up
Search      menu
اجتماعی,سیاسی :: مقاله مُد PDF
QR code - مُد

مُد

۶ مُد مردم آزار

باشيد که از هر نوع مُدي در هر سبک و سياقي پيروي مي کنند و سالم بودن يا نبودنش برايتان اهميت چنداني نداشته باشد اما اين موضوع براي بسياري از طرفداران مد چندان هم بي اهميت نيست؛ چراکه اين روزها در مراسم هفته هاي مُد، اصطلاح جديدي به گوش مي خورد؛ اصطلاحي تحت عنوان «مدهاي خطرناک». اين نوشته، شما را با تعدادي از اين مدهاي خطرناک آشنا مي کند...
اغلب منتقدان مدهاي خطرناک بر اين باورند که اين روزها طراحان مد و زيبايي کمتر توجهي به سلامت افراد دارند و بيشتر طراحي ها به گونه اي مشتري پسند است و نوجوانان و جوانان با هر نوع طرز فکري به سمت اين طرح ها گرايش پيدا کنند. در عين حال، اين روزها تبليغات گسترده توسط رسانه هاي خاص باعث شده تا پيروي از مد به طور کورکورانه اي توسط گروه خاصي از جوانان و حتي ميانسالان انجام شود. از طرف ديگر، بالا رفتن سطح توقع ها از صنعت مد و گرايش افراطي افراد به مدهاي عجيب و غريب، طراحان مد را وادار به توليد محصولاتي ضدسلامت مي کند.
مايکل جرارد، منتقد مجله مد نيويورک، معتقد است: «چند سالي است که جوانان و نوجوانان، خودشان هم نمي دانند به چه نوع مدي علاقه مندند و خيلي زود از انواع مدها خسته مي شوند و ترجيح مي دهند به سراغ مدهاي عجيب و غريب بروند.» البته در اين بين نمي توان نقش هنرپيشه ها و افراد مشهور دنياي هاليوود و غرب را ناديده گرفت؛ چراکه اغلب طراحان مد سعي در راضي نگه داشتن اين طرفداران خود دارند تا به عنوان الگو، خواسته يا ناخواسته، در جامعه تبليغ کنند و بازار فروش بزرگي را براي دست اندرکاران صنعت مد رقم بزنند.
مايکل جرارد مي گويد: «اصولا پيروي از مد اعتيادآور است و اگر به دنياي مد وارد شويد، به ندرت توان خارج شدن از آن را خواهيد داشت و گوش کردن به اخبار دنياي مد و پيگيري مباحث مربوط به آن و خريد ژورنال هاي بعضا گران قيمت با زندگي روزمره شما عجين خواهد شد.»
۱) خطر کفش هاي پاشنه بلند و نوک تيز
متخصصان معتقدند بلندي پاشنه کفش خانم ها بايد حداکثر ۳ سانتي متر باشد و کفش بايد به نوعي طراحي شود که پنجه پا به راحتي داخل آن قرار گيرد و پا هيچ فشاري را متحمل نشود؛ اما چه تعدادي از خانم هاي طرفدار چنين پاپوشي خواهند بود؟ خيلي از خانم ها دلشان مي خواهد با پوشيدن اين کفش ها بلندتر و زيباتر به نظر برسند ولي پزشکان مي گويند پوشيدن مداوم اين کفش ها باعث آسيب ديدگي و بدشکلي انگشتان پا، به ويژه شست پا، مي شود. از طرفي، انقباض تاندون آشيل و بروز مشکلات شديد هنگام راه رفتن نيز از ديگر عوارض اين مد خطرناک است. همچنين پوشيدن کفش پاشنه بلند فشار زيادي را به کمر وارد مي کند و در طولاني مدت باعث کمردردهاي شديد خواهد شد.
۲) خطر شلوار جين تنگ
با فرا رسيدن فصل زمستان، شلوارهاي جين تنگ دوباره مد مي شوند و به گفته متخصصان صنعت مد و زيبايي، پوشيدن چکمه هاي بلند و نيمه بلند فقط و فقط با شلوارهاي جين تنگ همخواني دارد و به اصطلاح، ست مي شود. اين در حالي است که پوشيدن اين شلوارها مي تواند باعث عفونت مثانه خانم ها شود که از نشانه هايش خارش و تکرر ادرار است. از طرف ديگر، محققان دانشگاه پورتلند معتقدند از آنجا که در اين لباس ها امکان تبادل هوا وجود ندارد، شانس رشد قارچ ها نيز افزايش پيدا مي کند و محيطي تاريک و مرطوب زمينه را براي رشد سريع قارچ ها در کشاله ران فراهم مي آورد که با خارش و قرمزي پوست همراه است.
۳) کيف دستي هاي بزرگ و سنگين
اگرچه مد است که کفش هاي پاشنه بلند با کيف هاي دستي بزرگ، ست شوند اما کيف دستي هاي بزرگ و سنگين هم براي خانم ها مشکل آفرين هستند؛ چراکه حمل اين کيف ها باعث کمردرد مي شود. پزشکان توصيه مي کنند که اگر چنين کيف دستي اي داريد، هر چند ساعت، آن را از اين شانه تان روي آن يکي بيندازيد تا فشار روي يک شانه نباشد زيرا حمل طولاني اين وسايل باعث درد عضلاني مي شود. در واقع بهترين روش حمل کيف دستي، انداختن آن به صورت کج است؛ طوري که بند آن روي يک شانه و خودش در طرف ديگر بدن باشد.
۴) شکلاتي شدن به قيمت سرطان
برنزه شدن به کمک نور آفتاب و حتي استفاده از دستگاه هاي سولاريوم نيز سال هاست که طرفداران زيادي در ميان جوانان پيدا کرده است. البته از زماني که رابطه بين سرطان پوست و نور آفتاب ثابت شد، تلاش هاي بسياري براي طراحي و ساخت دستگاه هاي جديدي که بدون نياز به نورآفتاب، پوست را برنزه کنند، انجام گرفت که سرانجام به ساخت اتاقک هاي کوچکي که داراي چراغ هاي نور ماوراي بنفش هستند (سولاريوم) و ابداع روش هاي برنزه شدن با مواد شيميايي انجاميد. در اين دستگاه ها معمولا از اشعه ماوراي بنفش نوع A استفاده مي شود. اگرچه به تازگي از نوع B اشعه ماوراي بنفش نيز در اين دستگاه ها استفاده شده است. قرارگرفتن در اين دستگاه اثراتي مانند قرارگرفتن در زير نور آفتاب را دارد و با همان مکانيسم، پوست را برنزه مي کند ولي به دليل اثرات مضر اين کار بر سلامت انسان، سازمان بهداشت جهاني، استفاده از اين دستگاه را محدود کرده است؛ زيرا استفاده مداوم از دستگاه هاي سولاريوم موجب سرطان هاي خطرناک پوست (مانند ملانوماي بدخيم) مي شود. همچنين اين دستگاه، پيري زودرس پوست و چين وچروک پوست را نيز به ارمغان مي آورد و اثرات مخربي بر سيستم ايمني بدن خواهد داشت.
۵) چکمه هاي آنچناني
بسياري از چکمه هاي پاييزي و زمستاني که در فروشگاه هاي کيف و کفش به فروش مي رسند، در ظاهر بسيار زيبا اما حقيقتا غيراستاندارد هستند زيرا کف آنها صاف و فاقد هرگونه انحناي هماهنگ با قوس کف پاست و پوشيدن آنها کمردرد، ساييدگي مفصل زانو و درد پنجه پا را به ارمغان مي آورد. در عين حال، نوک تيز بودن آنها نيز موجب مي شود تا در بسياري از مواقع شاهد فرو رفتن ناخن به داخل گوشت باشيم.
۶) موهايتان را آزار ندهيد
در سال هاي اخير، در هر فصل، شاهد مد شدن رنگ موي خاصي هستيم و بسياري از طرفداران مد نيز از اين قافله عقب نمي مانند. به عنوان نمونه، فصل بهار رنگ موي عسلي مد مي شود و تابستان، ديگر اين رنگ مد نيست و موها بايد فر و به کمک مواد شيميايي و پودرهاي دکلره، دودي شوند اما با رسيدن فصل سرما دوباره بايد از شر اين رنگ خلاص شد و به سراغ رنگ هاي زيتوني تيره رفت. در عين حال، موهاي فر ديگر براي زمستان جذاب نيست و موها بايد به کمک اتوي مو صاف شوند و اين مهم نيست که چه آسيبي به موها مي رسد؛ چراکه موي صاف و لخت مد شده و نمي توان از مد پيروي نکرد! البته نمي توان خطر استفاده مداوم از سشوار، بابيليس، حالت دهنده هاي مو، ژل و واکس مو را نيز ناديده گرفت؛ چراکه کمترين آسيب آنها، ريزش شديد موهاست.

دانلود نسخه PDF - مُد