up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله مشکلات دنياي ماشيني PDF
QR code - مشکلات دنياي ماشيني

مشکلات دنياي ماشيني

گياهان افسردگي را درمان مي کنند

مشکلات دنياي ماشيني باعث شده که روزبه روز افسردگي بيشتر شود.
متاسفانه اين پديده به صورت خفيف، متوسط يا شديد، نه تنها در افراد مسن و ميانسال بلکه در بسياري از جوانان نيز ديده مي شود. براي درمان انواع افسردگي، ساليان درازي است که از انواع داروهاي ضدافسردگي شيميايي استفاده مي شود ولي چون درمان افسردگي گاهي چندين ماه يا چندين سال طول مي کشد، مصرف کنندگان اين داروها هميشه از عوارض جانبي آن ناراضي و نگران هستند؛ به همين دليل، به تازگي تحقيقات وسيعي روي گياهان دارويي ضدافسردگي و آرام بخش صورت گرفته و تعدادي داروي گياهي مؤثر و داراي حداقل اثرات جانبي به بازارهاي جهاني عرضه شده است؛ البته مصرف اين گياهان هم بدون عارضه نيست و خواندن اين مطلب نبايد باعث شود داروهايي را که پزشک برايتان تجويز کرده، به طور ناگهاني قطع کنيد اما شايد با مشورت و تحت نظر پزشکتان بتوانيد کم کم آنها را جايگزين داروهاي شيميايي کنيد. در اين مطلب به معرفي تعدادي از اين گياهان مي پردازيم:
● سنبل الطيب
يکي از قديمي ترين گياهان دارويي است که در ايران و جهان از آن براي مصارف گوناگون دارويي، غذايي و بهداشتي استفاده مي شود.
اين گياه به صورت وحشي در جنگل هاي کم درخت در حاشيه جويبار ها و گودال ها مي رويد.
قسمت مورد استفاده اين گياه، ريشه آن است و معمولا از ريشه گياهي که بيش از ۳سال عمر دارد، استفاده مي شود. سنبل الطيب پس از خشک شدن به رنگ قهوه اي درمي آيد و طعم آن تلخ ولي خوشبو و معطر است و عطر آن پس از خشک شدن، بيشتر مي شود.
بوي مطبوع اين گياه به قدري است که گربه آن را از فواصل دور هم تشخيص مي دهد و به طرف آن مي رود؛ به همين علت، به اين گياه علف گربه نيز مي گويند.
تاثير دارويي ريشه تازه اين گياه، ۳برابر خشک شده آن است. سنبل الطيب بايد در حرارت کم خشک شود زيرا حرارت بالا تمام اثر دارويي آن را از بين مي برد. يکي از مهم ترين خواص دارويي اين گياه خاصيت آرام بخش بودن آن است.
سنبل الطيب با داشتن خاصيت ضدتشنج در رفع ناراحتي هاي عصبي و کاهش صرع نيز مفيد است.
دلهره، تشويش و نگراني را تا حد زيادي از بين مي برد و جايگزين خوبي براي قرص ها و داروهاي آرام بخش است.
مقدار ۲تا۴ گرم سنبل الطيب را که قبلا کوبيده شده باشد در يک ليوان آب جوش ريخته به مدت نيم ساعت باقي بگذاريد تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده و روزي ۳ بار، هر بار يک فنجان ميل کنيد. اين نوشيدني معالج تمام حالات عصبي،سرگيجه ، ناآرامي هاي عصبي، ضدترس شبانه اطفال و آرام بخش بسيار خوبي براي کارهاي فکري زياد است.
● زعفران
بومي نواحي مختلف آسيا، به ويژه جنوب غرب آسيا، جنوب اروپا و جنوب اسپانياست. قسمت مورد استفاده اين گياه که به نام زعفران در بازار تجارت موجود است انتهاي خامه و کلاله گل است.
زعفران حاوي مواد چرب، املاح معدني، موسيلاژ و اسانس هاي فراواني است. رنگ زعفران مربوط به ماده اي به نام کرويسن است.
مهم ترين خاصيت زعفران که از قديم مورد توجه بوده درمان افسردگي است.
زعفران بويي قوي و طعمي تلخ دارد، باعث تحريک اعصاب شده، اثر مسکن دارد و داراي خاصيت آرام بخشي و خواب آوري است و بالاخره اگر مي خواهيد هميشه شاد و خندان باشيد، زعفران بخوريد.
زعفران را بايد در شيشه هاي دربسته و دور از نور نگهداري کنيد زيرا عطر و رنگ خود را در اثر نور از دست مي دهد. اسانس زعفران تبخيرشدني است و در صورت نگهداري نامناسب به مرور زمان اسانس آن تبخير، از اثرات دارويي و طعم و مزه آن کاسته شده و مرغوبيت خود را نيز از دست مي دهد.
با توجه به اينکه مواد معطر گياه در حالت پودر شده، بسيار سريع تر از پودر نشده آن تبخير مي شود پس بهتر است زعفران را تا موقع مصرف پودر نکنيد يا در صورت پودر کردن، در ظرف دربسته نگهداري کنيد.
از مضرات زعفران اين است که روي سيستم توليد مثل اثر دارد؛ بنابراين زنان حامله بايد از خوردن زياد آن اجتناب کنند.
در ضمن خوردن زياد زعفران براي کليه ها مضر است و اشتها را نيز کم مي کند.
● علف چاي
در حال حاضر، يکي از بهترين داروهاي گياهي ضدافسردگي که خاصيت دارويي و خواص ارزنده ديگري نيز دارد علف چاي است.
قدمت مصرف اين گياه، بيش از ۲ هزار سال است و نزد بيشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترين داروي بيماري هاي عصبي مورد استفاده بوده است.
اکنون بيش از ۵۰کارخانه داروسازي جهان از گياه علف چاي، داروهاي مختلف ضدافسردگي تهيه مي کنند. اين گياه در ايران با نام هاي ديگري نظير گل راعي، علف هزارچشم و هوفاريقون شناخته مي شود.
قسمت مورد استفاده اين گياه، سرشاخه گلدار گياه تازه يا گياه خشک شده و نيز گل هاي تازه گياه است.
علف چاي در درمان افسردگي هاي خفيف عصبي همچون افسردگي هاي دوران يائسگي و درمان خستگي هاي عصبي مؤثر است. خاصيت اين گياه در درمان افسردگي به اثبات رسيده است.
ماده مؤثر اين گياه هايپريسين است.اين گياه را نيز مي توانيد به صورت چاي، دم کرده و نوش جان کنيد.

به عنوان يكي از شاخه هاي وسيع و پركاربرد هوش مصنوعي، يادگيري ماشيني (machine learning) به تنظيم و اكتشاف شيوه ها و الگوريتم هايي مي پردازد كه براساس آ ...

چند بار تا بحال حين بازي بسکتبال عينکتان از چشمتان افتاده است؟ حتي لنز هم گاهي مي تواند دردسر ساز شود، وقتي يادتان مي رود هنگام خواب آنها را برداريد و ...

بازي يک از مهم ترين نيازهاي کودکي است .به زبان ديگه دنياي کودکان در بازي هاي شان است اما خيلي از اين بازي ها هم جنبه ي گروهي داشته و يا در جمع و در تع ...

اگر شما دچار ديابت هستيد، بايد بدانيد که قسمت هاي مختلف بدن تان با ميزان قند خون تان تنظيم مي شود و دهان و دندان شما هم از اين قاعده مستثنا نيست.... د ...

البته تا اوايل قرن نوزدهم ميلادي توجه زيادي به مواد پليمري نشده بود بوميان آمريکاي مرکزي از برخي درختان شيرابه هايي استخراج مي کردند که شيرابه بعدها ن ...

از کهنترين ايام، توجه انسان به رنگ از مهمترين مسائل زندگي و فکري بشر بوده است. چرا که انسان از زمان بهکارگيري رنگ بر پيکره و اندام خويش و ديگر ادوات و ...

تصور جهان پيشرفته کنوني بدون وجود مواد پليمري مشکل مي‌باشد. امروزه اين مواد جزيي از زندگي ما شده‌اند و در ساخت اشياي مختلف ، از وسايل زندگي و مورد مصر ...

همه ميکروبها زيان آور نيستند و حتي بسياري از آنها به ما کمک مي کنند. پس ميکروبهاي بيماري زا چه هستند و چگونه به بدن آسيب مي رسانند؟ ميکروبهاي بيماري ز ...

دانلود نسخه PDF - مشکلات دنياي ماشيني