up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله موزيلا فايرفاکس PDF
QR code - موزيلا فايرفاکس

موزيلا فايرفاکس

موزيلا فايرفاکس (مخفف شده آن به صورت رسمي Fx، اما به صورت غير رسمي FF) مرورگر وب آزاد و بازمتن برگرفته از موزيلا اپليکيشن سويت است که توسط شرکت موزيلا اداره مي شود. بر اساس آمار ماه ژانويهٔ ۲۰۱۰ شرکت نت اپليکيشنز، ۲۴٫۴۳٪ کاربران اينترنت از اين مرورگر استفاده مي کنند و دومين مرورگر پرطرفدار جهان پس از اينترنت اکسپلورر مي باشد. اين مرورگر بيشتر بين کاربران توزيع هاي لينوکس محبوبيت دارد.موزيلا ابتدا براي سيستم يونيکس ولي در حال حاضربراي سيستم عامل ويندوز نيز برنامه هاي خاصي تهيه شده است .
موزيلا يک مرورگر منبع باز (Open Source) است که براي گرفتن آن هم هيچ مبلغي لازم به پرداخت نيست. هم اکنون دو مرورگر به نامهاي فايرفاکس موزيلا و Mozilla ۱.x وجود دارد.
استاندارد موزيلا براي صفحات وب يک استاندارد جهاني است و تمامي مرورگرها بايد بر اساس استاندارد هاي آن آماده شوند.مرورگر فايرفاکس نسبت به مرورگر ديگر، از سرعت و امنيت بالاتري برخوردار است و به زبان فارسي ترجمه شده که تا به حال بيش از ۷۰۰۰۰ بار دريافت و نصب شده است.
موزيلا فاير فاکس نسخه ۳.۵.۸ با افزونه فاکس تب (Foxtab) و Personas ؛ اولين نسخه، ۹ نوامبر ۲۰۰۴؛ آخرين نسخه پايدار،۹ سپتامبر ۲۰۰۹؛ زبان هاي برنامه نويسي، XUL ، XBL ، ++C، جاوااسکريپت، CSS؛ زبان هاي قابل دسترسي، ۷۵ زبان؛ پروانه ، mpl, gpl, lgpl وب گاه،www.mozilla.com firefox ، http: www.firefox.com مي باشد.
● ويژگي ها
يکي از ويژگي هاي موزيلا امکان گشودن چند صفحه در يک پنجره (tabbed browsing) است. اين قابليت به دليل استقبال کاربران و همچنين کاربرد وسيع در مدت کوتاهي بين تمام مرورگر ها شايع شد اما مي توان موزيلا را از پايه گزاران آن نام برد. هرچند در نسخه هاي اوليهٔ اين برنامه قابليت tabbed browsing براي تعداد بالاي صفحات امکان مديريت آنها را سلب مي کرد ولي در نسخه هاي اخير به راحتي مي توان با کشيدن و رها کردن (drag-and-drop) مکان تب ها را مديريت کرد، قابليت RSS قوي اين مرورگر، امکان پاک کردن آسان اطلاعات شخصي، امکان کشيدن و رها کردن متن به باکس جستجو، حمايت از SVG و CSS۲ وCSS۳ و JavaScript، حمايت از صفحات طراحي شده با فناوري نوين آژاکس (AJAX)، حمايت از قابليت هاي ويژهٔ CMS هاي رايج، همکاري گسترده با شرکت هاي بزرگ مانند eBay و موتور هاي جستجويyahoo و Google و ده ها قابليت سازگارانهٔ ديگر موزيلا را از جمع مرورگرهاي آماتور جدا کرده و با وجود سادگي و محيط دوست داشتني، آن را به يکي از Browser هاي پيشرفته بدل مي کند.
● پيکربندي
براي سفارشي کردن فايرفاکس و تغيير تنظيمات داخلي مانند مکان پوشه بارگيري ها، صفحه آغازين، مديريت رمزهاي عبور و غيره، از منوي ابزار گزينه ها استفاده فرمائيد. بخش گزينه ها، تنظيمات اصلي براي استفاده کاربران را در بر دارد.
پيکربندي فايرفاکس، شامل تمام تنظيمات داخلي فايرفاکس است و براي کاربران پيشرفته در نظر گرفته شده است. براي دسترسي به پيکربندي فايرفاکس در نوار نشاني اين عبارت را وارد کنيد: about:config
فايرفاکس قابل حمل
John Haller فايرفاکس قابل حمل را به عنوان يکي از شاخه هاي اصلي پروژه فايرفاکس نوشته است. اين نسخه قابليت اجرا شدن روي درايو هاي USB Flash و CD-ROM و همچنين درايو هاي سخت خارجي و بعضي از پخش کننده هاي ديجيتالي موسيقي را دارد.تمام قابليت هاي نسخه اصلي فايرفاکس در اين نسخه هم موجود است و از ويژگي هاي اين نگارش اجراي سريع آن روي دستگاه هاي USB است.
● توانايي شخصي سازي
يکي از قابليت هاي فايرفاکس امکان تبديل آن به مرورگري به سليقه هر فرد است. براي اين کار فايرفاکس دو مورد را در نظر گرفته است.اول توانايي هاي مرورگر، دوم ظاهر آن.
شخصي سازي توانايي هاي فايرفاکس با کمک فايل هايي با حجم کم به نام گسترش (Extension) ممکن مي شود. اين گسترش ها در واقع تکه هاي کوچک برنامه اند که قابليت هاي مختلفي را به اين مرورگر مي افزايند. تم هاي مختلف اين مرورگر هم شخصي سازي ظاهر آن را راحت مي کند.
● مشکلات فاير فاکس
از مشکلات فايرفاکس ميزان گستردگي استفاده از فايرفاکس ميان کاربران بر اساس زمان؛ يکي از مشکلات ديگري هم که به فايرفاکس نسبت داده مي شود مشکلاتي است که توسط پلاگين فلش (Macromedia Flash) ايجاد مي شود که براي لينوکس نوشته شده، که اين مشکل ارتباطي به خود فايرفاکس ندارد.
خيلي از کاربران خواستار اضافه شدن افزونه هاي پرتقاضا به فايرفاکس هستند. البته بيشتر اين افزونه ها و قابليت هاي بسيار ديگر مستقيماً قابل بارگيري و نصب روي فايرفاکس اند ولي تمام کاربران خواهان اين روش نصب نيستند، و ترجيح مي دهند تمام اين قابليت ها را در کنار نرم افزار اصلي داشته باشند.
● مقايسه مرورگر اپرا و مرورگر فايرفاکس
۱) اپرا هسته اي پايدار با قابليت هاي فراون و فايرفاکس يک پروژه کدباز (Open Source)
۲) ستون کناري اپرا يکي از قابليت هاي زيباي آن است که بوسيله آن تمام بخش هاي مهم اپرا در يکجا قابل استفاده هستند. اين کار در فايرفاکس با افزونه All-in-One Sidebar امکان پذير است.
۳) User JavaScript قابليت قدرتمند اپراست که بوسيله اسکريپت هاي شخصي مي توانيد سايت هاي محبوب خود را با قابليت هاي مورد نظرتون عوض کنيد. اين کار در فايرفاکس بوسيله افزونه Greasmonkey انجام پذير است
۴) يکي از قابليت هاي معروف اپرا دسترسي مستقيم با کليدهاي سفارشي (Speed Dial) است که اين آرزو نيز در فايرفاکس با افزونه SpeedDial برآورده مي شود.
۵) اپرا بوسيله حرکتهاي ماوس کارهاي ناوبري شما را بسيار ساده مي کند. اين قابليت (Mouse Gestures) است که بازهم با جستجو در افزونه هاي فايرفاکس آن را پيدا مي کنيد.
۶) يادداشت هاي اپرا هم از ديگر قابليت هاي محبوب اپراست. جواب فايرفاکس در اين مورد افزونه Scrapbook است که بوسيله آن نه فقط يادداشت هاي روزمره بلکه تمام يا بخشي از سايت مورد نظر قابل ذخيره کردن و جستجو و مديريت هستند.
۷) با Image Loading در اپرا نمايش تصويرهاي سايت هاي مورد نظر خود را در صورت داشتن سرعت پايين اينترنت فعال يا غيرفعال کنيد. افزونه ImgLikeOpera به شما کمک ميکند تا فقط تصويرهاي مورد علاقه خود را در فايرفاکس بارگيري کنيد.
۸) يکي از قابليت هاي اپرا که از اول به چشم مي خورد مديريت رمزهاي عبور و واردشدن به سايت ها به صورت خودکار با استفاده از بخش Wand - Passwords در اپرا بود. شما با افزونه Secure Login مي توانيد فقط با يک کليک در فايرفاکس وارد يک سايت شويد.
۹) پرکردن خودکار فرم ها در اپرا وظيفه Wand - Auto-Complete Forms است که در فايرفاکس با افزونه Formfiller انجام پذير است.
۱۰) خوب پيش نمايش برگه ها در اپرا با حرکت دادن ماوس برروي آن انجام مي شود و اينکار در فايرفاکس با Tab Preview انجام مي شود.

موزيلا فايرفاکس (مخفف شده آن به صورت رسمي Fx، اما به صورت غير رسمي FF) مرورگر وب آزاد و بازمتن برگرفته از موزيلا اپليکيشن سويت است که توسط شرکت موزيلا ...

لينوکس با ويندوز چه تفاوتي دارد؟ يکي از نخستين سوالاتي که در ذهن هر کاربري که به تازگي نام لينوکس به گوشش خورده است، مطرح مي شود، اين است که خوب لينوک ...

تقريبا تمام سايت هايي که بازديد مي کنيد اطلاعاتي را در قالب يک فايل کوچک متني (Text) بر روي کامپيوتر شما ذخيره مي کنند به اين فايل کوکي مي گويند متل ذ ...

در واقع Ajax سرنام عبارت Asynchronous JavaScript And XML و روشي جديد از استاندارهاي موجود كه با استفاده از آن مي توان برنامه هاي وب را سريعتر ، بهتر و ...

دانلود نسخه PDF - موزيلا فايرفاکس