up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله مصرف جينگو بيلوبا PDF
QR code - مصرف جينگو بيلوبا

مصرف جينگو بيلوبا

گياه دارويي جينگوبيلويا

جينگو بيلوبا چه کار مي کند؟
يک گياه دارويي است که در درمان بيماري هاي زير موثر است:
مشکلات گردش خون سرخرگي، تصلب شرائين مغزي، ادم مغزي، نارسايي عروق مغزي، ناشنوايي گوش داخلي، کاهش بينايي و شنوايي در اثر نارسايي عروق، اختلال در حافظه يا قدرت تمرکز، لنگي متناوب پاها در نتيجه انسداد عروق و نرسيدن خون کافي به آنها، رتينوپاتي (اختلال در شبکيه چشم)، سرد شدن انتهاي دست ها و پاها به دليل نرسيدن خون کافي به رگ هاي محيطي، تضعيف حافظه کوتاه مدت، زنگ زدن گوش ها (با منشاء عروقي)، بيماري هاي عروقي، سرگيجه (با منشاء عروقي) .
اين گياه دارويي به خصوص در بيماري آلزايمر و دمانس مغزي (اختلال در حافظه به دليل پيري يا بيماري) مفيد است. اين داروي گياهي به شکل کپسول، قرص يا شربت وجود دارد.
*بايد اين داروي گياهي را با تجويز پزشک مصرف کرد؟
در موارد زير بايد قبل از مصرف Ginkgo با پزشک مشورت کرد، چون ممکن است ضرر داشته باشد:
1- اگر دچار مشکلي در انعقاد خون هستيد، زيرا Ginkgo داراي خاصيت ضد انعقاد خون است.
2- اگر وارفارين (warfarin)، هپارين يا هر نوع داروي کاهش دهنده غلظت خون مثل آسپرين را با تجويز پزشک و بطور مرتب مصرف مي کنيد، زيرا اين داروها ممکن است با Ginkgo تداخل کنند.
3- اگر نسبت به فرآورده هاي اين گياه دارويي دچار حساسيت يا آلرژي هستيد.
4- اگر باردار هستيد يا مي خواهيد باردار شويد.
5- اگر در دوران شيردهي هستيد.
6- اگر مي خواهيد آن را به کودک خود بدهيد.
*مقدار دوز مصرفي آن چقدر است؟
مقدار مصرف اين داروي گياهي به نوع بيماري و شدت علائم آن بستگي دارد.
*چگونه بايد اين داروي گياهي را مصرف کنيم؟
کپسول يا قرص اين داروي گياهي را در دهان گذاشته و با يک ليوان پر از آب ببلعيد. براي تاثير بهتر اين مکمل و در شرايطي که معده ي حساسي داريد، شربت، چاي يا فرم تزريقي اين دارو توصيه مي شود. شما مي توانيد همراه غذا يا بدون غذا آن را بخوريد.
* چه داروهايي با Ginkgo تداخل مي کنند؟
هپارين، وارفارين، کومارين و هر نوع داروي کاهش دهنده غلظت خون. همچنين اگر آسپرين با تجويز پزشک و طبق يک برنامه، بطور مرتب مصرف مي شود، ممکن است با Ginkgo تداخل کند.
* اثرات جانبي Ginkgo چيست؟
اگر Ginkgo بطور صحيح مصرف شود، اثرات جانبي آن خيلي کم است. ولي هرگاه شما مدتي بعد از مصرف Ginkgo علائم زير را مشاهده کرديد، فوراً مصرف دارو را قطع کنيد و آن علائم را به پزشک خود اطلاع دهيد:
واکنش حساسيت شديد مثل تب، تورم رگ هاي خوني، ادم يا خيز، درد عضلات يا مفاصل، خونريزي در چشم، خونريزي زيرپوستي، مشکلاتي در انعقاد خون.
معمولاً رفع اين اثرات جانبي نياز به درمان پزشکي ندارد، ولي اگر اين عوارض جانبي ادامه پيدا کرد يا تشديد شد، مصرف دارو را قطع کنيد و به پزشک اطلاع دهيد.
سردرد، بداخلاقي، تهوع، بي قراري و جوش از ساير عوارض جانبي مي باشند.
*هنگام مصرف Ginkgo به چه چيزهايي بايد دقت کنم؟
قبل از خريد اين داروي گياهي، برچسب آن را به دقت بخوانيد، زيرا مواردي ديده شده است که يک داروي گياهي داروي اجزاء اصلي و فعال که داراي اثرات درماني هستند، نمي باشد.
هميشه سعي کنيد از يک داروخانه ي معتبر، اين داروي گياهي را تهيه کنيد و دقت کنيد که استاندارد باشد و تقلبي نباشد.
*کجا بايد آن را نگهداري کنيم؟
دور از دسترس کودکان در يک محل نگهداري کنيد. در دماي اتاق (15 تا 30 درجه سانتيگراد) باشد. گياه تازه ي Ginkgo و فرم تزريقي و شربت آن را در يک محفظه ي بدون هوا، خشک و تاريک نگه داريد.
اگر تاريخ انقضاي دارو تمام شده بود، باقيمانده ي آن را دور بريزيد.
* آيا مي توانيد اطلاعات بيشتري در مورد اين داروي گياهي به ما بدهيد؟
جينگو بيلوبا يکي از قديمي ترين انواع درخت هاست و حدس زده مي شود که قدمت 200 ميليون ساله داشته باشد. درختي مقاوم با برگ هاي سبز روشن و به شکل بادبزن است. طول اين درخت حدود 38 متر است. درخت ماده در فصل پاييز ميوه مي دهد که شبيه آلو است.
برگ ها و دانه درون ميوه ي اين درخت، خواص دارويي دارند، ولي گوشت ميوه ي آن سمي است و بايد با احتياط به آن دست زد و آن را استفاده کرد. اين گياه اغلب به عنوان يک داروي گياهي مصرف مي شود.
* اين گياه چه اثراتي در بدن دارد؟
Ginkgo يک گياه دارويي است که جريان خون را در دست ها و پاها افزايش مي دهد و باعث بهبود کار مغز و تقويت حافظه ي کوتاه مدت مي شود.
اين گياه دارويي خون رساني را به مغز افزايش مي دهد، در نتيجه باعث مي شود قند بيشتري وارد سلول هاي مغزي شود و انتقال پيام هاي عصبي را تقويت مي کند.
Ginkgo داراي خواص آنتي اکسيداني است، زيرا باعث تقويت عمل پلاکت هاي خوني و سلول هاي عصبي و افزايش خون رساني به سيستم عصبي و مغز مي شود.
همچنين ويسکوزيته (غلظت و چسبندگي) خون را کاهش مي دهد.
باعث گشاد شدن رگ هاي خوني مي شود.
تخريب شبکيه چشم را که در نتيجه ي تخريب ماکولار رخ مي دهد، کاهش مي دهد.
از کري ناشي از کاهش خون رساني (جريان خون) جلوگيري مي کند.

سويا از انواع حبوبات است که محل کشت اوليه آن در آسيا بوده اما توليد انبوه آن در ايالات متحده آغاز شد. سويا را مي توان يک دانه همه کاره ناميد که از آن ...

گرمايش از کف آشنايي با سيستمهاي گرمايش از کف با افزايش روز افزون جمعيت و همچنين کاهش منابع انرژي، مصرف بهينه انرژي امري بديهي مي باشد. در اين راستا نق ...

گرمايش از کف آشنايي با سيستمهاي گرمايش از کف با افزايش روز افزون جمعيت و همچنين کاهش منابع انرژي، مصرف بهينه انرژي امري بديهي مي باشد. در اين راستا نق ...

متادون دارويي است که از آن به عنوان جايگزين هروئين، کراک و ساير موادمخدر افيوني براي درمان افراد وابسته به اين مواد استفاده مي شود. متادون زندگي افراد ...

▪ نام علمي:Celery, parsley ▪ انگليسي:Apium graveolens ▪ از خانواده:Umbelliferae کرفس گياهي علفي و دو ساله و از تيره چتريان به ارتفاع ۲۰ تا ۶۰ سانتي مت ...

در اواخر قرن نوزدهم با افزايش مشکلات تهيه نيروي کارگر، نيار به استفاده از روشهاي شيميايي جهت کنترل علفهاي هرز آشکار گرديد. در دهه ۱۸۹۰ ميلادي در فرانس ...

در اواخر قرن نوزدهم با افزايش مشکلات تهيه نيروي کارگر، نيار به استفاده از روشهاي شيميايي جهت کنترل علفهاي هرز آشکار گرديد. مصرف علف کش ها در اواخر قرن ...

اين درخت از کهن ترين گونه هاي باقي مانده در روي زمين است که قدمت آن به حدود ۲۰۰ ميليون سال پيش در عصر دايناسورها باز مي گردد. زماني بر اين باور بودند ...

دانلود نسخه PDF - مصرف جينگو بيلوبا