up
Search      menu
سایر :: مقاله مرواريد سياه PDF
QR code - مرواريد سياه

مرواريد سياه

مرواريد سياه و عوامل تعيين کننده ارزش آن

مرواريد سياه از صدف مرواريدساز لب سياه (Pinctada Margaritifera) که در آبهاي پلي نزياي فرانسه وجود دارد بدست مي آيد. مرواريد سياه به شدت کم است و فقط يکي از صدفها از حدود ۰۰۰ ۱۰ صدف خوراکي شامل مرواريد است. مرواريد سياه در دهه ۱۹۰۰ تقريباً به طرف نابودي مي رفت اين صدفها با تقاضاي زيادي روبرو بودند مخصوصاً مادر صدفها که بخاطر پوسته زيبايشان متقاضيان زيادي داشتند.
خوشبختانه صدف لب سياه نجات داده شد و حالا در مزارع دريايي از صدفهاي مزرعه در صخره هاي مرجاني در پلي نزيا مرواريد سياه بدست مي آيد. بيشتر اين مزارع پرورش مرواريد در Tuamoto و Gambier هستند و شکل, رنگ و درخشندگي آنها از صدفهاي طبيعي زيباتر است. مرواريدهاي سياه پرورشي داراي قطر از حدود ۸ ميلي متر تا حدود ۲۵ ميلي متر هستند که ۲۵ ميلي متري بزرگترين اندازه آن است که تاکنون پيدا شده مرواريد سياه با قطر ۱۲ اينچ يا بزرگتر به ندرت يافت مي شود.
اين مرواريدها مي توانند خيلي بزرگ باشند زيرا صدف لب سياه تا اندازه ۱۲ اينچ متر و وزن ۱۰ پوند رشد مي کند. بيشتر مرواريدهاي سياه, واقعاً سياه نيستند رنگهاي آنها مي تواندنقره اي روشن, خاکستري, سبز, زرد, مسي, سبز يا صورتي باشد و سطح ظاهر مرواريد مثل طاووس است که از همه رنگ دارد.
مرواريد سياه، مرواريد خاکستري، مرواريد پلي نزيا:
اينها نامهاي جادوئي هستند که براي آن در نظر گرفته مي شود و منشاء اين جواهر از دريا مي باشد. مرواريد، هديه اي از سوي خداست که به شکل و رنگ کامل در عمق فيروزه اي آبهاي مرداب پلي نزيا يافت مي شود گنج پنهاني جزاير مرجاني, بصورت يک نماد سلطنتي تصور مي شد. يک جسم طبيعي که بوسيله انسان کاشته مي شد و اين عنصر زيبا را مي ساخت اين جسم از زماني که در دل صدف لب سياه کاشته مي شود درخشش و زيبائيش را بيش از دو سال کامل مي کند. کشت دهنده مرواريد دائماً به مزارع سرکشي مي کند, مثل يک پدر که از پسرش مراقبت مي کند.
وقتي که آب و هوا طوفاني باشد او آنها را به عمق بيشتر مي برد و زماني که آب و هوا گرم باشد او آنها را به جاي خنک مي برد. اين مرواريدها احتياج به قالبگيري و شکل دهي ندارد, بالابردن زيبايي طبيعي آن با وجود جواهرهاي ديگر نشان دهنده ارزش بالاي آن است و بنابراين کشاورز مرواريد نمي تواند کمتر از اين ارزش را از مرواريد که يک هدف خدايي است انتظار داشته و آن را به دستهاي کاردان واگذار نکن دکه او مي تواند اين زيبايي شاهانه را ارزش گذاري کند.
● پنج عامل تعيين کننده درجه و ارزش مرواريد سياه
۱) اندازه:
در جزيره Cook صدف لب سياه مرواريد با ميانگين قطر ۱۰ الي ۱۱ ميلي متر توليد مي کند. در صورتي که اين ساي مي تواند تا ۱۸ ميلي متر بالا برود. مرواريد بالاي ۱۳ ميلي متر خيلي نادر است و درصد کمي را نشان مي دهد.
۲) رنگ:
فوق العاده ترين مرواريدها, مرواريدهاي سياه هستند ترکيب رنگ سياه خاکستري در جزيره Cook از ترکيب يک گروه کثير از مرواريد سياه با گروه پوسته رنگين کماني بدست مي آيد حد وسط بين سبز, صورتي, قرمز, آبي رودخانه اي, پلاتين و رنگهايي مثل پرهاي طاووس, آن را برجسته مي سازد. مرواريد سياه مشهورترين رنگهاي تمام نشدني را براي رنگهاي گرافيکي دارد.
۳) درخشش:
درخشش و انعکسا سطح مرواريد مثل نور چراغ است. گرم و جذاب, اين يک مزيتا ست که با نور طبيعت و نماي ذهني تماشاگر ترکيب مي شود.
۴) شکل:
شکل مرواريد شامل گروه, تقريباً گرد, قطره اي, بي تناسب (بي شکل), دايره اي و تکمه اي مي باشد. طبيعت و پوسته ميزبان نهايتاً آخرين شکل مرواريد را تعيين مي کند اما اشکال متفاوتي وجود دار دکه آنها فقط با قدرت تصور به خود مي گيرند.
۵) رويه يا سطح:
علاوه بر کيفيت که قبلاً اشاره شد مرواريد هاي خوب خيلي کم سطح نشانه گذاري شده يا گودي دارند. بعضي داراي سطح صاف تري هستند اما در مرواريدهاي طبيعي خيلي غيرعادي است که سطح صاف وجود داشته باشد در عوض آنها شاهد خوبي از هنر طبيعت و شهادت خلقت مرواريد هستند.
● تشريع ساختمان صدف لب سياه (Pinctada margaritifera)
پوسته اين گونه در بسياري از نواحي گرمسيري آبهاي اقيانوس هند از خليج فارس تا خليج کاليفرنيا و از ژاپن از جزاير جنوبي اقيانوس آرام توزيع شده است. مخصوصاً اين صدفها در جزاير Cook , فيجي, تونگا, ساموآ, New Caledonia فيليپين, پاناما و خليج کاليفرنيا ديده شده اند.
صدفهاي بالغ مي توانند به قطر ۳۰ سانتي متر (۸ ۱۱ اينچ) با وزن بالاي ۵ کيلوگرم (۱۱ پوند) برسند. نمونه خيلي کم آن به وزن ۹ کيلوگرم (۸ ۱۹ پوند) رسيده است.
اين گونه خصوصيات عجيبي دارند و آن اين است که يک تغيير جنسيت به طور عادي در دوره زندگي دارند. بعد از ۲ تا ۳ سال آنها مي توانند توليد مثل کنن ديک چيز غيرعادي در مورد صدف ماده مقدار توليد تخمها مي باشد که حدود ۴۰ ميليون در هر بار است و بقاء اين گونه در محيط طبيعي را تا حدودي تضمين مي کند. هر کجا اسپرم باشد و به طور تصادفي با اين تخمها برخورد کند لقاح شروع مي شود.
تعدادي از لاروها طعمه موجودات دريايي مي شوند که پلانکتونها را مي خوردند, مثل مرجانهاي صخره اي, صدفهاي جوان زنده مانده کهد و کفه ايها را به وجود مي آورند, اسپات ناميده مي شوند. اما آنها هدف شکارچيان زيادي قرار مي گيرند مثل هشت پا, خرچنگ, ستاره دريايي.

● مفاهيم پايه: طبق نظريه ، نسبيت عام ، گرانش انحنا دهنده فضا زمان است. فضاي حول ستاره به نحو بارزي خم مي شود در لحظه اي که هسته ستاره تبديل به حفره سي ...

حفره هاي سياه جذابترين و اسرار آميزترين اشياء آسماني هستند. مهمترين يافته هاي اختر شناسي سالهاي ۱۹۶۰ تپ اخترها و اختر نماها هستند. تپ اخترها منابع راد ...

سياه سرفه نوعي عفونت شايع تنفسي است که توسط باکتري بوردتلا پرتوسيس ايجاد مي­ شود. اين بيماري را بايد در هر نوجوان يا بزرگسال دچار سرفه حاد که بيش از د ...

آيا تا به حال اين سؤال براي شما پيش آمده است که چرا پس از يک سانحه هوائي، نام جعبه سياه بر سر زبان ها مي افتد؟چرا اين جعبه تا اين حد و اندازه اهميت پي ...

جواهرات از ابتدا براي زينت ساخته شده بودند و در بسياري از مواقع هم ثروتي بودند براي خانواده ها. مساله اقتصادي جواهرات در سيطره کلام ما نيست. اما براي ...

بيشتر خانم ها روي ميز آرايش شان انواع مختلفي از سايه ها را دارند که هر کدام را يک زماني براي چشمان شان خريده و استفاده کرده اند.... ولي واقعا بر چه اس ...

1) فصل اول ● زمين وپيدايش موجودات زنده ▪ زمين در کجاي کائنات واقع شده است؟ اين سيارۀ نيلگون با طبيعت ارام و نماي دل انگيزش، در بي کران جهاني در حرکت ا ...

از گذشته هاي بسيار دور تاکنون بسياري از مردم بر اين باور بوده و هنوز هم هستند که «فيروزه سنگي است که براي انسان و به خاطرآرامش او آفريده شده است » حتي ...

دانلود نسخه PDF - مرواريد سياه