up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله مهد كودك PDF
QR code - مهد كودك

مهد كودك

دانستني هايي از مهد كودك

بسياري از مادران چه شاغل و چه خانه دار هميشه مي پرسند كه آيا مهدكودك جاي خوبي براي بچه هاست؟ و آيا همه بچه ها بايد مهدكودك بروند؟ و در اين صورت مناسب ترين سن براي رفتن به مهدكودك چه سني است؟
تحقيقات نشان داده است كه شخصيت و اعتقادات هر فردي در دوران كودكي او شكل مي گيرد. به همين علت است كه تربيت و نگهداري كودك يكي از مسائل مهم به شمار مي آيد.
كودك از سن ۷ ۹ ماهگي افراد آشنا را از غريبه تشخيص مي دهد و چهره پدر و مادر و كساني كه به طور مداوم با او در ارتباط هستند را به خوبي از ديگران شناسايي مي كند و اينجاست كه اگر كودك از پدر و مادر خود جدا شود ،گريه مي كند و در برابر چهره ها ي ناآشنا علائم اضطراب را نشان مي دهد و به اصطلاح عاميانه، غريبي مي كند.
با نزديك شدن به سن ۲ تا ۲ ۵ سالگي كودكان به دليل رشد حافظه و ايجاد تجربه مي توانند كم كم به دوري از پدر يا مادر عادت كنند. البته بازي هايي از قبيل قايم موشك مي تواند به كودك اين اطمينان را بدهد كه اگر در حال حاضر مادر نيست، حتما بعد از مدتي پيش او خواهد آمد. بنابراين سن ۲ ۵ تا ۳ سال، سن خوبي براي روانه كردن كودكان به مهدكودك است.
● آماده سازي كودك براي ورود به مهدكودك
اول بايد كودك را با محيط مهد آشنا كرده و براي او توضيح داد كه مي تواند در مهد بازي كند، دوست پيدا كند و كارهاي جديد ياد بگيرد و در ضمن به او توضيح داد، در آنجا مربياني هستند كه آنها هم او را دوست دارند و به طور مداوم به او اطمينان داد كه بعد از يك ساعت مشخص، پدر و مادر حتما دنبال او خواهند آمد.
در روزهاي اول بهتر است حدود نيم ساعت همراه كودكان در مهدكودك ماند و سعي كرد او را با ديگران آشنا كرد تا كم كم حس امنيت و اعتماد به ديگر كودكان و مربيان مهد در او ايجاد شود. از روزهاي بعد مي توان او را در حدود ۱تا۲ ساعت در مهد گذاشته و به او قول داد كه براي مثال در عرض ۲ ساعت حتما دنبالش خواهيم آمد و حتما آن را اجرا كنيم.
اگر كمي دير شود، كودك حتما مهدكودك را جاي امني نمي داند و آن را موجب جدايي خود از مادر مي بيند، پس با ديدن مادر به او مي چسبد و ديگر علاقه اي به رفتن به مهد نخواهد داشت؛ به همين دليل است كه ايجاد امنيت دركودك اهميت مي يابد و حتما بايد به آن توجه كرد.
كم كم مي توان زمان باقيماندن كودك در مهد را بيشتر كرد ولي نبايد بدين گونه باشد كه كودك را از ساعت ۷ صبح تا ۴ بعدازظهر در مهد بگذاريم، زيرا در صورتي كه كودك ساعاتي طولاني تحت مراقبت كسي غير از مادر خودش باشد، از لحاظ وابستگي به مادر دچار مشكل خواهد شد و نسبت به مراقبان مهدكودك علاقه پيدا كرده و جدا شدن از آنها هم برايش سخت خواهد بود. فرضيه اي كه روان شناسان آن را فرضيه تك مادري مي نامند، مويد اين مطلب است كه كودك بهتر است بيشترين ساعات روز را تحت مراقبت يك نفر به خصوص مادر باشد نه اينكه بيشترين زمان خود را در مهد كودك بگذراند.
● ويژگي هاي مهدكودك خوب
روان شناسان معتقدند كه در يك مهدكودك خوب بايد نسبت مربيان به كودكان ۱ به ۳ باشد. علاوه بر اين، فضاي مناسب براي بازي كودكان وجود داشته باشد و بچه ها در گروه هاي كم تعداد بازي كنند. مربيان بايد در زمينه رشد كودك و تعليم و تربيت او خوب آموزش ديده باشند و بازي هاي مناسبي را براي كودكان تدارك ببينند.
● مزاياي مهدكودك
والدين علاوه بر برآوردن نيازهاي جسماني كودكان خود بايد به نيازهاي رواني كودكانشان نير توجه كنند، زيرا اين نيازها تنها در كنار پدر و مادر برآورده نمي شوند. با اينكه مادران مي توانند در محيط خانه تا حدودي با ايجاد سرگرمي هاي مناسب براي كودكان به رشد شناختي آنها كمك كنند اما اين كافي نيست. كودكان از سن ۳ سالگي كنجكاوتر مي شوند و محيط اطراف خودشان را جستجو مي كنند.
بازي با ديگر همسالان و گذراندن وقت با آنها از سرگرمي هاي خوب در اين سنين است كه هم براي كودكان لذت بخش است و هم جز ضروريات رشد شناختي كودك است.
گروه هاي همسالان، محيطي را براي كودك فراهم مي كند كه درآن خود را بشناسد. كودك از طريق اين محل هاي بازي مي آموزد كه پذيرفته شده و با ديگران شريك شود. از حقوق خود دفاع كند و به ديگران احترام بگذارد. بنابراين كودك از دنياي خودمحور به مرحله اجتماعي شدن قدم مي گذارد. برخلاف تصور اكثر افراد، مهدكودك فقط جايي براي بازي كردن نيست بلكه كودك در آن دائم در حال يادگيري است و توانايي هاي خود را توسعه مي دهد. مثلا وقتي او در اتاق بازي، به بازي هاي نمادين مي پردازد، اطلاعاتي درباره خانه و خانواده به دست مي آورد. نقاشي كردن و چكش كاري يا بازي با خمير به رشد عضلات بازوها و دست هاي كودك كمك مي كند كه بعد ها اين امر او را در نوشتن ياري خواهد كرد.
مهدكودك علاوه بر اين مزايا، معايبي هم دارد از جمله اينكه ممكن است كودك شما در خانه ناآرام شود يا پرخاشگري كند كه از اين مسائل مي توان با انتخاب يك مهدكودك مناسب و صحبت مداوم با مربيان مهد جلوگيري كرد.
در پايان بايد متذكر شويم كه مهد كودك نبايد تبديل به يك محل اجباري مثل مدرسه شود كه كودك هر روز صبح زود مجبور باشد از خواب بيدار شود و به آنجا برود و اين موضوع او را اذيت كند. كودك مي تواند در هفته ۳ روز به مهد برود، بهتر است رفت و برگشت درساعات مشخصي باشد تا بدين گونه نظم را هم ياد بگيرد.
با اينكه مهدكودك جاي تعليم و تربيت و محبت پدر و مادر را نمي گيرد ولي مي تواند در رشد شناختي و اجتماعي كودكان تاثير قابل توجهي داشته باشد.

ويتامين ها وموادمعدني : هرچند درضمن فرايند حرارتي ، پاره اي از ويتامين هاي موجود درشير كاهش مي يابند ، اما بعضي از اين تركيبات به وسيله باكتري هاي ماس ...

مقدمه نگرش امام خميني به مهدويت در ابعاد گوناگون آن، به رويکرد ديني، سياسي و عرفاني ايشان ارتباط مستقيم دارد. يعني مسئله مهدويت صرفاً يک موضوع تاريخي ...

در مورد كودك درون چيزي ميدونين؟ کودک درون آن بخش از وجود ماست که دوست دارد کودکي کند؛ يعني اينکه درست مثل يک بچه سرزنده و با هيجان باشد. کودک درون ماس ...

تغذيه مناسب براي كودكان ورزشكار تمام كودكان نياز به تغذيه اي كامل و حاوي مواد مغذي دارند ولي اگر فرزند شما ورزش مي كند نياز به رژيم غذايي دقيق تري دار ...

كودكان بيش‌فعال *** دكتر كتايون خوشابي *** فوق‌تخصص روانپزشكي كودكان و نوجوانان بيش‌فعالي اختلالي است كه در آن كودك داراي علايمي همچون پرتحركي، پر فعا ...

شب ادراري كودكان مشكلي است كه براي كودكان وخانوادة آنها از زمانهاي دور موجود بوده است . شرح خيس كردن كودكان در نوشته هاي 1550 سال قبل از ميلاد هم ديده ...

با نماز بيني شيطان را به خاک بماليد در اهميت و ارزش نماز سخن زياد گفته شده به طوري که در روايات از بزرگان ديني داريم که فرمودند نخستين چيزي که بنده بر ...

بچه ها معمولا در يک سالگي قلم به دست مي گيرند و با آن به کاغذ ضربه مي زنند، بدون آنکه بتوانند اثري روي کاغذ به جا بگذارند.... کم کم در سنين ۱۸ تا ۲۰ م ...

دانلود نسخه PDF - مهد كودك