up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله نارکولپسي PDF
QR code - نارکولپسي

نارکولپسي

نارکولپسي چيست؟

نارکولپسي نوعي اختلال خواب است که با خواب آلودگي شديد روزانه و حملات غيرقابل کنترل خواب در طي روز همراه است. اين نشانه ها بايد بيش از سه ماه طول کشيده باشند. سن شايع ابتلا به نارکولپسي۱۵ تا ۳۵ سال است.اين افراد معمولا در زمانها و مکانهاي نامناسب به خواب مي روند. حملات به خواب رفتن ممکن است در هر جا يا هر زمان اتفاق بيفتد و مقاومت در برابر اين حملات خواب بي فايده است. ممکن است اين حملات به دفعات در طول روز رخ دهند. علت ابتلا به اين بيماري کاملا شناخته شده نيست.سابقه خانوادگي از علائم افزايش دهنده خطر ابتلا به نارکولپسي است. آسيب هاي ناشي از وقوع يک حمله ناگهاني خواب در طي فعاليت هاي پرخطر از عوارض احتمالي نارکولپسي است.
علايم شايع نارکولپسي شامل اين موارد است:
۱) نخستين علايم نارکولپسي، نياز شديد و غيرقابل کنترل به خوابيدن در طول روز است. دوره هاي خواب آلودگي بيش از حد روزانه که ممکن است هر ۳ تا ۴ ساعت يکبار رخ دهد.(حمله خواب حالتي است که در آن فرد ميل خيلي زيادي به خوابيدن احساس کند ومجبور شود يک چرت کوتاه بزند.) واين دوره هاي خوابيدن روزانه در حدود ۱۵ دقيقه يا بيشتر طول مي کشد.
۲) دراين دوره ها اغلب پس از ناهار يا خوردن غذا و زماني که بدون تحرک هستيد يا در يک شرايط کسل کننده قرار داريد، خواب به شما حمله مي کند اما در طول تحرک و فعاليت هم ممکن است خواب به سراغ شما بيايد. براي مثال، در حال رانندگي، در حال گفت وگو و صحبت کردن با کسي نياز شديد و ناگهاني به خواب پيدا مي کنيد، خواب آلودگي بيش از حد، موجب کاهش ميل جنسي يا ناتواني جنسي ميشود.
۳) توهمات خواب: ممکن است در هنگام بيدار شدن يا شروع حمله خواب ديده ها و شنيده ها يا ديگر حس هاي فرد مختل شده و دچار توهم ديداري و شنيداري شود.
۴) فلج خواب:حالتي است که فرد در ابتداي بيدار شدن يا خواب آلود شدن قادر به حرکت يا صحبت نباشد و ممکن است از چند ثانيه تا چند دقيقه طول بکشد.
۵)کاتاپلکسي: حملات کاتاپلکسي به صورت از دست دادن ناگهاني قدرت عضلاني قبل از بيداري کامل است که ممکن است به صورت زمين خوردن بيمار رخ دهد. اين عارضه در بيش از ۶۰ درصد بيماران نارکولپسي ديده مي شود و ممکن است از چند ثانيه تا نيم ساعت ادامه يابد.
اين بيماري با گرفتن شرح حال باليني تشخيص داده مي شود. پزشک ممکن است يک تشخيص اوليه از نارکولپسي را براساس خواب آ لودگي روزانه شما مطرح کند و براي مطالعات و سنجش بيشتر شما را نزد متخصص خواب بفرستند.ممکن است بررسي وضعيت خواب با انجام پلي سومنوگرام توصيه شود که در آن تغييرات خاص نوار مغز در حين خواب مشخص مي شود. همچنين يک آزمايش تاخير خواب، تعيين مي کند که خواب رفتن در طول روز چه مدت طول مي کشد. ممکن است از شما خواسته شود که هر دو ساعت چهار تا پنج خواب کوتاه داشته باشيد. به اين صورت متخصص خواب، الگوي خواب شما را مشاهده مي کند. براي درمان نيز اغلب از ترکيب داروها و تطبيق سبک زندگي براي کنترل نارکولپسي استفاده مي شود. هدف آن است که آمادگي شما در فعاليت هاي روزانه از جمله در محل کار، مدرسه و حين رانندگي افزايش يابد. درمان دارويي نارکولپسي با استفاده از داروهاي محرک، مواد افينيل و داروهاي ضد افسردگي قابل اصلاح است.
اين بيماري درمان قطعي ندارد. بعد از تشخيص ، پزشک مي تواند با برنامه درماني شامل در نظر گرفتن زمان هاي خواب منظم در طي روز به همراه داروهايي براي کمک به مهار خواب آلودگي مشکلات بيمار را تا حد قابل توجهي کاهش دهد و کيفيت زندگي وي را بهبود بخشد. ورزش گاهي ممکن است موثر باشد. بهتر است از فعاليت هايي که خواب ناگهاني طي آنها خطر ناک است، مانند کارکردن با برخي ماشين آلات يا رانندگي هاي طولاني اجتناب شود.درمان دارويي ممکن است تناوب حملات خواب را کاهش دهد.براي درمان بيشتر از داروهاي محرک مانند متيل فنيديت که سطح هوشياري روزانه را افزايش مي دهد استفاده مي شود. گاهي از دارو هاي ضدافسردگي نيز براي کنترل برخي علائم استفاده مي شود.
تغيير روش زندگي هم در کنترل علايم نارکولپسي و انجام راحت تر کار و فعاليت هاي اجتماعي کمک مي کند:خوابيدن و بيدار شدن در يک ساعت مشخص،وقت زيادي از شب را خوابيدن،تنظيم برنامه براي ۱۰ تا ۱۵ دقيقه چرت زدن در روز،هر وقت احساس خواب آلودگي داريد، فعاليت خود را متوقف کنيد و يک چرت بزنيد،نوشيدن به ميزان مناسب چاي و قهوه به شما کمک مي کند که در طول روز بيدار بمانيد،خوردن غذاي سبک در طول روز و اجتناب از مصرف غذاي سنگين درست پيش از فعاليت هاي مهم،با همکاري پزشک خود برنامه دارويي را طوري تنظيم کنيد که بتوانيد حين رانندگي، بيشترين سطح هوشياري را داشته باشيد.
درباره شرايط خود به کارمندان و همکاران خود بگوييد تا آنها شما را تنبل خطاب نکنند.

بعضي ها در هر لبخند، يک رديف دندان سياه در دهانشان نمايان مي شود. خيلي ها در چنين مواقعي، اولين حدسشان اين است که طرف، معتاد است... به بازار آمدن مواد ...

سازمان ملل، ۲۵ نوامبر ۲۰۱۰ با انتشار گزارشي درباره افزايش چشمگير توليد، قاچاق و مصرف مواد مخدر مصنوعي در آسياي شرقي هشدار داد. در اين گزارش آمده که طي ...

دانلود نسخه PDF - نارکولپسي