up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله نقش تغذيه در آلرژي PDF
QR code - نقش تغذيه در آلرژي

نقش تغذيه در آلرژي

آلرژي هاي فصلي مهمان ناخوانده بهار

بهار که از راه مي رسد با همه خوبي هايش آلرژي هاي فصلي را نيز به همراه مي آورد، مهمان ناخوانده اي که حدود ۲۵ درصد مردم کشور را درگير خود کرده و افراد بسياري را تا رسيدن تابستان رنج مي دهد.
آلرژي هاي فصلي يکي از شايعترين انواع آلرژي هاست که معمولا با آمدن بهار و گرده افشاني گل ها و گياهان آغاز مي شود.
به عقيده متخصصان ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد از نظر ژنتيکي در معرض آلرژي قرار دارند که اين رقم در مورد افرادي که به حساسيت هاي فصلي دچار مي شوند، ۳۵ ميليون نفر است.
● بيماري ارثي
پزشکان هنوز علت اصلي ابتلا به آلرژي را تشخيص نداده اند اما طبق يافته هاي آکادمي آلرژي، آسم و ايمونولوژي، اگر يکي از والدين دچار آلرژي باشد، احتمال ابتلاي کودک به آلرژي ۴۸ درصد است و اگر پدر و مادر هر دو به آلرژي دچار باشند اين رقم به ۷۰ درصد مي رسد.
متخصصان زمان بروز علائم اين بيماري را از اوايل بهار تا اواخر تابستان برحسب گرده گياهي که به آن حساسيت وجود دارد و زمان معين گرده افشاني آن گياه متفاوت مي دانند؛ آنان بر اين باورند که اين گياهان از جنس مواد زنده و آلي هستند و وقتي فرد با اين مواد آلي تماس پيدا مي کند، سيستم ايمني بدن نسبت به آنها واکنش نشان مي دهد و اين واکنش در افراد سالم طبيعي است اما در مبتلايان به آلرژي فصلي بيش از حد است.
در برخي افراد نيز حساسيت هاي آلرژي دائمي مي شود به خصوص در فصل زمستان و درگير شدن با ويروس سرماخوردگي علائم آن هم تشديد مي شوند که در اين ميان تحقيقات نشان مي دهد التهاب مخاط بيني ناشي از آلرژي هاي فصلي مي تواند در طول همه ماه هاي سال ايجاد شود و افراد را با مشکل مواجه کند.
● علل ايجاد آلرژي
اما به غير از گرده گل ها و گياهان که شايعترين علت ايجاد آلرژي فصلي هستند، دود سيگار و آلاينده هاي زيست محيطي نيز از عواملي هستند که به عقيده متخصصان در بروز علائم آلرژي بي تاثير نيستند؛ حتي مصرف مواد خوراکي مثل ادويه هاي تند و رنگ هاي مصنوعي و غذاهاي کنسروشده نيز در بزرگسالاني که سابقه اين بيماري را دارند، توصيه نمي شود.
علايم اصلي آلرژي فصلي را مي توان در حملات مکرر عطسه، آب ريزش بيني، خارش و آب ريزش چشم ها، احساس خارش در گلو و سقف دهان و گوش ها دانست.
به دليل گرده افشاني گل ها و وجود درختان و گياهان در بيرون خانه يا گياهان آپارتماني برخي افراد دچار حساسيت مي شوند که بعضي از مردم اين حساسيت را با سرماخوردگي يا آنفلوآنزا و نيز آلرژي هاي غذايي اشتباه مي گيرند.
● ماسک ها بي اثرند
افرادي که نسبت به اين گياهان حساسيت دارند بايد سعي کنند تا خود را در معرض آنها قرار ندهند و با تجويز پزشک مقداري از اين حساسيت خود را رفع کنند.
آلرژي هاي فصلي شايد در ابتدا براي بسياري از افراد جزئي باشد اما ممکن است با گذر زمان و در سال هاي بعد موجب تنگي نفس، تپش قلب و تب ظهور کند.
در حالي که تصور اغلب مبتلايان به آلرژي فصلي اين است که با استفاده از ماسک مي توانند جلوي بروز علائم اين بيماري را بگيرند، اما استفاده از ماسک در بهبود علائم آلرژي کاملا بي تاثير است و هميشه مانند زمان خواب قابل استفاده نيست.
آلرژي هاي فصلي در کمين مبتلايان به آسم
به عقيده پزشکان التهاب مخاط بيني ناشي از آلرژي هاي فصلي مي تواند در طول همه ماه هاي سال ايجاد شده و افراد را با مشکل مواجه کند.
براساس باور رايج مردم آلرژي هاي فصلي تنها در فصل بهار اتفاق مي افتد و شدت مي يابد، اما در عين حال پژوهش هاي جديد نشان مي دهد التهاب مخاط بيني ارتباط به فصل خاصي ندارد و به خصوص در افراد مبتلا به آسم نبايد ناديده گرفته شود؛ چنان که آمارها نشان مي دهد که از هر ۱۰ فرد مبتلا به آسم ۸ نفر از آلرژي هاي فصلي رنج مي برند.
● روش هاي درمان
پزشکان معمولا براي درمان آلرژي هاي فصلي قرص هاي آنتي هيستامين و اسپري هاي ضد التهابي بيني تجويز مي کنند که اين اسپري ها يا قطره هاي بيني ضد التهاب، با کاهش تورم پوشش درون بيني، گرفتگي بيني را برطرف مي کنند و اين داروها مانع اثر عامل آلرژي زا مي شوند.
همچنين در موارد مقاوم از اسپري هاي بيني کرومولين سديم استفاده مي شود که با جلوگيري از آزاد شدن هيستامين در بدن از بروز علائم آلرژي ممانعت مي کند.
اما يکي ديگر از روش هاي درمان آلرژي هاي فصلي که معمولا براي بيماران هزينه بالايي دارد روش حساسيت زدايي نسبت به گرده گياه عامل بيماري است.
در اين روش مقادير کمي از آن گرده گياهي در طول يک دوره سه ساله به فرد تزريق مي شود تا فرد نسبت به آن تحمل پيدا کند و آلرژي درمان شود؛ به اين ترتيب با تزريق مواد آلرژي زاي مختلف به زير پوستتان و مشاهده واکنش حاصل مي توان نوع ماده آلرژي زا را تعيين کرد.
نقش تغذيه
مصرف برخي مواد غذايي از جمله ماهي هاي چرب، سير، پياز، ماست، اسفناج و نوشيدن چاي سبز در پيشگيري از حساسيت فصل بهار بسيار مؤثر است. اين موادغذايي همچنين مي تواند تسکين دهنده آلرژي در افراد باشد.
مصرف برخي ماهي هاي چرب مثل سالمون و ساردين مي تواند سبب افزايش ميزان امگا ۳ در بدن افراد شود. مصرف اين نوع ماهي ها مي تواند ميزان التهاب افراد که يکي از نشانه هاي آلرژي در بدن است را کاهش دهد.
بررسي ها نشان داده است کودکاني که از سنين پايين، مصرف ماهي هاي چرب را آغاز مي کنند، کمتر در معرض ابتلا به انواع آلرژي هاي فصلي قرار مي گيرند.
سير تقويت کننده سيستم ايمني بدن انسان است. مصرف سير به ويژه به صورت خام، سبب افزايش ميزان آنتي اکسيدان بدن مي شود و در پيشگيري از حساسيت ناشي از گرده گياهان در فصل بهار بسيار مؤثر است.
مصرف پياز نيز سيستم ايمني را نسبت به مواد آلرژي زا بي تفاوت مي کند. ماست نيز يکي ديگر از مواد غذايي عليه آلرژي است به طوري که باکتري هاي زنده موجود در ماست، دستگاه گوارش را تحريک به ساخت گلبول هاي سفيد، پادتن و فاکتورهاي رشد مي کند که مي تواند ميزان عکس العمل ارگانيسم نسبت به مواد آلرژي زا را کاهش دهد.
مصرف سيب، هويج، کرفس، گوجه فرنگي، خربزه و موز، آلرژي فصلي به ويژه در بهار را تشديد کرده و باعث خارش و تورم دهاني در افراد مي شود.

در ابتدا بايد تعريفي کلي از غذا و صنعت مربوط به آن داشته باشيم : غذا Food : عبارت است ازماده جامد يا مايع اطلاق مي شود که بعد از خوردن و هضم و جذب بتو ...

هر چند وقت يک بار ورود يک تکنولوژي جديد انقلابي در رشته نقشه برداري ايجاد مي کند که باعث مي شود انجام کارهاي غير ممکن يا سخت به کارهاي روز مره و عادي ...

آلرژي بيني آلرژيهاي بيني در نتيجه برخورد ذرات آلرژي زا با سلولهاي ديواره بيني برخورد مي کنند و در اين حالت ابتدا ذرات آلرژي وارد بيني مي شوند. ذرات آل ...

بهار ، موسم طراوت و شادابي و فصل آغاز رويش و تازگي ، براي بعضي ها زمان شروع حساسيت هاي آزاردهنده فصلي است. در همان زمان که عده اي با عشق به طبيعت و زي ...

● تعاريف جنگل ▪ تعريف اول جنگل ناحيهاي که از درختهاي انبوه پوشيده باشد را جنگل مينامند. در جنگل طبيعي معمولاً درختان کوچک و بزرگ وتنومند بطور نامنظم و ...

● تعاريف جنگل ▪ تعريف اول جنگل ناحيه اي که از درختهاي انبوه پوشيده باشد را جنگل مي نامند. در جنگل طبيعي معمولاً درختان کوچک و بزرگ وتنومند بطور نامنظم ...

عوامل بسيار زيادي بر کوتاه قدي کودکان تاثير مي گذارد. اگر نقش ژنتيک را که عامل بسيار مهم و فاکتوري کليدي محسوب مي شود کنار بگذاريم، بحث تغذيه به ميان ...

يکي از شاخص هاي مهم در يک چهره زيبا، لب ها هستند. لب هاي زيبا مي توانند لبخند شما و چهره تان را زيباتر کنند. درباره رابطه لب ها و لبخندها چه مي دانيد؟ ...

دانلود نسخه PDF - نقش تغذيه در آلرژي