up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله منيزيم PDF
QR code - منيزيم

منيزيم

منيزيم و نقش آن در بدن

يكي از املاح مورد نياز هر سلول از بدن شما ، منيزيم مي باشد . بدن انسان بزرگسال حاوي 28-20 گرم منيزيم است كه 60% از آن در استخوان ، 26% در عضله و ماهيچه ها و بقيه در بافت هاي نرم و مايعات بدن وجود دارد . نيمي ازذخاير منيزيم بدن شما درون سلولهاي بافت ها و اندامهاي بدن و نيمي از آن به صورت تركيب با كلسيم و فسفر در استخوان وجود دارد. تنها 1% از منيزيم بدن شما در خون يافت مي شود . بدن شما براي حفظ ميزان ثابت منيزيم خون ، خيلي سخت فعاليت مي كند . بيش از 300 واكنش بيوشيميايي در بدن براي فعاليت خود به منيزيم نياز دارند چرا كه منيزيم باعث حفظ فعاليت نرمال ماهيچه و عصب، ضربان منظم قلب و استحكام استخوانها مي شود. همچنين منيزيم در متابوليسم انرژي و سنتز پروتئين نقش دارد.
منابع غذايي و دريافت:
منيزيم در بسياري از غذاها به مقدار فراوان يافت مي شود و يك رژيم غذايي معمول در صورت انتخاب درست غذاهاي مصرفي مي توان مقدار كافي آن را تامين كرد . منابع غذايي خوب منيزيم عبارتند از : دانه ها ، مغزها، آجيل ، سبزيجات برگي شكل مثل كلم ، اسفناج و ... ، غلات سبوس دارو حبوبات مثل لوبيا و سويا و... . تصفيه كردن غلاتي مانند آرد گندم و برنج و فرآيند غذاها مانند شكر، سبب از بين رفتن املاح از جمله منيزيم مي شود.
منيزيم و نقش آن در بدن
نقش منيزيم در بيماري هاي رايج:
منيزيم و فشار خون:
منيزيم درتنظيم فشار خون نقش مهمي را ايفا مي كند. رژيم هاي غذايي كه حاوي مقدار زيادي سبزي و ميوه باشند منيزيم و پتاسيم را در حد كافي تأمين كرده و باعث كاهش فشار خون بالا مي شوند . مطالعات نشان مي دهد دريافت زياد منيزيم ، پتاسيم و كلسيم و دريافت كم چربي و سديم در برنامه ها و رژيم غذايي تأثير زيادي در كاهش فشار خون بالا دارند.
بنابراين توصيه مي شود با دريافت كافي منابع حاوي منيزيم از وقوع فشار خون بالا پيشگيري وآن را كنترل كنيد.
منيزيم و بيماري هاي قلبي- عروقي:
دريافت كم منيزيم ، باعث اختلال در ريتم قلبي و بروز حملات و سكته هاي قلبي مي شود. مطالعات انجام شده در بيماراني كه به سكته ي حاد قلبي مبتلا شدند كه استفاده فوري از منيزيم پس از سكته ي قلبي سبب كاهش مرگ و مير بيماران مي شود.
منيزيم و استئوپرز:
ممكن است كمبود منيزيم ، عاملي خطر زا در ايجاد استئوپرز ( پوكي استخوان ) باشد . كمبود منيزيم ، متابوليسم كلسيم و هورمون تنظيم كننده كلسيم را در بدن تغيير مي دهد . مطالعات مختلفي نشان مي دهد كه مكمل دهي منيزيم ، چگالي معدني استخوان را بهبود مي بخشد ؛ اما براي اثبات اين موضوع نياز به مطالعات بيشتري است.
منيزيم و ديابت:
وجود منيزيم براي متابوليسم كربوهيدرات (قند ) لازم است . ممكن است باعث آزاد سازي و فعال شدن انسولين (هورمون تنظيم كننده قند خون ) شود . افزايش مقدار گلوكز (قند ) خون در بيماران ديابتي باعث كاهش منيزيم خون و كمبود آن در ادرار مي شود.
حال مي توان فهميد كه چرا كمبود منيزيم در افراد ديابتي نوع 1 و نوع 2 كه خوب كنترل نمي شوند ، وجود دارد. تنها بيماران ديابتي كه در معرض خطر كمبود كلسيم هستند ، بايد منيزيم خون خود را ارزيابي كرد ، و اگر كمبودي وجود داشت آن را جبران كنند.
در بيماريهاي ديگري مثل سردرد هاي ميگرني نيز مكمل دهي منيزيم ممكن است باعث كاهش سردرد شود اما براي اثبات اين موضوع نياز به مطالعات بيشتري است.
منيزيم و نقش آن در بدن
كمبود منيزيم
اگر چه كمبود شديد منيزيم نادر است ولي علائم باليني آن با لرزش ، اسپاسم عضله ، تغييرات شخصيتي ، بي اشتهايي ، تهوع و استفراغ مشخص مي شود . تتاني ، پرش عضله، حركات غير ارادي، تشنج و كُما نيز در افراد با كمبود شديد منيزيم گزارش شده است. كمبود حاد منيزيم در بيماران كليوي ، درمان باديورتيك ها، سوء جذب ، پركاري تيروئيد ، التهاب لوزالمعده ، كواشيوركور، ديابت، اختلالات غده پاراتيروئيد ، استرس بعد از جراحي و راشيتيسم مقاوم به ويتامينD، ايجاد مي شود.
مسموميت
اگرچه افزايش دريافت منيزيم مي تواند مانع از آهكي شدن استخوان شود ولي احتمال دريافت آن از منابع غذايي و مكمل ها خيلي كم است . تنها مورد مسمويت در كارگران كارخانه ذوب فلزات مشاهده شده است كه غبار منيزيم را به مقدار زياد از راه تنفس يا راه دهان دريافت مي كنند.

مطالعاتي که در موسسسه تحقيقات بيو شيمي پوتچف استروم دردانشگاه دو لتي آ فريقاي جنوبي انجام پذيرفت نشان داد که شتر مرغها از اين توانايي بر خوردار هستند ...

شير اين نوشيدني اسرارﺁميز يک ترکيب مغذي و کامل است . شير موثرترين مواد در افزايش بهره هوشي ٬ رشد استحکام استخوانها ٬ سلامت لثه ٬ دندان و شادابي و طول ...

● انگور مواد غذائي به قسمتهائي از بدنه ي گياهان و نسوج حيوانات اطلاق مي شود که براي انسان قابل خوردن بوده و معده و روده ي بشر توانا به هضم و جذب آن با ...

خرمالو اصالتا ميوه چين باستان است که در دهه ۱۸۸۰ ميلادي، از ژاپن به آمريکا برده شد و در کاليفرنيا، جايي که صدها گونه از درختان ميوه از سراسر دنيا در آ ...

کاهو يکي از پرمصرف ترين سبزي ها در ميان ايراني هاست؛ آن هم به شکل سالاد کاهو که از بقيه سالادها متداول تر است. در سال گذشته در سراسر دنيا ۵ ۲۳ ميليون ...

دانلود نسخه PDF - منيزيم