up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله موهاي زائد PDF
QR code - موهاي زائد

موهاي زائد

هيرسوتيسم

بيماري هيرسوتيسم که در اصطلاح عاميانه از آن با نام پرمويي ياد مي کنند، مشکل نسبتا شايعي بين خانم هاست. خيلي از زنان از رشد موهاي مردانه و ضخيم در صورت يا بخش هاي ديگري از بدنشان ناراضي هستند و براي از بين بردن آنها دست به هر کاري مي زنند؛ از بند انداختن و تراشيدن مو گرفته تا الکتروليز و ليزر. نکته مهم، اين است که به هر حال، هيرسوتيسم را نبايد ناديده گرفت....
وقتي خانمي با رشد چند موي زايد در صورت يا بدنش مواجه مي شود، بايد بلافاصله به متخصصان مربوطه مراجعه کند تا علت مشکلش را بفهمد و به اين ترتيب، بتواند بهترين راه درماني را پيش بگيرد.
در «ميزگرد زيبايي» اين هفته، ميزبان خانم ندا توکلي هستيم که متولد سال ۱۳۵۸ است و مانند خيلي از خانم ها، براي رفع موهاي زايد صورتش، راه هاي درماني مختلفي را امتحان کرده و نهايتا به ليزردرماني رسيده است. در کنار گفت وگو با ايشان، نظر پزشک معالج ايشان (دکتر اميرهوشنگ احساني، متخصص پوست و مو) را هم جويا شديم و از ديگر متخصصان «سلامت» نيز خواسته ايم نظر خودشان را درباره سوژه «ميزگرد زيبايي» اين هفته برايمان بگويند.
ندا توکلي که براي از بين بردن موهاي زائد صورتش ليزر را امتحان کرده، مي گويد:
دکتر گفت تا چند روز بعد از ليزر بايد ضدآفتاب بزنم
▪ خانم توکلي! شما فقط به خاطر از بين بردن موهاي زايد صورت تان تصميم به ليزردرماني گرفتيد؟
راستش را بخواهيد، نه! پوست من خيلي نازک و بد است و بعد از هر بار بند انداختن، زخم مي شود. به همين دليل تصميم گرفتم براي از بين بردن موهاي نازک و کرکي پشت لب و موهاي زايد و ضخيم زير چانه ام درمان با ليزر را آزمايش کنم.
موهاي زايدتان زياد بودند؟
نه! من ۷، ۸ تا موي زايد بيشتر نداشتم اما همان طور که مي دانيد، معمولا خانم ها نسبت به ظاهر و زيبايي شان حساس هستند و دوست ندارند که نقصي در صورتشان وجود داشته باشد.
▪ اصلا سروکله اين موهاي زايد از چه زماني روي صورتتان پيدا شد؟
وقتي مجرد بودم، اصلا اثري از اين موهاي زايد نبود. اما شرايط بعد از ازدواجم کمي تفاوت کرد. من ۱۰ سال است که ازدواج کرده ام و نزديک به ۳ سال است که با مشکل رشد موي زايد در چانه ام درگير هستم.
▪ چرا بعد از ۳ سال براي درمان اقدام کرديد؟ چرا اينقدر دير؟
نه، من درمان با ليزر را به تازگي شروع کرده ام اما قبل از اين کار، الکتروليز مي کردم.
▪ الکتروليز موثر نبود؟
نه؛ تازه، الکتروليز خيلي درد داشت و خيلي هم طول مي کشيد. شايد باورتان نشود اگر بگويم هنگام الکتروليز آنقدر به مغزم فشار مي آمد که سردرد مي گرفتم. آخر آرايشگرم مجبور بود موهاي زايد را تک تک بسوزاند و به همين دليل، فکر مي کنم الکتروليز خيلي سخت تر و دردناک تر از ليزر است.
▪ قبل از اينکه ليزردرماني را شروع کنيد، پيش متخصص غدد هم رفتيد تا بدانيد که علت بروز مشکل تان چيست؟
بله. هم پيش متخصص غدد رفتم، هم پيش متخصص زنان؛ آزمايش هاي لازم را هم انجام دادم و مشکل خاصي نداشتم. مي دانستم که اگر از نظر هورموني مشکلي داشته باشم، ليزردرماني هم هيچ فايده اي نخواهد داشت و بيماري ام دوباره برمي گردد.
▪ الان چند وقت است که تحت درمان با ليزر هستيد؟
فکر کنم ۳ ماه مي شود. اولين بار براي درمان برخي لکه هاي سفيد که روي پوست صورتم به وجود آمده بودند، پيش دکتر احساني رفتم. البته خودم بيش از اندازه نسبت به آن لکه ها حساس بودم و کسي زياد متوجه آنها نمي شد. بعد از اينکه دکتر تشخيص دادند که لکه ها به خاطر حساسيت به يک کِرِم بوده و آنها را درمان کردند، تصميم گرفتم از دکتر بخواهم با ليزردرماني، موهاي زايد را در صورتم از بين ببرند و اولين بار فقط موهاي زايد و ضخيم چانه ام را ليزر کردم.
▪ اين کار هم مانند الکتروليز وقت گير بود؟
به هيچ وجه! چون تعداد موهاي زايد صورتم کم بود، دفعه اول فقط ۵ دقيقه تحت درمان بودم. اما دفعه دوم که به دکتر مراجعه کردم گفتم که قصد دارم موهاي نازک پشت لبم را هم ليزر کنم و به همين خاطر بار دوم کارم کمي بيشتر طول کشيد.
▪ واقعا ليزردرماني تاثيري روي موهاي نازک و کرکي پشت لبتان گذاشت؟
صددرصد! الان يک ماه از جلسه ليزرم مي گذرد و هنوز يک دانه هم مو پشت لب من رشد نکرده است و به نظرم خلاص شدن از شر بند انداختن هاي پي درپي و درد آن خيلي لذت بخش است.
▪ از بين بردن موهاي زياد به وسيله ليزر، در مدت خاصي تمام مي شود يا بايد تا آخر عمر و با فواصل کوتاه و بلند ادامه داشته باشد؟
راستش، من اولين بار وقتي که روي تابلوي کلينيک خواندم که: «ليزر موهاي زايد در ۶ جلسه تضميني»، وسوسه شدم اين کار را انجام دهم. از طرفي، دکتر هم مي گويند که پس از گذراندن چند جلسه مشخص، ليزر تاثير خودش را مي گذارد و موها ديگر رشد نمي کنند. البته تضمين تعداد جلسات درمان قطعي موهاي زايد با ليزر، به تعداد موها و پوست خود فرد هم بستگي دارد.
▪ انجام دادن اين کار برايتان هزينه زيادي دارد؟
اگر ليزردرماني در کلينيک هاي خصوصي انجام شود، خب، معلوم است که بيمار بايد هزينه بالايي را براي آن بپردازد. اما من اين کار را تحت نظر دکتر در بيمارستان پوست رازي انجام مي دهم که برايم خيلي هزينه بردار نيست. اگر اشتباه نکنم، جلسه اول فقط ۲۷ هزار تومان پرداخت کردم و جلسه دوم، ۴۰ هزار تومان! اما اين را هم بگويم که اگر کسي اين کار را در بيمارستان انجام دهد بايد وقت آزاد داشته باشد چون هر دفعه حدود ۳ تا ۴ ساعت طول مي کشد تا نوبت شما شود ولي در عوض هزينه کمتري نسبت به کلينيک مي پردازيد.
▪ مراقبت خاصي هم بعد از جلسات ليزردرماني داشتيد؟
بله. دکتر به من تاکيد مي کردند که حتما تا چند روز بعد از ليزر، ضدآفتاب بزنم (چه در خانه باشم، چه بيرون از خانه) و اين ضدآفتاب را هم هر ۴ ساعت يک بار تمديد کنم.
▪ يعني اگر ضدآفتاب نزنيد، چه مي شود؟
جاي موهايي که ليزر کرده ام، سياه مي شود. يکي از دوستان خودم در شيراز، موهاي زايد صورتش را ليزر کرد و نمي دانم به خاطر عدم تبحر پزشک معالجش يا رعايت نکردن مراقبت هاي بعد از ليزر، تمام صورتش را لکه هاي سياه پوشانده بود.
▪ ديگر چه کارهايي بعد از ليزردرماني انجام مي داديد؟
يکي از توصيه هاي دکتر اين بود که به هيچ عنوان موهايي را که چند وقت بعد از ليزرکردن در مي آيند، با بند انداختن يا اپي ليدي از ريشه نکنم. اگر لازم بود، آن موها را بتراشم. براي کاهش درد يا تورم هم بايد نيم ساعت قبل و بعد از ليزر از کمپرس يخ روي محل ليزر استفاده کنم. البته من نيم ساعت قبل را انجام نمي دادم و فقط نيم ساعت بعد از ليزر روي چانه و پشت لبم کمپرس يخ مي گذاشتم.
▪ پس ليزردرماني هم درد دارد؟
درد که نه، ولي کمي سوزش دارد. البته اين سوزش خيلي کم و جزيي است و بعد از يکي دو ساعت هم از بين مي رود. اما کساني که پوستشان سفيد است، ممکن است چند ساعت صورتشان قرمز و ملتهب هم بشود.
▪ به جز شما کسي در خانواده تان مشکل پرمويي داشته يا دارد؟
بله، مادرم هم موي زايد دارد و فکر مي کنم که شايد مشکلم ارثي باشد.
▪ از اينکه داريد براي درمان موهاي زايدتان با ليزر هزينه مي کنيد، ناراحت نيستيد؟
به هيچ عنوان! موهاي زايد من کم هستند و هزينه ام خيلي زياد نمي شود اما تمام کساني را که در بيمارستان مي ديدم و بعضي هايشان روي نصف صورت خود موي زايد داشتند هم از هزينه اي که براي درمان راحت و سريع با ليزر مي کردند، ناراضي نبودند.
● نگاه اول
نظر دکتر اميرهوشنگ احساني متخصص پوست درباره بيماري و درمان سوژه «ميزگرد زيبايي»
ليزر به درد هر مويي نمي خورد
▪ آقاي دکتر! آيا وجود هرگونه مويي روي صورت يا بدن خانم ها از نظر پزشکان، «هيرسوتيسم» تلقي مي شود؟
نه! موهاي صورت و بدن خانم ها بايد به طور طبيعي نازک و کمرنگ باشند و به راحتي در معرض ديد نباشند. حالا اگر تعدادي موهاي مردانه يعني موهاي ضخيم و مشکي در نواحي خاصي از بدن خانم ها مانند چانه، پشت لب و صورت رشد کند، ما مي گوييم که آن خانم دچار مشکل پرمويي يا هيرسوتيسم شده است.
▪ ليزردرماني فقط براي رفع اين موهاي مردانه به کار مي رود يا مي توان موهاي نازک و کرکي را هم با ليزر از بين برد؟
درمان با ليزر عمدتا براي موهايي که رنگدانه دارند و ضخيم هستند، موثر است و روي موهاي کرکي تاثير چنداني ندارد. اما اگر يک نفر مانند خانم توکلي بخواهد که موهاي نازک صورتش را هم با ليزر از بين ببرد، ما يک جلسه اين کار را براي او انجام مي دهيم و اگر ديديم کارمان نتيجه داشت و بيمار هم راضي بود، درمان را دنبال مي کنيم.
▪ مکانيسم اثر ليزر چيست؟
ملانين، ماده اي که به موها رنگ مي دهد، امواج نوري توليدشده توسط ليزر را که به سطح پوست تابيده مي شود، جذب و آن را تبديل به حرارت مي کند. اين حرارت و گرماي زياد، در عمق فوليکول هاي مو نفوذ مي کند و مکانيسم رشد مو را از کار مي اندازد. به اين ترتيب، فوليکول مو از بين مي رود؛ چون ليزر، تنها براي نفوذ در ريشه مو طراحي شده است و فوليکول هاي مو را از ريشه تخريب مي کند شايد بتوان گفت که موثرترين و ماندگارترين راه براي از بين بردن موهاي زايد باشد.
▪ يعني هر جلسه، بلافاصله بعد از ليزر، موها مي ريزند؟
نه بلافاصله! تا گرما روي فوليکول هاي مو اثر بگذارد و آنها را از بين ببرد، ممکن است کمي طول بکشد. بنابراين بيماران نبايد انتظار داشته باشند که همان لحظه اول بعد از ليزر، موهاي زايدشان بريزند. ضمن اينکه ممکن است در هر جلسه تعدادي از موها اين انرژي حرارتي را جذب نکنند و نريزند ولي به طور حتم، تمام موها بعد از چند جلسه ليزر از بين مي روند.
▪ خيلي ها مانند خانم توکلي به خاطر ديدن تبليغ هايي مبني بر تضميني بودن درمان موهاي زايد با ليزر، براي انجام اين کار وسوسه مي شوند. آيا واقعا درمان هيرسوتيسم با ليزر در کنار درمان هاي دارويي که متخصصان غدد در نظر مي گيرند، تضميني است؟
اگر فرد مشکل هورموني داشته باشد و همزمان با دارودرماني، درمان با ليزر را هم دنبال کند، مي توان گفت که او تقريبا بعد از چند جلسه از شر موهاي زايدش خلاص مي شود. البته موهاي زايد ساير نقاط بدن را هم که به خاطر مسايل هورموني به وجود نيامده اند، مي توان با ليزر از بين برد. اما تعداد دفعات ليزر نسبت به هر فرد يا تعداد موهايي که دارد و ناحيه اي که مي خواهد ليزر شود، متفاوت است. بنابراين نمي توان گفت که تمام موهاي زايد در همه افراد با ۶ جلسه ليزر از بين مي روند. ممکن است تعداد دفعات ليزرکردن از اين ۶ جلسه بيشتر يا حتي کمتر شود تا بيمار به نتيجه دلخواهش برسد.
▪ آنهايي که تحت درمان با ليزر قرار مي گيرند، بايد بعد از اين کار به چه نکاتي توجه داشته باشند؟
براي جلوگيري از قرمزي و تورم پوست، بهتر است که قبل و بعد از ليزر از کمپرس يخ استفاده کنند و به منظور پيشگيري از لک شدن جاي موهاي ليزرشده، ضدآفتاب بزنند و در معرض نور مستقيم آفتاب هم قرار نگيرند. استفاده از ضدآفتاب هايي با SPF بالاي ۲۵ مي تواند براي اين افراد مفيد باشد. ضمن اينکه اگر کسي در حال درمان موهاي زايد خودش با ليزر است، بايد توجه داشته باشد که در فواصل بين ليزردرماني، موهايش را به وسيله بندانداختن، موم يا اپي ليدي نکند و تنها آنها را بتراشد. بد نيست اين را هم بگويم که برخلاف باور عامه، تراشيدن مو به هيچ عنوان باعث افزايش تعداد موها نمي شود.
▪ تفاوت الکتروليز با ليزر چيست؟ به نظر شما کدام يک از اين درمان ها براي از بين بردن موهاي زايد موثرترند؟
درمان با ليزر را که برايتان توضيح دادم، اما درمان به روش الکتروليز به اين صورت است که فرد درمانگر، سوزن نازکي را داخل فوليکول هاي مو فرو مي کند و از طريق اين سوزن، جريان الکتريکي را براي از بردن مو به ريشه آن مي رساند. اين روش اصلا نمي تواند به جاي ليزر پيشنهاد شود چون هم دردناک است، هم وقت و حوصله زيادي مي خواهد. ضمن اينکه الکتروليز مي تواند تنها براي از بين بردن موهاي زايدي که تعدادشان کم است، کاربرد داشته باشد و اگر کسي با پرمويي شديد روبه رو باشد، نمي تواند به درمان الکتروليز اکتفا کند.
▪ خانم توکلي مي گويند که الکتروليز را پيش آرايشگرشان انجام داده اند. آيا الکتروليز، کاري هست که هر کسي اجازه انجام دادنش را داشته باشد؟
به هيچ وجه! درمان با ليزر و الکتروليز، تکنيک هايي علمي هستند که آرايشگرها يا ساير افرادي که دانش آن را ندارند، نبايد آنها را انجام بدهند.
▪ آيا ژنتيک نقشي در ابتلا به هيرسوتيسم دارد؟
ژنتيک و مسايل و مشکلات هورموني از جمله عوامل ابتلا به هيرسوتيسم محسوب مي شوند. اما ممکن است در برخي از افراد مبتلا به هيرسوتيسم، اصلا ردپايي از ژنتيک ديده نشود و اين يک امر طبيعي است.
▪ به نظر شما رابطه اي بين پرمويي و تغذيه هم وجود دارد؟
راستش را بخواهيد، به رغم ادعاهايي که مي شود، هنوز هيچ رابطه اثبات شده اي بين تغذيه و پرمويي اعلام نشده است اما ثابت شده که در برخي موارد هيرسوتيسم با چاقي رابطه تنگاتنگي دارد به نحوي که فرد بعد از لاغر شدن، بدون هيچ درماني موهاي زايدش را از دست مي دهد.
● نگاه دوم
از آزمايش هاي پزشکان نترسيد
دکتر سيدمحسن خوش نيت فوق تخصص غدد و متابوليسم، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران
بيماري هيرسوتيسم يا همان پرمويي به علت افزايش ميزان هورمون هاي مردانه در بدن زنان يا افزايش تاثير اين هورمون ها روي فوليکول هاي مو به وجود مي آيد. به عبارت ساده تر، گيرنده هاي فوليکول مو در برخي از خانم ها نسبت به هورمون هاي مردانه حساس تر مي شوند و به اين ترتيب اين گروه از بانوان با موهاي ضخيم و زايد مواجه مي شوند. افزايش ميزان هورمون هاي مردانه علاوه بر هيرسوتيسم مي تواند زنان را با مشکلات ديگري مانند آکنه (که شبيه جوش غرور جواني است و بيشتر در پشت بدن، بازوها و سينه ها به وجود مي آيد)، ريزش موي قسمت جلوي سر ممکن است تا فرق سر هم پيش برود نازک و شکننده شدن موهاي سر يا حتي چرب شدن موها درگير کند.
به علاوه، گاهي در اثر بالا رفتن سطح هورمون هاي مردانه، خانم ها بيشتر عرق مي کنند و دچار وقفه هايي هم در تنفس شان مي شوند. در موارد شديدتر ممکن است يک خانم با کلفتي صدا، عضلاني شدن اندام و کاهش حجم پستان هايش روبه رو شود و اگر سطح هورمون هاي مردانه بيش از اندازه بالا برود، زنان با تغييراتي در دستگاه تناسلي شان مانند افزايش سايز کليتوريس روبه رو مي شوند. بنابراين وقتي که خانمي با شکايت از هيرسوتيسم به ما مراجعه مي کند ما ابتدا آزمايش هاي لازم را روي او انجام مي دهيم تا علت ابتلايش به اين مشکل را بهتر بشناسيم. به عنوان نمونه، بيماري تخمدان پلي کيستيک يکي از عوامل ابتلا به پرمويي است. در اين بيماري، تخمدان ها بزرگ مي شوند و تعداد زيادي کيست ريز در آنها به وجود مي آيد. از طرف ديگر، افزايش هورمون هاي مردانه، به خصوص تستوسترون، باعث اختلال در ترشح هورمون زنانه پروژسترون مي شود و همين امر، ريتم منظم قاعدگي را در خانم ها برهم مي زند. حدود ۶ تا ۸ درصد از خانم ها در سنين باروري با چنين مشکلاتي مواجه هستند. اگر اين علامت ها را داريد بهتر است جدي بگيريد و بررسي شويد و نبايد به پرمويي خود بي اعتنا باشيد.
يکي ديگر از دلايل ابتلا به پرمويي، مي تواند به خاطر اختلال کارکرد غدد آدرنال يا فوق کليوي به صورت مادرزادي است. بعضي وقت ها وجود تومورهايي در تخمدان باعث ايجاد هيرسوتيسم مي شود. بعد از تشخيص علت ابتلا به پرمويي، متخصصان اقدامات درماني را به وسيله داروهايي مانند قرص هاي ضدبارداري که توليد و ترشح هورمون هاي مردانه را کم مي کنند يا حداقل اثر آنها را روي گيرنده هاي مو کاهش مي دهند، آغاز مي کنند. حالا اگر هيرسوتيسم به خاطر تخمدان پلي کيستيک به وجود آمده باشد، بيمار نبايد انتظار داشته باشد که بيماري اش ظرف مدت کوتاهي درمان شود.
درمان اين بيماري حداقل ۵ تا ۱۰ سال طول مي کشد و اگر بيمار از ميانه راه، کارهاي درماني اش را دنبال نکند، امکان اينکه پرمويي دوباره به سراغش بيايد بسيار زياد است. در مراحل اوليه درمان، موها نازک مي شوند و کم کم مي ريزند و بعد از ۶ ماه تا يک سال هم بيمار مي تواند درمانش را با کمک ليزردرماني تحت نظر يک متخصص پوست و مو ادامه بدهد.
در نهايت بايد گفت آزمايش هايي که يک متخصص غدد توصيه مي کند به خاطر رد کردن وجود تومور است و اين موضوع نبايد خانم ها را نگران کند چون به هر حال هيرسوتيسم يک بيماري قابل درمان است.
● نگاه سوم
رابطه پرمويي و تغذيه قطعي نيست
دکتر مسعود کيمياگر متخصص تغذيه و رژيم درماني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي
وقتي فردي با يک بيماري يا مشکل خاصي روبه رو مي شود، همه اطرافيان دوست دارند که به نحوي بيماري او را به چيزي نسبت بدهند و راه هاي درماني خاص خودشان را هم پيشنهاد کنند. يکي از اين موارد که باورهاي عاميانه بسياري در موردش وجود دارد، همين بيماري هيرسوتيسم است. هر چند هنوز کسي نتوانسته به طور قطع، وجود رابطه اي بين پرمويي و تغذيه را ثابت کند، اما برخي افراد مي گويند که مصرف فست فودها يا مرغ هاي هورموني مي تواند باعث به وجود آمدن موهاي زايد در خانم ها شود؛ در صورتي که برخلاف باور عامه، مرغ هاي ما هورمون ندارند و ما نمي توانيم بگوييم که تنها مصرف يک گروه از مواد غذايي مانند فست فودها عامل اصلي ابتلا به پرمويي خانم هاست. اما مصرف بيش از اندازه غذاهاي چرب مي تواند اندکي روي ابتلا به هيرسوتيسم تاثير بگذارد و خوردن مکرر مواد غذايي هورمون دار هم مي تواند در ابتلا به اين بيماري نقش داشته باشد.
● نگاه چهارم
تخمدان پلي کيستيک ؛ مهم ترين علت موي زايد
دکتر اعظم السادات موسوي جراح و متخصص زنان و زايمان
خيلي خوب است که اين خانم جواندرحالي که اختلال قاعدگي و علامت ديگري نداشته، به پزشک متخصص مراجعه کرده است. مراجعه به متخصص غدد و متخصص زنان براي رفع پرمويي خانم ها الزامي است. مهم ترين علت پرمويي يا هيرسوتيسم در زنان، نشانگان تخمدان هاي پلي کيستيک (PCOS) است. اکثرا اين نشانگان به شکل رشد موهاي مردانه، چاقي، اختلالات قاعدگي، ناباروري و اختلالات متابوليک مانند ديابت و جوش هاي صورت بروز مي کند.
علت اصلي پرمويي، عدم کارکرد درست تخمدان به عنوان يکي از غدد مهم بدن زنان است. بنابراين سطح هورمون هاي مردانه افزايش مي يابد، تخمک گذاري مهار مي شود و علايم ثانويه ناشي از افزايش هورمون هاي مردانه بروز مي کند.
مهم ترين فاکتور براي درمان اين بيماري، کنترل وزن بدن و کاهش سطح هورمون هاي مردانه به کمک دارو است. البته در بعضي از افراد مبتلا به اين نشانگان چاقي وجود ندارد. همچنين کنترل استرس نيز يکي از عوامل مهم ديگر در درمان بيماري پرمويي است. براي برطرف شدن اين بيماري استفاده از دارو نيز موثر است. از داروهاي موثر در درمان بيماري استفاده از قرص هاي ضدبارداري و متفورمين است. در صورتي که مشکل بيمار ناباروري باشد، استفاده از روش هاي تحريک تخمک گذاري نيز به کار گرفته مي شود.

رشد موهاي زايد علل مختلفي دارد. ممکن است به دلايل ژنتيکي باشد يا بر اثر مصرف داروهاي خاصي مثل هورمون ها يا استروئيدها باشد. گاهي ناهنجاري هاي پزشکي مث ...

هزينه کراتينه کردن موي شما در آرايشگاه به طور متوسط ۷۰۰هزار تومان مي شود؛ يعني بايد اين مبلغ را بپردازيد تا موهاي تان از حالت فر و وز درآيد و صاف شود. ...

به هر حال راههاي مختلفي براي نجات از دست موهاي زايد وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا شويد، البته هيچکدام از آنها 100 درصد دايمي عمل نمي کنند. رشد مو ...

● طبقه بندي مواد زايد جامد (Tupe of solid wastes) عبارت مواد زايد جامد (solid wastes) به مجموعه مواد ناشي ازفعاليت هاي انسان و حيوان که معمولا جامد بو ...

بسياري از خانم هاي سالمند از کم پشتي و نازک شدن موهايشان گله مندند. در اين ميان بعضي از زنان سالمند، تقريبا دچار طاسي سر مي شوند که از نظر روحي ممکن ا ...

سفيد شدن مو، هيچ ربطي به نوع ملانين موجود در بدن ما يا به عبارتي تيره و روشن بودن موهايمان ندارد. سلول هاي رنگدانه اي مو براي ساخت ملانين به آنزيم هاي ...

هزينه کراتينه کردن موي شما در آرايشگاه به طور متوسط ۷۰۰هزار تومان مي شود؛ يعني بايد اين مبلغ را بپردازيد تا موهاي تان از حالت فر و وز درآيد و صاف شود. ...

● مقدمه: زيبايي هر فردي وابسته به چندين عامل از جمله موهاي زيبا و مرتب است. بسياري از عوامل آسيب رسان و همچنين افزايش سن مي توانند باعث ريزش مو و تغيي ...

دانلود نسخه PDF - موهاي زائد