up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله مرغ PDF
QR code - مرغ

مرغ

دستگاه توليد مثل مرغ

تخمدان سمت راست بحالت اوليه باقي مانده و تنها تخمدان سمت چپ فعال است . تخمدانها در حفره شکمي و نزديک کليه ها قرار دارند . تخمدان از بخش مياني و بخش بيروني تشکيل شده است .
۱) تخمدان :
تخمدان سمت راست بحالت اوليه باقي مانده و تنها تخمدان سمت چپ فعال است . تخمدانها در حفره شکمي و نزديک کليه ها قرار دارند . تخمدان از بخش مياني و بخش بيروني تشکيل شده است . روي تخمدان فوليکولها قرار دارند و تعداد آنها در هر تخمدان حدود ۳۰۰۰ عدد است ولي در طول عمر مرغ همه آنها به تخم مرغ کامل تبديل نمي شوند . در حقيقت رابطه مستقيمي بين تعداد فوليکولها و تعداد تخمهائي که مرغ مي گذارد وجود ندارد . وزن هر فوليکول تا ده روز قبل از پاره شدن يا تخمک اندازه حدود ۱۰۰ ميلي گرم و قطر آن ۴ تا ۵ ميليمتر است . پس از اين مدت فوليکولها به سرعت رشد مي کنند و وزن آنها به ۱۸ تا ۲۰ گرم و قطر آنها به ۴۰ ميليمتر مي رسد .
هر فوليکول به وسيله پايه اي به تخمدان متصل است . در داخل هر فوليکول يک زرده وجود دارد که اطراف آن جز در ناحيه استيگما[۱] مويرگهاي خوني پوشانده شده است . پاره شدن فوليکولها از ناحيه استيگما صورت مي گيرد .
بر خلاف پستانداران در طيور جسم زرد تشکيل نمي شود بلکه از محل فوليکول آزاد شده هورمونهائي ترشح ميشود که کار آنها افزايش حرکت شيپور لوله تخم و تنظيم زمان تخمگذاري است .
در يک تخمدان پنج فوليکول مشاهده مي شود :
▪ فوليکولهاي اوليه
▪ فوليکولهاي در حال رشد
▪ فوليکولهاي کامل
▪ فوليکولهاي پاره شده
▪ فوليکولهاي تحليل رفته
اگر به علت بيماري مثلا لوکوز تخمدان سمت چپ از بين برود و يا توسط عمل جراحي برداشته شود ، تخمدان سمت راست که به حالت اوليه باقي مانده است, شروع به رشد کرده و بر حسب اينکه مرغ در چه سني باشد ممکن است به بيضه - تخمدان ، بيضه و يا تخمدان تبديل شود . اگر از بين رفتن تخمدان سمت چپ در سنين اوليه و قبل از بلوغ باشد تخمدان سمت راست به بيضه تبديل مي شود و اسپرم و آندروژن توليد مي کند ولي به علت اينکه لوله هاي ولفيان[۲] که مجاري خروج اسپرم را تشکيل مي دهد در مرغ به وجود نمي آيد بيضه به بيرون راه ندارند و حيوان عقيم مي شود .
اگر از بين رفتن تخمدان سمت چپ در اواخر دوره تخمگذاري باشد ، تخمدان سمت راست که به حالت اوليه باقي مانده است رشد کرده و به تخمدان کامل تبديل مي شود و زرده توليد مي کند ولي به داخل اينکه لوله هاي مولارين[۳] در مرغ به صورت ژنيتيکي يک طرفه رشد مي کند (تنها لوله سمت چپ رشد مي کند ) و چون تخمدان راست به خارج راه ندارد ، لذا مرغ عقيم است .
در صورتيکه از بين رفتن تخمدان سمت چپ در حد فاصل سنين فوق باشد ، تخمدان سمت راست به بيضه – تخمدان تبديل مي شود و در اين صورت هم اسپرم وهم اووم توليد مي کند ولي به دليل اينکه راهي به بيرون ندارد باز هم مرغ عقيم است .
وقتي که تخمدان راست به بيضه يا بيضه –تخمدان تبديل مي شود به دليل ترشح هورمون آندروژن مرغ تمام خصوصيات خروس را به دست مي آورد ، يعني مي خوآند و تمايل به جفت گيري نشان مي دهد .
۲) ٔمجراي تخم
▪ شيپور[۴] :
طول اين قسمت حدود ۷ سانتيمتر است و زماني که تخم در اين مدت مي گذراند ساعت است . به علت حرکاتي که در ناحيه شيپور وجود دارد فوليکولهاي آزاد شده از تخمدان گرفته مي شود و به داخل لوله تخم هدايت مي گردد. درست بعد از پاره شدن فوليکول حرکت شيپور افزايش پيدا مي کند و اين عمل به خاطر هورموني است که از فوليکول پاره شده ترشح مي شود . البته همان طوري که قبلا گفته شد از فوليکول پاره شده هورمون ديگري ترشح مي شود که همراه با اکسي توسين در تنظيم و کنترل زمان تخمگذاري اهميت دارد .
در اثر بعضي از امراض مثل نيوکاسل و برونشيت عفوني حرکات ناحيه شيپور کم مي شود و تخمکي که آزاد مي گردد در داخل حفره شکمي مي افتد که ممکن است روز بعد به وسيله شيپور گرفته شود و يا جذب اعضاي ديگر بدن گردد . شيپور ناحيه اي است که اسپرمها مي توانند براي مدت طولاني در پيچ و خم شيارهاي آن زنده بمانند .
▪ ماگنوم[۵] :
طولاني ترين قسمت لوله تخم است و حدود ۳۴ سانتيمتر طول دارد . مدت زماني که تخم اين ناحيه را طي مي کند ۳ ساعت است و در اين قسمت است که سفيده يا آلبومين در اطراف زرده ترشح مي شود .
▪ ايسموس[۶] :
حدود ۸ سانتيمتر طول دارد و تخم حدود ۱ساعت در اين ناحيه توقف دارد و در اين قسمت است که پوسته نازک اطراف سفيده تشکيل مي گردد .
▪ رحم[۷] :
حدود ۸ سانتيمتر طول دارد و تخم حدود ۱۸ تا ۲۲ ساعت در اين ناحيه متوقف مي گردد و پوسته آهکي تخم مرغ ترشح مي شود . در بعضي نژادها که تخم مرغ پوست قهوه اي توليد مي کنند (نيوهمشاير ) در ناحيه رحم رنگريزه قهوه اي که به نام اوپروفيرين[۸] موسوم است ترشح و در پوسته ذخيره مي گردد .
بعضي نژادها تخمهائي با پوسته آبي يا زرد مي گذارند که رنگ آبي آن مربوط است به ماده اي به نام اوسان[۹] و رنگ سبز را متيل استربيليوردين[۱۰] ايجاد مي کند .
▪ واژن :
طول واژن حدود ۸ سانتيمتر است و تخم حدود يک دقيقه در اين قسمت قرار مي گيرد . در آخرين لحظه قبل از خروج تخم مرغ از رحم پوسته تخم مرغ با موسين ( گليکوپروتئين ) پوشيده مي شود .موسين پس از خشک شدن کوتيکول[۱۱] نام مي گيرد و حفاظي است براي جلوگيري از نفوذ ميکروبها که ممکن است از راه منافذ موجود در روي پوسته تخم مرغ صورت بگيرد . اگر تخم مرغها شسته شوند اين حفاظ از بين مي رود و امکان آلودگي و فساد تخم مرغ افزايش پيدا مي کند .

شترمرغ ها از بسياري جهات گونه اي منحصر به فرد بشمار مي آيند و همين امر باعث گرديده تا در سالهاي اخير توجهات زيادي معطوف آن گردد. به طور مثال تخم آن در ...

تخم مرغ منبع خوبي از پروتئين، ويتامين ها و املاح ضروري است و مي تواند به عنوان يك ماده غذايي مهم در برنامه غذايي افراد وجود داشته باشد. نيازهاي تغذيه ...

مرغ مينا پرنده اي کوچک زيبا و دلنشين است که قابليت بسيار خوبي براي تقليد صدا دارد و اين توانايي شگفت انگيز باعث شده است که آدمي از ساليان بسيار دور به ...

تخم مرغ منبع خوبي از پروتئين، ويتامين ها و املاح ضروري است و مي تواند به عنوان يك ماده غذايي مهم در برنامه غذايي افراد وجود داشته باشد. نيازهاي تغذيه ...

قبل از هر اقدامي براي سرمايه گذاري در زمينه هاي مختلف لازم است که سرمايه گذار به دقت جوانب امر را زير نظر داشته باشد. هر قدر اطلاعات بيشتر کسب شود خسر ...

در سابق هر مرغدار بنا به وسليقه و ابتکار خود و با کمک يک بناي ساده و چند کارگر ساختماني لانه براي نگاهداري مرغ هاي خود تهيه مي ديد ولي امروزه بر اثر پ ...

حرارت در سنين مختلف ، نقش مهمي در سلامت و توليد مرغ دارد؛ بخصوص در اوايل زندگي جوجه ها اين مساله از اهميت فراواني برخوردار است . براي تامين گرماي مورد ...

چاي (Camellia sinensis) يکي از نوشيدنيهاي عمده و ساده درجهان بالاخص در کشور ما مي باشد. مصرف سرانه چاي در کشور حدود ۷ ۱ کيلوگرم بوده و حدود ۶ ۱ برابر ...

دانلود نسخه PDF - مرغ