up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله مرورگرهاي معروف اينترنت PDF
QR code - مرورگرهاي معروف اينترنت

مرورگرهاي معروف اينترنت

مزايا و معايب مرورگرهاي معروف اينترنت

اولين و مهمترين نياز هر کاربر اينترنت در زمان اتصال به اينترنت استفاده نمودن از يک مرورگر وب مي باشد. بنابراين داشتن يک مرورگر سريع و در اين حال با ثبات از ضروري ترين نياز هاي هر کاربر اينترنت مي باشد.
● بررسي: مزايا و معايب مرورگرهاي معروف اينترنت
اولين و مهمترين نياز هر کاربر اينترنت در زمان اتصال به اينترنت استفاده نمودن از يک مرورگر وب مي باشد. بنابراين داشتن يک مرورگر سريع و در اين حال با ثبات از ضروري ترين نياز هاي هر کاربر اينترنت مي باشد، به همين جهت در اين پست قصد داريم شما را با ۶ تا از معروفترين مرورگر هاي وب دنيا و تاريخچه آنها آشنا کنيم:
● مختصري از تاريخچه پيدايش مرورگر ها:
با پيدايش سيستم عامل هاي همچون مايکروسافت ويندوز، دنياي کامپيوتر دچار تحولات زيادي شد من جمله کنار گذاشتن سيستم عامل هاي همچون داس که جز يکسري فرامين متني و دانستن آنها کارايي بيشتري نداشت. با پيدايش ويندوز و حضور پنجره ها کار با کامپيوتر ها راحت تر گشته و امکانات استفاده از نرم افزارهاي متعدد تر را در اختيار کاربران قرار مي دهد. چيزي از پيدايش ويندوز تازه از تخم در آمده (مودبانه: نوپا) نمي گذشت که سرو کله ي اينترنت بر روي کامپيوترهاي شخصي يا همان پي سي PC باز شد. در ابتدا ويندوز چيزي تحت عنوان مروگر وب بر روي سيستم عامل خود نداشت و کاربران ويندوز جهت استفاده از اينترنت نياز به نصب مرورگري به نام Netscape Browser که جهت استفاده در کامپيوتر هاي شخصي بود داشتند. اين مرورگر سال ها توانست محبوبيت زيادي را در بين کاربران اينترنت به دست آورد تا اينکه شرکت مايکروسافت با ارايه اولين نسخه از مروگر خود به نام Internet Explorer بازار مرورگر هاي وب را در اختيار خود قرار داد و شرکتAOL يا Netscape را به شدت شکست دهد. اين روند همچنان ادامه داشت تا حدود سالهاي ۲۰۰۱ -۲۰۰۰ با افزايش کاربران اينترنت و استفاده انها از Internet Explorer به عنوان محبوبترين مرورگر وب و ظهور نسل جديد ويروس نويسان و کد هاي مخرب Internet Explorer را به عنوان اولين هدف خود قرار مي دادند. تنها اقدام مايکروسافت ارايه Patch هاي متعددي براي اين مشکلات بود که کارايي خوبي نداشتند (نوش دارو بعد از..) اينجا بود که اولين جرقه هاي ارايه مروگر هاي وب به ذهن شرکت هاي نرم افزاري دنيا رسيد من جمله مهمترين اين تحولات به جدا شدن ۲ شرکت قديمي ّAOL و Mozilla که باهم به ارايه نرم افزار Netscape Browser مي پرداختند اشاره نمود.
۱) Microsoft Internet Explorer: نامي آشنا براي تمام کاربران وب، راحت بودن و ساده بودن کار با اين مرورگر و از همه مهمتر رايگان بودن اين مرورگر از جمله مهمترين خصوصيات اين مرورگر مي توان نام برد که به پر کاربردترين مرورگر وب مبدل شده است.
▪ مزايا:
داشتن قابليت بستن پنجره هاي تبليغاتي (pop-up blocker)، بالا بردن ضريب امنيتي مرورگر در سرويس پک ۲ ، پشتيباني از قابليت ActiveX معايب: حفره هاي امنيتي متعدد، پشتيباني نکردن از RSS، تکنيکال ساپورت گران نتيجه گيري: اين مرورگر هم هنوز طرفداران زيادي را دارد اما به دلايل فوق و امنييت پايين در بسياري از کشور ها کنار گذاشته و از مرورگر هاي ديگري استفاده مي کنند. اما با ظهور Internet Explorer ۷ در ويندوز ويستا بازار همه اين مرورگر هاي تازه به دوران رسيده برچيده خواهد شد...!؟
۲) Avant Browser:
يکي ديگر از مرورگر هايي که بر پايه اينترنت اکسپلورر کار مي کند، نرم افزار فوق داراي سرعت بالا، پايداري، محيط کاربر پسند و ويژگي چند پنجره در يک پنجره مي باشد. اين مرورگر با پشتيباني از ۳۹ زبان زنده دنيا در نوع خود بي نظير است. اين نرم افزار کاملاً رايگان ميباشد و براي استفاده از آن هيچگونه محدوديتي وجود ندارد، به دور از هر گونه تبليغ و يا نرم افزار هاي جاسوسي مي باشد.
▪ مزايا: همان اينترنت اکسپلور با يکسري قابليت هاي اضافه شده به آن مانند: پشتيباني از پوسته هاي مختلف براي جذاب تر شدن محيط کار براي کاربر حالت تمام صفحه واقعي با حذف دستگيره هاي پيمايش و مخي کردن تسک بار کنترل همزمان چندين پنجره باز براي متوقف کردن و بستن چندين پنجره پشتيباني کامل از تمامي امکانات اينترنت اکسپلورر همانند پذيرش کوکي ها، جاوا، فلش، پليرها، اکتيو ايکس و ... بلوکه کردن پنجره هاي تبليغاتي و ...
▪ معايب: حفره هاي امنيتي متعدد , پشتيباني نکردن از RSS , تکنيکال ساپورت براي نسخه هاي دانلودي ندارد.
▪ نتيجه گيري: اين مرورگر بازهم به دليل استفاده از موتور اينترنت اکسپلور جهت کاوش وب داراي همان مشکلات اينترنت اکسپلور نيز مي باشد.
۳) Mozilla Firefox:
بعد از جدا شدن شرکت Mozilla اين شرکت مبنا کاري خود را در جهت توليد مرورگري که هم رايگان باشد و نيز Open Source قرار داد. اين شرکت در ابتدا با ارايه مرورگري به نام Mozilla و از طرفي سورس ان توانست بسياري از مشکلات مرورگر خود را برطرف کند اين مرورگر داراي تنظيمات پيچيده بود و نتوانست بين کاربران جا باز کند اما داري سرعت و امنييت بسيار بالاتري نسبت به IE بود تا اينکه با ورِِِژن موزيلا ۱.۷ خود به اوج خود رسيد. در اين هنگام مسولان اين شرکت در جهت توليد نرم افزاري ساده ترو کم حجم تر شبيه اينترنت اکسپلور بر آمدند که نتيجه اين کار مرورگر ديگري به نام Fire bird بود اين نرم افزار توانست طرفداران زيادي را بدست آورد تا اينکه اکنون با نام fireFox روباه آتشين توانست خود را به عنوان يکي ار سرسخت ترين رقباي اينترنت اکسپلور مبدل نماييد و طرفداران بسيار زيادي را در دنيا بدست اورد.
▪ مزايا:
قابليت باز کردن صفحات در زبانه ها, داشتن توانايي بستن پنجره هاي تبليغاتي و ابزار هاي جستجو در خود مرورگر بدون نياز به ورود به سايت موتور هاي جستجو, پشتيباني از RSS, امنيت بالا, رايگان بودن.
▪ معايب:
بدليل پشتيباني نکردن از ActiveX نمي توان بعضي از سايتها را با آن مشاهده کرد. نتيجه گيري: فعلا که بازار مروگر را اشغال کرده و طرفداران زيادي داره به طريکه گوگل هم يک صفحه مخصوي اين کاربران زده و بايد منتظر بمونيم بيبينم با آمدن IE۷ بازهم پا بر جا ميماند يا از رده خارج مي گردد..!؟
۴) Opera:
به جرات مي توان گفت که اين مرورگر در حال حاضر سريعترين و خوش دسترين و زيباترين مرورگر موجود در وب است. بعد از آمدن رقباي همچون فايرفاکس مدير اين شرکت نيز در جهت ان بر آمد تا استفاده از اين مرورگر را از ورژن ۸.۵ به بعد رايگان و بدون هيچ گونه تبليغي ارايه دهند تا بلکه بتوانند طرفداران زيادي را بدست آورند اين نرم افزار در اين سادگي محيط نرم افزاري خود بسيار ي تنظيمات مهم و پيچده دارد که براي کاربران حرفه و طراحان وب بسيار جذاب مي باشد.
▪ مزايا: داشتن تنظيماتي براي سفارشي کردن محيط گرافيکي مرورگر, پشتيباني از RSS بسيار جذاب و ساده و داشتن قابليت باز کردن صفحات در زبانه ها و دانلود منيجر جراگانه جلوگيري از پاپ آپ ها کد هاي جاوا و...
▪ معايب: مجاني نبودن ورژن هاي قديمي آن و تکنيکال ساپورت ضعيف همچنين پيچيدگي منو ها و تنظيمات بيش از حد آن براي کاربران مبتدي مشکل ايجاد مي کند. نتيجه گيري: با رايگان نمودن اين نرم افزار از ورژن ۸.۵ اين نرم افزار طرفداران زيادي را پيدا خواهد نمود و شايد هم روزي جاي فاير فاکس بگيرد لياقتشم داره...!؟
۵) Netscape Browser:
AOL نيز با جدا شدن شرکت موزيلا سعي در توليد همان مرورگر معرف Netscape Browser نمود ولي در ورژن هاي جديد خود به جاي توليد مرورگر مبدل به شتر مرغي شده که در مروگر هاي خود هم از موتور اينترنت اکسپلور بهر مي برد هم از موتور مرورگر فاير فاکس يا به قول معروف اين شرکت با يک تير مي خواهد ۲ نشان را بزند يعني هم کاربران اينترنت اکسپلورر را به خود جذب کند هم کاربران فايرفاکس را...؟!
▪ مزايا: دسترسي به امکانات موجود در اين مرورگر بسيار آسان و راحت است به طوري که هيچ يک از خصوصيات براوزر براي شما ناشناخته نمي ماند. امنيت بالا , پشتيباني از RSS , وجود گزينه هايي براي سفارشي کردن محيط مرورگر و ارائه شناسنامه هاي سايت ها براي جلوگيري از حملات فيشينگ از ديگر خصوصيات اين مرورگر است.
▪ معايب: تنظيمات مربوط به قابليت RSS بسيار پيچيده و سخت مي باشند.
● نتيجه گيري: مرورگر بسيار ساده و جذابي هست اما از لحاظ قرار گيري منو ها دچار مشکل است و کار با آن به راحتي اپرا نيست ولي اگر دنبال امنيت بالايي هستيد.

● نبرد کادش نبرد کادش، يکي از بزرگترين نبردهاي دوران باستان، ميان «مواتالي دوّم» شاه هيتي و «رامسس دوّم» فرعون مصر، بر روي رود «ارونتوس» در شهر «کادش» ...

مراکز و سازمان هاي فرهنگي و آموزشي، زماني ارتباطات کارآمدي خواهند داشت که محتواي مطالبي را که به عنوان کتاب و جزوء ارائه مي دهند، آموزنده و از لحاظ ...

اقتصاد اينترنتي از جمله شگفت انگيزترين پديده هاي اخير ، مي توان از رشد فوق جهشي ICT و بويژه اينترنت ياد کرد که عرصه هاي فعاليت اقتصادي را به تسخير خود ...

آيا تا به حال در مورد امنيت کامپيوتر خود، وقتي Online هستيد فکر کرديد؟ آيا تاکنون به اهميت اطلاعاتتان و خطر دسترسي ديگران به اين اطلاعات توجه کرده ايد ...

ديد کلي از دير باز گوهرهاي متنوعي در جهان طبيعت وجود داشته که در مسير تاريخ مورد توجه قرار گرفته است. تمدنهاي مختلف بر حسب نوع فرهنگي که دارند از آنها ...

تعداد بسيار زيادي از کاربران اينترنت را افرادي تشکيل مي دهند که فاقد مهارت هاي خاصي در زمينه فن آوري اطلاعات بوده و از امکانات حمايتي مناسبي نيز برخور ...

در گام اول افرايش سرعت ؛ به عوامل مختلف بستگي دارد: در وهله اول با بهينه کردن سخت افزارهايي چون مودم، پردازنده و رم، به طور کلي کامپيوتر شما از قدرت ب ...

۱) همه چيز در نحوه ي نوشتن با اطلاع از چگونگي نوشتن عبارات جستجو در موتورهاي جستجو، مي توانيد اطلاعات مورد نيازتان را به راحتي پيدا کنيد. به عنوان مثا ...

دانلود نسخه PDF - مرورگرهاي معروف اينترنت