up
Search      menu
تاریخ و فرهنگ :: مقاله نوربرت وينر PDF
QR code - نوربرت وينر

نوربرت وينر

سرگذشت نوربرت وينر

نوربرت وينر در سال ۱۸۹۴در کلمبيا ايالت ميسوري از پدري لهستاني و مادري آلماني متولد شد. در ۱۴ سالگي رياضيات عالي را آموخت و در ۱۸ سالگي از دانشگاه هاروارد دکتراي رياضي گرفت .از سال ۱۹۱۹معلم و از سال ۱۹۳۲ استاد دانشگاه ام.آي .تي بود. در منطق رياضي و فيزيک نظري کار مي کرد و در سال هاي ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ دوران جنگ جهاني دوم در شبکه هاي الکتريکي و ماشين هاي محاسبه به خصوص در ارتباط با ماشين هاي باليستيکي، کار مي کرد.
در فاصله ي سال هاي ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۷ که در مکزيک کار مي کرد به فکر يگانه کردن دانش هايي افتاد که کارشان مطالعه ي روند حفظ و به کار گيري آگاهي ها و جهت دادن به آن ها و مديريت و کنترل است و اين دانش جديد را “سيبرنتيک“ناميد که اگر نخواهيم خيلي دقيق باشيم مي توان آن را مرز مشترک رياضيات با صنعت و بيو لو ژي دانست . حال سرگذشت زندگي نوربرت وينر را از زبان خود ايشان مي خوانيم:
به اين دليل به اين دانش رو آوردم که خواست پدرم بود ولي به همان اندازه در خود کشش عميقي نسبت به فعاليت هاي عملي احساس مي کردم، تقريبا” چهار سالم بود که خواندن را ياد گرفتم , ۹ سالم بود که وارد دبيرستان شدم .بيماري چشم داشتم ، به قدري بد مي ديدم که پزشکان مي ترسيدند به کلي بينايي خود را از دست بدهم و به همين علت موقعيت خاصي در ميان بچه ها داشتم. پدرم نيرومند بود کار او در ترجمه بيست و چهار جلد آثار تولستوي از روسي به انگليسي و در عرض دو سال کاري فوق العاده و خارج از نيروي عادي يک انسان بود.بهترين مربي من در کمبريج ,برتراند راسل بود ،با راهنمايي او بود که به منطق رياضي پرداختم و يک رشته از مسايل کاملا کلي مربوط به فلسفه رياضي و و فلسفه دانش را به طور عام آموختم. راسل مرا قانع کرد که بدون آشنايي جدي با خود رياضيات نمي توان به فلسفه ي رياضي پرداخت.به کلاس هاي درس هاردي مي رفتم و متوجه شدم که او تنها يک معلم نمونه نيست بلکه در ضمن دانشمندي است که هر جوان رياضي دان شهرت طلبي مي تواند او را به عنوان الگو براي خود انتخاب کند..داويد هيلبرت نيز معلم من بود هيلبرت به حل پيچيده ترين مسايل در همه ي شاخه هاي رياضيات معاصر دست مي زد و با توانايي حيرت انگيزي غير عادي ترين انديشه هاي به کلي انتزاعي را با موضوع هاي مشخص فيزيکي و علمي پيوند مي داد.وقتي در کمبريج بودم ,راسل نه تنها اهميت واقعي رياضيات را به من شناساند بلکه مرا به ضرورت پيوند رياضيات با فيزيک هم متقاعد کرد سپس وينر به واقعه ي جنگ جهاني اول مي پردازد و اضطراب هاي ناشي از آن را چنين بيان مي کند :جنگ براي آمريکايي ها چند سالي ديرتر از اروپايي ها شروع شد ولي من از اوت سال ۱۹۱۴ بي وقفه در انديشه آن بودم .
سپس وينر به کارهاي اوليه خود در رياضيات اشاره مي کند و از ناکامي هاي حاصل در اين مسير حرف مي زند:در آن زمان در رياضيات بسيار ولي بي حاصل کار مي کردم مي خواستم مهارت و تجربه اي را که در تفکر انتزاعي از راسل آموخته بودم در زمينه ي توپولوژي به کار ببرم توپولوژي رشته ي خاصي از رياضيات است که سر وکار آن با اشکال هندسي است وويژگي هاي کلي آن اشکال را بررسي مي کند .آن گاه وينر براي اين که نشان دهد نوابغ به درد کارهاي جنگي نمي خورند داستان به پشت جبهه رفتن خود را تعريف مي کند :من وگروهي از رياضي دانان لشکري وکشوري در مرکز آزمايش تير اندازي ،واقع در آبردين در ايالت مريلند مشغول به کار شديم کار ما اين بود که جدول تيراندازي توپ ها را تنظيم کنيم بيش از شش ماه در آبردين بودم ابتدا به صورت شخصي وسپس به صورت سرباز .
معلوم شد که کودکان نابغه اصلا” به درد کارهاي جنگي نمي خورند در تمام موارد دچار خطاهاي بزرگ مي شدم واگرچه معلوم بود موارد مزبور کاملاغير ارادي واز شرارت نيست ولي به هرحال تاثير نامطلوبي بر جاي مي گذاشت.نمي توانستم با دوستانم کنار بيايم.در فوريه ي ۱۹۱۹ به علت بي لياقتي از کار در ارتش معاف شدم.چند ماهي را با نوشتن مطلب براي روزنامه گذراندم و بعد دو اثر درباره ي جبر نوشتم.
وينر در سال ۱۹۳۳ جايزه ي Bocher و در سال ۱۹۶۴ مدال علمي علوم را از آن خود کرد.سرانجام در مارس سال ۱۹۶۴ در سن ۶۹ سالگي در شهر استکهلم کشور سويد از دنيا رفت.به افتخار اين دانشمند فقيد، جايزه هايي با عنوان “جايزه نوربرت وينر در رياضيات کاربردي “در سال ۱۹۶۷ توسط دانشگاه “ام.آي.تي”اهدا شد.

نوربرت وينر در سال ۱۸۹۴در کلمبيا ايالت ميسوري از پدري لهستاني و مادري آلماني متولد شد. در ۱۴ سالگي رياضيات عالي را آموخت و در ۱۸ سالگي از دانشگاه هارو ...

نوربرت وينر در سال ۱۸۹۴در کلمبيا ايالت ميسوري(در ايالات متحده) از پدري لهستاني و مادري آلماني متولد شد. در ۱۴ سالگي رياضيات عالي را آموخت و در ۱۸ سالگ ...

دانلود نسخه PDF - نوربرت وينر