up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله موسيقي PDF
QR code - موسيقي

موسيقي

اثر موسيقي بر ذهن کودکان

ابتداي امر سؤالي را که در ذهن بسياري از شماست مطرح مي کنيم.
در سال هاي اخير پژوهشگران ثابت کرده اند که موسيقي نقش مهمي در زندگي انسان ها دارد ولي آيا اين قدرت را نيز دارد که بر ذهن انسان ها اثر بگذارد؟
تجربه ثابت کرده که موسيقي مي تواند تمام وجود يک فرد را به تلاطم درآورد. برخي از موسيقي ها به شما آرامش مي بخشند و برخي شما را عصبي و تهاجمي مي کنند. به نظر شما، موسيقي چگونه مي تواند اين اثر را بر درون بگذارد؟
در دنياي امروز، از موسيقي براي تاثير گذاري بر امور مختلف استفاده مي شود؛ به طور مثال موسيقي در زمينه پزشکي به عنوان نوعي درمان مورد استفاده قرار مي گيرد. امروزه موسيقي در تسريع امر شفابخشي، کاهش فشار خون، درمان کودکان بيش فعال، بيماري هاي روحي، افسردگي به ويژه افسردگي پس از زايمان، کاهش اضطراب و استرس، درمان بي خوابي، رشد بهتر نوزادان نارس و... به کار برده مي شود.
جوليوس پرتنوي، پژوهشگر مطرح موسيقي طي تحقيقات زيادي دريافت که موسيقي قادر است بر سرعت سوخت و ساز بدن، کاهش يا افزايش فشار خون، سطح انرژي بدن، سيستم گوارشي و... (بسته به نوع موسيقي اي که پخش مي شود) اثر مثبت يا منفي بگذارد. مثلا موسيقي هاي ملايم مانند موسيقي کلاسيک اثربخشي بهتري روي بدن دارند و باعث افزايش آندروفين در بدن مي شوند. همچنين ۳۰ دقيقه گوش دادن به موسيقي اثري معادل يک دوز قرص واليوم دارد.
بد نيست بدانيد که با گوش دادن به موسيقي، هر دو نيمکره مغز (نيمکره هاي چپ و راست) درگير فعاليت هاي ذهني مي شوند. البته منظور ما از موسيقي فقط خواندن شعر نيست بلکه ساز زدن، ملودي، تُن، انواع صدا ها، آکورد و ريتم را نيز شامل مي شود.
● تاثير موسيقي بر افزايش حافظه و تمرکز
موسيقي از طريق تحريک فرد براي دقت بيشتر نسبت به نوع صدا ، ريتم، ملودي، آهنگ، جهت صدا و... در افزايش حافظه و تمرکز مؤثر است؛ به همين دليل، اغلب دانش آموزاني که به نوعي با موسيقي در ارتباط هستند در مدرسه و دانشگاه موفق تر هستند.
امروزه ثابت شده که حافظه مي تواند از طريق موسيقي تقويت شود و افرادي که از کودکي در معرض آموزش و بازي هاي موسيقايي بوده اند ، حافظه بسيار بهتري دارند. ريتم، ملودي، هارموني و... جزو عواملي هستند که موجب تقويت حافظه مي شوند. در آزمايشي که در دانشگاه هنگ کنگ انجام شد، ۴۵ نوازنده ارکستر بين سنين ۶ تا ۱۵ سال از لحاظ قدرت حافظه و به خاطر سپردن کلمات، مورد بررسي قرار گرفتند.
پژوهشگران دريافتند که کودکان نوازنده نسبت به هم سن و سالان غيرنوازنده خود به مراتب کلمات بيشتري را حفظ مي کنند. پس از يک سال آزمايش ديگري از اين گروه گرفته و مشخص شد که حافظه کودکاني که هنوز نوازنده ارکستر هستند نسبت به سال گذشته توانمند تر شده ، درحالي که حافظه کساني که از ارکستر جدا شده اند ، در همان سطح باقي مانده است. همچنين موسيقي کمک به درک و انتقال بهتر مفاهيم به افراد مي کند که از ارکان مهم موفقيت در زندگي است.
برخي از مناطق مغز که در هنگام گوش کردن به موسيقي يا بازي هاي موسيقايي، فعال مي شوند در ۲ گروه: ۱ کساني که با موسيقي به صورت حرفه اي چه نواختن و چه شنيدن در ارتباطند ۲ افرادي که با موسيقي آشنايي ندارند در جدول زير مشخص است.
اما متأسفانه برخي موسيقي ها به طور عکس عمل کرده و حتي باعث بيماري مي شوند. استفاده از موسيقي هاي نامناسب همانند وارد کردن زهر به بدن است. دانشمندان در اين زمينه، آزمايشي را روي تعدادي از گياهان انجام دادند. تعدادي گياه از يک نوع و در شرايط آب و هوايي يکسان، به ۲ گروه تقسيم شدند. براي گروهي از آنها، موسيقي راک را با صداي بلند پخش کردند و ديدند که پس از مدتي گياهان پژمردند و تعدادي نيز خشک شدند و براي گياهان گروه دوم، موسيقي کلاسيک ملايم پخش کردند و شاهد رشد سريع تر آنها بودند.
موسيقي، عنصر بسيار قدرتمندي است که همانند يک داروي شفابخش عمل مي کند و حتي ممکن است شما به آن معتاد نيز بشويد. ديويد تيم، نويسنده کتاب «راز تاثير گذاري موسيقي» در مقدمه کتاب خود مي نويسد: موسيقي بيش از يک زبان است. در واقع موسيقي رب النوع زبان هاست.
در واقع موسيقي در ميان تمام هنر ها منحصر به فرد است زيرا به طور قدرتمندانه اي روي سطح هوشياري افراد اثر مي گذارد. اگر شما به شيوه اي صحيح موسيقي را وارد زندگي خود کنيد، مي توانيد تا ساليان سال از اثرات مثبت آن روي خود و فرزندانتان بهره گيريد اما فراموش نکنيد، به همان اندازه که موسيقي مي تواند تاثيرات خوب بگذارد ، قادر است زيان بخش نيز باشد.
● چه مي توان کرد؟
والدين و مربيان مي توانند از همان دوران کودکي علاقه به موسيقي را در کودک ايجاد کنند. براي اين کار چند مورد پيشنهاد مي شود.
۱) موسيقي براي نوزاد
براي کودکتان منتخبي از سبک هاي مختلف موسيقي را پخش کنيد و اگر سازي مي نوازيد، اجازه دهيد در بخشي از زمان تمرينتان، او نيز نزديک شما باشد. البته مراقب باشيد که شدت صدا، متوسط باشد زيرا صدا هاي بلند به شنوايي کودک آسيب مي رساند.
۲) خواندن براي نوزاد
اين مهم نيست که شما چقدر در خواندن تبحر داريد؛ شنيدن صداي شما باعث مي شود که کودکتان بهتر با کلمات و زبان مادري خود آشنا شود. نوزادان، عاشق ريتم و ملودي هستند. آنها توانايي اين را دارند که يک ملودي خاص را از بين چند ملودي که مي شنوند، تشخيص دهند.
۳) خواندن با کودک
هنگامي که بچه ها بزرگ مي شوند، از آوازخواندن لذت بيشتري مي برند. کنار هم قرار دادن کلمات يک آهنگ در حقيقت به مغز کودک کمک مي کند تا سريع تر ياد بگيرد و براي مدت طولاني تري آن را در خود جا دهد (تقويت حافظه)؛. به همين دليل ، اکثر ما آهنگ هايي را که در کودکي شنيده يا خوانده ايم به خاطر داريم حتي اگر سال ها از خواندن يا شنيدن آنها گذشته باشد.
۴) يادگيري موسيقي(ساز آواز)
اگر شما تصميم داريد که فرزندتان نواختن يک ساز را ياد بگيرد، نيازي نيست که تا ۸ ۷ سالگي او صبر کنيد و آنگاه او را به کلاس بفرستيد؛ مغز کودکان هميشه آماده دريافت اطلاعات جديد است. آنها آمادگي يادگيري موسيقي از سنين کم را دارند. بسياري از کودکان ۴ يا ۵ ساله، عاشق ساختن يک آهنگ، خواندن و نواختن ساز هاي ساده هستند و شروع اين کار در زماني که آنها سن چنداني ندارند، کمک مي کند تا موسيقي به جزء لاينفک زندگي آنها در تمام عمر بدل شود.
موسيقي به عنوان يک بخش مهم از زندگي کمک مي کند تا مهارت هاي خلاقانه و گروهي در فرزندتان پرورش يابد و در آينده اي نزديک، او به فردي کامل از نظر اعتماد به نفس، اراده، اجتماعي بودن و... تبديل شود.

صوت موسيقي يا نت ، صوتي است كه از ارتفاعهاي منظم تشكيل شده است و اثر خوشايندي بر گوش انسان دارد. صوتي را كه مي‌شنويم به خصوصيتهاي گوش و ساز و كار شنوا ...

صوت موسيقي يا نت ، صوتي است كه از ارتفاعهاي منظم تشكيل شده است و اثر خوشايندي بر گوش انسان دارد. صوتي را كه مي‌شنويم به خصوصيتهاي گوش و ساز و كار شنوا ...

صوت موسيقي يا نت ، صوتي است كه از ارتفاعهاي منظم تشكيل شده است و اثر خوشايندي بر گوش انسان دارد. صوتي را كه مي‌شنويم به خصوصيتهاي گوش و ساز و كار شنو ...

تاثير موسيقي در هنگام ورزش كردن مقدمه اي برتاريخچه ورزش ورزش کمابيش ازدوره باستان درهمه جوامع حضورداشته است و از آنجايي که انسانها همه چيز را به قارۀ ...

اگر دقت كرده باشيد برخي روزها بهتر و خوشايندتر از روزهاي ديگر به نظر مي رسند. گاهي حتي حوصله كلمه اي حرف زدن را نداريد و گاهي احساس شادي و هيجان بسيار ...

مستأجر 1 اگر صاحبخانه اي مستأجر خود را به خواب ببيند ، نشانة آن است كه در حرفة خود با مشكل و دردسر روبرو خواهد شد . 2 اگر خواب ببينيد در خانه اي اجاره ...

● بازار داغ اوقات فراغت يادش بخير آن موقع ها. همان روزها که هر چه به تعطيلات تابستان بيشتر نزديک مي شديم، قند توي دلمان بيشتر آب مي شد، براي شيطنت کرد ...

● مشاهده ي هاله نوراني حيوانات در اين تمرين، از يك حيوان استفاده كنيد: يك سگ، گربه، شتر، گاو، يا هر حيوان ديگري كه در دسترس شما است. حيوان را در هنگام ...

دانلود نسخه PDF - موسيقي