up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله موضوعات تخيلي PDF
QR code - موضوعات تخيلي

موضوعات تخيلي

تخيل کودک تان را وسعت ببخشيد

کودکان در سنين قبل از دبستان علاقه بسيار زيادي به بازي ها و موضوعات تخيلي دارند. زندگي يک کودک قبل از مدرسه، از محدوديت هاي بسياري تشکيل شده است و او بر اساس نظر والدين خود زندگي مي کند.
در واقع کودک به بازي هاي خيالي علاقه دارد زيرا مي تواند آن طور که مي خواهد باشد و زندگي کند؛ خارج از قيد و بندها و محدوديت هايي که والدين براي او تعيين کرده اند. هيچ کودک سه ساله اي اجازه ندارد به تنهايي از خانه خارج شود، به تنهايي غذاي دلخواه خود را بخورد و حتي لباسي را که دوست دارد بخرد. در اين سن، کودک کاملا به والدين خود وابسته است، البته مي تواند اظهارنظر کند اما تصميم گيري اصلي و قطعي با والدين است. کودکان هنگامي که با مکان هاي تازه يا تجربه هاي جديد روبه رو مي شوند از شيوه هاي متفاوت استفاده مي کنند؛ آنها قوه تخيّل خود را به کار مي برند. زماني که به يک کودک چهار ساله اجازه مي دهيم تا به تنهايي به مدرسه برود و برگردد، او احساس مي کند يک فرمانده است و سوار بر اسب از يک قلعه به قلعه ديگر در حرکت است. زندگي يک کودک چهار ساله خيلي معمولي و خسته کننده به نظر مي رسد اما اگر تصور کند يک مامور آتش نشاني است، حس مي کند مثل يک قهرمان زندگي مي کند.
● اما چرا خيال پردازي براي کودکان بااهميت است؟
خيال پردازي در دوره کودکي اهميت زيادي دارد زيرا يک کودک علاوه بر اينکه مي تواند زندگي خود را تغيير دهد و شرايط تازه اي را براي خود خلق کند، از شرايط تازه اي که ايجاد کرده، مي تواند دانستني هاي جديدي نيز بياموزد. به طور مثال وقتي که يک کودک چهار ساله کلاه آشپزي بر سرش مي گذارد، پيشبند آشپزي مي بندد و تصور مي کند که آشپز است، احساس استقلال و مسووليت پذيري سبب مي شود به اطراف خود توجه بيشتري داشته باشد و همراه با پدر و مادر خود آشپزي کند. موادي را که استفاده مي کند به خاطر مي سپارد و از اينکه هر بار به دانسته هاي خود مي افزايد، خوشحال است. بزرگسالان از دنياي پيرامون خود اطلاعات زيادي به دست مي آورند و براي فراگيري بيشتر، تجربيات خود را نيز مورد استفاده قرار مي دهند؛ اما کودکان از استعدادي برخوردارند که لازم است توسط والدين پرورش يابد. آنها با به کارگيري قوه تخيّل خود نه تنها دانستني هاي تازه اي از دنياي اطراف خود به دست مي آورند بلکه مي توانند آن طور که دوست دارند باشند و زندگي کنند.
● راه هاي تقويت تخيل کودکان
۱) در منزل جايي را براي تغيير لباس بچه ها و بازي او با لباس ها اختصاص دهيد. (جايي که در آن لباس هاي قديمي، وسايل شخصي مانند کلاه، کتاب هاي جيبي، هديه هاي قديمي و... را نگهداري مي کنيد).
۲) مدادهاي شمعي، وسايل آبرنگ، کاغذ نقاشي و چسب را در دسترس کودکان قرار دهيد.
۳) داستاني را براي کودک خود تعريف کنيد. سپس لباس يکي از شخصيت هاي داستان را بپوشيد و با کودک خود براساس داستان بازي کنيد. اگر داستان را کودک شما تعريف کند بهتر است. مي توانيد موضوع آن را با مراسم عروسي، جشن تولد يا اتفاق هاي ديگري که در زندگي خود با آنها سرو کار داريد مرتبط کنيد.
۴) تعدادي ملحفه يا پتو در دسترس کودک قرار دهيد تا بتواند خانه درست کند يا بازي هاي خيالي ديگري را طراحي کند.
۵) کودک خود را تشويق کنيد با اسباب بازي هاي سازنده و ابتکاري بازي کند مانند اسباب بازي هايي که با کمک قطعه هاي مختلف مي توان ماشين، خانه، هواپيما و... ساخت.
۶) قصه هاي موزون و آهنگين را براي فرزندتان بخوانيد و به نوبت اشعار آن را تکرار کنيد.
۷) در حد امکان زمان بيشتري را با کودک خود در طبيعت سپري کنيد. محل هايي که براي ساختن آنها انسان دخالتي نداشته است، براي رشد قوه تخيل کودک بهتراست.
۸) زماني که فرزندتان، شما را به دنياي خيالي خود دعوت مي کند، دعوت او را بپذيريد. با او بازي کنيد، از روي خيال سوار قايق شويد، سوار بر سفينه فضايي در فضا پرواز کنيد و در همه موارد رهبري بازي را برعهده فرزندتان بگذاريد.
۹) در بين اسباب بازي هاي کودک خود تعدادي گوش ماهي، سنگ هاي مختلف، چسب، تخته، بند، سکه، طناب و ساير وسايلي که مي تواند در بازي هاي خيالي او مورد استفاده قرار بگيرد، قرار دهيد.
۱۰) هنگامي که با خيال پردازي هاي فرزندتان روبه رو مي شويد، او را سرزنش نکنيد. به او اجازه دهيد تا آنچه در ذهن خود دارد بيان کند.

چگونه مي توان با همسري که بسيار حساس، کسل، بي حوصله و يا خشک و جدي است همزيستي کرد؟ چنانچه برخي اوقات چنين افکاري در مورد همسرتان داريد به معناي پشيما ...

بحث پژوهش و برنامه ريزي براي آن، از موضوعات اصلي کشور در حال حاضر است. توجه به نيازها و انجام تحقيقات کاربردي براي پاسخ به اين نيازها امروزه بيش از هر ...

خلاقيت ميلي ذاتي است که در وجود انسان به وديعه نهاده شده است . انسان مظهر خلاقيت الهي است(مطهري).خلاقيت براي تمامي عرصه هاي زندگي و سلامت فکر و روح ان ...

شايد در اطرافيان خود افرادي را بشناسيد که به اختلال رواني دچار باشند و علاوه بر آن مشکل خوابيدن هم داشته باشند. شايد فکر کنيد دليل اين که او نمي تواند ...

اگر تمايل به جهش مغزي داريد به نظرم مي بايست چند عامل مهم و قابل توجه را مد نظر قرار دهيد که در اين ميان به دو عامل از آنها مي پردازيم و شايد بقيه را ...

دانلود نسخه PDF - موضوعات تخيلي