up
Search      menu
تاریخ و فرهنگ :: مقاله موزه‌هاي مشهور جهان PDF
QR code - موزه‌هاي مشهور جهان

موزه‌هاي مشهور جهان

آشنايي با موزه‌هاي مشهور جهان

بيشتر مسافراني که به رم، لندن، قاهره و پاريس سفر مي‌کنند از موزه‌هاي مشهور اين سه شهر بازديد مي‌کنند.
موزه واتيکان، بريتيش ميوزيوم، متحف مصري قاهره و لوور هرکدام سالانه بيشتر از ۵ ميليون بازديد کننده دارند. ورودي هرکدام از اين موزه‌ها بين ۱۰ تا ۱۵ يورو است.
۱) موزه‌ واتيکان (رم ايتاليا) The Vatican Museum
رم و قاهره جزو معدود شهرهاي جهان هستند که از سه هزار سال قبل تا کنون همواره مرکزيت و اهميت خود را حفظ نموده اند بنا براين در اين دو شهر آثاري از دوره هاي مختلف تمدن مي توان يافت. در حاليکه در تمدن ايراني مرکز و پايتخت ها همواره در حال جابجايي بوده اند روزگاري استخر و پارس، زماني شوش و در دوره اي شهرهايي ديگر رونق داشته و سپس بکلي از رونق افتاده و حتي قرنها خالي از سکنه شده اند.
موزه‌ واتيکان ساختماني در داخل کشور واتيکان است که شامل چند مجموعه موزه‌ است و از بخش هاي متنوعي تشکيل شده و آثاري را از تمدنهاي مختلف در بر دارد بخش اصلي آن از هنر عمومي و تنديس‌ها و پيکره‌هاي بسياري تشکيل شده و آثار هنري بسياري از کليساي کاتوليک روم را به نمايش گذاشته است. پاپ جوليوس دوم اين موزه‌ها را در قرن شانزدهم تأسيس کرد. سالانه از اين موزه بيشتر از ۵ ميليون نفر بازديد مي کنند ورودي براي هر نفر ۱۴ يورو است بخش اصلي درآمد واتيکان از اين موزه تامين مي شود.
موزه‌ واتيکان معروف به Musei Vaticani اکتبر ۲۰۰۶ پانصدمين سالگرد تأسيس خود را با گشايش دائمي حفاري قبرستان واتيکان جشن گرفت. امروزه مجموعه موزه واتيکان ترکيبي از موزه‌ها و گالري‌هاي مختلف پاپي هستند که تحت حمايت پاپ کلمنت چهاردهم (۱۷۶۹-۱۷۷۴) و پاپ پيوس ششم (۱۷۷۵-۱۷۹۹) آغاز به کار کردند.
قسمت موزه پروفين لاتران دربرگيرنده تنديس‌هاي باستاني (به ويژه تابوت‌هاي سنگي مرمر يک دست) و سنگ نوشته‌هايي از دوران مسيحيت باستاني است. در سال ۱۹۱۰ و دوران پاپي سنت پيوس دهم (۱۹۰۳-۱۹۱۴) گالري سنگ‌شناسي عبري در داخل موزه پيوکريسشن شکل گرفت که دربرگيرنده ۱۳۷ سنگ نوشته عبري از گورستان‌هاي باستاني در رم است و بعدها توسط پاپ ژان بيست و سوم (۱۹۵۸-۱۹۶۳) از قصر لاتران به ساختمان داخلي واتيکان منتقل و در سال ۱۹۷۰ افتتاح شد. اين موزه همچنين دربرگيرنده مجموعه مختلفي از پرده‌هاي منقوش و قاليچه‌نماهايي از قرن پانزدهم و هفدهم و همچنين مجموعه‌اي از نقشه‌ها و نقاشي‌هاي مختلف ايتاليا است.
بخش تاريخي موزه واتيکان نيز در سال ۱۹۷۳ پايه‌گذاري شد که دربرگيرنده مجموعه‌اي از پرتره‌هاي پاپي و اشياء سپاه نظامي پاپي و همچنين اشيايي براي مراسم و تشريفات خاص است که ديگر استفاده نمي‌شود. موزه اتومبيل و کالسکه نيز بخشي از موزه تاريخي واتيکان است.
شهر واتيکان با دو کيلومتر طول و هزار نفر شهروند- کوچکترين کشور مستقل جهان- در سال ۱۹۲۹ طبق عهدنامه لاترن (Lateran Treat) تأسيس شد. کشور و يا به عبارت بهتر شهرک واتيکان تقريبا در مرکز شهر رم واقع شده است. اين شهر مانند ارگ و يا قلعه توسط ديوارهاي مربوط به قرون وسطايي احاطه شده است و ۶ دروازه دارد.
کشيش ها و پدران روحاني براي چندين قرن مانع هر گونه بروز خلاقيت و هنر بودند آن دوره سياه تاريخي بنام قرون وسطي يادآور حوادثي مانند دادگاههاي تفتيش عقايد، سوزاندن و کشتن بود محاکمه گاليله و سوزاندن جرنوبرنادو نمونه هايي از اين رويدادهاي سياه است که بار سنگين آن را براي هميشه واتيکان بردوش دارد اما با ظهور دوره نوگرايي، هنر در همه زمينه بويؤه در نقاشي و ترسيم ، شکوفايي يافت تعدادي ازمعروفترين هنرمندان و معماران دوره رنسانس ايتاليا براي ساختن بناهاي واتيکان توسط پاپ به کار گماشته شده بودند.
مهمترين و حيرت انگيزترين عمارت، تالار اجتماعات کليساي سنت پيترز است. اين عمارت به عنوان مرکز جهاني عبادت کاتوليک هاي رم بين قرنهاي ۱۵ و ۱۷ توسط معماران بزرگي مانند بارمانت، ميکل آنژ و جيان لورنزو برنيني طراحي شده است. شهر واتيکان به خودي خود از تاريخ فرهنگي قابل‌توجهي برخوردار است. ساختمان‌هايي چون سينت‌پيتر باسيليکا و کليساي سيستين از زيباترين آثار هنري جهان است و آثار ارزشمندي از هنرمندان بزرگ تاريخ رنسانس چون ميکل آنژ و بوتيچلي را در خود جاي داده است.
کتابخانه واتيکان و بخش هاي متنوع موزه آن حاوي اطلاعات تاريخي است که به لحاظ علمي و فرهنگي بسيار ارزشمند است. در سال ۱۹۸۴ سازمان جهاني يونسکو، تمام شهر واتيکان را در فهرست مناطق تاريخي خود ثبت کرد و تنها نمونه‌اي است که در آن کل يک کشور به‌عنوان اثري تاريخي ثبت مي‌شود. در موزه واتيکان نيز آثاري از تمدن پارسي وجود دارد. کتيبه اي در مورد فتح مصرتوسط کمبوجيه (۵۲۵ قبل از ميلاد) که به خط هيروگليف بر روي مجسمه بدون سر متعلق به پسر کاهن بزرگ معبد سايس ميباشد و در آن چنين حک شده است:
هنگاميکه کمبوجيه شاه بزرگ و شاه تمام کشورها به مصر آمد, با او مردان بسياري از کشورهاي مختلف بودند. او در اين کشور به تمامي مصر به پادشاهي يافت .( مصر عليا و مصر سفلي ) ... سپس پادشاه به معبد سايس رفت و در برابر الهه نيت به خاک افتاد ... او مرا پزشک بزرگ ناميد و من به دستور پادشاه, زمين هاي خوب به کاهنان دادم ,کودکان را غذا دادم ,کارهاي سودمند براي تنگدستان و يتيمان انجام دادم و ... .
در اين موزه همچنين سه کره جهان مربوط به سالهاي ۱۵۶۰ تا ۱۸۰۰ وجود دارد که اگرچه در آنها همچون ساير نقشه هاي قرون ۱۶ و هفده ، قاره آمريکا و اقيانوسيه وجود ندارند اما در هر سه کره نقشه ايران با نام پارس و معادل لاتين خليج فارس( سينوس پرسي) وجود دارد يک نقشه نيزبرروي چرم به سبک نقشه هاي باستاني بطلميوسي وجود دارد که در آن نيز معادل خليج فارس (سينوس پرسي) وجود دارد يک نقشه بر روي چرم وجود دارد که کار هنرمند لئوناردو داوينچي است نام ايران را با نام امپراتوري پارس دارد. بجاي نام درياي احمر نام خليج عربي با جوهر بسيار کم رنگي نوشته شده ولي در محل خليج فارس نوشته اي قابل ديدن نيست و اگر نامي هم نوشته شده در حال حاضر بکلي ناخوانا شده است. اصولا نقشه هاي فعلي موجود در جهان قدمتي بيشتر از ۵۰۰ سال ندارند حتي آنهايي که بر اساس نقشه هاي بطلميوس و نقشه نگاران باستان ترسيم شده اند مربوط به همين ۵ قرن اخير هستند و اصل هيچيک ازنقشه هاي منسوب به علماي يونان و رم در اختيار نيست.
امروزه شما قادر هستيد حتي کوچه و خانه خود را بر روي نقشه جهان(گوگل ارث) پيدا کنيد اما اصولا نقشه ها تا قرن هفدهم کشورها و حتي قاره هاي مفقوده دارند و حتي درنظرجغرافي نويسان مسلمان نيز جهان همچون سيني است که انتهاي آن سلسله جبال قاف قرار دارد و در پاي اين رشته کوه، درياي محيط گسترده است و عالم نيز فرا تر از ۷ دريا و ۷ خشکي و ۷ آسمان نيست.
هر چند بعضي از آن نقشه ها از نظر هنري بسيار ارزشمند است اما تا چند سال قبل اينگونه نقشه هاي جغرافيايي در کتابخانه ها نگهداري مي شدند. به تازگي تعدادي از موزه ها به اهميت موضوع پي برده و نسبت به نمايش نقشه ها نيز اقدام کرده اند. اولين موزه اختصاصي نقشه هاي جغرافيايي موزه والترز در بالتيمور( شيکاکو) است که ديماه امسال با برگزاري جشنواره نقشه و با نمايش ۲۰ هزار نقشه افتتاح گرديد. در اين موزه ۸۰۰ نقشه اصلي وجود دارد. اين جشنواره نقشه با کمک باري ماکلين بزرگترين دارنده نقشه در جهان( ۲۰ هزار نقشه) و با همکاري بخش تاريخ کارتوگرافي دانشگاه ويسکونسين و موسسه هنر شيکاغو برگزار و تا سه ماه آينده نمايش عمومي ادامه دارد.
● تاريخ واتيکان
در سال ۱۸۷۰ ميلادي با ورود سپاهيان «گاريبالدي» به رم ، حکومت متحد ايتاليا پاپ را براي واگذاري ابنيه، املاک و دارايي هاي مربوط به کليسا شديداً تحت فشار گذاشت و او در اعتراض خود را در محوطه واتيکان محبوس کرد. اين وضعيت تا ۱۱ فوريه ۱۹۲۹ ميلادي که قرارداد «لاتران» ميان «بنيو موسوليني» رئيس دولت وقت ايتاليا و پاپ «پي يازدهم» امضا شد، ادامه يافت. در چارچوب اين قرارداد بود که واتيکان به عنوان دولتي مستقل و حاکم بر خود اعلام موجوديت کرد و پاپ نيز متقابلاً دولت ايتاليا را به رسميت شناخت و پاپ رسما از دخالت در امور حکومت منع شد.
درحال حاضر واتيکان با حدود ۱۷۰ کشور جهان داراي روابط ديپلماتيک است و حدود ۱۳۰ کشور جهان نيز داراي سفير نزد دولت واتيکان هستند. واتيکان همچنين در اکثر سازمانهاي بين المللي از جمله سازمان ملل داراي نماينده رسمي به عنوان ناظر و در برخي نيز داراي حق رأي است.
پاپ رهبر واتيکان است و واتيکان به‌عنوان مرکز حکومت مذهبي کليساي کاتوليک محسوب مي‌شود. يک نفر نيز به عنوان فرماندار وظيفه‌اي شبيه يک شهردار و يا مدير اجرايي را برعهده دارد.
تقريباً کل جمعيت ۹۳۲ نفري واتيکان از جامعه روحانيت هستند و درون محوطه محصور شده آن زندگي مي‌کنند. تمام ساکنان اين شهر شامل رجال و مقامات عالي‌رتبه، کشيش‌ها، راهبه‌ها و گارد امنيتي سوييسي، کاتوليگ هستند. در واقع شهر مرکز روحانيت و مذهب رم محسوب مي‌شود. علاوه بر آن حدود ۳ هزار کارگر در شهر فعاليت دارند که خارج از حصار آن زندگي مي‌کنند.
● موزه بريتانيا The British Museum
موزه بريتانيا که مجموعه اي از کمياب ترين گنجينه هاي تاريخ بشر در آن جاي دارد به تنهايي بيشترين تعداد بازديدکنندگان را به خود اختصاص داده است. اين موزه در سال ۱۷۵۳ با نمايش مجموعه اشياء باستاني آقاي سلوان تاسيس شد و تا کنون همواره در حال توسعه و افزايش جذابيتهاي آن بوده است. امروزه موزه بريتيش بزرگترين موزه جهان است که فضاي نمايشي آن مساحتي در حدود ۷۵ هزار متر مربع و يکصد گالري جمعا به طول ۲.۳ کيلومتر را در برمي گيرد. شايان ذکر است که مجسمه هاي عظيم مرمرين الجين (Elgin Marbles) که از روي ديوارهاي معبد پارتنون در يونان به بريتانيا آورده شده و بازگرداندن آن مدت دويست سال است که موضوع بحث و جدل دولتهاي بريتانيا و يونان است، در اين موزه نگهداري و به معرض تماشا گذاشته مي شود.
همچنين قطعاتي متعلق به برخي از عجايب هفتگانه دوران باستان: اسب مرمريني از مقبره ماسول و بخشي از يکي از ستونهاي معبد آرتميس در يونان باستان و نمونه هاي اعجاب برانگيز ديگري از ساخته هاي دست بشر بويژه از تمدن مصر در اين موزه قراردارد.
اقلامي چون حمام سنگي به دست آمده از شهر باستاني عور ، پايتخت سومر و به گفته اي نخستين شهر بزرگ تاريخ، بقاياي انسان ليندو (Lindow Man) که حدود ۲۳۰۰ سال پس از قرباني شدن در مراسمي مذهبي، از درون مرداب بيرون کشيده شد و همچنين کتيبه رشيد (Rosseta Stone) که مبناي ترجمه خط تصويري مصريان قرار گرفت. اين موزه ۱۳ ميليون قطعه اشياء باستاني را از همه تمدنهاي مهم جهان بويژه تمدن يونان،مصر،بين النهرين، پارس، هندوچين را دربردارد. مجسمه شيرهاي بالدار عظيم که متعلق به تمدن دجله و فرات است و مجسمه هاي فرعوني متعلق به تمدن رود نيل و ستونهايي از تخت جمشيد و دهها قطعه اثر از دوران باستان و دوران اسلامي ايران از جمله آثار اين موزه است.
در سالهاي ۱۸۰۰ تا ۱۸۵۰صدها اثر بي نظير از ساحل رود نيل جمع آوري و با کشتي به موزه لندن منتقل شده است. شايد بسياري از مردم جهان از ويژگي منحصر به فرد تمدن مصر بي اطلاع باشند و آن اينکه در سرزمين پهناور مصر، باران نمي بارد و يا بندرت آنهم در سواحل مديترانه اي باران مي آيد بنا براين تمدن مصر ناگزير تنها در حاشيه و امتداد رود نيل شکل گرفته است و اين موضوع باعث دسترسي آسان بيگانگان به تمدن مصري بوده است.
گالري شماره ۴ موزه بريتيش به آثار تمدن مصر اختصاص دارد که در آن ۱۱۰ هزار شي از تمدن فرعوني به نمايش گذاشته شده است. گالري شماره ۱۸ مربوط به تمدن يونان – رم يکصد هزار قطعه را در برمي گيرد. گالري شماره ۷ اشيا تمدن بين النهرين ۲۹۰ هزار قطعه را دربرمي گيرد که مربوط به تمدن آشوري – بابليون سومري و پارسي است. لوحه حقوق بشر کوروش ( Cyrus Cylinder ) در اين گالري نگهداري مي شود. بخش تمدن جمشيديان(The Achaemenid) گالري تمدن پرشيا – و عربيا ۱۳ هزار قطعه و تمدن اسلامي ۴۰ هزار قطعه اشيا ء را در بر دارد.
● موزه مصر – قاهره the Egyptian Museum
اين موزه بيشتر به عرصه ۱۵۰ هزار اثر مربوط به تمدن رود نيل اختصاص دارد که ۱۳۶ هزار قطعه آن به تمدن فراعنه مربوط مي شود.اين موزه در سال ۱۸۵۸ تاسيس شده و در سال ۱۹۰۶ به ساختمان دو طبقه فعلي منتقل شده است. اما دولت مصر قصد دارد ساختمان عظيمي را با استفاده از کمک هاي بين المللي براي اين موزه بنا کند. مصر سال ۲۰۰۲ موفق شد ساختمان کتابخانه عظيم اسکندريه را که تما ما با جذب کمک ها و مساعدتهاي خارجي بنا شده بود را افتتاح نمايد. تمدن مصر تنها تمدن قديمي است که آثار آن دست نخورده به بشر امروزه رسيده است علت اين امر به دو عامل برمي گردد. يکي اينکه مردگان مصري تمامي اشياء قابل حمل وابزارهاي خود را به ارث مي بردند وآنها را همراه مردگان دفن مي کردند حتي بگونه اي آنها را دفن مي کردند که هرگزدزدان به آن دست پيدا نکنند.
وم اينکه در مصرباران بندرت مي بارد و آثار تمدني تخريب نمي شود ازتفاوت شديد سرما و گرماي (که عوامل مهم تخريب بناها هستند) همانند آنچه در فلات ايران وجود دارد نيز خبري نيست. بطور مثال قبر فرعون توتآن خامون وقتي کشف شد ۳۵۰۰ شي و وسائل زندگي وي بدون کوچکترين آسيب ديدگي بگونه اي که گويي تنها چند ماه از دفن آنها گذشته است يافت شدند. ماسک يا اسکلت طلايي اين فرعون که روي جنازه اش کشيده شده بود گرانترين اثري است که تا کنون در جهان کشف شده است. آن هنگاميکه حکام کشورهاي اسلامي هيچ ارزشي براي آثار باستاني قائل نبودند اروپائيان با دقت و حوصله اين آثار را به همراه خود بردند.
در سال ۱۸۵۵ فردي بنام ماکسمليان النمسوي از عباس پاشاحاکم مصردرخواست نمود که به او تعدادي از اين آثار را بدهد و عباس پاشا(پادشاه) تمامي اشياء باستاني موجود را به وي بخشيد. کم کم پاي ديگرعتيقه فروشان اروپايي به مصر باز شد و هزاران قطعه بي نظير از مصر به فرانسه و لندن منتقل گرديد. موزه قاهره دربرگيرنده بزرگترين مجموعه افراد موميايي شده است. اسکلت موميايي ۲۷ فرعون بخشي از موميايي هايي است که در اين موزه نگهداري مي شود. در طبقه همکف اين موزه کتابخانه اي ويژه کتابهاي مصر شناسي وجود دارد حدود ۴ هزارجلد کتاب که مصر شناسان سراسر جهان تا کنون نوشته اند در اينجا نگهداري مي شود.
در موزه قاهره چند اثر پارسي نيز وجود دارد.
در کاخ هاي تخت جمشيد و شوش نيز نشانه هنر حجاران مصري را به آساني رديابي مي توان کرد در ساختمان قصر(کي سر) تخت جمشيد و شوش نشانه هنر آنها را در اين دو پايتخت هخامنشيان به وضوح مي توان رديابي کرد. پيکره سنگي داريوش که اکنون در موزه ملي ايران است در مصر توسط حجاران هنرمند مصري ساخته شده و به شوش حمل شده و در دروازه شهر نصب گرديده بود.
اخيراً نيز يک قلاب مفرغي همراه با کتيبه اي به نام «خشايارشا» در مصر کشف شد که بنابر نوشته روي اين شيء، آن را جهت نگهداري جايگاه مجسمه يا بخشي از مبلمان مقدسي که شاه هخامنشي به يک معبد مصري هديه کرده بود، به کار مي بردند.
در معبد «کارناک» نيز چند قطعه سنگ مربوط به هخامنشيان( جمشيديان) شناخته شده که نشانه احترام و تقديس شاه هخامنشي به معابد مصري است.
مجموعه کتيبه هاي هيروگليف يافت شده در وادي «حمامات» منسوب به «اتي ي وهي» Ethiavahi که در زمان سلطنت داريوش اول خشايارشا و اردشير اول، در سالهاي ۴۷۶ ۴۷۳ پ. م نوشته شده، اسناد معتبري از تعامل و تفاهم ايران و مصر است. در اين اسناد «خشايارشا» همچون «ارباب دو کشور» مورد خطاب واقع شده است [شاه دو کشور، پسر رع (خداي مصري) صاحب ديهيم ها که جاودان زنده بماناد]. اين همان عبارتي است که بر روي چند گلدان سنگي يافت شده در پرسپوليس و شوش نيز آمده است.
در اواخر سده ششم پ. م داريوش دستور حفر ترعه ميان نيل و درياي سرخ را مي دهد و به يادبود اين کار عظيم و مهم يک لوحه سنگي به چهار خط و زبان (ميخي فارسي باستان عيلامي بابلي و مصري) در نزديکي ترعه به يادگار مي گذارد.
اين لوحه در سال۱۸۶۶ ميلادي ضمن حفر کانال سوئز( سوس)کنوني در محلي به نام «شلوف الترابه» در ۳۳ کيلومتري کانال و با فاصله کمي از ترعه سوئز کشف شد.
روي اين لوحه سنگي نقش دو نفر حجاري شده و در وسط نام داريوش حک شده است. در طرف راست لوحه دو کتيبه همچون اکثر کتيبه هاي هخامنشي به سه زبان و خط فارسي باستان ۶ سطر عيلامي ۴ سطر بابلي سه سطر نقش گرديده است. کتيبه دوم حاوي اطلاعاتي در مورد حفر کانال با متن فارسي باستان در ۱۲ سطر و زير آن عيلامي که تنها ۷ سطر آن بيشتر باقي نمانده و بقيه با متن بابلي که شايد زير خط عيلامي بوده، از بين رفته است. طرف ديگر لوح کتيبه مفصل تري به خط و زبان مصري (هيروگليف) . ترجمه مطالب مندرج در لوحه به شرح زير است:
[بند اول: خداي بزرگ است اهورا مزدا که اين سرزمين را آفريد ،که آسمان را آفريد، که انسان را آفريد، که شادماني را به بشر داد. داريوش را به شاهي برگزيد.داريوش را شاه سرزميني کرد که پهناور است و اسبان و مردان خوب دارد.
بند دوم:منم داريوش شاه، شاه شاهان، شاه کشورهايي که از تمام نژادها مسکون است. شاه اين سرزمين پهناور تا آن دوردست ها، پسر ويشتاسپ هخامنشي ( جمشيدي).
بند سوم:من پارسي هستم. به همراهي پارسيان مصر را فتح کردم. فرمان دادم اين آبراهه را حفر کنند. از «پي رو» نيل که از مصر جاري است تا دريايي که از پارس بدان روند.اين ترعه کنده شد، چنانکه فرمان داده بودم و کشتي ها از مصر به وسيله اين راه آبي به سوي پارس روانه شدند، کتيبه دوم فقط حاوي بند اول و دوم متن فوق الذکر است و فقط تفاوت هاي اندکي دارد.
هنگاميکه اين نگارنده از موزه قاهره بازديد نمود در طبقه دوم موزه يک سنگ نوشته ميخي پارسي وجود داشت بدون هيچگونه ترجمه تنها نوشته شده بود سنگ نوشته مربوط به داريوش ، اين سنگ نوشته که سنگ خارا نارنجي است بخش اصلي نوشته هاي خط ميخي آن بکلي از ميان رفته بود. گمان مي کنم اين سنگ نوشته ميخي تا کنون ترجمه نشده است. در طبقه اول موزه يک نقشه بزرگ مربوط به ۱۹۰۶ در محل پلکان راهرو بطرف طبقه دوم موزه نصب شده که در آن خليج فارس وجود دارد. در کتابخانه اسکندريه نيز يک نقشه رنگي منحصر به فرد منضم به يک کتاب مربوط به ۲۰۰ سال قبل قرار دارد که نقشه خليج فارس را با نام اصلي و با جوهر زعفراني ترسيم کرده است. اين کتاب و نقشه آن ثبت آثار جهاني يونسکو شده است.
«علي سامي» در کتاب خود «تمدن هخامنشي» مي نويسد که جمعاً ۱۱۷ اثر ايراني و هخامنشي به خط مصري (هيروگليف) و «دموتيک Demotique، خط ديواني و اداري مصريان قديم بر روي سنگ و لوح و مهر ومهره و ظروف سنگي و فلزي تاکنون کشف شده که بيشترين آنها مربوط به زمان داريوش اول و خشايارشاه است.
● موزه لوور
در سال ۱۷۹۴، موزه لوور فرانسه که از اوت ۱۷۹۴ به روي مردم باز شده بود ،عمومي اعلام گرديد. اين موزه در رديف موزه واتيکان و بريتيش ميوزيوم و در نوع خود از مهمترين موزه هاي جهان بشمار مي رود. ساختمان اين موزه قبل از انقلاب کبير فرانسه يکي از کاخ‌هاي سلطنتي بود،که در آن آثار باارزش هنري نگهداري مي‌شد(به عنوان موزه سلطنتي) پس از انقلاب کبير،در سال ۱۷۸۹ موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبديل به موزه ملي فرانسه شد.
در مجموعه‌هاي مختلف اين موزه آثاري از دوران پيش از تاريخ تا کنون نگهداري مي‌شود، مي‌توان گفت معروف‌ترين آثار هنري و تاريخي جهان را در اين موزه نگهداري مي‌کنند. از قبيل موناليزا (لئوناردو داوينچي)، شام آخر (لئوناردو داوينچي)، مريم صخره‌ها (لئوناردو داوينچي)، لوح حمورابي، گاو بالدارآشوري، لوح پيروزي نارام سين، نقش برجسته‌هاي آشوري، ظروف گلي آشوري ، بخش هاي قابل توجهي از تخت جمشيد، بز بالدار طلايي(هخامنشي) ، کاتب نشسته (سقاره-مصر) بخشي از موزه لوور به آثار اسلامي اختصاص دارد که بيشتر آثار آن متعلق به ايران و عثماني است.
حمله ناپلئون بناپارت به مصر در سال ۱۷۹۱ سبب بروز تحول تازه اي در روابط شرق و غرب شد. سفر هيأت بزرگي از دانشمندان فرانسوي به همراه سپاه ناپلئون به مصر، مطالعه درباره باستان شناسي مصر آغاز شد، و در پي آن انجمن مصر شناسي فرانسه در سال ۱۷۹۸ در قاهره تأسيس شد و مصر، دروازه شناخت شرق باستان تلقي گرديد.
موزه لوور با کشور امارات عربي متحده قرارداد همکاري دارد و قرار است ابوظبي با صرف يک ميليارد دلار شعبه موزه لوور در ابوظبي را افتتاح نمايد. ابوظبي تلاش مي‌کند اين شهر را به مرکز فرهنگي اسلامي عربي تبديل نمايد و در اين هدف ميلياردها دلار تا کنون هزينه نموده است اما مصر اين تلاش‌ها را بيهوده مي‌داند و معتقد است مرکزيت فرهنگي قاهره با اين سرمايه‌گذاري‌ها لطمه مي‌بيند.

آيا نسخه دومي از شما ، يك رونوشت از خود شما وجوددارد كه همين الان مشغول خواندن اين مقاله باشد؟ آيا شخصي ديگر با اينكه شما نيست، روي سياره اي به نام زم ...

آيا نسخه دومي از شما ، يک رونوشت از خود شما وجود دارد که همين الان مشغول خواندن اين مقاله باشد؟ آيا شخصي ديگر با اينکه شما نيست، روي سيارهاي به نام زم ...

آيا نسخه دومي از شما ، يك رونوشت از خود شما وجوددارد كه همين الان مشغول خواندن اين مقاله باشد؟ آيا شخصي ديگر با اينكه شما نيست، روي سياره اي به نام زم ...

مقدمه تمامي اکوسيستمهاي کره زمين روي هم زيست کره را تشکيل مي‌دهند و بخش فيزيکي اين بزرگترين واحد اکولوژيک ، محيط زيست کره زمين است. اين بخش فيزيکي خود ...

باغسازي از ۳۰۰۰ ۲۰۰۰ سال پيش از ميلاد مسيح در جهان آغاز شده است. باغ هاي ابتدائي در کشور مصر و در اطراف رود نيل باغ هاي زيتون با طرح هاي هندسي بسيار م ...

آغاز كيمياگري اسلامي با اسامي مرداني همراه است كه احتمالا خود كيمياگر نبوده‌اند، اما با گذشت زمان و فرارسيدن قرن دهم ميلادي ، كيمياگران شهيري از ميان ...

آغاز کيمياگري اسلامي با اسامي مرداني همراه است که احتمالا خود کيمياگر نبودهاند، اما با گذشت زمان و فرارسيدن قرن دهم ميلادي ، کيمياگران شهيري از ميان آ ...

مجموعه ميراث جهاني پاسارگاد مجموعه‌اي از آثار باستاني برجاي‌مانده از دوران هخامنشي است که در 135 کيلومتري شمال شيراز در منطقهٔ پاسارگاد استان فارس واق ...

دانلود نسخه PDF - موزه‌هاي مشهور جهان