up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله مضرات هلو PDF
QR code - مضرات هلو

مضرات هلو

هلو و خواص درماني آن

هلو و خواص درماني آن
درخت هلو درختي است زيبا ولي کم دوام و عمر آن در حدود پنج يا شش سال است و مي توان آن را با درخت بادام يا آلو يا زردآلو و شفتالو پيوند زد. برگهاي آن دراز و دندانه دار بوده با گلهاي درشت به رنگ صورتي و مانند بعضي از گياهان قبل از بيرون امدن برگ گل مي دهد و منظره زيبا و جالبي دارد.
درخت هلو درختي است زيبا ولي کم دوام و عمر آن در حدود پنج يا شش سال است و مي توان آن را با درخت بادام يا آلو يا زردآلو و شفتالو پيوند زد. برگهاي آن دراز و دندانه دار بوده با گلهاي درشت به رنگ صورتي و مانند بعضي از گياهان قبل از بيرون امدن برگ گل مي دهد و منظره زيبا و جالبي دارد. ميوه آن از نوع شفتالو ولي درشت تر و پرآب و شيرين با هسته سخت و درشت است. از درخت هلو نوعي انگم ترشح مي شود که داراي ماده لاکتوز بوده و پوست درخت داراي تانن است در تمام قسمتهاي درخت هلو گلوکزيد سمي موسوم به (آميگدالين) وجود دارد که در مغز هسته بادام تلخ و در دانه و جوانه يا اعضا بعضي گياهان نيز موجود است.
هلو داراي مواد قندي زياد و اسيدهاي آلي ازاد مانند اسيد سيتريک و اسيد وينيک و اسيد ماليک و مواد ازته و هيدروکربنه و مواد چرب و برم و کاروتن و ويتامين B و C است.
در برگ هلو قند هاي ساکاروز و کستروز و ماده لوروسرازين وجود دارد.
مغز هلو داراي دياستازهايي به نام امولسين و کونگلوتين و روغني شبيه به روغن بادام تلخ است. علاوه بر ميوه اين درخت مي توان از برگ و گل و مغز آن در مصارف درماني بهره برد.
مصرف جوشانده برگ آن براي درمان بيماري صرع مفيد است. گلهاي درخت را در آب دم کنيد و آب خالص آن را براي لينت مزاج بخوريد درد اعصاب را تسکين مي دهد.
گل خشک و برگ خشک هلو را به اندازه دو قاشق سوپ خوري در يک ليتر آب بجوشانيد و پس از صاف کردن آب خالص آن را در فاصله غذاها سه استکان بخوريد تب بر است.
البته برگ گل و مغز هلو به علت دارا بودن آميگدالين اثر سمي دارند و مصرف زياد و مداوم آنها موجبات مسموميت را فراهم مي سازد.
درخت هلو از قديم الايام در چين وجود داشته و از آنجا به نقاط ديگر جهان راه يافته است. در قرون وسطي از آن به صورت يک داروي گياهي استفاده مي شده است. برگ درخت هلو را براي بيماري صرع و سنگيني گوش، پوست درخت هلو را براي رفع بوي بد دهان و مغز هسته آنرا براي رفع سردرد و اختلالات دستگاه هضم، ‌قرس و رفع بيماريهاي ادراري به کار مي رود.
درخت هلو درختي است زيبا به بلندي تقريبا پنج متر که داراي شاخه هاي زيادي است. برگهاي آن بيضي شکل و دراز و داراي کناره هاي اره اي است. گلهاي هلو زودرس هستند و قبل از باز شدن برگها ظاهر شده و منظره زيبايي به درخت مي دهد. گلهاي هلو برنگ صورتي، قرمز يا سفيد مي باشد. ميوه هلو گرد و برنگ طلايي و سرخ که روي آن را کرکهاي زيادي پوشانده است است. هسته هلو بسيار سخت است و درون آن مغز هسته قرار درد که تلخ است.
ترکيبات شيميايي:
گل و مغز هسته هلو داراي آميگدالين است. برگها و شاخه هاي هلو داراي اميگدونيتريل و فلاوونول گليکوسيد است.
مغز هسته سمي است و مصرف مدام آن موجب مسموميت مي شود از اين جهت براي معالجه امراض فقط مقدار کمي هسته هلو مصرف مي شود و آنهم بايد تحت نظر پزشک باشد.
مواد موجود در هر صد گرم هلو:
آب ۸۸ گرم، ويتامين آ هزار و 400 واحد انرژي 35 کالري، ويتامين ب1 ۰ ۰۲ ميليگرم، فسفر ۱۷ ميليگرم، ويتامين ب ۲۰ ۰۵ ميليگرم، پتاسيم ۲۰۰ ميليگرم، ويتامين ب3 يک ميليگرم، کلسيم هشت ميليگرم، ويتامين ث هفت ميليگرم، آهن ۰ ۵ ميليگرم و نشاسته ۹ گرم.
در ضمن هلو داراي منيزيوم و بروميوم نيز است.
خواص دارويي:
هلو ملين است و باعث تسکين تشنگي مي شود.
براي رفع بوي بد دهان هلو بخوريد.
هلو در افراديکه گرم مزاج هستند باعث تقويت نيروي جنسي مي شود.
روغن مغز هسته هلو براي درد گوش و گرفتگي مجراي گوش مفيد است.
روغن مغز هسته هلو را به محل درد بواسير بماليد اثر خوبي درد.
براي برطرف کردن زخمهايي که در بدن اطفال و پشت گوش آنها مي زند هسته هلو را در آتش بياندازيد تا بسوزد سپس مغز هسته را در آورده و له کنيد و بر محل زخم بماليد.
خانمهاي حامله اگر مي خواهند بچه زيبايي داشته باشند بايد هلو بخورند.
مغز هسته هلو مسهل است و خون را تصفيه مي کند.
مغز هسته هلو براي رماتيسم مفيد است.
جوشانده برگهاي درخت هلو براي بيماريهاي پوست مفي است پوست را با اين دم کرده بنوشيد.
براي بيماريهاي مجاري ادرار، سنگ کليه و ورم مثانه جوشانده برگهاي درخت هلو را تهيه کرده و يک فنجان در روز بخوريد.
دم کرده برگ يا گل هلو براي رفع سياه سرفه استفاده مي شود.
هلو را له کنيد و بصورت ضماد براي رفع دل پيچه بچه ها و دفع کرم روده روي شکم آنها قرار دهيد.
برگ هلو و جعفري را با روغن زيتون مخلوط کرده و روي سوختگي و محل ضرب ديدگي بگذاريد.
بهترين ماسک زيبايي را مي توانيد از هلو تهيه کنيد براي طراوت و جوان کردن پوست هلو را پوست کنده وله کنيد و روي پوست قرار داده و بگذاريد مدت ۲۰ دقيقه بماند و پس از آن صورت را با آب معدني بشوييد.
براي برطرف کردن بواسير مغز هسته هلو را به صورت پماد درآورده و به مقعد بماليد.
جوشانده پوست درخت هلو اثر تب بر دارد.
خوردن هلو سموم را از بدن خارج مي کند.
براي وزن کم کردن هلو بخوريد.
کسانيکه زخم معده دارند و يا مبتلايان به ورم معده و يا روده بايد با شکم خالي هلو بخورند.
هلو ميوه خوبي براي اشخاص مسن است مشروط بر اينکه با شکم خالي بخورند که زود هضم شود.
جوشانده گل هلو کرم کدو و کرم معده را از بين مي برد.
خوردن شکوفه هلو براي زنان بار دار ممکن است باعث سقط جنين شود.
مضرات:
هلو براي اشخاص سرد مزاج مضر است. به همين دليل اين افراد بايد هلو را با عسل يا زنجبيل بخورند.
هضم هلو براي بعضي از اشخاص دشوار است و نفخ ايجاد مي کند. براي اينکه ايجاد نفخ نکند، بايد آن را حداقل نيم ساعت قبل از غذا خورد.

هلو (Prunus persica) گياهي است از خانواده گل سرخ و زيرخانواده پرونوييده و جنس پرونوس. هلو در دوران پيش از تاريخ در كشور چين كاشته مي شد و از طريق جاده ...

هلو (Prunus persica) گياهي است از خانواده گل سرخ و زيرخانواده پرونوييده و جنس پرونوس. هلو در دوران پيش از تاريخ در كشور چين كاشته مي شد و از طريق جاده ...

كاهو Lettuce نام علمي lactuca sativa گياه شناسي كاهو يكي از قديميترين سبزيجات دنيا است منشاء آن در هندوستان وآسياي مركزي مي باشد . كاهو طبق مداركي كه ...

سيگار استوانهٔ کاغذي کوچکي معمولاً به طول کمتر از ۱۲ سانتي‌متر و قطر نزديک به ۱۰ ميلي‌متر است که از برگ‌هاي بريده شده يا عمل‌آمدهٔ تنباکو پر مي‌شود. ط ...

کليات گياه شناسي درخت هلو از قديم‌الايام در چين وجود داشته و از آنجا به نقاط ديگر جهان راه يافته است. در قرون وسطي از آن به صورت يک داروي گياهي استفاد ...

محققان آمريکايي دريافته اند که رژيم غذايي مديترانه اي مي تواند خطر ناراحتي هاي قلبي را در بيماران قلبي افزايش دهد. در اين مطلب به چند نوع از اين مواد ...

تخم مرغ همواره نمادي از باروري و زايش بوده است. اين ماده غذايي نه تنها يک غذاي کامل است؛ بلکه عنصري ضروري براي تهيه بسياري از غذاهاي ايراني به حساب مي ...

اين روزها قفسه هاي سوپرمارکت ها و فروشگاه ها پر است از انواع و اقسام محصولات غذايي آماده و نيمه آماده اي که تصاويري اشتهابرانگيز روي بسته بندي هاي رنگ ...

دانلود نسخه PDF - مضرات هلو