مسکو: نشست جده بی‌حاصل بود

سفیر روسیه در آمریکا نشست جده برای حل‌وفصل بحران اوکراین که بدون حضور روسیه به عنوان یک طرف درگیری برگزار شد را تلاش ناموفق دیگر دولت آمریکا خواند و گفت هیچ موفقیت دیپلماتیکی حاصل نشد.

مسکو: نشست جده بی‌حاصل بود

به گزارش گروه بین‌الملل دانلود بهترین مقاله، «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا گفت مذاکرات درباره اوکراین در عربستان سعودی نمی‌تواند نتیجه‌بخش باشد زیرا روسیه در آن مشارکت ندارد. 

جده شنبه و یکشنبه ۱۴ تا ۱۵ مرداد میزبان گفت‌وگوها برای راه‌حل‌های صلح‌آمیز در خصوص بحران اوکراین بود و این نشست برای پایان دادن به جنگ اوکراین پس از چند ساعت گفت‌وگو، همان‌طور که احتمال می‌رفت بدون صدور بیانیه پایانی به اتمام رسید. 

آنتونوف گفت: مایلم بفهمم چطور امکان دارد مسائل مربوط به امنیت روسیه را بدون در نظر گرفتن منافع ملی ما مورد بحث قرار داد. واقعاً هنوز مشخص نیست که در چنین شرایطی نمی‌توان به نتیجه خاص دست یافت؟

وی در ادامه سخنانش توضیح داد: شاهد تلاش ناموفق دیگری از آرزو اندیشی دولت آمریکا بودیم. هیچ موفقیت دیپلماتیکی در جده حاصل نشد. واشنگتن تلاش کرد تصویر زیبایی از حمایت آمریکا از کشورهای «جهان جنوب» در تلاشی برای منزوی کردن روسیه به نمایش بگذارد؛ تا بر کشورهایی پیروز شود که از «نظم مبتنی بر قوانین» حمایت نمی‌کنند. 

سفیر روسیه در آمریکا افزد: از این رو نتیجه مورد انتظار این نشست به دست آمد، که همان فقدان موضع مشترک درباره چگونگی پیش رفتن برای حل و فصل بحران در اوکراین بود. هیچ حمایتی از فرمول صلح بدنام کی‌یف نشد. 

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، اظهارات آنتونوف در حالی بیان شده که یک منبع مسکو به این خبرگزاری گفت اغلب شرکت‌کنندگان در نشست جده از کشورهای غربی بودند که اوکراین را در دوران جنگ تسلیح کرده‌اند. وی گفت: اکثر قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان، کشورهای غربی، گرداندگان بحران اوکراین، تامین‌کنندگان تسلیحات و تشدیدکنندگان (بحران) هستند. نباید خیلی به دنبال نتیجه داشته باشید. 

به گفته این منبع، «طبق گزارش‌های رسانه‌ای، در نشست جده درباره اوکراین کشورهای جهان جنوب در اقلیت بودند. از حدود ۴۰ شرکت کننده، حدود ۱۵ (کشور) [از جهان جنوب] و چهار یا پنج (کشور) از طریق ویدئویی در کنفرانس شرکت کردند. روسیه دعوت نشده بود». 

این منبع گفت: برخی از کشورهایی که قبلاً پیشنهاد ابتکارهای میانجیگرانه یا بشردوستانه داده بودند، در این نشست فراموش شده بودند. 

پیش از این نشست، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، آن را تلاش آمریکا، انگلیس و متحدانشان برای کشاندن هر چه بیشتر کشورها به اجلاس خودنمایانه برای بحث درباره فرمول صلح اوکراین خوانده بود. 

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم گفته بود نشست جده می‌تواند بعداً به عنوان ابزاری برای ایجاد ائتلاف علیه روسیه استفاده شود زیرا از این کشور برای شرکت در آن دعوت نشد. 

روسیه بارها اعلام کرده پذیرای راه‌حل‌های دیپلماتیک برای حل بحران اوکراین است. زاخارووا در این خصوص گفت: تلاش صلح پایدرا تنها زمانی امکان‌پذیر است که رژیم کی‌یف خصومت را و متحدان غربی‌اش نظامی‌سازی آن را متوقف کنند. 

«دیمیتری مدودف» نایب رئیس شورای امنیت روسیه مذاکره با اوکراین را فعلاً غیرضروری خوانده و سه شرط را برای به نتیجه رسیدن هر پیشنهاد صلحی، مطرح کرده است. 

رئیس‌جمهور پیشین روسیه در کانال تلگرامی خود نوشت: هیچ شانسی برای میانجیگری موفق وجود ندارد مگر این که طرف‌ها آماده پذیرش واقعیت‌های فعلی از جمله بازگشت سرزمین‌های اوکراین به فدراسیون روسیه باشند. وی در ادامه توضیح داد در صورت محقق نشدن سه شرط که مهمترین آن مشارکت دو طرف درگیری است که در حال حاضر وجود ندارد، هیچ طرح صلحی شانسی برای موفقیت ندارد.

او دومین شرط را در نظر گرفتن زمینه تاریخی خواند و گفت که اوکراین به عنوان یک کشور مستقل تا سال ۱۹۹۱ وجود نداشت و بخشی از امپراطوری روسیه است. به گفته این مقام ارشد روس، شرط سوم در نظر واقعیت‌های فعلی است و این که بخشی از قلمروی اوکراین به روسیه بازگشته است. 

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید