مي کند و مراکز خاصي در مغز که حالت سرخوشي ايجاد مي کنند، تحريک مي شوند. اين همان مکانيسمي است که در مصرف هروئين به ايجاد سرخوشي منجر مي شود.
▪ ۶۰ دقيقه بعد
اسيدفسفريک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسيم، منيزيم و روي مي چسبد. متابوليسم بدن افزايش پيدا مي کند. ميزان بالاي قند خون و شيرين کننده هاي مصنوعي، دفع هرچه بيشتر کلسيم را از طريق ادرار باعث مي شوند.
● مدتي بعدتر
کافئين در نقش يک داروي مدر (ادرارآور) وارد عمل مي شود. حالا ديگر کلسيم و منيزيم و روي که قرار بود جذب بدن شود، بيش از پيش از طريق ادرار دفع مي شود و به همراه آن مقادير زيادي آب، سديم و ديگر الکتروليت ها نيز از دست مي رود.
... و بالاخره
کم کم آن غوغايي که در بدن تان ايجاد شده بود فروکش مي کند و نوبت به افت قند مي رسد. در اين مرحله يا خيلي حساس و تحريک پذير مي شويد يا خيلي کرخت و بي حال. حالا ديگر تمام آن آبي را که از طريق نوشابه وارد بدن خود کرده بوديد، دفع کرده ايد؛ آبي که مي شد به جاي اسيد و کافئين و شکر، حاوي مواد مفيدي براي بدن تان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئين هم از بين مي رود و شما هوس يک نوشابه ديگر مي کنيد.
● نگاه متخصص تغذيه
دکتر مسعود کيمياگر
متخصص تغذيه و رژيم درماني
استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي
نوشابه دشمن رژيم است
به طورکلي نوشابه ها مواد مفيدي نيستند. مصرف نوشابه هاي غيررژيمي به دليل کالري بالايي که دارند توصيه نمي شود. يک ليوان نوشابه غيررژيمي بيشتر از ۱۰۰ کالري انرژي دارد. همه انواع نوشابه هاي گازدار به دليل تداخل در جذب کلسيم مفيد نيستند. نوشابه هاي گازدار براي دستگاه گوارش هم مفيد نيستند و آن را تنبل مي کنند. همچنين اين نوشابه ها وابستگي ايجاد مي کند و پس از مدتي فرد به مصرف آنها عادت مي کند. نوشابه هاي رژيمي همه مضرات نوشابه هاي غيررژيمي را دارند منهاي کالري زياد. در واقع کالري اين نوشابه ها بسيار کم و نزديک به صفر است. به همين دليل اين نوشابه ها چاق کننده نيستند و مصرفشان موجب بالا رفتن قند خون در افراد ديابتي نمي شود. بهتر است در رژيم غذايي از نوشابه استفاده نشود و مصرف آن به هفته اي يکبار يا ۱۰ روز يک بار محدود شود. اما اگر کسي اصرار به خوردن نوشابه دارد يا به دليل اينکه غذا خشک است و از گلو پايين نمي رود مي خواهد همراه غذا نوشابه بخورد بهتر است نوع رژيمي آن را انتخاب کند. به طور کلي ترجيح بر اين است که افراد نوشابه هاي بدون گاز را انتخاب کنند و به جاي نوشابه همراه غذا نوشيدني هايي مانند دوغ و آب پرتقال بخورند. به عنوان مثال غذاهايي مانند ساندويچ ها و پيتزاهاي حاوي کالباس و سوسيس بهتر است با آب پرتقال خورده شوند. آب پرتقال حتي نوع مصنوعي اش به دليل ويتامين C که دارد ضررهاي کالباس و سوسيس مانند توليد نيتروزآمين را خنثي مي کند.
● نگاه ارتوپد
دکتر تقي بغدادي
فوق تخصص ارتوپدي کودکان
استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران
نوشابه دشمن استخوان است
بيشتر نوشابه هاي گازدار، يک محلول قندي به اضافه کافئين هستند اما ممکن است نوشابه هاي رژيمي، قند يا شيريني غيرقندي کمتري داشته باشند. بعضي نوشابه ها هم ترکيب کافئين ندارند.
اثر عمومي نوشابه ها بخشي مربوط به قند است که با مصرف زياد باعث افزايش وزن مي شود و بخشي مربوط به کافئين. کافئين مي تواند سبب کاهش تراکم استخوان شود و جذب کلسيم را کاهش دهد. مصرف بيش از حد قند در برنامه غذايي از طريق نوشابه هم تعادل ترکيبات لازم در سوخت وساز بدن يعني تناسب قند، چربي و پروتئين را به هم مي زند و هم وزن تغييرات در ترکيب استخوان را افزايش مي دهد. توصيه متخصصان تغذيه، کاهش مصرف يا
مصرف نکردن نوشابه هاي گازدار است. اين نکته در کودکان بيشتر مورد توجه است زيرا عادت به مصرف زياد نوشابه گازدار و افزايش وزن، فعاليت فيزيکي کودکان را محدود مي کند و آثار منفي روان تني در آنها خواهد داشت. کافئين هم مي تواند در آنها اختلال خواب به وجود آورد و اگر شرايطي مانند کاهش فعاليت فيزيکي و افزايش وزن هم موجود باشد، کافئين ماهيت استخوان را تغيير و تراکم آن را کاهش مي دهد.
● نگاه دندانپزشک
دکتر سيد احمد موسوي
اندودنتيست و عضو هيات علمي دانشگاه
نوشابه دشمن دندان است
مطالعات نشان داده است که اسيد موجود در نوشابه هاي گازدار مي تواند موجب ساييدگي و پوسيدگي دندان ها شود. اين نوشيدني ها بيشترين تاثير مخرب را بر ساختمان ميناي دندان دارند. نوشابه هاي گازدار به خصوص بر دندان کودکان زير شش سال اثر تخريبي بيشتري دارند و توصيه مي شود پدر و مادرها فرزندان خود را به خوردن اين نوشيدني ها عادت ندهند.
البته به خصوص در افرادي که داراي حساسيت هاي دنداني هستند، علاوه بر نوشابه ها، نوشيدني هايي مانند آب پرتقال، آبليمو، آب گريپ فروت و انواع چاي روي دندان ها آثار نامطلوبي دارند. مهم اين است که بعد از نوشيدن نوشابه يا اين آبميوه ها دندان ها با آب شسته شوند و مسواک نزنيد زيرا مسواک زدن باعث تشديد اثر مخرب اين نوشيدني ها خواهد شد. در پايان توصيه مي کنم تا حد امکان از خوردن نوشابه پرهيز کنيد. اگر هم تمايل به مصرف آن داريد، حتما از ني استفاده کنيد تا تماس مواد آن با سطح دندان کمتر شود. براي تشخيص مشکلات دندان در مراحل اوليه و پيشگيري از مشکلات شديدتر، هر شش ماه يک بار به دندان پزشک مراجعه کنيد.

نوشابه‌هاي گازدار، يکي از مهم‌ترين عوامل توليد سنگ کليه هستند. ۵۴۸۷تحقيقات نشان داده است که انواع نوشابه‌هاي گازدار ( سودا ) بيماري‌هايي چون پوکي استخ ...

مضرات نوشابه هاي گازدار امروزه مصرف نوشابه هاي گازدار بطور فزاينده ميان مردم باب گرديده است. اما آيا مصرف كنندگان از مضرات اين نوشابه هاي رنگارنگ با ...

اين روزها قفسه هاي سوپرمارکت ها و فروشگاه ها پر است از انواع و اقسام محصولات غذايي آماده و نيمه آماده اي که تصاويري اشتهابرانگيز روي بسته بندي هاي رنگ ...

در ماه پربرکت رمضان، به منظور حفظ سلامتي و بهره گيري بيشتر از روزه داري به ذکر برخي نکات مورد نياز و مشترک اغلب روزه داران در مورد تغذيه سالم در اين م ...

1) پاستوريزه سازي(PASTEURIZATION): روشي براي کشتن اغلب ميکروارگانيسمهاي بيماريزا (کاهش تعداد آنها تا حدي که ايجاد بيماري نکنند) و غير فعال ساختن آنزيم ...

Barbados sugar : شکر قهوه اي نيشکر. Barley sugar :آب نبات : شکر نيست اما يک شيريني سفت آمريکايي است که از آب جو و شکر تهيه شده است. Beet sugar :کريستا ...

چاي مانند قهوه در رديف رايج ترين و مهم ترين نوشابه هاي مطبوع و مورد مصرف در بيشتر جهان مي باشد . چاي داراي اهميت غذايي ودارويي بسياري است . ولي مهم تر ...

دانلود نسخه PDF - نوشابه هاي گازدار