up
Search      menu
علم و تکنولوژی :: مقاله مهندسي شيمي PDF
QR code - مهندسي شيمي

مهندسي شيمي

معرفي مهندسي شيمي

● ديد کلي
مهندسي شيمي ، رشته اي دانشگاهي است که البته داراي زير شاخه هاي متفاوت در زمينه هاي مختلف علمي و صنعتي مي باشد. تمامي اين رشته ها ، در تکنولوژي امروز بشري نهادينه شده اند و نقش اساسي در اداره و پيشرفت صنعت کشورهاي گوناگون دارند. با خواندن مقاله زير که به بررسي شاخه هاي مختلف مهنسي شيمي پرداخته است، با اين علوم ، آشنا مي شويم.
● صنايع پالايش
صنعت پالايش نفت ، صنعتي است که با آن ، از تفکيک و تصفيه نفت خام ، محصول متنوع و پرارزشي از قبيل گاز مايع ، سوخت اتومبيل و هواپيما ، سوخت موتورهاي ديزل ، نفت سفيد ، حلال هاي نفتي ، مواد اوليه صنايع پتروشيمي ، روغن موتور ، انواع گريس و روغن هاي روان کننده و دهها فراورده ديگر توليد مي شود.
با مقايسه اي ساده بين ارزش نفت خام و ارزش فراورده هاي حاصل از پالايش ، مي توان به سودآوري عظيم اين صنعت و نقش آن در اقتصاد کشور پي برد. چرا که پالايشگاه ، نفت خام را به طيف وسيعي از فراورده هاي پر ارزش نفتي تبديل مي کند. همچنين با توجه به وجود اندوخته هنگفت نفت در کشور و تاکيد دولت بر جايگزيني صادرات فرآورده ها نفتي به جاي صدور نفت خام و نياز روز افزون کشور به فرآورده هاي نفتي ، اهميت صنايع پالايش در کشور بيشتر روشن مي شود.
● صنايع پتروشيمي
بر حسب تعريف ، صنايع پتروشيمي به صنايعي اطلاق ميشود که در آنها هيدروکربنهاي موجود در نفت خام يا گاز طبيعي به محصولات شيميايي تبديل مي گردند. امروزه پتروشيمي ، صنعتي بسيار گسترده و با فن شناسي پيچيده و فراورده هاي متنوع مي باشد و در حال حاضر ، شماره محصولات پتروشيمي به هزارها مي رسد.
از جمله اين محصولات که همگي از مواد اوليه هدروکربني و طي يک رشته عمليات فيزيک شيميايي بدست مي آيند، مي توان انواع کودهاي شيميايي ، برخي از اسيدها ، بازها و نمک ها ، منومرها و پليمرها ، ترکيبات آروماتيک و مواد واسطه و بسياري از صنايع شيميايي ديگر را نام برد. اهميت محصولات پتروشيمي کاملا روشن است. فقط کافي است توجه شود که توليد محصولات کشاورزي ، توليد پارچه وپوشاک ، ساخت مسکن ، توليد مواد شوينده و پاک کننده و توليد داروهاي مختلف بدون استفاده از محصولات پتروشيمي ، هرگز کفاف نيازهاي رو به افزايش جمعيت جهان را نخواهد داد و مطمئنا بدون آنها زندگي بشر در ابعاد گوناگون ، به کلي مختل خواهد شد.
صنايع پتروشيمي از جمله صنايع مادر تلقي مي شود و توسعه اقتصادي کشور را در زمينه هاي مختلف صنعتي و کشاورزي فراهم مي آورد. با توجه به اينکه گسترش اين صنايع و کاهش واردات و افزايش صدور محصولات پتروشيمي مورد تاکيد دولت است، اهميت اين رشته آشکار مي شود.
● صنايع پليمر
پليمرها موادي هستند که بيشتر مردم ، آنها را با نام عمومي لاستيک ها و پلاستيک ها مي شناسند، در حالي که که اين ها تنها بخش کوچکي از طيف وسيع مواد پليمري هستند. امروزه پليمرها در همه جا کاربرد پيدا کرده اند. صنايع نظامي ، الکترونيک ، خودروسازي ، پزشکي ، ساختمان سازي و... تنها نمونه هايي از کاربرد در زندگي روزمره بشر مي باشند.
اهميت کاربرد پليمرها در صنايع گوناگون به حدي است که در حال حاضر علوم پليمر ، نه تنها به عنوان گرايشي از مهندسي شيمي ، بلکه به عنوان شاخه اي مستقل از علوم فني و مهندسي مطرح شده اند. پليمرها کاربرد وسيعي در صنايع مختلف کشور دارند.
● صنايع گاز
گاز طبيعي که از منبع گاز زيرزميني کشور استخراج مي شود، به صورت ماده اي خام ، چه به عنوان سوخت و يا به عنوان ماده اوليه براي ديگر صنايع (از جمله صنايع پتروشيمي) قابل استفاده نيست و بايد تحت عمليات پالايش گاز ، معيان گاز ، انتقال و توزيع گاز طبيعي و گاز مايع باشد. اهميت اين رشته ، با توجه به وجود ذخاير عظيم گاز طبيعي در کشور و تاکيد دولت بر توسعه صنايع گاز طبيعي به عنوان سوخت و منبع انرژي و استفاده از آن در صنايع مختلف نظير نيروگاههاي حرارتي توليد برق ، کارخانه هاي توليد سيمان ، صنايع ذوب آهن و نيز طرح گاز سوز کردن اتومبيل ها براي کاهش آلودگي هوا به خوبي محسوس است.
● صنايع شيميايي معدني
صنايع شيميايي معدني ، دسته اي از صنايع توليدي هستند که از برخي مواد شيميايي معدني يا سنگهاي استخراج شده از معدن ها به عنوان ماده اوليه استفاده مي کنند. صنايع شيشه ، کاشي و سراميک ، گچ ، آهک ، سيمان ، باتري سازي ، توليد مواد شيميايي معدني (اسيدها ، بازها ، نمک ها) ، ساخت رنگدانه ها ، گازهاي صنعتي (مانند کلر) و ترکيبات کلردار معدني (نظير مواد رنگ بر) ، نمونه هايي از صنايع شيميايي معدني مي باشند.
ضرورت و اهميت اين گرايش با توجه به وجود ذخاير عظيم مواد معدني در کشور ، لزوم قطع وابستگي به محصولات شيميايي وارداتي ، ميل به خودکفايي در اين صنايع و نياز روز افزون کشور به محصولات شيمايي معدني ، بخصوص صنايع شيميايي ، قابل درک است.
● صنايع غذايي
همانطوري که از نام اين صنايع بر مي آيد، صنايع غذايي به صنايعي اطلاق مي شود که در زمينه توليد انبوه مواد و محصولات غذايي مورد نياز بشر فعاليت مي کند. از ميان اين صنايع ، مي توان به صنايع روغن نباتي ، قند و شکر ، شير و لبنيات پاستوريزه ، کنسرو و خوشاب سازي ، توليد چاي ، نوشابه سازي ، بيسکويت و شکلات سازي ، توليد مارکاوني و نيز صنايع تخميري نظير سرکه سازي اشاره کرد.
شايد اين مساله که گرايش صنايع غذايي در زمينه مهندسي شيمي مطرح مي شود، کمي دور از ذهن به نظر برسد. ولي بايد دانست که در کارخانه هاي صنايع غذايي بيشتر از همان عمليات و تجهيزاتي استفاده مي شود که در ديگر صنايع شيميايي بکار مي روند.

● خواص ترکيبات آلي فلزي شباهت ترکيبات آلي فلزي از نظر خواص فيزيکي به ترکيبات آلي در مقايسه با ترکيبات معدني بيشتر است. بسياري از اين ترکيبات داراي ساخ ...

● ريشه لغوي ژئوشيمي از دو کلمه Geo به معني زمين و chemi stry به معني شيمي تشکيل شده است. ● ديد کلي در ساده ترين شکل ژئوشيمي را مي توان به عنوان علمي ت ...

● علم شيمي شاخه اي از علوم تجربي است که از يک سو درباره شناخت خواص ، ساختار و ارتباط بين خواص و ساختار مواد و قوانين مربوط به آنها بحث مي کند. از سوي ...

● تاريخچه : اين ماده را از قرنها پيش بصورت گاز در آتشکده و يا به فرم قير (کاده اي که پس از تبخير مواد فرار يا سبک نفت از آن باقي ميماند) ميشناختهاند ي ...

● زمينه هاي تاريخي تجريه کيفي به ابتکار «پروفسور رونالد بلچر» که به نارساييهاي متعدد سيستم هاي تجزيه کيفي معدني موجود پي برده و تصميم به اصلاح اين سيس ...

تمامي ارگانيسم ها از باکتري ها مانند اشرشياکلي تا انسان، از واحدهاي ساختماني يکساني که به صورت ماکرومولکول ها تجمع مي يابند، تشکيل يافته اند. انتقال ا ...

مواد شيميايي بطور عمده به دو گروه بزرگ مواد معدني و مواد آلي تقسيم بندي مي شوند. هر يک از اين دو گروه ، در دو مبحث شيمي آلي و شيمي معدني بررسي مي شوند ...

مهندسين زيست شناسي به ساخت وسايل، از بافت هاي زنده مشغولند و کم کم تمام دنيا با مفهوم زيست شناسي ترکيبي يا مصنوعي آشنا مي شوند. در حالي که دانش جويان ...

دانلود نسخه PDF - مهندسي شيمي