up
Search      menu
مدیریت و اقتصاد :: مقاله معرفي رشته MBA PDF
QR code - معرفي رشته MBA

معرفي رشته MBA

توسعه كشور و ارتقاء استاندارد زندگي در آن مستلزم بهبود و ارتقاء كيفيت مديريت در سازمان هاي اقتصادي و اجتماعي است. با بهبود مديريت است كه مي توان بهره وري را افزايش داد و از ظرفيت ها و امكانات موجود كالا و خدمات بيشتري را توليد نمود و ظرفيت هاي زيادتري را به وجود آورد. بهبود مديريت نيز مستلزم آگاهي و تسلط به دانش مديريت است.
امروزه مديريت به عنوان يكي از شاخه هاي معرفت بشري پيشرفت زيادي نموده است و آموزش و تحقيق در زمينه آن گسترش فراواني يافته است. با توجه به اهميت مديريت در رشد و ارتقاء سازمانها و جوامع نظام هاي آموزش عالي كشورها آموزش و تحقيق در حوزه مديريت ايجاد رشته كارشناسي ارشد مديريت (MBA) در كشورهاي مختلف جهان است. اين رشته به سرعت نخست در آمريكا و كشورهاي صنعتي و سپس در كشورهاي در حال توسعه موفق گسترش يافته است.
● اهداف MBA:
متاسفانه امروزه بسياري بدون توجه به محتواي MBA آن را با نام مديريت سازمان مي شناسند و تنها به بخش بسيار كوچكي از اهدافي كه در اين دوره بررسي مي شود مي پردازند. اگر بخواهيم تعريفي دقيقتر از اهداف MBA داشته باشيم بايد توجه داشت كه هدف اين دوره پذيرش فارغ التحصيلان دوره هاي كارشناسي رشته هاي مختلف و به ويژه رشته هاي فني و مهندسي و پرورش افرادي است كه قادر باشند در زمينه هاي ذيل انجام وظيفه نمايند:
۱) اداره و راهبري موثر و كارآمد سازمان يا يك بخش تخصصي از آن نظير بخش هاي توليدي بازاريابي و فروش اطلاعات و مالي
۲) ايجاد تحول در يك بخش تخصصي سازمان
۳) طراحي هدايت و رهبري تحول در كل سازمان پس از كسب تجارب عملي در مديريت
۴) كارآفريني با ايجاد فعاليت هاي جديد در درون سازمان هاي جديد
۵) ارايه خدمات مشاوره اي و مطالعاتي در زمينه هاي مزبور به مديران سازمانهاي اقتصادي و اجتماعي اين اهداف تقريبا در تمام جهان يكسان هستند. به عنوان نمونه Harvard Business Scgool (HBS)كه يكي از معتبرترين Business Scgoolهاي جهان مي باشد هدف دوره و قابليتهاي مورد نظر فارغ التحصيلان خود را به شرح زير مي داند:
۱) students who will go on to change the lives of those a transformational experience for around them
۲) leadershop Builds a foundation for a life time of
۳) Present, envisioning what might be and how to Developing abilities to look beyond the it accomplish.
● تاريخچه MBA:
MBA در خارج از كشور قدمتي حدودا۸۰ ساله دارد و به نظر مي رسد كه در Wharton Business School وابسته به دانشگاه پنسيلوانيا متولد شده باشد. گسترش سريع اين رشته در سالهاي دهه ۶۰و ۷۰ ميلادي منجر به اين شد كه در ايران نيز در دهه ۷۰ ميلادي مركزي تحت عنوان ICMS و با همكاري دانشگاه هاروارد راه اندازي شود كه متاسفانه بعد از انقلاب مورد بي توجهي قرار گرفت و منحل گرديد. اين مركز علي رغم اينكه تنها دو دوره فارغ التحصيل ارائه كرد ليكن نوستالژي ناشي از آن هنوز در اذهان بخشهاي مديريتي برجسته كشور باقي است.
دومين گام در اين راستا توسط سازمان مديريت صنعتي برداشته شد كه در اواخر دهه ۶۰ شمسي اقدام به راه اندازي دوره مديريت اجرايي Executive MBA نمود ليكن به دليل عدم تبليغات مناسب و نيز شرايط دشوار ورود جاي چنداني در ميان فارغ التحصيلان جديد باز نكرد. سرانجام در اول دهه ۸۰ شمسي دانشگاه صنعتي شريف به اتكاي وجهه منحصر به فرد خود اقدام به راه اندازي اين رشته با توجه به نياز شديد كشور نمود. به رغم اين تلاشها هنوز تا رسيدن به كشورهاي توسعه يافته و حتي بسياري از كشورهاي در حال توسعه راه درازي در پيش رو داريم.
در حالي كه MBA امروزه يكي از معيارهاي رشد كشورها محسوب مي شود در سنگاپور با ۴ ميليون نفر جمعيت حدود ۳۰ دوره MBA و در امريكا ۷۰۰ دوره وجود دارند كه در ايران تعداد دوره ها تنها ۲ دوره (دانشگاه صنعتي شريف و سازمان مديريت صنعتي) مي باشد.
● چرا MBA
اگر مي خواهيد خود را قانع كنيد كه چرا بايد MBA را انتخاب كنيد كار دشواري نخواهيد داشت. جايگاه MBA در دنياي امروز امكان ادامه تحصيل در برترين دانشگاههاي داخل و خارج را در اختيار شما قرار خواهد داد.
در صورتي كه زمينه شغلي مد نظر شما باشد با توجه به اينكه اين رشته بسيار نوپاست و با استقبال شديد سازمانها نيز مواجه شده است مي توان بازار كار بكر و دست نخورده آن نظر داشت هرچند در امريكا علي رغم سابقه ۸۰ ساله هنوز بازار كار بسيار وسيعي در اختيار فارغ التحصيلان قرار دارد.
در ايران نيز آمارهاي فعلي نشان از تضمين شغل در آينده دارد. MBA قابليتهاي شما را وراي تخصصي كه اكنون داريد توسعه خواهد داد و شما را به شخصي مبدل خواهد كرد كه هيچ سازماني قادرنخواهد بود به راحتي از روي تخصص شما عبور كند. اين نكته كه قادر هستيد MBA را به عنوان رشته دوم همراه با رشته اصلي خود امتحان دهيد نيز قابل توجه است. هرچند MBA ارزشي وراي رشته هاي تخصصي و فني در دنياي امروز دارد.
● دانستني هاي MBA
▪ آيا مي دانيد كه MBA پرهزينه ترين رشته دانشگاهي در خارج كشور است و هزينه سالانه آن در برخي دانشگاهها به ۷۰۰۰۰ دلار در سال مي رسد؟
▪ آيا مي دانيد كه MBA در دانشگاه هاروارد تنها رشته اي است كه به دليل اطمينان از اشتغال خوب فارغ التحصيلان آن در آينده تحت پوشش كامل وام CITIBANK امريكا قرار دارد و دانشجويان كليه هزينه هاي خود را از آنجا تامين مي كنند؟
▪ آيا مي دانستيد كه اكثر دانشگاههاي امريكا، كانادا و اروپا به دليل تقاضاي بسيار بالاي داخلي به اتباع خارجي جهت MBA پذيرش نمي دهند؟

● آندروپگن اين گياه را به خاطر پرهاي خوش نماي گل و رنگ ارغواني آن در پائيز مي کارند. رطوبت يکسان خاک براي رشد بهتر اين گياه، مخصوصاً در مکان هاي گرم و ...

معرفي کشت بافت: وقتي درباره کشت گياه صحبت مي‌شود، معمولا منظور کشت گياهان در گلدان ، زير پلاستيک (Frames) ، در گلخانه و يا مزرعه است. در تقسيم بنديهاي ...

نام انگليسي : نام kiwifruit فارسي : کيوي نام علمي : Actiniadia deliciosa خانواده : Actiniadiaceae معرفي درخت کي ...

اين ماهي جزء ماهيان زيبا و زينتي خليج فارس هست. البته شايان ذکر هست که ديدن اين ماهي در برنامه هاي تلويزيوني يا توي اينترنت، فقط ميتونه گوشه اي از زيب ...

شهاب معرفي يک شهاب: وقتي يک شهاب آسماني-ريزه هاي بين سياره اي-به جو زمين وارد مي شود خطي از نور در آسمان توليد ميکند که شهاب نام دارد. شهاب ها اندازه ...

سنجاب سنجاب (Indian giont Squirrel )يا (Ratufa Indica)بزرگترين نژاد سنجاب مي باشد، ● دسته بندي اين جونده به دو دسته اصلي زير تقسيم ميگردد ۱) سنجاب هاي ...

●خواص درماني نام زعفران در فارماكوپه اروپا (كتاب رسمي داروسازي) قيد شده و به شكل تنطوري با نام OpiiCrocata Tinctura وجود دارد . همچنين عصاره آن به صور ...

وقتي يک شهاب آسماني-ريزه هاي بين سياره اي-به جو زمين وارد مي شود خطي از نور در آسمان توليد ميکند که شهاب نام دارد. شهاب ها اندازه شان از ذرات غبار تا ...

دانلود نسخه PDF - معرفي رشته MBA