up
Search      menu
زمین شناسی,جغرافیا :: مقاله مراکش PDF
QR code - مراکش

مراکش

کشور افسانه اي ماراکو

● کشور افسانه اي
مراکش با نام ماراکو کشوري افسانه اي است که تاريخ ديرينه اي دارد. افرادي که پا به اين کشور گذاشته اند، با خواندن اين مطلب عطر و بوي بازارهاي تو در تويش خاطره اي وصف ناپذير را در ذهنشان تداعي مي کند.
شهر رباط پايتخت اين کشور بازارهايي پر از ادويه، جواهرات، چرم و صنايع دستي دارد؛ در ضمن چرم مراکش از نرم ترين چرم هاي جهان محسوب مي شود. در ذيل به شرح وضعيت جغرافيا، تاريخ و فرهنگ اين کشور مي پردازيم.
● غروب خورشيد
مراکش به معني مکان غروب خورشيد و در عربي، المغرب کشوري است در دورترين قسمت شمال غربي قاره آفريقا. مراکش ساحلي طولاني در امتداد اقيانوس اطلس دارد که از شمال به جبل الطارق و درياي مديترانه مي رسد. از شرق با الجزاير، از غرب با اقيانوس اطلس، از جنوب با موريتاني و از شمال با درياي مديترانه همسايه است.
اين کشور داراي مناطق کوهستاني، دره هاي سرسبز و سواحل زيباي شني گسترده و بيابان هاي پهناور است.
آب و هواي مراکش به طور کلي خشک و در بعضي جاها باراني است. از ماه آبان تا اسفند باران مختصري مي بارد و دما کاهش مي يابد. گرچه مناطق کوهستاني زمستان هاي سردي دارد.
بسياري از جهانگردان اولين ماه هاي تابستان را بهترين زمان ديدار از مراکش مي داند زيرا شب هاي خنک و مطبوعي دارد، دماي هوا در طول روز معتدل و بارش باران کم است.
● فرهنگ شناسي
مراکش به دليل داشتن تاريخ کهن از فرهنگ به نسبت غني برخوردار است. جمعيت اين کشور را دو قوم سامي عرب و بربر آمازيغ تشکيل داده اند. دين رسمي در اين کشور اسلام است. در مراکش تعداد اندکي مسيحي و يهودي نيز زندگي مي کنند.
گفتني است، جمعيت مراکش حدود ۳۱ ميليون نفر است. تاريخ مراکش با بربرها در اواخر هزاره دوم قبل از ميلاد آغاز شده است. اين کشور در هر دوره از تاريخ بشري سعي داشته فرهنگ خود را حفظ کند و تحت تاثير بيگانگان قرار نگيرد. مردم مراکش همواره تلاش کرده اند طي قرون به سنت هاي مذهبي – ملي خود حتي در پوشيدن لباس سنتي پايبند باشند. حتي زماني که فرانسه و اسپانيا بر اين کشور سلطه داشتند باز هم مردم مراکش دين و آيين خود را حفظ کردند. آنان به مراکز ديني و آموزشي اهميت زيادي مي دهند و حوزه هاي علميه در شهر فاس به تربيت افراد پرداخته تا آنان به تبليغ مذهبي در سراسر کشور مراکش اعزام شوند.
زنان در ايام ماه رمضان لباس هاي سنتي خود را که بسيار پوشيده هستند به تن مي کنند و در جامعه ظاهر مي شوند.
زبان عربي، فرانسوي، اسپانيايي و انگليسي در اين کشور محاوره مي شود.
همچنين، مردم مراکش خانواده دوست و به طور کلي پر فرزند هستند. آنان به ديدار و دلجويي از بزرگترهاي خانواده اهميت زيادي مي دهند.
● مکان هاي ديدني
يک مسافر ماجراجو وقتي پا به مراکش بگذارد بهتر است کوه ها و صحراي اين کشور را مشاهده کند. سفر به کوه هاي بلند اطلس و ديدار از شهرهاي قديمي مراکش از جمله طنجه، کازابلانکا و رباط از جذابيت هاي سفر به اين کشور است. شهرهاي فاس و مکنس نيز به دليل داشتن کوچه هاي تودرتوي چند صد ساله از مکان هاي ديدني اين کشور به حساب مي آيد. مراکش به دليل تاريخي بودنش جزو مناطق تحت حمايت يونسکو است. در شهر رباط آرامگاه چند پادشاه مربوط به هزار سال پيش به چشم مي خورد که فقط ستون ها و برج آن باقيمانده است. همچنين قلعه بازمانده از دوران رم قبل از ميلاد از اماکن باستاني اين شهر مي باشد.
موزه باستان شناسي «وودايه» از ديدني هاي اين شهر است. مسجد دارالبيضا، گنجايش ۸۰ هزار نمازگزار را دارد که بر کرانه اقيانوس اطلس ساخته شده و دو سوم اين مسجد بر روي آب قرار گرفته است.
در شهر طنجه آرامگاه ابن بطوطه، غار هرکول در اين غار تعداد زيادي غار صخره اي وجود دارد که به يکديگر وصل و به سوي اقيانوس سرازير مي شود از جذابيت هاي گردشگري مراکش است.
● رسانه هاي گروهي
پخش برنامه هاي راديويي به دليل تنوع زبان در اين کشور به زبان هاي عربي، فرانسه، اسپانيايي و بربري صورت مي گيرد.
همچنين يک راديو بين المللي مديترانه نيز برنامه ها را به دو زبان عربي و فرانسه پخش مي کند.
تقريبا نشريات زيادي در اين کشور وجود دارد، ضمن اينکه حدود ۶۵۰ عنوان نشريه به زبان هاي عربي و فرانسوي منتشر مي شود.مردم تحصيلکرده و دانشجويان مراکشي به خواندن روزنامه و مجلات گوناگون اهميت زيادي مي دهند؛ گفتني است، در اين کشور نسبت به هر سليقه و زبان رايجي مجله و نشريه يافت مي شود.
امروزه اين کشور به دليل برگزاري جشنواره هاي بين المللي فيلم مراکش از شهرت زيادي برخوردار شده و همچنين عاملي براي جذب گردشگران خارجي است.
نوع لباس پوشيدن مردان اين کشور هم بسيار جالب است، ضمن اينکه مانند مصري ها از يک کلاه زرشکي بر روي سر خود استفاده مي کنند. نکته اي که بايد به آن اشاره داشت، بعدازظهرهاي اين کشور است، در تمامي شهرها اگر مردم بيکار باشند، براي خريد و البته ديد و بازديد يکديگر به بازارهاي مختلف و شلوغ مي روند.

سوپ اين هفته به يکي از کشورهاي مسلمان آفريقاي شمالي يعني مراکش تعلق دارد. در اين سوپ پروپيمان، انواع و اقسام مواد مغذي و مقوي را مي‌توان يافت. با نيم‌ ...

در پي افزايش تعداد جمعيت، افزايش تقاضا براي غذا و توسعه عمراني در اراضي کشاورزي پديده بيابان زايي و کاهش اراضي قابل کشاورزي روز به روز بحراني تر مي شو ...

● آفريقا قاره آفريقا با ۳۰،۰۶۵،۰۰۰ کيلومتر مربع حدود ۲۰% از سطح کره زمين را پوشانده. اين قاره داراي جمعيتي بالغ بر ۸۷۷،۵۰۰،۰۰۰ نفر مي باشد. بلندترين ن ...

جبل الطارق جزو آخرين مستعمرات جهان است و واژه مستعمره مانند بسياري از واژگان مفاهيم متعددي دارد. در سده گذشته واژه سرزمين هاي تحت حمايت، سرزمين زير قي ...

● آفريقا قاره آفريقا با ۳۰،۰۶۵،۰۰۰ کيلومتر مربع حدود ۲۰% از سطح کره زمين را پوشانده. اين قاره داراي جمعيتي بالغ بر ۸۷۷،۵۰۰،۰۰۰ نفر مي باشد. بلندترين ن ...

دانلود نسخه PDF - مراکش