up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله نماتد ساقه و پياز PDF
QR code - نماتد ساقه و پياز

نماتد ساقه و پياز

بررسي تعدادي از نماتد هاي گياهي

نماتد ساقه و پياز Ditylenchus dipsaci
stem and bulb nematode
نماتد ساقه و پياز Ditylenchus dipsaci (Kuehn) Filip گسترش جهاني دارد. بيشتر در مناطق معتدل شيوع دارد و خسارت مي‌زند. بيماري اولين بار در هلند درسال1883 ودر ايالات متحده درسال 1931 گزارش شده است.
در ايران نماتد Ditylenchus dipsaci در روي يونجه گزارش شده است. علاوه براين نماتد به 400 گونه گياه حمله مي‌کند. اما نژاد خاصي از نماتد به پياز حمله مي‌کند. سبزيهائي از قبيل،سير، لوبيا، باقلا، کلم، هويج، کرفس، مارچوبه، جعفري، نخود، سيب‌زميني و کدو مورد حمله نماتد Ditylenchus dipsaci قرار مي‌گيرد.
مرفولوژي و بيولوژي
عامل بيماري نماتد Ditylenchus dipsaci (Kuehn) Filip مي‌باشد که طول آن3 1-1 ميليمتراست وحدود30 ميکرومترقطر دارد. روي بدن استوانه‌اي آن خطوط اريب ديده مي‌شود. دم نماتد نر و ماده تيز است هر نماتد ماده 200تا500 تخم مي‌گذارد. اولين پوست‌اندازي در تخم انجام مي‌شود. پوره مرحله دوم از تخم خارج شده، به سرعت پوست دوم و سوم را نيز انداخته و پوره قبل از بلوغ يا عفونت‌زا را توليد مي‌کند.اين پوره مي‌تواند شرايط يخبندان و خشکي شديد را تحمل کرده و در داخل بافتهاي گياهي مثل ساقه‌ها، برگها، پيازها، بذرها يا درداخل خاک به سر مي‌برد.هنگامي که قسمتهاي هوايي گياه ميزبان با غشائي از آب پوشيده مي‌شود،نماتدها به طرف بالا حرکت کرده و خود را به سر شاخه‌ها و برگهاي جديد و جوان مي‌رسانند و سپس از طريق روزنه‌ها، شکافها يا مستقيما به داخل پايه ساقه‌ها يا محور برگ رخنه مي‌کند. بعد از ورود به گياه ميزبان پوست چهارم را انداخته ،تبديل به نر يا ماده مي‌شود. چرخه کامل زندگي حدود19تا25 روز طول مي‌کشد. توليدمثل فقط مواقعي که هوا سرد است متوقف يا کند مي‌شود. وقتيکه پيازها شديدا آلوده شدند ،مي‌پوسند، پوره‌هاي قبل از بلوغ ازآنها خارج شده و گاهي اوقات دراطراف ساقه زيرزميني پيازهاي خشک شده به صورت توده سفيد خاکستري پنبه‌اي که پشم نماتد خوانده مي‌شود اجتماع کرده وبراي سالهاي سال در همين جا مي‌تواند زنده بمانند.
وقتي که نماتد‌ها به بذر در حال جوانه زدن يا گياهچه جوان حمله مي‌کنند، از نزديکي کلاهک ريشه هيپوکوتيل يا از نقاطي که هنوز داخل بذر است وارد مي‌شوند. نماتدها بيشتر روي سلولهاي پارانشيمي پوست تغذيه مي‌کنند. در همين حال سلولهاي اطراف نماتدها شروع به تقسيم شدن و بزرگ شدن مي‌کنند. نتيجتا برجستگيهايي روي گياه بوجود مي‌آيد. گياهچه‌ها بسته به اندازه و تراکم اين برجستگيها ممکن است ناقص‌العضوشده پيچيده شوند،انحنا حاصل کنند ويا بصورت ديگري تغيير شکل دهند. شکاف برداشتن اپيدرم اغلب راه ورود براي مهاجمين ثانوي از قبيل باکتريها و قارچها باز مي‌کند. بعد از رخنه نماتد سلولها بزرگ مي‌گردند، کلروپلاستها ناپديد، فضاها بين سلولي داخل بافت پارانشيم افزايش مي‌يابند. اين اثرات اغلب قبل از تماس نماتد باسلولها ايجا مي‌شود. واين دال براين است که تراوشات بزاقي قبل از پيشرفت نماتد منتشر مي‌گردند.
علائم و نشانه‌هاي خسارت :
در مزارع آلوده به نماتد Ditylenchus dipsaci ظهور گياهچه‌هاي پياز به کندي انجام گرفته، ميزان سبز شدن گياه بطور قابل ملاحظه‌اي تقليل مي‌يابد. بيشتر از نصف تعداد گياهچه‌هاي ظاهر شده بيمار و زرد رنگ هستند، پيچ خورده و هلالي بنظر رسيده ودر امتداد کوتيلودون نواحي برجسته‌اي ديده مي‌شود. کوتيلودونها معمولا باد کرده‌اند و اپيدرمشان به صورت توري ترک برداشته و بيشتر گياهچه‌هاي مريض ظرف سه هفته بعد از کاشت از بين مي‌روند و بقيه بعدا مي‌ميرند. وقتي که در داخل خاک آلوده پياز کاشته مي‌شود علائم روي گياهان درحال رشد تقريبا بعد ازسه هفته شروع مي‌گردد وشامل کوتولگي، لکه‌هاي زرد کم رنگ، آماس و زخمهاي باز روي برگهاست.
روي ساقه،جوانه‌ها يا گياهان جوان برآمدگيها‍يي بوجود مي‌آيد وبرگها کوتاه وپيچيده مي‌شوند. نوک برگها از بين مي‌رود و برگهاي مسن‌تربه دليل ازبين رفتن تيغه‌ي مياني سلولها چنان ضعيف مي‌شوند که نمي‌توانند خود را قائم نگهدارند و روي زمين مي‌غلطند. ساقه و گردن پياز نرم مي‌گردد. پيازهاي آلوده ممکن است شکاف بردارند يا اينکه جوانه زده و دوپيازه و ناقص شوند. پيازهاي آلوده گاهي از بيرون سالم به نظر مي‌رسند اما در انبار مي‌پوسند.
کنترل:
1- تناوبهاي طولاني (2-3 سال) با گياهان مقاوم از قبيل اسفناج، چغندر، کاهو و گياهان خانواده غلات
2- استفاده ازپيازو بذرعاري ازنماتد
3- ضد عفوني پيازو بذرآلوده با قراردادن درآب 46 درجه سانتيگراد به مدت يک ساعت
4- مبارزه درمزارع بوسيله فوميگاسيون خاک
5- بعداز کاشت سموم نماتدکشDD
6- براي جلوگيري ازآلودگي مجدد ضد عفوني وسايل کشاورزي
نماتد سيست چغندر قند
نماتد چغندر قند ابتدا در آلمان در سال 1859 توسط Hermans Schact در مزارع چغندر کاري کشف شد و بعداً در سال 1871 اشميدت Schmidt اين انگل را تحت نام Heterodera schachtii نامگذاري کرد. اين نماتد علاوه بر چغندر قند به سبزيهاي مختلف مثل چغندر لبويي ، کلم بروکلي ، کلم ، گل کلم ، شاهي ، ترب ، مارچوبه،تربچه، اسفناج، گوجه فرنگي ، و شلغم حمله مي‌کند در حال حاضر در اروپاي شمالي ،انگلستان ، امريکا ، کانادا و ژاپن گزارش شده است . اين نماتد اولين بار در ايران در سال 1348 توسط شفر و اسماعيل پور از مزارع چغندر قند تربت حيدريه استان خراسان جمع آوري گرديده است . علاوه بر استان خراسان ،اين نماتد در آذربايجان ، اصفهان کرمانشاه ، و فارس شيوع دارد . در ايران انواع کلم ، ترب ، تربچه ، شلغم ، و شاهي و اسفناج نيز از ميزبانهاي آن تعيين و شاخته شده است .
بر اساس مطالعات کلاکلي و فريور ميهن (1358) نماتد Heterodera schachtii شکل جنسي ماده و نر مي باشد ماده هاي جوان و کامل به طور طبيعي ليموئي شکل و در ابتداي امر رنگ آنها سفيد شيري است که به آساني و با چشم غير مسلح بر روي ريشه گياه ميزبان ديده مي شود و معمولاً بين 0.6 تا 0.8 ميليمتر طول و 0.4 تا 0.5 ميليمتر عرض آنها مي باشد . رنگ سفيد ماده هاي جوان پس از افتادن در خاک بدون گذراندن مرحله زرد رنگشان از سفيد تبديل به قهوه‌اي مي‌گردد. در اين مواقع به آنها سيست اطلاق مي شود . هر سيست محتوي تعداد 5 تا 300 تخم ( لارو سن يک داخل تخم مي باشد ) و لارو سن دوم مي باشد که بسته به شرايط اين تعداد متفاوت است نماتد نر بر خلاف ماده کرمي شکل مي باشد و طول آنها بين 1.3 تا 1.6 ميليمتر و اسپير spear آن گره دار و قوي است.
چرخه زندگي نماتد شامل تخم ، لارو نر و ماده که قبل از بلوغ داراي چهار مرحله لاروي بوده و سرانجام سيست ماده مي باشد تخم کوتاه ، استوانه اي ، دو طرف گرد و تعداد کمي فقط در سيست ماده مي باشند تعدادتخم از 50 تا 600 عدد تغيير مي‌کند آنها در داخل سيست مادر تفريخ مي شوند و يا اينکه در داخل ماده ژلاتيني چسبيده به بدن مادر که از بدن مادر به خارج هدايت شده است تفريخ مي گردند.
نماتدها در خاک آلوده گسترش يافته و همچنين نشاهاي آلوده ، وسايل کشاورزي و ماشين آلات براحتي بيماري را انتقال مي دهند.Globodera در يک طيف درجه حرارت نسبتاً محدود تکثير مي‌کند . تفريخ تخمها و نفوذ لارو بداخل ميزبان در پايين تر از 14 درجه ساتيگراد بندرت اتفاق بيافتد . تفريخ و نفوذ در دماي 16 درجه شروع شده و دماي بهينه آن 25 درجه سانتيگراد مي باشد و تقريباً در بالاتر از 29.5 درجه هيچ تفريخ يا نفوذ صورت نمي‌گيرد. رطوبت زياد و دماي بالا سيست ها را به آساني از بين مي برد . بيشتر آنها در آب 54 درجه سانتيگراد به مدت 5 دقيقه از بين مي روند.
علائم و نشانه‌هاي خسارت :
علائم اندام هوايي گياه ارتباط به سن ، فصل و دما دارد . اولين علائم بيماري در روي چغندر قند در اوايل فصل تابستان و در هنگام تابش آفتاب به صورت پژمردگي برگهاي بوته چغندر بروز مي کند و در هنگام شب ودر هواي خنک برگها مجدداً حالت عادي و شادابي خود را باز مي يابند .شکل عمومي بوته عقب افتاده و زرد و کم رشد است
بعد از حمله Globodera roostochiensis ريشه اصلي کوچکتر از معمول ولي داراي ريشکهاي فرعي زياد از حد و افشان مي‌باشند. تقريباً در همه موارد بعد از نفوذ نماتد قارچها حمله کرده و سبب سياهي بافت ريشه مي‌شود. اگر تعداد زيادي لارو به ريشه حمله کند، سبب از بين رفتن ريشه‌ها مي‌گردد. مهمترين علائم حمله نماتد وجود سيست (Cyst)هاي سفيد رنگ به اندازه حدود يک ميليمتر يا ته سنجاق است که با چشم عادي و غير مسلح قابل رؤيت هستند. اگر چه بافت مورد حمله نماتد قدري ضخيم مي‌شود اما هيچ برآمدگي يا غده‌اي در درون بافت گياه مانند نماتد مولد غده بوجود نمي‌آيد.
کنترل:
اگر چه تناوب زراعي کاملاً در حذف Globodera موثر نيست ولي اگر هر 4 سال يک بار محصول حساس کاشته شود سيست ها به ندرت مي‌توانند آلودگي ايجاد کنند تناوب طولاني ترنيز بهتر است اگر به مدت 12 سال گياه حساس در زمين کاشته نشود ، آلودگي تقريباً از بين خواهد رفت تناوب بايد همراه با حذف همه علفهاي هرز حساس باشد.
روش ديگر مبارزه اين است که به محض اينکه دما اجازه دهد بايد کاشت انجام شود بعضي از ارقام سيب زميني و کروسيفر در دماي زير 15درجه مي‌توانند رشد کنند و اين گياهان قبل از اينکه خسارت بزنند بخوبي رشد نموده و محصول توليد مي‌نمايند.
PH پايين خاک يعني حدود 4 و يا PH بالا سبب کندي تفريخ تخم ها مي شود اما PH=6 براي تفريخ بسيار مناسب است استفاده از بخار آب در مواردي از قبيل خزانه ، گلخانه و شاسي ها امکان پذير است. در مزرعه بايد از سموم نماتدکش استفاده نمود . کيسه ها ، وسايل کشاورزي و ماشين آلات بايد در زير پوشش با سموم گازي شکل ضد عفوني شوند موقعي که وسايل و ماشين آلات از مزرعه اي مشکوک انتقال داده شده و مورد استفاده قرار گيرند ، بايد ضد عفوني شود . متيل برومايد يک گاز بسيار خطرناک بوده بايد با احتياط از آن استفاده گرد. فضايي که بايد ضد عفوني شود بايد حتماً محاسبه گردد و به نسبت 380 گرم در متر مکعب بايد گاز متيل برومايد استفاده شود حداقل به مدت 16 ساعت بايد وسايلي که ضد عفوني مي‌گردد پوشانده شود. دماي محيط کمتر از 15 درجه سانتيگراد نباشد . در هنگاميکه پوشش برداشته مي شود بايد از ماسک ضد گاز استفاده نمود . برچسب کپسول گاز بايد بخوبي مطالعه گرد.
خاک مزرعه را با نماتد کش هاي مختلف مي‌توان ضد عفوني نمود. يکي از بهترين سموم نماتد کش که تاکنون عرضه شده است عبارتست از (Dichloropropene + Dichloropropane) D-D. خاک مورد ضدعفوني بايد رطوبت متوسطي داشته ودماي آن حداقل 15 درجه سانتيگراد باشد . مواد فرار بايد در عمق 15 تا 30 سانتيمتر در خاک تزريق شود اين ماشينها بايد خوب کاليبره شده تامواد سمي با غلظت معيني در خاک تزريق گردد. براي ساير نماتدها بايد غلظت دو برابر استفاده شود. گاهي دو نوبت سمپاشي به فاصله 3 تا 4 هفته توصيه مي‌گردد. هيچ گياهي حداقل تا دو هفته بعد از استعمال سم نبايد کاشته شود .
اگر امکان داشته باشد، تناوب طولاني بعد از ضد عفوني خاک بايد رعايت شود سموم متام سديم (Metham sodium ) ، دازومت (Dazomet ) مي توانند مورد استفاده قرار گيرد. گاهي اوقات D-D درعمق 20سانتيمتري در خاک تزريق مي شود و سپس سم متام سديم در عمق کمتري تزريق مي‌گردد تا نماتدها سطح خاک نيز از بين بروند.
نماتد گالي توتون و تنباکو(نماتد ريشه گرهي)
Root Knot nematode
گونه هاي مختلف Meloidogyne شامل M. javanica، M. hapla، M. incognita و M. arenaria عامل بيماري هستند.
از بيماريهاي مهم توتون و تنباکو در ايران محسوب ميشود و در بعضي مناطق خسارت به گونه اي است که تمام مزرعه ضعيف و کوتوله شده، ريشه تغيير شکل داده و روي آن گره تشکيل ميشود. ميزبانهاي اين نماتدها خيلي زيادند (حدود 3000 گونه گياه) و بيشتر علفهاي هرز ميزبان اين نماتد هستند. بنابراين مبارزه با آن خيلي مشکل است.
علايم بيماري در مواقع گرم سال بصورت پژمردگي ديده ميشود که با خنک شدن هوا گياه حالت شادابي خود را باز مي يابد که نشاندهنده نامتعادل و ضعيف کار کردن ريشه هاست. گياه آلوده زرد و پزمرده ميشود و سلولهاي ريشه حجيم و بزرگ شده و بعد از مدتي از بين مي روند. نماتد به صورت تخم و لارو در خاک زمستانگذاري ميکند. نماتد ماده گلابي شکل است و تعداد زيادي تخم توليد کرده که در زير بدن آنها جمع ميشود لارو سن دوم به گياه حمله ميکند. نماتد ماده بدون جفت گيري هم توليدمثل ميکند و نيازي به نماتدهاي نر کرمي شکل ندارد.
کنترل:
1- استفاده از نشاء سالم (خزانه سالم).
2- استفاده از ارقام مقاوم. زيرا نماتد نزاد دارد. پس با تشخيص نزاد ميتوان نوع ميزبان و ارقام را مشخص کرد.
3- تناوب با گياهان غير ميزبان مثل غلات. نباتات مورد استفاده در تناوب بايد علف هرز ميزبان را نداشته باشند. 4- دفع علفهاي هرز.
5- استفاده از نماتدکش در کشورهايي که اقتصادي است.
6- مبارزه ي بيولوزيکي با قارچ که هنوز موفق نبوده است.
7- استفاده از گياهان تله.
نماتد مرکبات
citrus nematode
نماتد مرکبات Tylenchulus semipenetrans اولين بار در سال1912 توسط يک بازرس اداره باغباني کاليفرنيا به نامR.Hdges در يکي از باغات لس‌آنجلس مشاهده شد. اولين نمونه‌برداري در ايران درشيراز انجام شد. نماتد درفسا، جهرم، کازرون، برازجان، انديمشک، اهواز، آبادان نيزنمونه‌برداري شده است.
مرفولوژي و بيولوژي
داراي دو شکل جنسي بوده و ماده‌ها تخم‌مرغي شکل و درخارج ريشه روي آن قرار مي‌گيرد.نرها باريک مي‌باشند. Bursa ديده نمي‌شود. ماده‌ها بروي ريشه‌هاي فرعي ضخيم که رشدشان متوقف شده ويک لايه از خاک روي آنها را پوشانده است قرار مي‌گيرند.اين توده خاک در اثر ترشح مخاطي ريشه باقي مي‌ماند و نماتد را در مقابل شکارچي‌ها و دشمنان طبيعي محافظت مي‌نمايد.
طول بدن ماده‌ها بين 0.35 تا 0.40ميليمترمتغير بوده و داراي بدني کيسه‌اي شکل است،که معمولابه سمت شکم در ناحيه ***** درست در سمت جلو ودر فاصله کوتاهي از دم خم شده است. حفره دفعي خوب رشد يافته ودر جلو ***** قرار گرفته است. Ovary معمولا داراي دو خميدگي بوده و به ناحيه مري مي‌رسد.
اولين پوست اندازي درون تخم انجام مي‌شود. از مجموع پوره‌ها در حدود26% تبديل به نماتد نر مي‌شود.مرحله دوم پورگي قبل ازتوده تخم خارج شوند بوجود مي‌آيد و طول آنها بين 0.28 تا0.34 ميکرون تغيير مي‌کند. مرحله دوم پورگي نرها 48ساعت مرحله سوم 108 ساعت ومرحله چهارم پورگي180 ساعت طول مي‌کشد.معمولا نرها يک هفته پس از تفريخ به سن بلوغ مي‌رسند. درسن چهارم طول بدن به0.26 تا 0.33 ميليمتر مي‌رسد و Testis و Spicule قابل رويت مي‌باشد،اما stylet نامشخص باقي مي‌ماند و مري باقي مي‌ماند.
مرحله دوم پورگي ماده در حدود 14 روز وقت لازم دارد تا ظاهر شود واز سلولهاي ريشه تغذيه نمايد و خود را براي پوست اندازي آماده نمايد. در اين مرحله وقتي خاک مورد مطاله قرارمي‌گيرد نماتد مشاهده مي‌شود و در صورت نبود گياه ميزبان مي‌تواند به زندگي خود ادامه دهد.
***** بصورت يک شکاف عميق وحفره‌ي دفعي خيلي برآمده است. دم نسبتا مخروطي و به سمت پشت برگشته است و به يک نوک کلفت خاتمه مي‌يابد.anus و rectum مشاهده نمي‌شود.ماده‌هاي جوان وماده‌هاي سن چهارم 21 روز بعد از ورود نماتد به داخل ريشه گياه ظاهر مي‌شوند. پس از يک هفته ماده‌هاي جوان به لايه pericycle ريشه نفوذ کرده و در حدودسه چهارم طويلتر مي‌شوند.
براي تکميل دوره‌ي ز‌ندگي از مرحله تخم تا خاتمه دوره بلوغ8-6 هفته طول مي‌کشد. در اثر حمله اين نماتد برگها وشاخه‌هاي مرکبات زرد شده و محصول کاهش مي‌يابد. تعداد تخمي که يک ماده مي‌گذارد75-100 عدد مي‌باشد. درجه حرارت مناسب براي آلودگي ميزبان31-25 مي‌باشد. تحت شرايط خشک لاروها ونرها پس از 9 روز که در آب فرو برده شوند مجددا به زندگي خود ادامه مي‌دهند.
علائم و نشانه‌هاي خسارت :
براثر حمله نماتد به ريشه مرکبات،درختان به تدريج روبه زوال مي‌روند. برگها کم پشت وسبز مايل به خاکستري وکدر مي‌شوند. سرشاخه‌ها خشک شده ميوه‌ها کوچک و کم بوده و اغلب مي‌ريزند.ريشه‌هارشد طبيعي نداشته، ضخيم به نظر مي‌رسند. و يک لايه خاک روي آنها فرا گرفته است که به آساني شسته نمي شود. اين علائم مويد آن است که نماتد ريشه مرکبات را آلوده کرده است. هيچگونه تورم يا گال روي ريشه‌ها ديده نمي‌شود. ولي ريشه‌هاي آلوده کلفتر هستند.
نرهاي بالغ نماتد مرکبات انگل نبوده وتغذيه و خسارت به ماده‌ها ولاروهاي نر وماده محدود مي‌شود.تغذيه لاروها بطور پارازيت خارجي روي بافتهاي پوست است. ماده‌هاي جوان از ناحيه سر تا گردن در پوست فرورفته است. سرآنها داخل حفره‌اي که دريک ناحيه گياهي ساخته شده به اطراف حرکت مي‌کند. تغذيه از6-10 سلول مجاور اين حفره که بنام ياخته‌هاي پرستار معروفند صورت مي‌گيرد. درگياهان مقاوم پس ازنفوذ لاروها به ياخته‌هاي پوستي اين سلولها نکروز شده و درنتيجه تغذيه صورت نگرفته و نماتد از بين مي‌رود. درشيره گياهان مقاوم و غير ميزبان مواد مسموم کننده نماتد نيزديده شده است. معمولا تاوقتي که جمعيت نماتد روي ريشه درخت به حد نصاب (40000 لارو ) نرسد درخت کاملاً از بين نمي‌رود. ازطرفي نشانه‌هاي بيماري روي اندامهاي فوقاني 3-5 سال بعد از آلودگي ريشه ظاهر نخواهد شد. وسرانجام براثر فساد ريشه و عدم جريان شيره گياهي به بالاي درخت از بين خواهد رفت.
کنترل :
1- شناسايي باغهاي آلوده و جلوگيري از انتقال خاک و نهال آلوده
2- استفاده از پايه هاي مقاوم از جمله نارنج سه برگ
3- فوميگاسيون خاک به صورت موضعي
4 - سم دايتراپکس SL100% قبل از کشت، ضدعفوني خاک
توصيه‌ها:
اين سم داراي گياه سوزي شديد مي‌باشد و در ضد غفوني خاک کاربرد دارد. براي جلوگيري از گسترش بيشتر نماتد مرکبات بايد اقداماتي در جهت تهيه نهالهاي سالم و جلوگيري از کاشتن نهالهاي آلوده انجام گيرد. استفاده از پايه‌هاي مقاوم از قبيل نارنج سه برگي نيز موثر است. براي ضد عفوني از متيل برومايد نيز استفاده مي‌شود. اينکار بوسيله اپليکاتور و در زير پوشش پلاستيکي انجام مي‌شود.
نماتد گالي گندم
seed gall nematode
نماتد گالي گندم Anguina tritici، اولين نماتدي است که به عنوان انگل در غلات شناخته شده است. اين نماتد علاوه بر گندم،ممکن است چاودار، تريتيکاله و ديگر گونه‌هاي مشابه را نيز مورد حمله قرار دهد. نماتد گالي در خاور ميانه و خاور دور خسارت زيادي به مزارع گندم مي‌زند.
علائم:
در مراحل اوليه رشد گياه،علائم به صورت چروکيدگي برگها ظاهر مي‌شود. در مراحل رشد نهايي گياه ،گالها در داخل اندامهاي گل،شکل گرفته، جايگزيندانه مي‌شوند. دانه‌هاي آلوده تقريباً شبيه دانه‌هاي سالم هستند؛ ولي رنگ آنها کمي تيره‌تر واندازه آنها کمي کوچکتراز دانه‌هاي سالم است و بسيارسخت‌ترند. در هر گال تعداد بسيار زيادي پوره نماتد وجود دارد. وجود گالها به صورت مخلوط با بذر سالم، باعث انتشار نماتد مي‌شود.
مناسبترين روشهاي کنترل:
1- تناوب زراعي
2- استفاده از ارقام مقاوم
3- استفاده از بذر سالم و عاري از گال نماتد( بهترين روش پيشگيري )
نماتد کيستي توتون
Tobacco cyst nematode
گونه Globodera tabacum و يا G. solanacearum که در توتون باعث کوتولگي بوته، توقف رشد ريشه و تشکيل کيستهاي سفيد تا قهوه اي ريشه مي شود.
نماتد مولد غده ريشه
Meloidogyne naasi
نماتد Meloidogyne naasi دامنه ميزباني وسيعي دارد. آلودگي از طريق گره‌ها يا گالهاي کوچکي که روي ريشه ايجاد مي‌شود،قابل تشخيص است. نوک ريشه‌هاي آلوده دچار پيچ خوردگي مي‌شود. در برخي موارد انشعاب شديد ريشه‌ها ديده مي‌شود. نماتداغلب در بهار يا اوايل تابستان گياه را مورد حمله قرار مي‌دهد. باعث ايجاد غده يا گال روي ريشه‌ها مي‌شود. در داخل هر غده يک يا چند نماتد ماده وجود دارد.
نماتدهاي مولد زخم ريشه غلات
نماتدهاي Pratylenchus thornei و P. Neglectus و نماتد ديگري به نام Paratylenchoides ritteri در استانهاي مازندران، گلستان، آذربايجان شرقي، کرمانشاه، ايلام، لرستان، خوزستان،گيلان انتشار دارد و به ريشه غلات خسارت مي‌زند.

پياز نوعي گياه غده اي گوشتي زيرزميني از خانواده لاله است و نام علمي آن Allium Cepa L مي باشد. عموماً، پياز به بخشي از گياه اطلاق مي شود که هر گياهي از ...

نام علمي : Allium cepa L. خانواده : Liliaceae نام هاي عمومي : در انگليسي به آن «Onion» و در فارسي به آن «پياز» مي گويند. پراکندگي گياه ( در ايران ) : ...

پياز طبق نظر حکماي سنتي خيلي گرم و خيلي خشک است، در نتيجه براي افراد داراي طبع گرم و خشک مضر بوده و براي اشخاص داراي طبع سرد و مرطوب سودمند است. چکيده ...

پياز گياهيست دو ساله يا سه ساله که به وسيله بذر زياد مي شود .محل اصلي و اوليه آن مشخص نيست و آنچه مسلم است در زمانهاي قديم در قاره آسيا کشت ميشده . اي ...

در ايران علاوه بر مرکبات به ساير درختان منجمله بادام، زردآلو، گيلاس، اوکالپتوس و … پسته، انار، توت، حمله مي کند. ولي بيماري در همه گياهان اهميت ندارد، ...

در اين بيماري لکه هاي موجدار روي برگ گياه ايجاد مي شود اما تنها با اين فاکتور نمي توان بيماري را شناخت . اين قارچ به بادمجان ، سيب زميني ، گوجه فرنگي ...

عامل اين بيماري سه گونه قارچ مي باشد که توليد Blight مي کند : Botrytis squamosa B. cinerae B.allii پوسيدگي عميق قهوه اي با کپک خاکستري روي آن و اسکلرت ...

پياز يکي از قديمي ترين گياهان زراعي بوده که از هزاران سال قبل،به عنوان طعم- دهنده غذاها و همچنين دارو از آن استفاده مي شده است. قديمي ترين منابع کشف ش ...

دانلود نسخه PDF - نماتد ساقه و پياز