up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله مسواک کردن صحيح PDF
QR code - مسواک کردن صحيح

مسواک کردن صحيح

مسواک زدن را به کودکانمان آموزش دهيم

توجه به سلامتي دندان ها نيز مانند ساير اندام هاي بدن قبل از پوسيدگي و خراب شدن اهميت دارد. مراقبت از دندان ها بايد از سنين پائين در بچه ها شروع شود. موقتي بودن دندان هاي شيري و رويش دندان هاي دائمي دليل اين نمي شود که از رسيدگي به دندان هاي شيري غفلت کنيم. در واقع اين دندان ها، محيط رويش دندان هاي دائمي را آماده مي کنند و افتادن پيش از موقع آنها، به رشد مطلوب تمام بخش هاي دهان لطمه مي زند. به همين علت از نوزادي بايد مراقب بهداشت دهان و دندان کودک بود.
به عنوان مثال، هرگز نگذاريد کودک با شيشه آب قند، آب ميوه و يا حتي شير به خواب رود، بلکه قبل از خواب فقط به او آب بدهيد. تماس طولاني مدت شيريني (حتي لاکتوز شير) با دندان، زمينه پوسيدگي را به وجود مي آورد. «سندروم شيشه شير» مشکل حاد برخي کودکان است که در اين صورت پوسيدگي هاي متعدد دندان هاي جلو ديده مي شود.
با آغاز يک سالگي، کم کم بايد فنجان جايگزين شيشه شود و از اين به بعد مي توان به تدريج به کودک غذاهاي متنوع وجامد داد. ورود به دنياي مدرسه نيز توجه ويژه والدين رامي طلبد. در اين سن بايد مراقب خوردن تنقلات بچه ها در مدرسه بود و ساعت چهار وعده غذايي (سه وعده غذاي اصلي و يک ميان وعده) بايد کاملاً منظم باشد؛ زيرا در غير اين صورت نه تنها کودک اضافه وزن پيدا مي کند، بلکه دندان هاي او نيز پوسيده و خراب مي شوند.
شيريني هاي باقي مانده روي سطح دندان، محيط رشد باکتري ها را به وجود مي آورند. اين باکتري ها با مصرف شيريني و ترشح اسيد به ميناي دندان آسيب مي رسانند که نخستين نقطه آغاز پوسيدگي ها است.
● مانع تجمع باکتري ها شويد!
بعضي از رفتارهاي مادران نيز مي تواند ناراحتي هاي دهان و دندان را براي کودک در پي داشته باشد. باکتري «استروپتوکوک» که مهم ترين عامل پوسيدگي هاي دندان است، از بزاق دهان مادر به کودک منتقل مي شود. کودک در سن بين ۱۹ تا ۳۳ ماهگي در مقابل اين باکتري بسيار حساس است. براي پيشگيري از انتقال باکتري توصيه مي شود مادر به هيچ وجه قاشق غذاي کودک (در اکثر موارد براي مزه کردن غذا، نشخيص گرما و...) را به دهان خود نبرد. مسواک زدن در بچه ها با رويش نخستين دندان هاي کرسي (بين ۱۲ تا ۱۸ماهگي) بايد آغاز شود.
● همراهي با بچه ها در مسواک زدن و آموزش روش هاي صحيح
داشتن دندان هايي سفيد و دهاني خوشبو نتايج مطلوب مسواک زدن درست و منظم است. وظيفه والدين است که کودکان را از سنين پائين به مسواک زدن تشويق و روش هاي مناسب را به آنها آموزش دهد.
بهتر است که بعد از غذا خوردن حتماً دندان ها مسواک زده شوند و حداقل روزي دوبار مسواک زدن بعد از صبحانه و شام اجتناب ناپذير است. تا هفت سالگي کودک به تنهايي نمي تواند به روش درست به طوري که پلاک هاي دندان از بين برود، دندان هايش را مسواک بزند. پدر و مادر بايد با کودک همراه باشند و بعد از مسواک زدن نيز دندان هاي او را نگاه کنند تا از تميزي کامل آن مطمئن شوند.
مسواک زدن درست بايد حداقل دو دقيقه طول بکشد. با آشنايي بهتر کودک مي توان در قالب تصاوير حيوانات، ميوه ها و... او را سرگرم کرد تا متوجه گذر زمان نشود و در ضمن با روش هاي صحيح مسواک زدن آشنا شود. و يا مسواک هاي مخصوص کودکان که با گذشت سه دقيقه رنگ آن تغيير مي کند، مدت زمان لازم براي مسواک زدن را به کودک نشان داد. مسواک بايد با لثه زاويه ۴۵ درجه داشته باشد تا جرم ها به خوبي شسته شوند. سپس بايد مسواک را به صورت چرخشي روي دندان ها و به طور عمودي از لثه حرکت داد تا سطح آنها کاملاً تميز شود. تمام سطوح دندان از هر طرف بايد با دقت تميز شود.
با توجه به سن کودک بايد مقدار مناسب دهان شويه فلورايد به او داده شود تا دهان و دندان ها ضدعفوني شوند.
امروزه قرص و قطره فلورايد نيز به بازار آمده است اما دندانپزشکان توصيه مي کنند محلول هاي شستشو ارجحيت دارد زيرا با ميناي دندان به طور مستقيم در ارتباط است.
براي کودکاني که مشکل خاص پوسيدگي دندان ندارند، استفاده از اين دهان شويه ها کفايت مي کند. در مورد کودکاني که مشکلاتي در اين زمينه دارند (۳۰درصد کودکان تا ۷۰درصد دچار پوسيدگي دندان هستند)، بايد با توجه به تشخيص دندانپزشک از دهان شويه هاي ديگري نيز استفاده کرد.
● مراقبت از دندان ها در سنين مختلف
توصيه مي شود کودک از دوران خردسالي حداقل يک بار در سال مورد معاينات دندانپزشک قرار گيرد. با اين حال بعضي سنين نيازمند توجه بيشتر و دقيق تر است.
▪ يک سالگي: در اين سن کودک بايد براي اولين بار پيش دندانپزشک برده شود تا نخستين دندان هاي او معاينه شود، خصوصاً در مواردي که احتمال مي رود کودک دچار «سندروم شيشه شير» است، نبايد از اين مسئله غفلت کرد.
▪ سه سالگي: حالا ديگر کوچولوي شما بيست دندان شيري دارد. دندانپزشک با معاينه دندان هاي او اگر لازم باشد، دهان شويه تجويز مي کند و در مورد تغذيه و عادات اشتباه طفل مانند مکيدن انگشت، والدين را راهنمايي مي کند.
▪ شش سالگي: در اين سن نخستين دندان هاي کرسي ظاهر مي شوند. اين دندان ها معمولا به خوبي ديده نمي شوند زيرا دندان هاي شيري، آنها را به عقب هل داده است. دندان هاي کرسي در واقع ستون دندان هاي ديگر اطراف آنها به حساب مي آيند. اين دندان ها به خاطر موقعيت، کامل نشدن رشد و برجستگي سطح، بيشتر در معرض پوسيدگي هستند. براي جلوگيري از پوسيدگي، مي توان روي دندان با مواد مخصوص پر کرد.
▪ نه سالگي: کودک در اين سن هم دندان شيري و هم دندان دائمي دارد، لثه ها به خاطر رويش دندان هاي جديد دردناک هستند، بعضي از دندان ها «لق» شده و تکان مي خورند؛ همه اين شرايط عدم بهداشت صحيح و پوسيدگي دندان را در پي دارد.
▪ دوازده سالگي: در اين سن در واقع دومين مرحله رويش دندان هاي دائمي کامل مي شود. اين دندان ها نيز به خاطر وجود برجستگي ها بايد به خوبي تميز شوند. در اين سن کودک بيشتر تمايل به خوردن تنقلات ونوشيدني هاي شيرين دارد و چندان به بهداشت دهان دندان اهميتي نمي دهد. از مسواک زدن نيز نبايد به هيچ وجه غفلت کرد.
▪ پانزده سالگي: حالا ديگر با رشد کامل دندان هاي دائمي وقت آن رسيده که اگر پوسيدگي در دندان ها وجود دارد، قبل از آن که دردناک شوند، معالجه شوند. دندانپزشک همچنين نوجوان را با اصلاح روش هاي تغذيه به عنوان مثال با اثرات منفي سوء تغذيه روي دندان ها آشنا مي کند. همچنين دندانپزشک مي توان مضرات سيگار بر لثه را براي وي توضيح دهد (۵۰% نوجوانان دچار التهاب لثه هستند).
▪ هجده سالگي: در اين سن تمام دندان هاي دائمي ديده مي شوند. از اين به بعد جوان خود مسئول بهداشت دهان و مراقبت از دندان هايش است. پوسيدگي دندان قابل ترميم اما در موارد خيلي حاد چاره اي جز کشيدن دندان نيست. در اينجا بار ديگر اهميت مسواک زدن و تغذيه درست را يادآور مي شويم.
● ارتودنسي
فاصله داشتن ميان دندان ها، سابقه بي نظمي دندان ها در خانواده و مکيدن انگشت شست پس از ۷ ۶سالگي مواردي است که ارتودنسي ضروري و بهترين زمان براي آن بين ۶ تا ۷ سال است.
عکسبرداري و معاينه فک نيز در سن ۸ تا ۹ سال براي تشخيص موقعيت دندان ها در فک توصيه مي شود. اين معاينات را مي توان به ۱۰ تا ۱۱سالگي که رشد اکثر دندان هاي دائمي تقريباً کامل شده است، به تعويق انداخت.

مسواک خوب داراي مشخصات زير است: 1. مسواک بايد رشته هاي نايلوني داشته باشد. 2. رشته هاي مسواک بايد نرم و متوسط باشد. مسواک هاي زير به لثه و دندانها آسي ...

گلد ان، خانه گياه است و اهميت آن د ر رشد و طراوت از مهمترين شرايط يک گياه سالم است. گلد ان و گياه به عنوان بخش هاي اصلي ترکيب محل مسکوني يا کار شما تا ...

بخش زيادي از آيات قرآني به مباحث علوم پايه چون فيزيک و شيمي اختصاص يافته است؛ زيرا نگرش قرآن، به همه چيز هستي بر محور توحيد است. از اينرو به هريک از م ...

مقدار حرارت لازم براي گرم کردن گلخانه معدل گرماي اتلاف شده است. گرما به سه طريق اتلاف مي شود: هدايت يا رسانايي، نفوذ تدريجي و تابش يا تشعشع. بخش بيشتر ...

بارها شنيده ايم که دانش آموز يا دانشجويي مي گويد: «ديگر حال و حوصله خواندن اين کتاب را ندارم.» يا «آنقدر از اين کتاب خسته شده ام که قابل گفتن نيست.» ي ...

هزينه کراتينه کردن موي شما در آرايشگاه به طور متوسط ۷۰۰هزار تومان مي شود؛ يعني بايد اين مبلغ را بپردازيد تا موهاي تان از حالت فر و وز درآيد و صاف شود. ...

بارها شنيده ايم كه دانش آموز يا دانشجويي مي گويد : (( ديگرحال و حوصله خواندن اين كتاب را ندارم ))يا ((آنقدرازاين كتاب خسته شده ام كه قابل گفتن نيست))و ...

معمولا در ماه رمضان، مطب هاي دندان پزشکي خلوت مي شود؛ چون بيشتر بيماران تلاش مي کنند قبل از آغاز اين ماه، تمام کارهاي دندان پزشکي، جراحي ها و ترميم دن ...

دانلود نسخه PDF - مسواک کردن صحيح