up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله موتور جستجو PDF
QR code - موتور جستجو

موتور جستجو

جديدترين ابزارهاي موتور جستجو براي کاربران

گوگل به عنوان غول دنياي جستجو هرچند وقت يک بار ابزار يا سرويس جديدي به کاربران اش ارائه مي کند و بي شک با توجه به اين که اطلاعات وسيعي را از جستجوهاي اينترنتي و اشتراک هاي ايميل کاربران اش به دست آورده، با اين اقدام براي عرضه ي سرويس هاي جديد امکان يافته است تا با تحليل بيش تر رفتارهاي مصرف کنندگان امکانات هدفمند بيش تري را به آنان نمايش دهد.
به عنوان مثال سرويس ترجمه ي گوگل به سرعت در حال تبديل شدن به بخشي از موتور جستجوي محبوب گوگل است و هر از چند گاهي اخبار مربوط به افزوده شدن زبان هاي بومي جديد به گوگل را ميشنويم يا پروژه ي زبان گوگل که اين شرکت با بهبود آن براي اطمينان از ارائه ي زبان صحيح و واقعي از نظر معني و واژه ي آن به کاربران اش در حال همکاري با مؤسسات دانشگاهي است.
گوگل اخيرا براي آن دسته از کاربران اش که به زبان ديگري جز انگليسي در اينترنت جستجو مي کنند و کي بورد زبان مورد نظرشان را در اختيار ندارند، کي بورد مجازي به ۳۵ زبان از جمله فارسي عرضه کرد.
اين کي بورد که به صورت آن اسکرين است، به ۳۵ زبان موجود است و به کاربران اين موتور جستجو امکان مي دهد که بدون نياز به هيچ نرم افزار اضافي حروف زبان محلي خود را وارد کادر گوگل کنند.
اين کي بوردهاي آن اسکرين، از طريق آيکون هاي کي بورد کوچک که در کنار نوار جستجو قرار دارند و به صورت خودکار در هر زباني که داراي اين قابليت است، ظاهر مي شوند، قابل دسترس است.
پروژه ي زبان گوگل به خوبي در حال پيشرفت است و اين شرکت براي اطمينان از ارائه ي زبان صحيح و واقعي از نظر معني و واژه ي آن به کاربران اش در حال همکاري با مؤسسات دانشگاهي است و در همين راستا موتور جستجوي گوگل دو زبان بومي مايا و ناهواتل را به سرويس جستجوي جهاني اش اضافه کرد.
واژه هاي جستجو مي توانند از طريق کي بورد آن اسکرين يا کليدهاي ويژه در کي بورد کاربر وارد شوند و زبان فعلي که شامل زبان ها و حروف غيرلاتين هستند کاملا از انگليسي متفاوتند.
گوگل سال گذشته براي راحت تر شدن وارد کردن حروف غيرانگليسي براي کاربران جهاني يک رابط کاربري برنامه نويسي براي کي بورد مجازي را به طراحان عرضه کرد اما اکنون با عرضه اين کي بورد مجازي در کنار کادر جستجوي صفحه خانگي اش گامي فراتر گذاشت.
گوگل تلويزيون مبتني بر آندرويد رونمايي مي کند
هم چنين در خبرها آمده بود که گوگل در کنفرانس I O، نسخه اي از سيستم عامل آندرويد را که در ستاپ باکس تلويزيون ها اجرا مي شود، معرفي مي کند.
علاوه بر ديش نت ورک که ظاهرا دستگاه ستاپ باکس مبتني بر آندرويد گوگل را آزمايش کرده و قصد دارد در چند سال آينده آن را عرضه کند، اينتل و سوني نيز در حال کار بر روي پروژه ي مشابه بوده و Logitech نيز ابراز علاقه مندي کرده است.
در صورتي که گوگل پلتفرم ستاپ باکس خود را معرفي کند بدون در نظر گرفتن سازندگان شريک اين شرکت، طولي نمي کشد که شمار زيادي از مصرف کنندگان قادر باشند دستگاه هاي مبتني بر آندرويد را که تلويزيون معمولي را با تلويزيون اينترنتي همراه مي کنند، در پايين تلويزيون هاي خود قرار دهند.
بي شک گوگل که اکنون اطلاعات وسيعي را از جستجوهاي اينترنتي و اشتراک هاي ايميل کاربران اش به دست مي آورد، با اقدام براي عرضه ي پلتفرم آندرويد براي تلويزيون ها امکان مي يابد با تحليل بيش تر رفتارهاي مصرف کنندگان تبليغات هدفمند بيش تري را به آنان نمايش دهد.
جستجو در گوگل پيشرفته مي شود
گوگل هم چنين با هدف اين که با وجود اشتباه هاي املايي کاربران يافتن آن چه را که در جستجوي آن هستند، ساده تر کند، موتور جستجويش را بهينه سازي کرده و تصحيح خودکار به آن افزود.
غول دنياي جستجو ويژگي تصحيح خودکار واژه هاي جستجوي داراي اشتباه املايي را به ۳۱ زبان گسترش داد و نرم افزار طراحي شده براي شناسايي املاي صحيح نام افراد را بهبود بخشيد.
اين شرکت هم چنين ويژگي اي را که واژه هاي جستجو را برمبناي مکاني که کاربران مستقر هستند، پيشنهاد مي کند دقيق تر کرده است.
گوگل سال گذشته ويژگي پيشنهاد را راه اندازي کرد که بر مبناي مکان کاربران، تقاضاهاي جستجو را توصيه مي کرد اما اکنون پيشنهادهاي جستجو در صورتي که تقاضاهاي جستجو از شهرهاي آمريکا باشند، محلي تر مي شوند.
● هوشمند شدن جستجوي گوگل در تلفن هاي همراه
جديدترين قابليت جستجوي هوشمند گوگل که به محض وارد کردن تقاضاي کاربر پاسخ آن را پيدا مي کند هم براي پلتفرم هاي تلفن همراه عرضه شد.
ويژگي جستجوي «يونيورسال» نام گوگل براي نسخه ي توسعه يافته ي کادر پيشنهادهاي بازشونده به پايين است. در اين ويژگي اگر کاربري ۳۰+ ۲۴ را وارد کند، پيش از اين که دکمه ي جستجو را بزند، با نتايج پيشنهاد شده اي مواجه مي شود که نشان خواهند داد ۵۴ = ۳۰ + ۲۴ يا اگر کاربران شماره ي پروازي را وارد کنند، اين ويژگي به طور خودکار به رهگيري اطلاعات مربوط به پرواز مذکور مي پردازد.
تمامي اين اتفاقات بدون نياز به ظاهر شدن يک صفحه ي نتايج رسمي در صفحه ي خانگي گوگل روي مي دهد. گوگل در ماه دسامبر اين ويژگي را براي نسخه ي HTML سايت Google.com راه اندازي کرد و اکنون براي سايت جستجوي موبايل اين شرکت براي پلت فرم هاي آيفون و آي پاد تاچ، پالم و دستگاه هاي مبتني بر سيستم عامل آندرويد گوگل موجود است.
گوگل اخيرا براي آن دسته از کاربران اش که به زبان ديگري جز انگليسي در اينترنت جستجو مي کنند و کي بورد زبان مورد نظرشان را در اختيار ندارند، کي بورد مجازي به ۳۵ زبان از جمله فارسي عرضه کرد.
بر اساس اين گزارش اين ويژگي در حال حاضر تنها براي کاربران در آمريکا موجود است اما احتمالا به صورت جهاني عرضه خواهد شد.
● تنظيمات حريم خصوصي گوگل به روز شد
گوگل براي برطرف کردن نگراني هاي گسترده ي مربوط به حريم خصوصي کاربران، صفحه ي تأييد جديدي را براي سرويس شبکه ي اجتماعي Buzz منتشر کرد.
اين غول اينترنتي چندي پيش Buzz را براي کاربران سرويس جي ميل راه اندازي کرد تا به آن ها امکان دهد پيام ها، تصاوير و اطلاعات ديگر را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.
با اين همه با سيلي از شکايات از سوي کاربراني مواجه شد که اعتقاد داشتند بدون موافقت و به صورت خودکار وارد اين سرويس شده اند. اندکي پس از آن گوگل تنظيمات اين سرويس را اصلاح کرد و سپس چند روز بعد مجددا تغييراتي ديگري اعمال کرد که شامل تعويض قابليت دنبال کردن خودکار کاربران ديگر با فهرست پيشنهادي از تماس هايي بود که کاربر مايل به دنبال کردن پيام هاي آن هاست.
هم چنين يک تب Buzz به جي ميل اضافه شد تا کاربران بتوانند Buzz را در جي ميل پنهان کرده يا کاملا غيرفعال کنند. با اين همه اين تغييرات مذکور تنها براي کاربران جديد کاربرد داشتند و کساني که پيش از اين مشترک Buzz شده بودند، نمي توانستند تنظيمات حريم خصوصي آن را تغيير دهند اما اکنون با به روزرساني حريم خصوصي جديد، اين مشکل برطرف مي شود.
بر اساس گزارش ها، گوگل از اين پس به تمامي کاربراني که در اين سرويس ثبت نام مي کنند، صفحه ي تأييدي را نمايش مي دهد تا به آنان امکان دهد تنظيمات مورد نظر خود از جمله کساني را که مايلند هوادار آنان باشند و خصوصي نگه داشتن فهرست دوستان را انتخاب کنند.
● افزوده شدن زبان هاي بومي جديد به گوگل
بر اساس اين گزارش، سرويس ترجمه ي گوگل به سرعت در حال تبديل شدن به بخشي از موتور جستجوي محبوب گوگل است و تا ماه دسامبر اين برنامه براي ترجمه ي صفحات وب نوشته شده به ۵۱ زبان مورد استفاده قرار گرفته است. سرويس ترجمه ي گوگل قادر است نتايج را هم زمان تا پنج زبان نمايش دهد.
چندي پيش در اخبار اعلام شد که پروژه ي زبان گوگل به خوبي در حال پيشرفت است و اين شرکت براي اطمينان از ارائه ي زبان صحيح و واقعي از نظر معني و واژه ي آن به کاربران اش در حال همکاري با مؤسسات دانشگاهي است و در همين راستا موتور جستجوي گوگل دو زبان بومي مايا و ناهواتل را به سرويس جستجوي جهاني اش اضافه کرد.
به گفته ميگل دي آلوا، مدير فن آوري بازاريابي گوگل مکزيک، جستجو در اين دو زبان آمريکاي لاتين و اتصالات ماهواره يي به اينترنت بخشي از استراتژي رشد گوگل به شمار مي روند.

معمول ترين راهها جهت افزايش نيروي توليدي موتور افزايش راندمان حجمي موتور ميباشد.به کمک افزايش راندمان حجمي بسته به تکنيک مورد استفاده ميتوان از ۵% تا ...

يك موتور خطي در واقع يك موتور الكتريكي است كه استاتورش غير استوانه شده است تا به جاي اينكه يك گشتاور چرخشي توليد كند، يك نيروي خطي در راستاي طول استات ...

يک موتور الکتريکي ، الکتريسيته را به حرکت مکانيکي تبديل مي‌کند. عمل عکس آن که تبديل حرکت مکانيکي به الکتريسيته است، توسط ژنراتور انجام مي‌شود. اين دو ...

امروزه بر روي اينترنت صدها ميليون صفحه حاوي اطلاعات وجود دارد. کاربران اينترنت با آگاهي از آدرس يک سايت ، قادر به اتصال به سايت مورد نظر و استفاده از ...

مطلب ( MATLAB ) يکي از زبانهاي برنامه نويسي سطح بالا با تمرکز بر روي تکنيکهاي محاسباتي است. اين نرم افزار محيطي مناسب براي انجام عملياتهاي رياضي، ايجا ...

۱) همه چيز در نحوه ي نوشتن با اطلاع از چگونگي نوشتن عبارات جستجو در موتورهاي جستجو، مي توانيد اطلاعات مورد نيازتان را به راحتي پيدا کنيد. به عنوان مثا ...

در کتاب ها و متون مختلف تعاريف متفاوتي از تبليغات آمده است، اما در تمامي آن تعاريف، اشتراکاتي وجود دارد. اين اشتراکات شامل موارد زير مي شوند: ▪ تبليغ ...

اوايل شهريورماه، خبر موتور جستجوي «ياحق» يکي از اخبار مهم فناوري اطلاعات در ايران بود. اولين بار رضا تقي پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، با بيان ...

دانلود نسخه PDF - موتور جستجو