up
Search      menu
صنعت و مکانیک :: مقاله ميکرو پرسوسور PDF
QR code - ميکرو پرسوسور

ميکرو پرسوسور

تاريخچه ي ميکرو پرسوسور

تغيير سيستم هاي مکانيکي و برقي به سيستم هاي الکترونيکي در بيشتر تکنولوژي هاي عمده، سيستم هاي الکترونيکي جايگزين بخش هاي مکانيکي شده و از آن پيش افتاده اند. سيستم تلفن در اصل مجموعه اي از اجزاي مکانيکي (يعني سيستم شماره گير) بود که در آن حرکت فيزيکي به علائم الکتريکي تبديل مي شد. با وجود اين، امروزه تلفن تماماً الکترونيکي است ؛ امروزه چاپ الکترونيکي شده است. تلويزيون، کامپيوتر و بسياري از ابزارهاي ديگر نيز که در زندگي روزمره از آن استفاده مي کنيم همين گونه اند. سيستم هاي الکترونيکي مسلماً يک سره بر تکنولوژي فکري متکي هستند زيرا محاسبات رياضي و نوشتن نرم افزار و برنامه ها کارکرد آنها را ممکن مي گرداند.
يکي از برجسته ترين تغييرات، کوچک شدن وسايلي است که هادي برق هستند يا تکانه هاي برقي را منتقل مي کنند. وسايل اوليه مانند لامپ هاي خلاء که در راديوهاي قديمي ديده مي شود حدود ۵ تا ۱۰ سانتي متر ارتفاع داشتند. اختراع ترانزيستور تغييري شگرف را به دنبال داشت: توانايي توليد وسايل ميکروالکترونيک با صدها کارکرد از جمله کنترل، تنظيم، هدايت و حافظه که ميکروپرسسورها به اجرا درمي آورند. در آغاز هر تراشه ۴ کيلو بايت حافظه داشت که بعدها به ۸، ۱۶، ۳۲، ۶۴ کيلو بايت افزايش يافت و امروزه سازندگان ميکروپروسسور تراشه هايي توليد مي کنند که ظرفيت ذخيره سازي آنها چندين مگابايت يا حتي گيگا (ميليارد) بايت است.
امروزه يک تراشه ي ريز سيليکني(ميکروپروسسور) حاوي مدارهاي الکترونيکي داراي صدها هزار ترانزيستور و همه ي اتصالات لازم و بهاي آن فقط چند دلار است. مداربندي روي اين تراشه مي تواند خود ميکروکامپيوتري باشد با ظرفيت پردازش ورودي خروجي و حافظه ي دستيابي تصادفي و... .
● اولين ميکروپروسسور:
پس از پيدايش الکترونيک ديجيتال و جنبه هاي جذاب و ساده طراحيهاي ديجيتال و کاربردهاي فراوان اين نوآوري، با تکنولوژيهاي SSI , MSI ، ادوات الکترونيک ديجيتال، مانند قطعات منطقي به بازار ارائه شد. شرکت تگزاس اولين ميکروپروسسور ۴ بيتي را با فن آوري ۲SI طراحي و عرضه نمود که بعنوان بخش اصلي ماشين حساب مورد استفاده قرار گرفت و اين گام اول در پيدايش و ظهور ميکروپروسسورها بود.
● BIOS و کاربرد ميکروپرسسور در کامپيوتر :
يکي از متداول ترين کاربردهاي Flash memory در سيستم ابتدايي ورودي خروجي (basic input output system) کامپيوتر است که معمولاً به BIOS شناخته مي شود. وظيفه BIOS که تقريباً روي هر کامپيوتري وجود دارد،آن است که مطمئن شود تمام قطعات و اجزاي افزاري يک کامپيوتر در کنار يکديگر به درستي کار مي کنند . هر کامپيوتري در قلب خود براي پردازش درست اطلاعات شامل يک ميکروپروسسور است . ميکروپروسسور قسمت سخت افزاري کار است. براي انجام درست کار ، به نرم افزار نيز احتياج است. هر کاربري با دو نوع نرم افزار آشنا است:سيستم عامل و نرم افزارهاي کاربردي. BIOS نوع سوم نرم افزاري است که کامپيوتر شما براي اجراي درست به آن نيازمند است.
BIOS چه کاري انجام مي دهد؟ نرم افزار BIOS مجموعه اي از وظايف مختلف را بر عهده دارد، ولي مهم ترين آنها اجراي سيستم عامل است. وقتي يک کامپيوتر روشن مي شود، ميکروپروسسور سعي مي کند اولين دستورات را اجرا کند. ولي نکته در اين است که اين دستورات بايد از جايي به ميکروپروسسور اعلام شود. گرچه سيستم عامل روي هارد وجود دارد، ولي ميکروپروسسور نمي داند اطلاعات در آنجاست. BIOS دستورات اوليه را براي اين دسترسي به ميکروپروسسور اعلام مي کند.
● کاربرد ميکروپروسسوردرانواع کارتهاي هوشمند :
کارتهاي هوشمند (DRAC|TRAMS) کارتهايي هستند که از يک قسمت پلاستيکي تشکيل گرديده اند که در داخل آنها يک چيپ ميکروپروسسور ( PIHCROSSECORPORCIM) قرار دارد و اطلاعات لازم روي اين چيپها قرار مي گيرند. ميزان و تنوع اطلاعاتي که در کارت ذخيره مي گردد، به توانايي چيپ داخل آن بستگي دارد.
انواع مختلف کارتهاي هوشمند که امروزه استفاده مي شود، کارتهاي تماسي ، بدون تماسي و کارتهاي ترکيبي هستند.
کارتهاي هوشمند تماسي بايستي در داخل يک کارت خوان قرار داده شوند. اين کارتها يک محل تماس روي صفحه دارند که تماسهاي الکترونيکي را براي خواندن ونوشتن روي چيپ ميکروپروسسور )زماني که در داخل کارت خوان قرار دارد(، فراهم مي آورد. نمونه اين کارتها در زندگي روزمره بسيار به چشم مي خورد.
کارتهاي بدون تماس ، يک آنتن سيم پيچي درون خود دارا هستند که همانند چيپ ميکروپروسسور درداخل کارت ، گنجانده شده است . اين آنتن دروني اجازه انجام ارتباطات و ردوبدل کردن اطلاعات را فراهم مي آورد. براي چنين ارتباطي ، بايستي علاوه بر اينکه زمان ارتباطکاهش يابد، راحتي نيز افزايش پيدا کند..
کارتهاي ترکيبي ، به عنوان هم کارتهاي تماسي و هم کارتهاي بدون تماس عمل مي کنند و در حقيقت داخل اين نوع کارتها هم چيپ الکترونيکي و هم آنتن وجود دارد وچنانچه کارت خوان وجود داشته باشد از کارت خوان مي توان استفاده کرد و چنانچه وجود نداشته باشد، از آنتن کارت مي توان ارتباط را برقرار کرد.
شايد اين سوال پيش آيد که چرا از کارتهاي هوشمند(کارتهاي حافظه دار) به جاي کارتهاي مغناطيسي استفاده مي شود؟
پاسخ اين است که ذخيره سازي اطلاعات در کارتهاي هوشمند و ميکروپروسسور دارهزار مرتبه بيشتر ازکارتهاي مغناطيسي است . مزيت ديگر اينکه اين کارتها از سرعت ذخيره سازي بالا ومکانيسم هاي ايمني قويتري برخوردارند.
ميکروپروسسور درکنترل فرکانس :
۵۲۰B يک دستگاه فرکانس متوسط است که بوسيله ميکروپروسسور کنترل مي شود، داراي نمايشگر LCD يا (Liquid Crystal Display و دو خروجي مي باشد.
کنترل هاي تاچ سوييچ و نمايشگر LCD اين امکان را به استفاده کننده مي دهد که با سرعت و دقت پارامترها را انتخاب کرده و بر روي نمايشگر LCD به وضوح مشاهده نمايد. تراپيست به سرعت با کنترل ها آشنا شده و از سهولت استفاده در درمانهاي کلينيکي لذت خواهد برد.
خصوصيات منحصر به فرد :۵۲۰B مانند هر دستگاه اينترفرنشيال مي تواند به صورت دو الکترودي، چهار الکترودي، چهار الکترودي با سيستم وکتوراسکن مورد استفاده قرار گيردوآن به خاطر کنترل آن به وسيکه ي ميکروپروسسور است. اما آنچه اين دستگاه را متمايز مي سازد جريان هاي کاملاً اختصاصي است.
ميکرو پروسسور در دستگاههاي کارت خوان :
اين سيستم با استفاده از کارت-بليت هوشمند بدون تماس قادر به ثبت اعتبار مالي و ديگر اطلاعات دارنده کارت مي باشد. و موارد استفاده ي آنها در اين مکانهايي است .
▪ مترو، اتوبوسراني، عوارض اتوبان
▪ تعاوني فرهنگيان، تسهيلات رفاهي و بُن کارمندي
▪ مراکز تفريحي و باشگاههاي ورزشي
▪ شناسنامه پزشکي بيمار
▪ سلف سرويس دانشگاهها و ادارات
▪ پارکينگها
▪ کارت تلفن،
▪ پارکومتر،
▪ جايگاههاي سوختگيري
□ مشخصات سخت افزاري دستگاه:
ميکروپروسسور: ۱۶ بيت
▪ پردازنده رمزنگار کمکي
▪ ارتقاء خودکار نرم افزاري با فلاش بايوس (منحصر بفرد در ايران)
▪ حافظه: ۵۱۲Kb اصلي و ۵۱۲Kb براي Bios
▪ بازسازي هوشمند اطلاعات کارت
▪ سازگاري ساختار کارت با استاندارد بين المللي
▪ ذخيره سازي دوگانه اطلاعات براي بازيافت اضطراري
▪ رابط: RS۲۳۲, RS۴۲۲ و مودم (RS۴۸۵ بنا به سفارش)
▪ پورت چاپگر
▪ مجهز به UPS داخلي جهت کار هنگام قطع برق
▪ باتري پشتيبان براي نگهداري اطلاعات
▪ ۲ رله براي کنترل چراغ سبز و قرمز (و آژير)
▪ نمايشگر با کيفيت FSTN داراي لامپ پس زمينه
□ امکانات جانبي:
▪ اتصال به راه بند،
▪ نمايشگر بزرگ بيروني،
▪ صفحه کليد بيروني
□ مشخصات کارت:
▪ چيپ MIFARE
▪ ابعاد: ISO ۷۸۱۶
▪ حافظه: ۱۰۲۴ بايت (*۸ BIT) EEPROM
▪ عمر خدماتي چيپ: ۱۰۰۰۰۰ بار نوشتن،
▪ ۱۰ سال حفظ اطلاعات

اساس عملکرد ميکروسکوپ انتقال الکتروني (Transmission Electron Microscope) که به اختصار به آن TEM گويند مشابه ميکروسکوپ هاي نوري است با اين تفاوت که بجا ...

ميکروکنترلر سيستم هاي مبتني بر ميکروکنترلر بلوك دياگرام سيستم مبتني بر ميکروکنترلر ملزومات سخت افزاري و اجزاء داخلي سيستمهاي مبتني بر ريزپردازنده ها م ...

موضوع ميکرو لنزيگ به نظر مي رسد که مبحث جديدي در علم ستاره شناسي باشد اما واقعيت امر اين است که اين روش عمري طولاني دارد. در سال ۱۹۳۶ آلبرت انيشتين مب ...

ميکروبيولوژي دانشي است که درباره ريزسازواره‌هايا جانداران بسيار ريز بحث و گفتگو مي‌کند. جانداراني که در ميکروبيولوژي بيشتر بررسي مي‌‌شوند شامل پروکاري ...

جوشکاري و برشکاري با استفاده از اشعه ليزر از روشهاي نوين جوشکاري بوده که در دههاي اخير مورد توجه صنعت قرار گرفته و امروزه به خاطر کيفيت ، سرعت و قابلي ...

يکي از مهم ترين بحث ها در مهندسي، اندازه گيري است. يعني هر چه اندازه گيري ها دقيق تر باشد خطا کمتر خواهد بود. کشورهاي پيشرفته در علوم مهندسي داراي خطا ...

تهيه غذاي سالم تر ، پيشرفت کيفيت ابزار و وسائل، استانداردهاي اندازه گيري و ماشين ها از جمله اين موارد هستند. در تشخيص ناهنجاري هاي متابوليسمي و درمان ...

آشنائي با فاکتورهاي ايمني تجهيزات بندري، شناسائي هر يک از اين فاکتورها، تهيه چک ليست هاي ايمني تجهيزات بندري، تعيين درصد ايمني تجهيزات بندري و مقايسه ...

دانلود نسخه PDF - ميکرو پرسوسور