up
Search      menu
داروها :: مقاله مصرف متادون PDF
QR code - مصرف متادون

مصرف متادون

متادون تراپي

متادون دارويي است که از آن به عنوان جايگزين هروئين، کراک و ساير موادمخدر افيوني براي درمان افراد وابسته به اين مواد استفاده مي شود.
متادون زندگي افراد وابسته به هروئين، کراک و ساير موادمخدر افيوني را سروسامان مي دهد و خطرات مرتبط با مصرف هروئين (مشکلات قانوني يا ابتلا به بيماري ها) را کاهش مي دهد. اين دارو اولين بار از اواسط سال ۱۹۶۰ به عنوان داروي ترک موادمخدر افيوني به بازار عرضه شد.
● نحوه دريافت و مصرف متادون چگونه است؟
معتاداني که قصد ترک موادمخدر دارند، مي توانند از مراکز درمان اعتياد که داراي مجوز هستند داروي متادون را تهيه کنند. براي شروع اين روند درماني لازم است ابتدا بيمار (معتاد) توسط پزشک دوره ديده و تيم درمانگر ويزيت شود. پزشک بايد به طور مرتب بيمار را ويزيت کند و بر اساس وضعيت جسمي روحي و وضعيت پيشرفت درماني مقدار داروي لازم (متادون) را مشخص کند.
متادون يک داروي خوراکي است که در ابتداي دوره مصرف بيمار بايد براي دريافت دارو هر روز به کلينيک مراجعه کند. بعد از گذشت مدتي از شروع درمان (باتوجه به قانون) بسته به وضعيت بيمار، نظر تيم درمان و قوانين موجود بيمار مي تواند دارو را چند روز به منزل ببرد. به ياد داشته باشيد مصرف متادون براي ساير افراد بسيار خطرناک است و در صورتي که دارو را به منزل مي بريد بايد به دقت از آن مراقبت کنيد تا کسي به اشتباه آن را مصرف نکند.
● تاثيرمتادون چگونه است؟
برنامه درماني متادون به صورت درمان نگه دارنده و طولاني مدت براي افراد وابسته به هروئين، کراک يا ساير مواد افيوني استفاده مي شود. در ابتدا هدف اين است که بدون مصرف موادمخدر علائم ترک از قبيل درد ايجاد نشود تا احساس خوبي از درمان به وجود آيد. متادون به طور مشخص هوس افراد به موادمخدر را از بين مي برد و يا بسيارکاهش مي دهد. متادون به اين افراد کمک مي کند به راحتي مصرف هروئين و ساير موادمخدر را از زندگي خود حذف کنند. مصرف يک نوبت متادون حداقل ۲۴ ساعت به فرد آرامش مي دهد و فرد درطول اين مدت به هيچ ماده ديگري نياز نخواهد داشت. در واقع با يک بار مصرف متادون در روز ديگر نياز به مصرف چندين نوبت هروئين، کراک يا مواد مشابه وجود ندارد. بدين ترتيب بيمار مي تواند زمان مصرف متادون خود را تعيين کند.
طول اثر متادون زياد است و در علم پزشکي آن را به عنوان يک داروي طولاني اثر مي شناسند، بنابراين فقط يک نوبت در طول شبانه روز به بيمار دارو داده خواهد شد. در اين روش درمان احتمالاً ۴ تا ۵ روز طول خواهد کشيد تا شما متوجه حداکثر اثرات متادون شويد. بهترين نتيجه درماني زماني حاصل خواهد شد که بيمار از خدمات ديگري در کنار متادون بهره مند شود. مشاوره هاي روانشناسي فردي و گروهي کمک مي کند تا بسياري از مشکلات ديگر بيمار هم از بين برود. اين مشاوره ها براي حل مشکلات منزل، تغذيه و حتي حقوقي شما مي تواند کمک کننده باشد. به ياد داشته باشيد هدف اين درمان تثبيت وضعيت جسمي و روحي بيمار است تا زندگي بهتري داشته باشد.
● چه مدت بايستي متادون دريافت کرد؟
اکنون بعد از گذشت حدود ۳۰ سال از شروع درمان متادون هنوز نمي توان مدت زمان آن را به درستي مشخص کرد. با اين حال مي توانيم بگوييم بيشتر افراد موفق در درمان متادون داراي ۳ خصوصيت زير هستند:
۱) افرادي که بيش از يک سال روي درمان
نگه دارنده با متادون بوده اند زندگي تثبيت شده اي داشتند.
۲) کاهش دوز همزمان با بهبود وضعيت جسمي، زندگي و وجود حمايت هاي ديگر توسط پزشک انجام خواهد گرفت.
۳) در انتها، وضعيت و تغييرات زندگي توانايي بيمار را براي قطع دارو نشان مي دهد. براي مثال داشتن يک زندگي راحت و بدون استرس در کنار خانواده و رضايتمندي آنان از فرد، شرکت در کلاس هاي درمان بدون دارو (مشاوره هاي روانشناسي)، اشتغال و داشتن کار مداوم، کمترشدن مشکلات مالي وقانوني همگي به ادامه زندگي بدون دارو کمک مي کنند.
زماني که متادون تحت نظر پزشک مصرف شود به عنوان يک داروي بي ضرر و بسيار موثر براي سال ها مطرح است. پزشکان توصيه مي کنند بيماران تا زماني که به اين دارو نياز دارند از آن استفاده کنند. چون اين دارو کاملا بي خطر و بي ضرر است.
● آيا متادون عوارض جانبي دارد؟
درصورت تثبيت دوز درمان (مقدار داروي مورد نياز)، متادون دارويي است که معمولا به خوبي و به راحتي تحمل مي شود. با اين وجود تعدادي از افراد با پيشرفت درمان عوارض جانبي مختصري را تجربه خواهند کرد. البته اين عوارض به ندرت خطرناک هستند و با گذشت زمان از بين خواهند رفت. درصورت بروز هرگونه عارضه و يا عوارض ذکر شده، حتما بايد با پزشک مشورت کرد.
▪ تعريق: درصورتي که مقدار متادون کم يا بيش از حد باشد تعريق روي خواهد داد.
▪ يبوست: درصورت تجربه يبوست بايد مقدار فيبر غذا (شبيه سبزيجات، سبوس و...) را افزايش داد. ورزش مداوم و مرتب و مصرف بيشتر مايعات در بهبود يبوست بسيار کمک مي کند.
خواب آلودگي يا بي حالي: کسلي، بي حالي يا خواب آلودگي بخصوص در اوايل درمان شايع است که يکي از علت هاي آن کم بودن يا زيادبودن مقدار متادون است. در صورت بروز اين مشکل بايد آن را با پزشک مطرح کرد تا در صورت نياز، دوز متادون را تعديل کند. تا زماني که اين مشکل حل نشده نبايد رانندگي کرد و يا به فعاليت هايي که به هوشياري بالا نياز دارند، پرداخت.
▪ تغييرات وزن: گاهي افراد تحت درمان متادون افزايش وزن پيدا مي کنند. گرچه بهبود کيفيت زندگي، تغذيه مناسب و به تبع آن زندگي سالم همگي در افزايش وزن خود تاثير خواهند داشت.
● آيا مي توان درکنارمتادون داروهاي ديگري استفاده کرد؟
به ياد داشته باشيد متادون يک دارو است، درنتيجه مصرف همزمان ساير داروها با آن ممکن است خطرناک باشد. مصرف داروهاي شيميايي، داروهاي گياهي و هرگونه ماده اي همراه با متادون بدون تجويز پزشک مي تواند بسيار خطرناک باشد. بنابراين قبل از مصرف هر دارويي بايد با پزشک مشورت کرد.
● آيا مصرف متادون خطرناک است؟
در صورتي که متادون توسط يک پزشک و تيم درمانگر براي درمان اعتياد فرد تجويز شود خطري براي فرد نخواهد داشت اما مصرف بي رويه آن بسيار خطرناک است. درصورتي که متادون براي شما تجويز نشده به هيچ عنوان آن را مصرف نکنيد زيرا مي تواند باعث مسموميت (سنگ کوب) و مرگ شما شود.
مصرف مقدار اندکي متادون درافراد عادي (افرادي که موادمخدر استفاده نمي کنند)، بخصوص کودکان مي تواند باعث مرگ شود. درصورتي که اين افراد، به اشتباه متادون مصرف کردند، بايد بلافاصله آنان را به بيمارستان رساند.
● وظايف مددجوي متادون چيست؟
اگر شما مصرف کننده و مددجوي متادون هستيد، بايد متادون خود را هر روز مصرف کنيد. درصورتي که دارو (متادون ) را به منزل مي بريد آن را در محل مطمئني نگه داريد. نگهداري در يخچال يا محل سرد مناسب تر است.
متادون خود را به کسي ندهيد يا آن را نفروشيد. مقدار دارو را نيز بدون اجازه پزشک کم يا زياد نکنيد. اين موارد تخلف محسوب مي شود و نتيجه آن قطع دارويي است که به شما براي بردن به منزل تحويل داده شده و يا حتي حذف شما از فهرست مددجويان است. درنتيجه در اوايل درمان و براساس قانون شما موظف هستيد براي مصرف دارو هر روز به کلينيک برويد.
● آيا متادون مشکل مصرف مواد مرا بر طرف مي کند؟
مشارکت بيمار در درمان متادون با ايجاد تغييرات در وضعيت جسمي و رواني او باعث بهبود زندگي شخصي او شده و با ايجاد اين تغييرات، شاهد حمايت هاي ساير افراد براي بهبود بيشتر زندگي خود خواهد بود.
به خاطر داشته باشيد کسي که قرار است تغيير کند، بيمار است. متادون به بيمار براي ايجاد تغييرات و بهبود کيفيت زندگي کمک مي کند تا بتواند وضعيت زندگي خود را بهبود بخشد.
در انتها مجدداً يادآور مي شويم متادون دارويي قانوني با طول اثر زياد و يک جايگزين مناسب براي هروئين، کراک يا ساير داروهاي مخدر افيوني است.

سويا از انواع حبوبات است که محل کشت اوليه آن در آسيا بوده اما توليد انبوه آن در ايالات متحده آغاز شد. سويا را مي توان يک دانه همه کاره ناميد که از آن ...

گرمايش از کف آشنايي با سيستمهاي گرمايش از کف با افزايش روز افزون جمعيت و همچنين کاهش منابع انرژي، مصرف بهينه انرژي امري بديهي مي باشد. در اين راستا نق ...

گرمايش از کف آشنايي با سيستمهاي گرمايش از کف با افزايش روز افزون جمعيت و همچنين کاهش منابع انرژي، مصرف بهينه انرژي امري بديهي مي باشد. در اين راستا نق ...

متادون چيست؟ متادون متعلق به گروهي از مواد به نام شبه افيون‌هاست. شبه افيون‌ها موادي با ساختار شيميائي و عملکردي شبيه به مورفين هستند ( طبيعي و صناعي ...

▪ نام علمي:Celery, parsley ▪ انگليسي:Apium graveolens ▪ از خانواده:Umbelliferae کرفس گياهي علفي و دو ساله و از تيره چتريان به ارتفاع ۲۰ تا ۶۰ سانتي مت ...

در اواخر قرن نوزدهم با افزايش مشکلات تهيه نيروي کارگر، نيار به استفاده از روشهاي شيميايي جهت کنترل علفهاي هرز آشکار گرديد. در دهه ۱۸۹۰ ميلادي در فرانس ...

در اواخر قرن نوزدهم با افزايش مشکلات تهيه نيروي کارگر، نيار به استفاده از روشهاي شيميايي جهت کنترل علفهاي هرز آشکار گرديد. مصرف علف کش ها در اواخر قرن ...

● اشكال داروئي ▪ Solution for Injection) :۲۰% as Base) ▪ Solution for Injection) :۵% as Base) ▪ Tylosin Tartrate) : Water Solube Powder ۱۰۰% Tylosin B ...

دانلود نسخه PDF - مصرف متادون