up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله نخوردن صبحانه PDF
QR code - نخوردن صبحانه

نخوردن صبحانه

۹ عادت اشتباه در تغذيه

در دنياي اينترنت پرسرعت، ماشين هاي خودپرداز،اتومبيل هاي تند رو و غذاهاي حاضري، وقت گذاشتن براي حفظ عادتهاي سالم و مناسب غذايي دشوار بنظر ميرسد.
غذاخوردن که پيش ازاين يک اولويت مهم محسوب ميشد،به موضوعي جنبي تبديل گشته است که توجه زيادي به آن نشده و معمولا در لابه لاي کارهاي روزانه ديگر گنجانده مي شود.
گذشته از اين، برخي از عادتهاي غذايي که بتصور شما موجب کاهش وزن مي گردند، در واقع ممکن است منجر به افزايش وزن شوند. خوشبختانه ترک عادتهاي غذايي غلط آسان بوده و وقت زيادي نمي گيرد و موجب خواهد شد تا از زندگي سالم تر و اندامي متناسب تر برخوردار شده و از غذا خوردن بيشتر لذت ببريد.
برخي از اين عادت هاي نادرست بشرح زير مي باشند:
۱) نخوردن صبحانه
▪ اشکال چيست؟
نخوردن صبحانه يک اشتباه بزرگ محسوب ميشود. صبحانه سالم نه تنها باعث افزايش انرژي و بازشدن فکر و ذهن ميگردد، بلکه موجب انتخاب و مصرف مناسب وعده هاي غذايي ديگر در ادامه روز توسط شما خواهد شد.
همچنين خوردن صبحانه ممکن است به شما در مصرف کمتر کالري در ادامه روز کمک نمايد. يک تحقيق دانشگاهي نشان داده که مصرف مقدار کالري مشخص در ابتداي روز اثر سير کنندگي بيشتري نسبت بمصرف همان مقدار کالري در ساعتهاي ديرتر خواهد داشت که اين امر موجب کاهش مجموع کالري مصرفي در روز مي گردد.
راه حل
خوردن صبحانه مناسب احتمال بکارگيري عادتهاي نادرست غذايي را در وعده هاي ديگر کاهش ميدهد. صبحانه را کامل صرف نماييد. از مواد لبني کم چرب، تخم مرغ و نانهاي سبوس دار استفاده کنيد.
۲) غذا خورن پيش از خواب
▪ اشکال چيست؟
اگر ميخواهيد روياهاي شيرين ببينيد، پيش از خواب از غذا خوردن دوري کنيد. با اينکه نتايج قطعي مبني بر افزايش وزن بر اثر خوردن غذا پيش از خواب وجود ندارد، پرخوري، مصرف غذاهاي ادويه دار و چرب، يک تا سه ساعت پيش از وقت خواب منجر به کاهش کيفيت و مدت خواب و موجب کسالت،خستگي وکوفتگي درروزبعدخواهدشد.
خوردن غذاهاي چرب پيش از خواب سبب کند شدن تخليه معده و تشديد سوءهاضمه و مصرف غذاهاي ادويه دار منتهي به صدمات و سوزشهاي قلبي و نيز سوء هاضمه خواهد شد.
راه حل
سعي کنيد حداقل ۴ ساعت قبل از خواب اقدام به خوردن غذا نموده و چنانچه پيش از خواب احساس گرسنگي کرديد مقداري ميوه جات تازه مصرف نماييد.
۳) پرخوري
▪ اشکال چيست؟
شايد اگر پرخوريهاي رايج مربوط به سبزيجات ميشد، متخصصان تغذيه مشکلي با اين نوع خوردن پيدا نميکردند، اما متاسفانه پرخوري معمولا در مورد غذاهاي چرب و نشاسه دار نمودار ميشود. زياده روي در اين نوع مواد غذايي منجر به افزايش وزن و نارضايتي شده و جنبه اجتماعي خوشايندي به دنبال نخواهد داشت.
راه حل
وعده هاي غذايي خود را بجاي ۳ وعده پرحجم، به ۵ يا ۶ وعده کم حجم تر تقسيم کنيد. خوردن غذاهاي سالم و کم حجم حاوي کربوهيدراتهاي کمپلکس و پروتئين درطول روز نه تنها اشتهاي شما را کنترل مي کند، بلکه احتمال پرخوري را نيز کاهش خواهد داد.تعدد وعده هاي غذايي همچنين باعث سوزانده شدن مقدار بيشتري کالري ميگردد چرا که متابوليسم بدن همواره به فعاليت مي پردازد.
۴) گرسنه ماندن
▪ اشکال چيست؟
برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث ميشود وزن بدن بدليل ذخيره سازي چربي افزايش يابد. هنگاميکه براي مدتي طولاني غذا نمي خوريد، بدن شما بدليل محروم ماندن از مواد غذايي دچار آشفتگي ميگردد و در انتها هنگاميکه دوباره شروع به خوردن ميکنيد، بدن شما گمان ميکند که بايد کالري مصرفي را بچربي تبديل نمايد چون نميداند چقدر طول مي کشد که دوباره غذا بخوريد. بنابراين چربيها با شما باقي ميمانند.
راه حل
اگر هدفتان از گرسنگي کشيدن کاهش وزن است بايد در برنامه رژيمي خود تجديد نظر نماييد. بجاي گرسنگي يک برنامه مناسب ورزشي براي خود تعيين نموده و بيشتر به باشگاه برويد.از ميوه جات، سبزي جات، حبوبات، گوشتهاي کم چرب و ماهي استفاده کنيد. سعي کنيد چهار يا پنج بار در هفته طبق يک برنامه منظم ورزش نماييد. بهترين روش کاهش وزن تمرينات مرتب و رژيم غذايي مناسب است و نه محروم کردن بدن از مواد غذايي مورد نياز آنهم به مدت طولاني.
۵) انجام کاري ديگر بهمراه غذا خوردن
▪ اشکال چيست؟
نه تنها پرداختن به کاري ديگر همزمان با غذا خوردن موجب ريخت و پاش آن در اطراف شما مي شود، منجر به پرخوري و در نتيجه افزايش وزن نيز خواهد شد. اگر هنگام تماشاي تلوزيون، صحبت با تلفن و يا بازي ويدئويي مشغول غذا خوردن شويد، اين عوامل خارجي پرت کننده حواس باعث ميشوند شما توجه کمتري به گرسنگي و نشانه هاي سيرشدن که بيان کننده کافي بودن مقدارغذا و احساس سيري ميباشند، بنماييد. بعلاوه وقتي در حين انجام کاري شروع به غذا خوردن ميکنيد، ديگر توان توقف نخواهيد داشت چرا که عمل خوردن تبديل به حرکي غير هوشيارانه و مکانيکي بدون توقف مي شود.
راه حل
سعي کنيد در هر لحظه فقط روي يک چيز تمرکز نماييد. چرخ زدن در آشپزخانه هنگام صحبت با تلفن ايده مناسبي نيست. اگر فقط مي خواهيد دست يا دهانهتان مشغول باشد، سرگرمي غير از مواد خوراکي پيدا کنيد. آدامس بجويد، گيتار بنوازيد
۶) سريع خوردن
▪ اشکال چيست؟
زندگي بسرعت مي گذرد. ولي آيا دوست داريد زندگي شما نيز سريع تمام شود؟ بعيد است. دفعه بعد سعي کنيد غذاي خود را آهسته تر بخوريد چون سريع غذا خوردن کمکي بشما نکرده و برعکس باعث افزايش وزن مي گردد. از زمان شروع غذا تقريبا ۲۰ دقيقه طول ميکشد که علائم سيري به مغز برسند بنابراين اگر شما ظرف ۵ يا ۶ دقيقه غذاي خود را تمام کنيد، مغز فرصتي پيدا نمي کند که به بدنتان بگويد که سير شده ايد و اين باعث زياده خوري و پر کردن معده بيش از مقدار مورد نياز خواهد گرديد.
راه حل
آهسته غذا بخوريد،ريلکس باشيد، خوب بجويد و از مزه غذا لذت ببريد. به اينصورت مغز شما متوجه مي شود که در حال غذا خوردن هستيد بنابراين مي تواند به بدنتان بگويد که سير شده ايد.
۷) آب نخوردن به اندازه کافي
▪ اشکال چيست؟
پوشيده نيست که آب مايعي حيات بخش براي همه موجودات طبيعت از جمله انسان است. نکته جالب اينجا است که ننوشيدن مقدار کافي آب در طول روزمتابوليسم و سوخت ساز بدن را کند نموده و ممکن است باعث اضافه وزن نيز بشود. آب ماده اي ضروري براي فعاليتهاي متابوليک بدن، از جمله سوزاندن کالري،محسوب مي گردد.
راه حل
تا زمانيکه در کوير لوت زندگي نمي کنيد،آب فراواني اطراف شما وجود داشته وبايدزياد از آن بنوشيد. ۸ تا ۱۰ ليوان و اگر ورزش ميکنيد حتي بيشتر از اين مقدار. خوردن آب بجاي انواع نوشانه نيز بسيار مناسب است. نوشابه ها معمولا زودتر احساس تشنگي را نسبت به آب از بين مي بردند و داراي کالريهاي بي ارزش بوده و باعث مي شود بعد از ۳۰ دقيقه مجددا احساس گرسنگي نماييد.
۸) نخوردن ميوه و سبزيجات به مقدار کافي
▪ مشکل چيست؟
بسياري از مواد غذايي مورد نياز بدن در انواع ميوه و سبزي وجود دارند که امتناع از خودن آنها باعث کمبودها و مشکلاتي در بدن خواهد شد.
راه حل
تنها راه تامين مواد معدني و ويتامينهاي مورد نياز بدن، مصرف ميوه و سبزيجات تازه و خالص مي باشد. بنابراين بايد سعي شود اين مواد را جزء لاينفک رژيم غذايي قرار داده و هميشه به مقدار کافي از آنها استفاده نماييد.
۹) خوردن تنقلات هنگام گرسنگي
▪ مشکل چيست؟
خوردن تنقلات هنگام گرسنگي باعث ايجاد عادتهاي غذايي ناسالم ميشوند. استفاده از مواد غذايي کم ارزش و شکم پرکن مانند شکلات، چيپس و پوفک، تنها باعث برهم خوردن رژيم غذايي شده و مشکلاتي را براي بدن به همراه خواهد داشت.
راه حل
با شکم سير از خانه خارج شويد. گرسنگي ممکن است منجر به خريدن و خوردن تنقلات گردد. شکلات، پوفک و چيپس هيچ کدام نمي توانند جاي يک صبحانه، نهار و شام سالم و رضايت بخش را بگيرند.
● خوب بخوريد، خوب زندگي کنيد.
برنامه هاي غذايي ساده و دخيل نمودن خوردني هاي سبک و سالم ميتواند دنيايي از تغييرات در رژيم غذايي ايجاد کند. متناسب بمانيد، انرژي خود را افزايش دهيد و از غذا خوردن لذت ببريد.

براي داشتن روحيه شاد و جسمي سالم صبحانه را فراموش نکنيد. يکي از وعده هاي غذايي مهم که کمتر به آن اهميت داده مي شود صبحانه است درصورتي که لازم است براي ...

هر وقت صبح ها ديرم مي شود، به جاي صبحانه سنتي از غلات صبحانه استفاده مي کنم اما خيلي ها اين خوراکي را در بين برنامه اصلي غذايي شان جاي داده اند و به ط ...

مصرف خامه يا سرشير به همراه چاي شيرين در وعده صبحانه خالي از لطف نيست. اين فرآورده لبني پرچرب زماني لذيذتر مي شود که آن را همراه با شيره خرما، عسل يا ...

● انگور مواد غذائي به قسمتهائي از بدنه ي گياهان و نسوج حيوانات اطلاق مي شود که براي انسان قابل خوردن بوده و معده و روده ي بشر توانا به هضم و جذب آن با ...

کره کشوري است که مردم آن به غذا اهميت فراواني مي دهند و معتقدند مصرف غذاهاي بخارپزشده مفيد است. آنها روغن کنجد زياد مصرف مي کنند و سير و پياز پرمصرف ت ...

«تاريخچه تهيه شيرسويا به ۴هزار سال قبل بازمي گردد که چيني ها توانستند شيرسويا را به روش خانگي توليد کنند... جالب است بدانيد شيرسويا نزد چيني ها از اهم ...

كيفيت غذا مفهوم مهمي است زيرا سليقه عامه در انتخاب غذا به طور گسترده به كيفيت آن بستگي دارد. اين انتخاب براي توليد كنندگان مواد غذايي كه خواستار سود د ...

دانلود نسخه PDF - نخوردن صبحانه