up
Search      menu
داروها :: مقاله نخ‌هاي بخيه PDF
QR code - نخ‌هاي بخيه

نخ‌هاي بخيه

نخ هاي بخيه جراحي ٬ نخ هاي تک و يا چند فيلامنتي استريل مي باشد که نقش در کنار هم نگه داشتن بافت هاي مجروح را تا زمان بهبودي انها به عهده دارند .اين نخ هاي معمولا به منم سوزن برلي بخيه زدن بريدگي و يا برش هاي جراحي مورد استفاده قرار مي گيرند و يا اينکه به عنوان شزيان بند (لگاتور) بدون استفاده از سوزن براي گره زدن انتهاي رگ ها و يا مجرا هاي ديگر جهت جلوگيري از خونريزي و يا نشت مايعات ديگر مورد استفاده قرار مي گيرند . نخ هاي بخيه جراحي ممکن است داراي پوششي از چربي-فلوئورو کربنها و سيليکن ها باشند . اين پوش ها براي کاهش خاصيت مويينه و بهبود خواص ديگر انجام ميشود .
نخ هاي چند فيلامنتي ممکن است به صورت صاف يا بافته شده (قيطان)مورد استفاده قرار بگيرد .نوع قيطاني از نظر کارکرد راحت تر بوده و گره پايدارتي دارد
نخ هاي بخيه صاف در مقابل از نظر عبور از بافت راحت تر عمل کرده و همچنين راحت از بافت بيرون کشيده مي شوند . اين نوع نخ ٬کشش بافت با خود را ندارد
▪ نخ هاي بخيه به ۲ گروه تقسيم ميشوند .
۱) نخهاي بخيه قابل جذب
در نوع قابل جذب اجزا ميتواند از هم متلاشي گردد و اين از بين رفتن در لافت بدن صورت مي گيرد و معمولا بعد از دو تا شش ماه ناپديد مي گردد.
۲) نخ هاي بخيه غير قابل جذب
نوع غير قابل جذبدر مقابل تخريب بيلوژيکي مقاوم بوده و به عنوان يک جسم خارجي در محل باقي ميماند تا انکه از محل دور گرديده و يا انکه توسط بافت به بيرون فرستاد ه ميشود .
براي توليد نخ بخيه ممکن است از الياف فلزي٬ الياف طبيعي (کتان٬ابريشم ٬پنبه ) کولاژن و يا روده حيوانات
همچنين الياف مصنوعي استفاده نمود.
در اين بين نخهاي بخيه فلزي قويترين و انواع طبيعي ضعيفترين ميباشند
● نخ هاي تهيه شده از روده حيوانات و کولاژن بازيافته
روده کوچک حيوانات مانند بره و گاو که اساسا از پروتين کولاژن تشکيل ميوشد مورد استفاده نخ بخيه است.اين نوع نخ بخيه که به ندرت براي بخيه زدن پوست مورد استفاده قرار مي گيرد توسط بافت جذب مي گردد .سرعت جذب به نوع بافت بستگي دارد .و تا زماني که نخ هاي بخيه پلي گلوکو ليک اسيد توليد شد به عنوان تنها نخ بخيه قابل جذب به کار مي رفتند.
نخ بخيه کولاژن بازيافته شده از طريق ترريسي تعليق همگن کولاژن خالص تهيه گرديده اند .کولاژن از پي(تاندون) حيوانات گرفته ميشود .کاربرد اين نوع نخ بخيه که ميتوان ان را به صورت بسيار ظريف توليد نمود مربوط به جرا حي هاي چشم است.
● نخ هاي بخيه مصنوعي قابل جذب :
نخهاي بخيه مصنوعي قابل جذب مثل دکسون (Dexon) در سال ۱۹۷۰ از طريق تر ريسي پلي گليکونيک اسيد و سپس کشش ان تهيه گرديدند . اين نوع نخ در مقايسه با نخ هاي تهيه شده از روده از نظر خواص فيزيکي ٬ جذب و بيلوژيکي بسيار يکنواخت تر است و همچنين استحکام گره اوليه ان بالاتر .
● نخ بخيه ابريشمي
اين نوع نخ قابل جذب نيست اما از لحاظ کارکرد در نوع خود بهترين است .اين نوع نخ بعد صمغ گيري شده و به رنگ مشکي در امده و سپس با لايه اي از واکس يا سيکيکن در اورده مي شود .اين نوع نخ اگرجه غير قابل جذب است اما بعد از شش ماه باقي ماندن در بدن ثلث استحکام خود را از دست داده و ممکن است نهايتا کاملا جذب گردد.
● نخ هاي پنبه اي و کتاني
نخ بخيه پنبه اي از تابيدن الياف نسبتا بلند تهيه مي گردد داراي گره اي پايدار بوده و اما ضعيفتر از ساير نخهاست .نخ بخيه کتاني به مقدار زياد کاربرد ندارد از بيشترين کاربردهاي ان مي توان در جراحي هاي روده نام برد.
● نخ هاي بخيه پلي استري
غير قابل جذب هستند.فيلامنت هاي پلي اتيلن تر فتالات ٬ از قويترين نخ هاي بخيه غير قابل جذب به شمار مي رود و استحکام خود را براي مدت زمان طولاني در بدن حفظ مي کند .لذا از اين نوع فيلامنت براي تهيه پروستز هاي لوله اي شکل جهت جايگزين شريان به صورت بافته شده و يا تريکو مورد استفاده قرار مي گيرد.
پوشش نخ ها سيليکون و يا پليمر هاي فلئورو کربني مي باشند.
کابرد نخ هاي پلي استري در جراحي هاي قلب وعروق بسيار متداول است
● نخ هاي بخيه پلي الفيني
فيلامنت هاي پلي اتيلن سنگين و همچنين پلي پروپيلن ايزو تاکتيک از سال هاي اوايل ۱۹۶۰ به عنوان نخ بخيه مورد استفاده قرار گرفته است .اين نوع نخ بسيار بي اثر بوده و بر خلاف پلي اميد ها تحت تاثير تخريبي مايعات بافتي قرار نمي گيرد .استحکام گره نخ پلي اتيلني مشابه نخ ابريشمي است و از نخ پلي پرو پيلني نرم تر است .نخ هاي پروپيلني از نظر استحکام گره ٬ مشابه نايلون بوده و مقاومت بالايي در مقابل خستگي دارد . و در جراحي هاي قلب و عروق مورد استفاده قرار مي گيرد .نخ هاي بخيه پلياتيلني و پلي پروپيلني در تعمير پوست و همچنين برش شکم به کار گرفته مي شوند.

نخ هاي بخيه جراحي ٬ نخ هاي تک و يا چند فيلامنتي استريل مي باشد که نقش در کنار هم نگه داشتن بافت هاي مجروح را تا زمان بهبودي انها به عهده دارند .اين نخ ...

بخيه ، نوعي دوختن است که پزشکان به ويژه جراحان، براي نگاه داشتن پوست و اندام هاي داخلي، رگ هاي خوني و در مجموع، همه بافت هاي بدن انسان پس از آنکه در ا ...

استيل‌ كولين‌ موارد مصرف‌: استيل‌ كولين‌ براي‌ ايجادتنگي‌ كامل‌ و سريع‌ مردمك‌ چشم‌ در مواردي‌مثل‌ جراحي‌ آب‌ مرواريد، پيوند قرنيه‌،برداشتن‌ عنبيه‌ و ...

کشف داروي ايدز توسط محققان ايراني اگرچه درباره آمار شيوع ايدز در ايران، اختلاف نظرهاي فراواني وجود دارد، اما اين دليل نمي‌شود كه محققان ايراني نسبت به ...

دانلود نسخه PDF - نخ‌هاي بخيه