up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله ميگرن PDF
QR code - ميگرن

ميگرن

سردردهاي ميگرني،علايم و روش‌هاي درمان

به جرات مي توان گفت كه تقريباً همه مردم در مرحله اي از زندگي خود مبتلا به سردرد مي شوند. براساس برخي از آمارها،90 درصد مردان و95 درصد از زنان در طول حيات خود سردرد را تجربه كرده اند.
يك سردرد شديد مي تواند تمامي ابعاد زندگي يك فرد را تحت الشعاع خود قرار داده و باعث غيبت در محل كار يا تحصيل شود. علت ايجاد سردرد، تحريك گيرنده هاي حساس به درد در اطراف سر و گردن و درون جمجمه است. اين گيرنده ها ممكن است در بيماري هاي مختلفي مثل ميگرن، مننژيت، افزايش فشار درون جمجمه و خونريزي مغزي تحريك شوند. شديدترين سردردها در مننژيت هاي چركي (سرسام) و تحريكات پرده مغز ديده مي شود كه علت آن گرفتاري تعداد بيشتري از گيرنده هاي حس درد است.
شايع ترين سردرد Tension Headache يا سردرد تنشني است كه حدود90 درصد از سردردها را شامل مي شود. اين سردرد، در خانم ها بيش از آقايان ديده مي شود و به طور معمول زمان پيدايش آن سنين ميانسالي است. سردرد ملايم تا متوسط، احساس فشار، درد وحالت سري در گيجگاه ها پشت، سر و گردن و نواحي دو طرف پيشاني از خصوصيات اين نوع سردرد مي باشد. گاهي درد به طور فشرده در تمام سراحساس مي شود و بيمار احساس مي كند يك كاسه سفت آهني روي سرش قرار داده اند. در اين بيماري فرد تهوع ندارد. اين سردرد30 دقيقه تا7 روز ممكن است طول بكشد. اضطراب و افسردگي، نقش عمده اي در پيدايش اين نوع سردرد دارد. گاهي درد با خنديدن، صحبت كردن زياد و گريه كردن آغاز و يا تشديد مي شود. اين بيماري براي فرد آزار دهنده نبوده و بيشتر توسط مُسكن هاي معمولي تسكين مي يابد.
ميگرن، سردرد دوره اي
ميگرن يكي از شايع ترين علل مراجعه افراد به پزشكان است و بعد از سردرد تنشني شايع ترين نوع سردرد در همه جوامع بشري به شمار مي رود. به طوري كه12 تا15 درصد مردم جهان از آن رنج مي برند. ميگرن سردردي است دوره اي با زمينه ارثي و خانوادگي كه در كودكي، نوجواني و يا اوايل بزرگسالي آغاز مي شود ولي اوج پيدايش نشانه هاي آن، در سنين20 تا35 سالگي است.
آمار نشان مي دهد كه ميانگين سن شروع ميگرن در زنان ايراني24 سالگي و در مردان،22 سالگي مي باشد. ميگرن در خانم ها شيوع بيشتري دارد و نسبت ابتلاي زنان به مردان3 به يك است. ولي در پسربچه ها بيشتر از دختربچه ها ديده مي شود. آمار نشان مي دهد، در ايران84 4 درصد افراد مبتلا به ميگرن را خانم ها و15 6 درصد از آنها را آقايان تشكيل مي دهند. در ميگرن ميزان درد از خفيف تا شديد متغير بوده و ممكن است با يك يا چند نشانه از قبيل گريز از روشنايي، گريز از صدا، گزگز اندام ها، احساس ضربان در سر، تهوع و استفراغ، اختلال خواب و افسردگي همراه باشد. سردرد با فعاليت تشديد مي شود و با افزايش سن، دفعات و شدت آن كاهش مي يابد.
به طور معمول ميگرن تا30 الي40 سالگي ادامه پيدا مي كند و اولين علائم ميگرن به ندرت بعد از50 سالگي رخ مي دهد. شروع سردرد مي تواند از ناحيه گيجگاهي، پيشاني يا پشت سر باشد. گاهي بيمار نمي تواند نقطه خاصي را براي آغاز درد بيان كند ولي در بيشتر موارد در اين بيماري درد در يك نيمه سر وجود دارد و تنها در30 درصد موارد سردرد دوطرفه است. گاهي نيز درد در پشت چشم ها احساس مي شود. طول مدت سردرد از4 تا72 ساعت متغير است. بسياري از افراد ترجيح مي دهند هنگام شروع درد با يك دستمال سر خود را محكم ببندند كه اين مساله در بهبودي سردرد آنها موثر است. ميگرن در هنگام حاملگي، در85-75 درصد موارد خود به خود بهبود مي يابد و گاهي فقط هنگام پريود ماهانه بروز مي كند.
انواع ميگرن
مكانيسم ايجاد ميگرن ناشناخته است. ولي در بيماران ميگرني مصرف قرص هاي ضد بارداري، بي خوابي، استرس هاي روحي، بوهاي تند وتحريك كننده، برخي ادكلن ها، بعضي غذاها و استحمام طولاني مدت به آغاز سردرد منجر مي شود. افراد ميگرني شخصيتي وسواسي و تحريك پذير دارند و در برابر استرس آسيب پذيرتر از ديگران هستند.
گاهي در روزهاي پيش از آغاز سردرد ميگرني، فرد به يكي از حالات زير مبتلا مي شود: كم اشتهايي، پراشتهايي، تمايل به خوردن خوراكي هاي خاص، زود عصباني شدن، خوشحالي بي مورد. اختلال در خواب، خميازه كشيدن پي در پي و آروغ زدن.
بر اساس وجود يا فقدان «اورا» (پيش درآمد) سردردهاي ميگرني به دو نوع مهم تقسيم مي شوند:
ميگرن با «او را» (پيش درآمد)
اين گونه سردرد كه ميگرن كلاسيك نيز ناميده مي شود بيشتر جنبه ارثي دارد. ابتدا «اورا» و سپس سردرد بروز مي كند. «اورا» نشانه هاي عصبي برگشت پذيري هستند كه به دليل اسپاسم عروق مغزي پديد مي آيند و به گونه هاي مختلفي توسط فرد بيان مي شوند. مثلاً به صورت تار شدن ديد، پيدايش لكه هاي سياه يا پديدار شدن خطوط نوراني زيكزاكي در جلوي چشم ها بروز مي كند. «اورا» در اندام ها به صورت گزگز يا كرختي و سنگيني يك نيمه بدن بروز مي كند. گاهي نيز مي تواند به صورت سرگيجه و اختلال تكلم، خود را نشان دهد.
در پي «اورا» كه مدت آن5 تا30 دقيقه است سردرد خفيف تا شديدي بروز مي كند كه به طور معمول در يك نيمه سر متمركز است و در بيشتر موارد با احساس ضربان درون سر همراه است و گاهي شدت آن به اندازه اي مي رسد كه بيمار بايد همه كارهاي خود را كنار گذاشته و به مكان تاريك و ساكتي پناه ببرد.
در اين بيماري معمولاً پس از خوابيدن، سردرد برطرف مي شود. در برخي گونه هاي مقاوم بيماري ممكن است بيمار چندين روز از سردرد رنج ببرد و اقدامات دارويي به او كمكي نكند.
ميگرن بدون «اورا»
اين نوع ميگرن شايع ترين نوع ميگرن است كه جنبه ارثي آن كمتر است و بيشتر در بيماران بالاي40 سال رخ مي دهد. نشانه هاي باليني اين نوع ميگرن، با ميگرن كلاسيك تفاوت چنداني ندارد و اقدامات درماني آن نيز مانند ميگرن با پيش درآمد است.
بعد از متوقف شدن سردرد ميگرني، فرد احساس خستگي و درد عضلاني مي كند و به استراحت احتياج دارد.
پيشگيري و درمان ميگرن
پيشگيري از ميگرن با داروها و توصيه هاي غير دارويي امكان پذير است.
عوامل زير سبب پيدايش سردرد ميگرني مي شوند و فرد ميگرني بايد از آنها بپرهيزد:
مصرف قرص هاي ضدبارداري، عطر و ادكلن هاي تند، اختلال خواب (بي خوابي، پرخوابي و يا از خواب پريدن)، استرس، غذاي چرب، مشروبات الكلي، پنير مانده، سُس، شكلات، گوجه فرنگي، پياز و پيازچه، ضربه هاي شديد و ناگهاني به سر، رفتن به مكان هاي شلوغ، استحمام طولاني، هواي گرم، رفتن به محيط هاي بسيار روشن (روزهاي برفي)، مصرف برخي داروها.
تجويز داروها به منظور پيشگيري از بيماري ميگرن، تا حد زيادي به سليقه و تجربه پزشك و فركانس حملات ميگرن بستگي دارد. به عنوان مثال اگر فردي در سال فقط دوبار دچار سردرد ميگرني شود لازم نيست كه به مدت طولاني از داروهاي پيشگيري كننده استفاده كند. تعداد داروهاي پيشگيري كننده از ميگرن بسيار زياد است ولي به طور كلي براي بيماراني كه هر دو تا سه ماه يك بار دچار ميگرن مي شوند، مي توان درمان دارويي را آغاز كرد.
هر گونه مسكني ممكن است در آغاز سردرد تجويز شود ولي در هر بيمار يك نوع مسكن موثر واقع مي شود. براي رفع حالت تهوع نيز درمان خوراكي يا عضلاني ضد استفراغ توصيه مي شود.
گاهي گذاشتن پارچه خنك يا كيسه آب سرد روي سر نيز مفيد واقع مي شود.
روش هاي غير دارويي كه در بين حملات به كار مي روند شامل Relaxation ، طب سوزني Electrotherapy و ماساژ مي باشد.

ميگرن يکي از انواع سردرد است که اگر گريبانگيرتان شود، آن قدر آزارتان مي دهد که گاهي از شدت درد، شما را به تهوع و استفراغ دچار مي کند. سردردهاي ميگرني ...

اگر هنگام ابتلا به ميگرن ساير علائم خطرناکي که در زير به آنها اشاره خواهد شد در شما مشاهد شود ممکن است مشورت با پزشک نتايج بهتري را براي شما به ارمغان ...

بيش از 90 درصد افراد در طول عمر خود، سردرد را تجربه کرده اند.اکثر سردردها مدت زمان کوتاهي طول مي کشد. براي مثال ، سردردي که به علت يک بيماري عفوني ايج ...

سردرد، درد يا احساس ناراحتي در سر، پوست سر يا گردن است. سردردهاي جدي و خطرناک بسيار نادرند و اکثر آنها با تغيير سبک زندگي، مصرف دارو و يادگيري تکنيک ه ...

اما بيماري ميگرن چيست؟ ميگرن، حالت پيچيده اي است مركب از سردردهاي دوره اي كه به طور معمول در ناحيه تمپورال و يكطرفه بوده و غالباً باتحريك پذيري، تهوع، ...

از بين انواع مختلف درد، سردردها شايع ترين دردها به شمار مي روند. در همين ارتباط مصرف انواع مسکن ها براي تسکين درد در ايران مطابق بررسي هاي انجام شده چ ...

فعاليت اجتماعي زنان در کنار مسئوليت هايي که در زمينه تربيت فرزندان و انجام امور روزمره دارند زنان را در جوامع امروزي به افرادي با دو نقش تبديل کرده که ...

يکي از شايع ترين علل مراجعه به کلينيک ها و حتي اورژانس هاي اطفال، درد شکم abdominal pain مي باشد و بررسي علت دل درد و تشخيص موضع درد تا زماني که قدرت ...

دانلود نسخه PDF - ميگرن