up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله ملانوم PDF
QR code - ملانوم

ملانوم

شيوع ملانوم بدخيم در ايران

با گرم شدن هوا و نزديک شدن به تابستان، بازار ضدآفتاب هم داغ مي شود و خيلي ها به فکر خريد ضدآفتاب مي افتند. هرچند به عقيده متخصصان، ضد آفتاب فقط مخصوص فصل تابستان نيست و در همه فصول بايد از آن استفاده کرد؛ ما هم به بهانه گرمي هوا درباره ضد آفتاب با دکتر محمدعلي نيلفروش زاده، متخصص پوست و مو گفتگو کرده ايم که مي خوانيد....
▪ اين ضدآفتاب هايي که توي بازار موجودند چقدر قابل اعتمادند؟
به طور کلي، استفاده از ضدآفتاب به اين معني نيست که مي توانيد بدون هيچ اشکالي مقابل آفتاب برويد. چنين فکري باعث مي شود که ضرر ضدآفتاب بيش از نفع آن شود. بنابراين بايد ضمن استفاده مرتب از ضدآفتاب، از نور مستقيم آفتاب نيز دور بود و ساير روش هاي مقابله با آفتاب مانند لباس پوشيدن و استفاده از کلاه و سايه بان و... را فراموش نکرد. استفاده از ضدآفتاب هر دو تا سه ساعت با غلظت کافي و مناسب مي تواند پوشش محافظتي خوبي در برابر آفتاب به شمار رود اما اعتماد کامل به آنها جايز نيست. امروزه آثار زيان آور پرتوي فرابنفش نور خورشيد روي پوست انسان به صورت پيري زودهنگام و بروز سرطان ها شناخته شده است و ضدآفتاب پوشش هاي محافظتي ساده و در دسترسي هستند که مي توانند تاثير اين پرتو را روي پوست کم کنند اما بعضي ها با وجود آنکه از مقدار کافي آن هم استفاده نمي کنند، ساعت ها در ساحل دريا يا فضاي باز در مقابل آفتاب مي خوابند يا آمد و شد مي کنند.
▪ خانم ها بيشتر از ضدآفتاب استفاده مي کنند، آيا مردان و کودکان هم بايد از اين محصول استفاده کنند؟
با توجه به اينکه تمام قسمت هاي بدن به اشعه آفتاب حساس است، لازم است صورت، دست ها، پاها و مناطقي از بازوها که در آقايان باز هستند با غلظت مناسبي از کرم يا لوسيون ضدآفتاب پوشيده شوند. امروزه با توجه به رواج استفاده از لباس هاي باز و کوتاه در کودکان و همچنين مراجعه به استخرهاي روباز در فصل تابستان، حملات آفتاب سوختگي در دوران کودکي مخصوصا در آنهايي که پوستي روشن دارند، مي تواند زمينه ساز بدترين نوع سرطان پوست يا ملانوم بدخيم در بزرگسالي باشد. با آنکه کشور ما کشوري آفتابي است اما به نظر مي رسد اغلب مردم آگاهي کافي از آثار زيان بخش آفتاب ندارند يا به محافظت از آن اهميت نمي دهند. اين امر متاسفانه موجب شيوع ملانوم بدخيم در ايران شده است.
▪ شايد دليل اش اين باشد که مردم مي ترسند محافظت دايمي از نور آفتاب مانع توليد ويتامين D ضروري در بدن شده يا به بروز پوکي استخوان در بزرگسالان منجر شود؟
مي توان گفت فعاليت هورموني انسان آن چنان منظم است که قرار گرفتن دقايقي کوتاه آن هم تنها صورت و پشت دست ها براي توليد ويتامين D در بدن بزرگسالان کفايت مي کند و در صورت تامين غذاي کافي و مناسب، جاي نگراني نيست اما بيشتر نگراني ما در شيرخواران و سالمندان است که علاوه بر لزوم استفاده از لبنيات و ماهي در سالمندان، در اين گروه و همچنين براي نوزادان، دريافت جبراني ويتامين D به صورت قرص، شربت يا قطره ضروري است.
▪ پس براي بچه ها هم بايد ضدآفتاب بزنيم؟
بله، اما بايد دقت کرد که کرم هاي ضدآفتابي که در کودکان استفاده مي شود، متفاوت است و توصيه مي شود کرم هاي ضدآفتاب با توجه به جنس، سن و نوع پوست تجويز شود. توصيه ما اين است که براي کودکان و در افرادي که بيماري پوستي خاصي ندارند و پوست تحريک پذير دارند از ضدآفتاب هاي فيزيکي استفاده شود که احتمال حساسيت شان اندک است. استفاده از ضدآفتاب در کودکي حتي مهم تر از جواني است و بايد کودکان را عادت دهيد.
▪ موقع خريد ضدآفتاب، انواع ايراني بهترند يا خارجي؟
توصيه مي کنم انتخاب ضدآفتاب مناسب براي پوست خود را به يک متخصص پوست واگذار کنيد چون هر نوع ضدآفتابي براي هر پوستي مناسب نيست. به عنوان مثال، براي پوست هاي مستعد به آکنه (جوش غرور جواني) و چرب، بايد از ضدآفتاب هايي استفاده کرد که حداقل چربي را داشته باشند يا به اصطلاح Oil Free باشند. کيفيت برخي محصولات خارجي بسيار خوب است (البته نه همه آنها) و البته قيمت بالايي هم دارند. با توجه به اينکه ضدآفتاب را بايد به طور مداوم استفاده کرد و با توجه به اينکه شرکت هاي مختلفي در کشورمان ضدآفتاب هاي متنوع و بعضا با کيفيت هاي قابل مقايسه با انواع خارجي توليد کرده اند براي اکثر خانواده ها استفاده از ضدآفتاب هاي ايراني تاييد شده توسط متخصصان پوست اقدامي مقرون به صرفه و مناسب است. تجربه خود شما در انتخاب ضدآفتاب هم بسيار مهم است. ضدآفتابي که مثلا براي دوست شما بسيار مناسب است، مي تواند براي شما مضر باشد. ممکن است شما يک ضدآفتاب خوب و با قيمت بالا تهيه کنيد اما هنگام استفاده احساس راحتي نکنيد. مثلا احساس گرمي و خفگي داشته باشيد يا به آن حساسيت داشته باشيد و پوست تان قرمز شود يا خارش پيدا کند. از همه مهم تر اينکه ممکن است صورت شما هنگام مصرف آن جوش بزند. همه اينها، علل خوبي براي عوض کردن ضدآفتاب است. آن قدر تجربه کنيد تا نوع مناسب را براي پوست خود بيابيد.
▪ وقتي از ساير فرآورده هاي آرايشي استفاده مي کنيم باز هم نياز به تجديد مصرف ضدآفتاب داريم؟
در صورتي که محل کارتان جايي است که نور مستقيم آفتاب وجود ندارد مصرف يک بار در روز ضدآفتاب کافي است اما در صورتي که در بيرون از خانه و در هواي آفتابي قرار داريد، هر ۳ تا ۴ ساعت ضدآفتاب مصرف کنيد. در مصرف ضدآفتاب صرفه جويي نکنيد. به دليل گراني قيمت، بعضي از مصرف کنندگان فقط پوست خود را کمي چرب مي کنند که اين کافي نيست. براي صورت بايد حدود نصف قاشق چاي خوري معادل يک بند انگشت ضدآفتاب استفاده کرد. ضدآفتاب فقط مخصوص صورت نيست و بايد به هر قسمت از پوست که روباز باشد مانند گردن، گوش ها و پشت دست ها ماليده شود. نکته مهم ديگر اينکه ضدآفتاب را مستقيما روي پوست بماليد و کرم ديگري مانند لوازم آرايش را زير آن مصرف نکنيد. توصيه مي شود ضدآفتاب حداقل ۱۵ تا ۳۰ دقيقه قبل از بيرون آمدن از خانه و تماس با آفتاب مصرف شود. بهتر است ضدآفتاب نزديک چشم ماليده نشود زيرا مواد شيميايي ضدآفتاب مي توانند موجب تحريک چشم شوند.
▪ به عنوان حرف آخر، مختصري درباره طرز درست استفاده از ضدآفتاب ها صحبت کنيد.
در اين باره بايد چند نکته را تذکر بدهم:
از هرگونه مواجهه غيرضروري با نور آفتاب خودداري کنيد. سعي کنيد بين ساعت هاي ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر که بيشترين ميزان اشعه مضر آفتاب وجود دارد (به خصوص در فصل تابستان) از خانه يا محيط هاي سربسته خارج نشويد و هرگز در اين ساعت به بچه ها اجازه بازي در فضاي باز ندهيد.
با روش هاي مختلف، جلوي تابش نور آفتاب به پوست را بگيريد. براي مثال، لباس هاي آستين دار و جوراب بپوشيد. وقتي مي خواهيد از جايي عبور کنيد که آفتاب مستقيم مي تابد، مي توانيد اگر مجله و يا چيزي مشابه آن را در دست داريد جلوي صورت خود بگيريد. حتي خانم هايي که چادر مي پوشند با دقت آن را مقابل صورت قرار دهند. در مورد دست ها نيز بهتر است دست کش بپوشيد و يا آنها را زير چادر نگه داريد. داخل خانه يا جاهايي که پوشش کامل نداريد، به هيچ وجه در مقابل نور مستقيم آفتاب قرار نگيريد و از سايبان، چتر يا کلاه هاي لبه دار استفاده کنيد. استفاده از اين کلاه به ويژه براي افرادي که در مزارع کار مي کنند، بسيار مهم است. اندازه لبه اين کلاه ها بايد حداقل ۵ ۷ سانتي متر باشد.
هر روز به طور مرتب از فرآورده هاي ضدآفتاب استفاده کنيد. حتي در فصل زمستان و در هواي ابري و حتي در موقعي که در منزل هستيد نيز از ضدآفتاب استفاده کنيد.
به برچسب ضدآفتاب دقت کنيد: شماره SPF آن بايد حداقل ۱۵ يا بالاتر باشد. مقاوم يا عايق در برابر آب باشد. ضدتعريق و شستشو باشد. جلوي اشعه هاي UVA و UVB را بگيرد. تاريخ مصرف آن نگذشته باشد. ساخت يک شرکت معتبر باشد و تقلبي نباشد.
از برنزه کردن پوست بپرهيزيد و کمتر حمام آفتاب بگيريد. از رفتن به سالن هاي مخصوص برنزه کردن پوست که از اشعه مصنوعي فرابنفش A براي اين کار استفاده مي کنند، خودداري کنيد. در صورتي که خيلي تمايل داريد که رنگ پوست تان برنزه باشد، از کرم هاي مخصوص برنزه کردن استفاده کنيد تا ضمن در امان ماندن از اشعه آفتاب رنگ دلخواه تان را نيز به دست آوريد، البته استفاده از اين کرم ها نيز بي ضرر نيست.
از آموزش به ديگران غافل نباشيد، به خصوص به کودکان تان ياد بدهيد که از آفتاب دوري کنند. دوران کودکي، مهم ترين سن از نظر دريافت اشعه مضر آفتاب است و بسياري از عوارض آفتاب که در سنين ميانسالي و پيري ظاهر مي شود به ويژه يکي از سرطان هاي بسيار خطرناک پوست به نام ملانوم بدخيم، حاصل تماس با آفتاب در سنين کودکي است.
کودکان به دليل فعاليت بيشتر و بازي هاي خاص اين دوران کودکي بيشتر در معرض تابش آفتاب قرار مي گيرند لذا از پوشاندن لباس هاي بدون آستين به آنها، به خصوص در فصل تابستان خودداري کنيد و آنها را به استفاده از کلاه عادت دهيد. آموزش به کودکان در زمينه دوري از آفتاب و استفاده از ضدآفتاب ها اهميت زيادي دارد. به ديگر افراد بزرگسالي که نسبت به اين مساله آگاهي ندارند، هشدار دهيد و آنها را از خطرهاي آفتاب آگاه سازيد.

خيلي ها مراقبت از پوست را صرفا به مراقبت از پوست صورت محدود مي کنند و از توجه به پوست بدن خودشان غافل مي شوند. شايد براي تان عجيب باشد ولي اين يک واقع ...

در آمريکا سرطان پوست جزو شايع ترين سرطان ها به شمار مي رود و ميزان مرگ و مير نوعي از آن به نام ملانوما در دهه هاي اخير تا ۵۰ درصد در ميان زنان زير ۳۹ ...

مي دانيد آدم ها چگونه سرطان پوست مي گيرند؟ سرطان پوست با زخم هاي پيش سرطاني شروع مي شود؛ زخم هايي که سرطان نيستند اما به مرور زمان سرطاني مي شوند... ت ...

مقاله زير اطلاعاتي درباره سرطان پوست، علايم آن، تشخيص و درمان آن به شما ارائه مي دهد. به جز نوعي از سرطان پوست که ملانوم بدخيم گفته مي شود، در ساير مو ...

دانلود نسخه PDF - ملانوم